انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
سیاسی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چرا دولت اصرار می‌کند؟
ائتلاف پاسخگوی بدنه ‌اصلاح‌طلبان نیست
دوربرگردان مسدود بهارستان به فدراسیون کشتی!
توقف برخي‌اقدام‌هادر برجام
فضاي سياسي به سمت «تولد جريان سوم» است
وزیر دفاع: فیلم‌های آمریکایی‌ها از نفتکش‌ها سندیتی ندارد
اقدامات آمریکا علیه ملت ایران جنایت علیه بشریت و تروریسم اقتصادی است/ روح برجام، روابط تجاری و اقتصادی است
شمخانی: در برابر بدعهدی طرف مقابل، گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش می‌دهیم
روسیه در ایران ماندگار شد
نظارت بر«شهریه‌»‌ دریافتی مدارس/استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس تا مهر
پرسش‌هایی پیرامون نو اصولگرایی
لزوم ساماندهی نظارت در بررسی صلاحیت‌ها
آمريكايي‌ها تحليل متناقضي از ايران دارند
آخرین قضاوت غیرعلنی
بولتون و ترامپ دو روی یک سکه هستند /خروج از برجام در دستور کار ایران نیست / نمی‌شود با تهدید ایران را مرعوب کرد
ملت ایران پیروز جنگ اراده‌ها خواهد بود
رفتار دوگانه جامعه متناقض مي‌سازد
بازگشت به رآکتور قبلی اراک دیگر یک معما یا راز نیست
کمیته‌های انضباطی حق ورود به کرسی‎های آزاداندیشی را ندارند/برخی مدیران مانع ایجاد می‌کنند
وارد کنندگان را مجبور به گرفتن گواهی اسقاط از یک تعاونی کردند/ ستاد سوخت بدون هیچ فرمول مشخصی قیمت تعیین می‌کند
اصلاح‌طلبان راهی جز شرکت در انتخابات ندارند/ نمی‌توانیم کشور را به دست پایداری‌ها بدهیم
کاهش تعهدات برجامی، نشان‌دهنده پایان صبر تهران است/ ایران حق دارد ابعاد حادثه دریای عمان را بررسی کند/ عربستان و امارات هم می‌توانند متهم شناخته شوند/ ترامپ، سست عنصر است
از گران شدن پیاز و سیب‌زمینی تا صف‌های طویل گوشت/ آیا حذف ارز دولتی به نفع مردم است؟!
سرخو: نظارت مردم بر اموال مسئولان از گسترش فساد جلوگیری می‌کند
صدای ایران هم باید به جهان برسد
سناریوی دیگری از سفر شینزو آبه
نخستین ضربه‌ جهانی واجا به شبکه‌ جاسوسی آمریکا/ارائه جزئیات جدیدترین ضربه در آینده‌ای نزدیک
آمریکا مدرک معتبری برای متهم کردن ایران ندارد
دستور قاضي القضات
تصويب نشدنFATF به اينستكس لطمه مي زند/ اگر تنش‌ها با ديپلماسي كاهش نيابد، واشنگتن پلنB را اجرا مي‌كند
کشور به خاطر فشارهای آمریکا در شرایط خاصی است
با هیچ ملتی نمی‌جنگیم/ باید طوری به عالم متصل شویم که پیوند ما جداناپذیر باشد
نيش‌هاي امروز و معماي ورود نجفي به شهرداري
حادثه دریای عمان سناریوی از پیش طراحی شده آمریکا و اسرائیل است/ حذف ایران از صحنه تحولات جهانی عملی نیست/ مواضع تهران در راستای دفاع از منافع منطقه و اسلام است
امضای بیش از دو هزار پرونده توسط رئیس قوه قضائیه برای اعاده دادرسی
افتتاح «ترمینال سلام» فرودگاه امام (ره) با حضور رئیس جمهوری
شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است
سخنگوی سازمان ملل: دبیرکل از تمام اعضای برجام می‌خواهد به تعهدات‌شان پایبند باشند
هیچ مذاکره و کوتاه آمدنی در برابر آمریکا را شاهد نخواهیم بود
انتظارمردم رصد قضایی فضای مجازی و برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی است
ایران آماده توسعه روابط خود با چین در همه حوزه ها است
کارت زرد مجلس به «آذری جهرمی»
فرصت اروپا برای جبران بسیار کوتاه است
به زودی کل تولید آب سنگین را در کشور مصرف خواهیم کرد/ برای ورود به گام دوم منتظر تصمیم مقام‌ها هستیم/ تا ١٠ روز آینده از سقف تولید ٣٠٠ کیلو اورانیوم عبور می‌کنیم
منافع ملی و امنیت سفارتخانه‌ها
مشکل اصلی فرزندآوری در ینگه دنیا!
معروفیت شبکه «سه» به شبکه «فروغی و دوستان»!
ترامپ مذاكره را هم تجارت مي داند
وحدت‌شکنی به‌اسم نواصولگرایی
بیشتر
کد خبر: 110222 | تاریخ : ۱۳۹۸/۳/۱۹ - 10:51
شیب کاهش تخلفات در شهرداری کُند است/ برخی تغییرات در رده‌های بالا و میانی شهرداری به دلیل دریافت رشوه رخ داد/
رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران:

شیب کاهش تخلفات در شهرداری کُند است/ برخی تغییرات در رده‌های بالا و میانی شهرداری به دلیل دریافت رشوه رخ داد/ "حوزه شهرسازی" در رتبه اول اخذ رشوه از مردم

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران گفت: برخی تغییر و تحولات در رده‌های بالا و میانی شهرداری به دلیل دریافت رشوه و تخلف صورت گرفته است.

آرمان- به گزارش آرمان به نقل از ایلنا، مساله دریافت رشوه در شهرداری یکی از چالش‌های حوزه شهری محسوب می‌شود. مجید فراهانی،‌ عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، در آغازین روزهای فعالیت شورای پنجم، اعلام کرده بود، از یک سوم ارباب رجوع‌ها در شهرداری تهران رشوه دریافت می‌شود، اکنون نزدیک به  دو سال از شروع به کار این شورا می‌گذرد و شهرداری در این مدت با تغییرات مختلفی در بدنه مدیریتی خود روبرو بوده است. حال سوال این است، آیا با وجود شعارهای فسادستیز شورای پنجم به عنوان نهاد نظارتی و تغییر مدیران شهرداری دریافت رشوه در این نهاد کاهش یافته است؟

مجید فراهانی (رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران) در گفت‌وگو با ایلنا دراین باره گفت: شهرداری تهران یک نهاد خدماتی است و مستقیما با ارباب رجوع در تماس است، بدیهی است که زمینه بروز تخلف نیز در آن طی دهه‌های گذشته همواره وجود داشته است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین اقدامات در شورای پنجم پیگیری مبارزه با تخلفات در شهرداری بوده است، تصریح کرد: از آغاز به کار شورای پنجم سه اقدام مهم برای مبارزه با فساد و دریافت رشوه در شهرداری صورت گرفت و تلاش شد تا از طریق برخورد فرایندی، شفافیت و مکانیزه کردن امور به صورت سیستمی با مفاسد برخورد شود.

فراهانی در ادامه  با تشریح جداگانه این سه اقدام درباره شیوه عمل برخورد فرایندی تصریح کرد: در برخورد فرایندی چند اقدام اساسی صورت می‌گیرد؛ به این ترتیب که در صورتی که بروز تخلف از مدیر یا کارمندی محرز شود، متخلفان به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد و به صورت قانونی با آنها برخورد می‌شود، همچنین  برکناری مدیران متخلف نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه افزود: در شورای پنجم سعی کردیم تا از طریق شفافیت به عنوان مهمترین شعار این دوره شورا، هر اقدامی که در شهرداری تهران انجام می‌شود  را به اطلاع مردم برسانیم. برای مثال در  انعقاد قراردادها و برگزاری مناقصات، شورا نحوه برگزاری، انتخاب برنده، قیمتی که در مناقصه برنده شده است، زمان پیشنهادی، محتوای کار و شرح خدمات را نه تنها در اختیار شرکت‌کنندگان در مناقصات، بلکه به اطلاع عموم مردم می‌رساند و این اقدام در تمامی حوزه‌های شهرداری، از شهرسازی گرفته تا فنی، عمرانی و خدماتی در حال اجرا است.

فراهانی با اشاره به اینکه مساله شفافیت یکی از راهبردهای اساسی در شورا است و برای آن کمیته مجزایی تشکیل شده است، گفت: تمامی مصوبات باید پیوست شفافیت داشته باشند و مردم به عنوان صاحبان اصلی شهرداری باید مطلع شوند، عوارض و پولی که در اختیار شهرداری قرار می‌دهند، چگونه هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه تخلف مسال‌های است که اساسا به صورت پنهان انجام می‌شود، افزود: موضوعی که به صورت آشکار انجام شود که تخلف نیست، در نتیجه مساله نورافکن انداختن بر روی فعالیتهای شهرداری و تحقق شهرداری شیشه‌ای در همه ابعاد و حوزه‌ها یکی از کارهایی است که کمک کرد تا میزان دریافت رشوه در این نهاد کاهش پیدا کند.

عضو شورای پنجم در ادامه افزود: حرکت کردن به سمت شهر هوشمند و مکانیزه کردن فعالیت‌ها نیز یکی از اقدامات بسیار موثری است که می‌تواند از میزان تخلفات و دریافت رشوه در شهرداری بکاهد. به میزانی که بتوانیم از ابزارهای ICT استفاده کنیم و فعالیت شهری را به صورت آنلاین انحام دهیم و به دنبال تحول دیجیتال در شهر باشیم، به همان میزان در درون شهرداری با تخلفات کمتری روبرو خواهیم شد. در واقع به میزانی که فعالیت‌های درون شهرداری مکانیزه شود، علاوه بر اینکه کارها با سرعت و کیفیت بالاتری انجام می‌شود، فساد کمتری نیز انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تسهلیگری و افزایش مکانیزم‌هایی که مردم از طریق آن بتوانند گزارش تخلفات را به ما برسانند نیز در کاهش وقوع تخلف و دریافت رشوه از ارباب رجوع موثر است، اظهار داشت: زمانی که مردم بتوانند مشکلات خود را به راحتی منعکس کنند، در کاهش دریافت رشوه موثر خواهد بود. امروز ابزارهای مختلفی هم از طریق سایت‌های اینترنتی و هم از طریق تلفن‌های 1888 و 137 وجود دارد و مردم می‌توانند مشکلات و تخلفات رخ داده را منعکس کنند. اعضای شورا نیز مرتبا این گزارشات را دریافت می‌کنند و از طریق ابزارهایی که در اختیار دارند، به صورت تذکر در صحن شورا، یا ارسال نامه به شهرداری، موضوعات را پیگیری می‌کنند.

فراهانی در ادامه بیان کرد: در شورا طرحی را با عنوان تشویق گزارشگران فساد در درون شهرداری به تصویب رسانده‌ایم تا از کسانی که فسادی را گزارش و معرفی می‌کنند تشویق و حمایت شود. در برنامه توسعه سوم شهرداری و بودجه مصوب نیز پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته است تا در صورتی که در درون و بیرون شهرداری از مردم گزارشاتی دریافت شود که به شناسایی فساد منتهی شود، مردم مورد تشویق قرار گیرند.

وی با بیان اینکه کاهش دریافت رشوه در شهرداری به ارزیابی‌های مداوم نیاز دارد، افزود: شورا باید ارزیابی‌های مداوم و پیوسته درباره دریافت رشوه و فساد در شهرداری داشته باشد تا مشخص شود، این اقدامات تا چه اندازه توانسته است، فضا را در شهرداری سالمتر کند، اگرچه ما هنوز با وضعیت ایده‌آل فاصله داریم.

فراهانی درباره اینکه طی این مدت چه میزان گزارش مردمی درباره اخذ رشوه دریافت شده است و همچنین درباره میزان کاهش یا افزایش تخلفات گفت: مرتبا دریافت گزارشات مردمی درباره مشکلات شهری و مسائلی که مرتبط با مدیران شهری است را دریافت می‌کنم. علی‌‌رغم مشکلات اقتصادی که امروز در شهر تهران با آن مواجه هستیم، سیر نزولی تخلفات شهرداری در این مدت کاملا مشهود است، اگرچه شیب این کاهش کند است و این مساله مورد اعتراض ما است. باید تلاش شود تا با ابزارهایی که به آنها اشاره کردم، کاهش تخلفات سریعتر رخ دهد.

عضو شورای پنجم همچنین درباره حوزه‌هایی که درون شهرداری بیشترین دریافت رشوه از شهروندان در آنها گزارش شده است نیز گفت: بیشترین میزان تخلفات از گزارشات مردمی در حوزه شهرسازی رخ می‌دهد و پس از آن خدمات شهری در جایگاه دوم قرار دارند. حوزه فنی وعمرانی شهری نیز در جایگاه سوم اخذ رشوه قرار گرفته است.

وی در انتها با اشاره به اینکه در این مدت برخی جابه‌جایی‌ها در شهرداری به دلیل تخلفات بوده است، تصریح کرد: برخی تغییر و تحولات در رده‌های بالا و میانی شهرداری به دلیل دریافت رشوه و تخلف در شهرداری بوده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.