نـگـره

click here cheats why women cheat on their husband
click here click here find an affair
click here website find an affair

آیا رئیس اتاق بازرگانی

دست راست رئیس‌جمهور منتخب خواهد بود؟

نهاوندیان، به معاون اولی روحانی نزدیک‌تر شد

بعد از چندین دور گمانه‌زنی از حضور چهره‌هایی همچون عارف و نعمت‌زاده در سمت معاون اولی کابینه حسن روحانی، یک منبع آگاه خبر داد شانس نهاوندیان برای حضور در کابینه رئیس‌جمهور منتخب به عنوان معاون اول در حال افزایش است. خرداد نوشت؛ این منبع آگاه گفته است با توجه به وجهه مناسب نهاوندیان در میان جریان معتدل سیاسی کشور و آشنایی وی با فعالان و نهادهای اقتصادی کشور، او از شانس بالایی برای حضور در کابینه حسن روحانی به عنوان معاول اول برخوردار است.

مثلث ولایتی، نهاوندیان و روحانی؟

محمد نهاوندیان که در ابتدا به عنوان رئیس کارگروه اقتصادی ستاد انتخاباتی علی‌اکبر ولایتی منصوب شده بود، در مستند انتخاباتی دوم حسن روحانی حضور یافت تا گمانه‌زنی‌ها از احتمال حضور او در کابینه دولت تدبیر و امید افزایش یابد. او در فیلم انتخاباتی گفته بود: «وقتی در مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت درباره موضوعی بحث می‌كردیم شاهد بودیم كه آقای روحانی و تیم همكارش به موضوع از جنبه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی توجه می‌كردند.» همگرایی این چهره اقتصادی نزدیک به جریان راست سنتی با روحانی از آنجا بیشتر مشخص می‌شود که بدانیم ولایتی نیز دارای نقاط اشتراک فراوانی با روحانی است. ولایتی در جریان مناظره سوم انتخاباتی و همچنین گفت‌وگوی تلویزیونی مستقیم با مردم، چندین بار از عملکرد روحانی در مذاکرات هسته‌ای به صورت مستقیم یا تلویحی دفاع کرد. اوج این دفاعیات، انتقاد او (به عنوان مشاور مقام معظم رهبری) از عملکرد هسته‌ای سعید جلیلی بود. با این تفاسیر به نظر می‌رسد همان‌طور که آیت‌ا...‌هاشمی نیز پیش‌تر اعلام کرده بود ولایتی را قبول دارد، ولی رای او به حسن روحانی است، بدین ترتیب ولایتی نیز از گزینه‌های احتمالی برای همکاری با دولت روحانی مطرح شده بود، این بار گزینه دیگری از اعتدال‌گرایان برای ورود به کابینه درحال آماده شدن است.

داستان قیام اتاق بازرگانی برای روحانی

پیش از انتخابات، حضور نهاوندیان در فیلم انتخاباتی حسن روحانی بود که گمانه‌زنی‌ها درمورد حضور او در کابینه را بیشتر می‌کرد. اما بعد از انتخابات نیز رویداد دیگری به وقوع پیوست که پیش از گذشته به این گمانی‌زنی‌ها دامن زد. در نخستین نشست نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بعد از انتخابات، نهاوندیان با تاخیر در نشست حاضر شد. بر اساس گزارش‌ها، دلیل این تاخیر دیدار رئیس اتاق بازرگانی ایران با روحانی بوده است. لذا می‌توان گفت نهاوندیان یکی از نخستین کسانی بوده است که با روحانی دیدار کرد. حضور او در اتاق نیز بعد از تاخیر بیش از یک‌ساعته، همراه با محمدرضا صادق، یکی از اعضای اصلی ستاد روحانی در جریان انتخابات بود. نقطه اوج این وقایع، جایی بود که نهاوندیان از اعضای اتاق خواست برای احترام به رئیس‌جمهور منتخب قیام کنند. بر اساس گزارش خبرگزاری فارس،‌ نهاوندیان در پایان جلسه در پاسخ به سوالی درمورد سهمش از کابینه دولت تدبیر و امید، گفته است: «این چه حرفی است که شما می‌زنید» و سپس با لبخند محل را ترک کرده است. معنای ضمنی این حرکت نهاوندیان را می‌توان در پاسخ یحیی آل‌اسحاق یافت که گفت اگر پیشنهاد حضور در کابینه به نهاوندیان شود، او می‌پذیرد. نهاوندیان در اغلب گمانه‌زنی‌هایی که تا کنون صورت گرفته است، از شانس بالایی برای حضور در کابینه برخوردار بوده است؛ هر چند اغلب این گمانه‌زنی‌ها، او را گزینه تصدی یکی از وزارتخانه‌های اقتصادی می‌دانند. بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، نهاوندیان احتمالا در وزارت صنعت، معدن و تجارت حضور خواهد یافت. خبرگزاری تسنیم و سایت اعتدال نیز احتمال مشابهی را مطرح کرده است. اما در لیست پیشنهادی اتاق بازرگانی تهران به روحانی، نهاوندیان به عنوان گزینه وزارت اقتصاد پیشنهاد شده است. منبع خبری خرداد نیز همان‌طور که گفته شد، ‌نهاوندیان را از گزینه‌های معاون ‌اولی عنوان کرده است.

نهاوندیان کیست؟

نهاوندیان دکترای اقتصاد از دانشگاه جورج واشنگتن دارد و چندین سال در دولت‌های جنگ، سازندگی و اصلاحات، معاون وزیر بازرگانی بوده است. او مشاور اقتصادی رئیس دولت اصلاحات نیز بوده است و از سوی دیگر روابط نزدیکی با علی لاریجانی، رئیس مجلس دارد. چنان‌که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 84، مسئولیت برنامه‌های اقتصادی لاریجانی را بر عهده داشت و در شورای‌عالی امنیت ملی نیز معاون اقتصادی او بود. او در سال‌های اخیر ریاست اتاق بازرگانی ایران را بر عهده داشته است. حضور او در اتاق بازرگانی ایران و نزدیکی‌اش با فعالان اقتصادی، یکی از علل اصلی مطرح شدن او به عنوان گزینه معاون اولی است چرا که اولویت اصلی دولت آینده بهبود فضای کسب‌وکار و حل مسائل اقتصادی عنوان شده است.


آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی

قاضی پرونده فساد بزرگ مالی درباره آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی و اینکه پرونده از دادسرا برگشته است یا خیر اظهار داشت: پرونده هنوز در دادسراست و به دادگاه برنگشته است و آن‌طور که اطلاع دارم تحقیقات دادسرا روی این پرونده به زمان زیادی احتیاج دارد. ناصر سراج در گفت‌وگو با تسنیم، در پاسخ به این سوال که چرا اینترپل با وجود درج نام خاوری در سایت خود، اقدامی عملی برای دستگیری وی نکرده است، گفت: متأسفانه آنها اقدامی نکردند و فقط در لفظ، مدعی حقوق بشر هستند ولی در واقع اصلا حقوق بشر را رعایت نمی‌کنند. سراج درباره رسیدگی به پرونده بانک آریا خاطرنشان کرد: اصل رسیدگی به این پرونده تمام شده است و قسمت‌هایی جزئی باقی مانده که به عنوان مثال افرادی که سهام این بانک را خریداری کرده‌اند باید وضعیتشان مشخص شود که از اصل ماجرا خبر داشته‌اند یا خیر تا در صورت اثبات ادعاهایشان، پولشان را دریافت کنند. وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا با اجرایی شدن قانون جدید مجازات اسلامی احتمال تغییر در روند صدور احکام یا بازنگری در احکام صادره وجود دارد، گفت: بعید می‌دانم چنین اتفاقی بیفتد اما باید تمام این مسائل را بررسی کنیم. قاضی پرونده فساد بزرگ مالی درباره صدور حکم محکومیت برای ۳ نماینده مجلس مرتبط با این پرونده گفت: در دادگاه انقلاب چنین حکمی صادر نشده و بعید می‌دانم در دادگاه کیفری استان تهران نیز حکمی در این زمینه صادر شده باشد. سراج درباره زمان اجرای حکم اعدام ۴ متهم ردیف اول این پرونده تنها به این جمله اکتفا کرد که ان شاءا... حکم اجرا می‌شود.

click here website find an affair

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه