بزرگان اعتدال به دیدار رئیس‌جمهور منتخب رفتند

شمیم اعتدال در ساختمان نیاوران

عکس : حجت سپهوند

آرمان- رضا رئیسی: ساختمان ضلع جنوبی پارک نیاوران روزهای پررفت‌وآمد و شلوغی را به خود می‌بیند. میهمانان ویژه از دولت و مجلس و قوه قضائیه از طیف‌های مختلف و متکثر سیاسی به مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع می‌روند تا به رئیس‌جمهور منتخب تبریک گفته و برای وی آرزوی موفقیت کنند. همان‌گونه که میهمانان دایره شمول گسترده‌ای را دربر می‌گیرند و هر کدام به فراخور جایگاه و خاستگاه سیاسی، اجتماعی خود امکان دیدار با منتخب ملت را یافته‌اند، موضوعات و گفتارهای رد و بدل شده در جلسات هم سبک و سیاق متفاوتی را شامل می‌شود. دولتی‌ها برای گزارش روندهای موجود و سیاست‌های اعمال شده نزد روحانی رفته و مجلسی‌ها برای جلب تعامل و ابراز همراهی در افق پیش‌‌رو به دیدار رئیس قوه مجریه آینده می‌روند و ارکان قوه قضائیه نیز به همین سبک و سیاق برای ابراز همراهی و درانداختن طرحی نو در روابط قوای سه‌گانه در دوران تازه با حسن روحانی دیدار می‌کنند. از طرف دیگر نمایندگان احزاب و نحله‌های مختلف سیاسی نیز به دیدار روحانی می‌روند تا خودی نشان بدهند. از اهداف، برنامه‌ها و چشم‌اندازهای مطلوب خود می‌گویند و قاعدتا مایلند که در ترکیب اعضای کابینه از نیروهای مورد وثوق آنان نیزه بهره گرفته شود. در این میان اما نیاوران میهمانانی از جنس دیگر هم دارد آنانی که نه وزیرند و نه وکیل نه حزبی هستند نه به دنبال حضور در کابینه. مردانی که به‌واسطه جایگاه و پایگاه اجتماعی خود مورد وثوق ملت هستند و شأن سیاسی- اجتماعی آنان گزاره‌ای است که می‌تواند دولت را در پیشبرد اهداف عالیه خود یاریگر باشد و پتانسیل عظیم مردمی را همان‌گونه که به اذعان همگان در فضای پیشاانتخاباتی در مسیر موفقیت کاندیدای اعتدال کانالیزه کرد طی طریق دولت نیز پشت آن قرار دهد. روز گذشته نیاوران میهمانان ویژه‌ای از این جنس داشت. آیت‌ا... ‌هاشمی‌ به دیدار حسن روحانی رفت و پس از وی نیز یادگار امام، میهمان رئیس‌جمهور منتخب بود. استوانه‌های مورد اقبال جامعه؛ دیروز به دیدار روحانی رفتند تا یک بار دیگر ضمن تبریک و گپ و گفت صمیمانه با منتخب ملت این پیام را به جامعه مخابره کنند که دولت منتخب مورد حمایت و احترام و یاری آنان است.

دیدار دوباره دو یار همیشگی

همگان از رفاقت دیرین دو یار همیشه همراه در طول چهار دهه اخیر آگاهند. قاب‌های زیادی حضور‌ هاشمی و روحانی را در کنار یکدیگر ثبت و ضبط دارند. از جوانی و میانسالی و روزهای حماسه و خون تا روزهای میدان‌داری و ثبات کنونی؛ از دوران مبارزه تا جنگ و سازندگی و بالاخره امروز، روزی که مرد همیشه همراه ‌هاشمی اکنون منتخب ملت نام گرفته و ثمرات آن تلمذهای مکتب اعتدال‌ورزی خود را نشان داده و روحانی دانش‌آموخته علوم جدیده و تجربه‌اندوخته در مناصب عالیه که تعامل‌ورزی و اعتدالگرایی‌اش دل از ملت ربود. دو یار دیرین اکنون نیز در کنار هم هستند؛ یکی در مقام رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و دیگری در منصب منتخب ملت. به رسم ادب و اخلاق دکتر حسن روحانی ضمن تمجید و تشکر از حمایت‌های آیت‌ا...‌هاشمی در اولین بیانیه خود پس از اخذ آرای اکثریت ملت به دیدار پیر اعتدال‌ورزی رفت و این‌بار آیت‌ا... ‌هاشمی به بازدید او در مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام آمد؛ دیداری که در آن‌ هاشمی از اقدامات و کارهای حسن روحانی در طول مدت سپری شده تمجید کرده و عنوان داشت: آقای روحانی سازماندهی خوبی کرده‌اند و کارها به خوبی پیش می‌رود. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که اقدامات حسن روحانی هر چه زودتر به نتیجه برسد. در این دیدار رئیس‌جمهور منتخب نیز به بحث و تبادل‌نظر با آیت‌ا...‌هاشمی در سطوح مختلف و مسائل روز پرداخت و عنوان کرد: ما همیشه از مشورت‌های خوب آقای ‌هاشمی بهره‌مند شده‌ایم و خواهیم شد. نکته‌ای که یکبار دیگر نشان می‌دهد رئیس‌جمهور منتخب برخلاف برخی روندهای طی شده پیشین به بهره‌گیری از خرد جمعی و استفاده از تجربیات بزرگان و اندوخته‌های گرانسنگ آنان باور وثیق دارد. در این دیدار‌هاشمی نیز با تاکید بر این نکته که ما نیز از مشورت‌های آقای روحانی متقابلا استفاده کرده‌ایم بر توانایی‌ها و قدرت تصمیم‌گیری دکتر روحانی صحه گذاشت. هر چه هست این گفتارها نشان می‌دهد که دولت تازه به دنبال تکروی و خودرایی نخواهد بود و از نظرات بزرگان برای پیشبرد برنامه‌های خود بهره خواهد جست.

دیدار با یادگار امام

سرمایه‌های معنوی و اجتماعی آسان به‌دست نمی‌آیند که به ثمن بخس از کف بروند. بهره‌گیری از پتانسیل‌های مردمی چهره‌های مرجع و نخبه جامعه یکی از مهم‌ترین ابزاری است که می‌تواند دولت آینده را از سلف پیشین متمایز کند و سرمایه عظیم همپوشانی و همدلی را برای پیشبرد گفتمان دولت در سطوح مختلف و متکثر فراهم سازد. یادگار فرهیخته امام راحل چهره مورد وثوق جوانان و اهالی اندیشه و خرد از جمله سرمایه‌های اجتماعی است که دولت می‌تواند با بهره‌گیری از ظرفیت آنان راهی هموار برای خود تدارک ببیند و شاهدیم که این همنوایی نیز به عینه جاری و ساری است. روز گذشته سیدحسن خمینی به دیدار رئیس‌جمهور منتخب رفت و ضمن تبریک به وی در دیداری مشروح به گپ و گفت با وی درباره مسائل روز پرداخت. دیدارهایی که بیش از هر چیزی نشان می‌دهد سطح روابط نخبگان با دولت آینده بسیار بالا بوده و فضای تعاملی میان آنان برقرار است.

درنهایت...

مردمان حُسن حسن را در اعتدال او یافتند و کلید پاستور را به مردی دادند که منادی گفتمان میانه‌روی و تعامل سازنده بود. اعتدالی که مقبول ملت افتاد جنسش با تکروی و توجه نشان ندادن به نظرات نخبگان و خیرخواهان همخوان نیست و مردم انتظار بسط فضای همنوایی و همدلی در سطوح مختلف را از دولت دارند. حال دولت صلح و سلام و آشتی با روندی که در پی گرفته و تعاملی که با سطوح مختلف برقرار کرده از همین بدو کار نشان داده که به شعارها پایبند است و می‌توان در فضای تعاملی به‌وجود آمده چشم انتظار روزهای خوش پیش رو بود.

click here click why women cheat on their husband
click here cheats why women cheat on their husband
read why women cheat on their husband women who like to cheat

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه