گـونـاگـون

گردهمایی برای استقلال ارزی

آرمان: معاون برنامه‌ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت از برگزاری نشست استقلال ارزی با حضور ۱۰۰ شرکت برتر کشور و تسهیل‌گران صادرات در روز شنبه و همزمان با دهه تولید ملی خبر داد. علیرضا شجاعی با تاکید بر این که با مطرح شدن بحث استقلال ارزی در وزارت صنعت، معدن و تجارت، هدفگذاری برای افزایش ارزآوری و کاهش ارزبری در برنامه این وزارتخانه قرار گرفته است، گفت: پس از اعمال تحریم‌ها، ارزی که از نفت تامین می‌شد با محدودیت‌هایی مواجه شد که بر این اساس در سال جاری در نظر داریم ارز مورد نیاز بخش تولید و تجارت را از طریق خود این بخش و با همکاری فعالان این حوزه به دست آوریم.

 

رشد ذخایر کالاهای اساسی

فارس: مدیر کل تامین و توزیع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام جزئیات ذخایر کالاهای اساسی در کشور، گفت: وزیر صنعت دستور اکید داده‌ است روند ذخیره‌سازی تا مهرماه به نحوی باشد که دولت آینده مشکلی در تامین کالاهای اساسی تا پایان سال نداشته باشد. علی اکبر پورکاوه در خصوص موجودی کالاهای اساسی اظهار کرد: موجودی کالاهای اساسی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حداقل 20‌درصد افزایش در ذخایر را نشان می‌دهد. وی افزود: تخصیص ارز مرجع به شکر خام و روغن خام به نحوی صورت گرفته است که کارخانه‌های تولید شکر و تولید روغن مشکل اشتغال‌زایی نداشته باشند. پورکاوه گفت: تکلیف ما برای ذخایر احتیاطی و استراتژیک 3 ماه بوده است اما به لحاظ شرایط بین‌المللی و شرایط خاص کشور ترجیح این بوده است تا این زمان را بیشتر کنیم.

 

تعویق تحویل مسکن ویژه

ایسنا: وزیر راه و شهرسازی که تا چند روز پیش زمان تحویل واحدهای مسکن ویژه سایت تهرانسر را پایان سال جاری وعده داده بود، به یکباره زمان تحویل نهایی این واحدها را به پایان خرداد 93 موکول کرد. متقاضیان مسکن ویژه تهرانسر که از شهریورماه سال گذشته وارد مرحله ثبت‌نام و واریز اقساط 3 ماهه خود شده‌اند، در انتظار تحویل واحد مورد نظرشان هستند و طبق وعده‌ مقام عالی وزارت راه و شهرسازی خود را برای تحویل این واحدها از مهر تا پایان سال 92 آماده و برنامه‌ریزی کرده بودند که شب عید 93 در خانه‌هایشان مستقر شوند اما با وعده جدید نیکزاد نمی‌دانند درست چه زمانی واحد مسکونی خود را تحویل می‌گیرند.

 

واردات چوب خام

تسنیم: وزیران عضو کارگروه حمایت از تولید، مجوز واردات چوب خام را در صورت تحقق یکی از 3 شرط مقرر در این مصوبه صادر کردند. وزیران عضو کارگروه حمایت از تولید تصویب کردند، ورود محموله‌های چوب خام شامل گرده بینه، کاتین و چوب‌های گرد با قطر حداقل 8 سانتیمتر با پوست و چیپس چوب با رعایت روش‌هایی مجاز است. براساس این مصوبه، ایجاد تأسیسات قرنطینه‌ای مورد تأیید سازمان حفظ نباتات توسط بخش خصوصی در مبادی ورودی شمال کشور برای کنترل و بازرسی محموله‌های چوب وارداتی مجاز است و این سازمان می‌تواند در بررسی قرنطینه‌ای از تأسیسات یادشده استفاده کند.

 

صادرات زالو

خانه‌ملت: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با تاکید بر اینکه کشور با صادرات زالو می‌تواند درآمدی معادل صادرات نفت داشته باشد، گفت: درآمد روسیه از صادرات زالوی دریای خزر به اروپا چند برابر درآمدهای نفتی کشور است که متأسفانه به علت عملکرد ضعیف مسئولان دولتی، ایران نتوانسته از صادرات زالوی دریای خزر درآمدی کسب کند. ایرج ندیمی با بیان اینکه زالو به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های صنعت دامپروری می‌تواند موجب رونق صادرات غیر نفتی کشورشود، گفت: کشور با صادرات زالو دریای خزر می‌تواند درآمدی معادل صادرات نفت داشته باشد اما متأسفانه از سوی مسئولان دولتی عملکرد مؤثر و جدی در این خصوص صورت نگرفته است.

 

سکوت تورمی بانک مرکزی

تسنیم: از ابتدای سال جاری و طی ۲ ماه اخیر مرکز آمار رسماً اعلام نرخ تورم را بر عهده گرفته که به نظر می‌رسد بانک مرکزی دیگر قصد اعلام این نرخ را ندارد و سکوت ۲ ماهه آماری (عدم اعلام تورم اردیبهشت و خرداد) موید همین موضوع است. از فروردین ماه سال 92 مرکز آمار رسماً اعلام نرخ تورم را از سر گرفت و هر ماه به اعلام این شاخص اقتصادی می‌پردازد. از سرگیری انتشار آمارهای اقتصادی به‌ویژه نرخ تورم از سوی مرکز آمار این احتمال را پر رنگ می‌کند که از این پس مرکز آمار تنها مرجع رسمی اعلام نرخ تورم خواهد بود. این البته اقدامی جدید از مرکز آمار نیست، چرا که پیش از این و طی سال قبل هم مرکز آمار نرخ تورم را هر چند به صورت جسته و گریخته اعلام می‌کرد اما در این مدت همواره بانک مرکزی مرجع رسمی اعلام نرخ تورم به حساب می‌آمد.

 

دسته‌بندی صنایع

فارس: معاون امور صنایع و اقتصادی وزیر صنعت از دسته‌بندی صنایع برای اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و تلاش برای برداشت 13‌هزار میلیارد تومانی از مانده صندوق توسعه ملی خبر داد و گفت: نیاز صنعت ۶۰‌درصد بیشتر از سقف تسهیلات بانکی است.
محسن صالحی‌نیا ارزش تولیدات صنعتی را در سال 91 حدود 314‌هزار میلیارد تومان عنوان و اظهار کرد: 75‌درصد از نیاز صنعت باید از طریق تسهیلات و 25‌درصد بقیه نیز از طریق آورده تولید‌کنندگان تامین شود که در واقع به تسهیلات 92‌هزار میلیارد تومانی نیازمندیم.


در ستون یادداشت صفحه 5 روزنامه شماره 2221 روز پنجشنبه ششم تیرماه یادداشتی از دکتر علی ماجدی با عنوان« ارز متاثر از انتظارات» منتشر شد که نام نگارنده این یادداشت به اشتباه علی سیدعلی ذکر شده بود. بدین‌وسیله ضمن اصلاح این موضوع از نگارنده پوزش خواسته می‌شود.

click here cheats why women cheat on their husband

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه