انتخاب تاریخ:   /  /   
کانال تلگرام اینستاگرام آرمان ملی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 آرمان ملی شماره 61 آرمان ملی شماره 60 برلیان نت
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
انسان های موفق چگونه رفتار می کنند
رسیدن به موفقیت
سخن‌گفتن، کلید ارتباط با دیگران
ایجاد تغییرات مهم در زندگی
صفای باطن و رفتار نیکو
مهم‌ترین دلایل عزت نفس پایین
اراده قوی داشته باشیم
کلیدهای طلایی برای رسیدن به موفقیت
تغییراتی موثر برای داشتن زندگی بهتر
چگونه شخص معتبری به نظر برسیم؟
خدشه‌دار شدن اعتماد به نفس کودکان
قوانین شاد بودن
به فكر بهبود زندگي سالمندان باشیم
حکمت های امام رئوف
سالروز رحلت پیامبر‌مهربانی
افراد موفق چگونه رفتار می کنند
دوست خوب چه خصوصیاتی دارد؟
دوستی پایدار
مهارت های مقابله با استرس
فلسفه و ماهیت زیارت اربعین حسینی
مولفه‌های موثر در روابط اجتماعی
جملات تاکیدی برای تقویت عزت نفس
نشانه های خانواده خوشبخت
صداقت در گفتار و رفتار
دلایلی برای شکست در کار
پیشنهادهایی برای خوشحال بودن
چگونه عجول نباشیم
راهکارهایی برای رسیدن به آرامش
شادتر زندگی کنید
چگونه حال دلمان را خوب کنیم؟
گذشت برایتان سخت است؟
تغییر شخصیت امکانپذیر است
تعریف و اهمیت مشورت
ویژگی خانواده موفق و راز خوشحالی آنها
کلیدهای طلایی برای داشتن شخصیت مثبت
کارهایی که باعث افزایش نگرانی می‌شود
چگونه به‌شکل موثر از دیگران انتقاد کنیم؟
مهارت هایی که برای زندگی لازم است
طرز برخورد با افراد دمدمی‌ مزاج
چگونه خوشبینی را چاشنی زندگی خود کنیم؟
۷ مرحله برای یک تصمیم‌گیری درست
چگونه عادت‌های بدمان را ترک کنیم؟
با اشتباهات زندگی‌مان چگونه مواجه شویم؟
سالروز شهادت امام سجاد(ع)
اقرار به اشتباه
خصوصیات افراد منفی گرا
تفاوت بین انتقاد مخرب و انتقاد سازنده
فضیلت ‌احترام به ديگران
یک زندگی شاد و سالم
نقش همت و اراده در زندگي
بیشتر
کد خبر: 17 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱/۲۷ - 15:57
مسئوليت‌پذيري، یک ويژگي مهم شخصيتي

مسئوليت‌پذيري، یک ويژگي مهم شخصيتي

آرمان- مسئوليت‌پذيري يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي شخصيتي هر فردي است كه در موفقيت او نيز نقش بسزايي دارد. مسئوليت‌پذيري يك الزام و تعهد دروني براي انجام مطلوب همه فعاليت‌هايي است كه فرد آنها را بر عهده مي‌گيرد. متاسفانه كم نديده و نشنيده‌ايم از افرادی كه مسئوليت‌گريزند و با توسل به هزاران ترفند متفاوت تلاش مي‌كنند از پذيرش تعهد فرار كنند. بي‌ترديد مسئوليت‌پذيري عامل مهمی در تسريع روند پيشرفت‌هاي فردي، خانوادگي، اجتماعي و روابط بين فردي است؛ چرا كه بر اعتبار اجتماعي شخص، ميزان علاقه و اعتماد ديگران به او مي‌افزايد و باعث ايجاد احساس ارزشمندي و عزت نفس بسيار مي‌شود. مسئوليت‌پذيري معنا و مفهوم قراردادي، اخلاقي و تربيتي دارد كه هر زماني نيز قابل آموزش و فراگرفتن است؛ اگر چه ممكن است شما به خاطر از دست دادن زمان مفيد يادگيري اين ويژگي در دوران كودكي و نوجواني، هم‌اكنون نيازمند زمان بيشتري براي تمرين و آموختن باشيد اما مهم اين است كه اگر بخواهيد مي‌توانيد مسئوليت‌پذيري را ياد بگيريد. فقط بايد بخواهيد!به همين منظور، راهكارهايي جهت پرورش اين ويژگي مهم ارائه مي‌شود:
 تعريف  مشخصي داشته باشيد
مسئوليت‌پذيري چيزي نيست جز توانايي پذيرش، پاسخگويي و به عهده گرفتن فعاليتي كه از كسي درخواست مي‌شود و آن شخص حق دارد انجام آن كار محول شده را بپذيرد يا رد كند. زماني كه فردي قصد دارد مسئوليتي را بپذيرد، بايد كاملا براي خود مشخص كند كه موضوع درخواست چيست و در برابر پذیرش آن چه چيزي به دست مي‌آورد يا در صورت نپذیرفتن آن چه چيزي را از دست خواهد داد. در واقع مسئوليت‌پذيري يك انتخاب كاملا آگاهانه است.
 از اشتباه كردن نهراسيد
مسئوليت‌پذيري و احساس مسئوليت زماني به وجود مي‌آيد كه فرد مسئوليتی را که به وی محول شده، بر عهده بگيرد. به خاطر داشته باشيد تا نخواهيد و تلاش نكنيد هرگز نمي‌توانيد فرد مسئوليت‌پذيري شويد. با امروز و فردا كردن راه به جايي نخواهيد برد، بي‌هيچ واهمه‌اي و با اعتماد به خود و اتكا به توانايي‌هايتان براي تجربه پيشامدهاي جديد در زندگي‌تان و پرورش بعد جديدي از وجودتان گام ‌برداريد. ظرفيت شخصيت شما چيزي بيش از آن است كه مي‌بينيد. يادتان باشد هرگز از اشتباه كردن نهراسيد، شما همچون ديگران ممكن‌الخطا و در مسير جديدتان نيازمند تجربه هستيد و چه بسا تا زماني كه نابلد راه هستيد اشتباه كردن شما حتمي است! به‌جاي مايوس شدن به خودتان قول دهيد از اين پس، از منظری ديگر به اشتباهتان بنگرید، اگر ديدگاه‌تان را تغییر دهید، عملكردتان نيز متفاوت خواهد بود. به‌جاي سرزنش خود يا احساس نااميدي سعي كنيد از اشتباهات خود درس بگيريد، نقايص و ضعف‌هاي خود را بشناسيد و براي ترميم آنها كاري كنيد. بي‌ترديد به اين طريق مي‌توانيد عملكرد بهتري از آنچه كه انجام مي‌دهيد به دست آوريد.
 تقويت مهارت تصميم‌گيري
مسئوليت‌پذيري نيازمند مولفه مهمي به نام تصميم‌گيري است. ترديد و دودلي، مردد بودن، بلاتكليفي و بي‌تصميم بودن راهي براي بي‌مسئوليت بودن است. توانايي اخذ تصميم درست و مهارت حل مساله، براي تكامل حس قدرت و كنترل کردن شرايط زندگي لازم و ضروري است و بر حسب شرايط زماني و مكاني هر شخصي به گونه‌اي كاملا منحصر به فرد تعيين مي‌شود. براي مسئوليت‌پذيري و مسئول بودن بايد تصميم‌گيرنده خوبي باشيد. با خود روراست باشيد و عميقا تامل كنيد كه در اتخاذ چه تصميماتي دچار شك و ترديد مي‌شويد. بي‌شك پس از شناخت و پي بردن به اين موضوع، مي‌توانيد از مهارت حل مساله نيز بهره ببريد.
 برنامه‌ريزي داشته باشيد
بعد از تصميم‌گيري، برنامه‌ريزي عامل مهم ديگري براي مسئوليت‌پذيري است. با برنامه‌ريزي و تهيه فهرستي از كارها، اهداف و وظايفتان نه تنها به اندازه توان و استعدادتان تلاش مي‌كنيد بلكه مي‌توانيد انتظارات و توقعات واقع‌بينانه‌اي از خودتان داشته باشيد و بيش از حد خود را نيازاريد. توصيه مي‌كنيم وظايفتان را يادداشت كنيد؛ چه بسا با مكتوب كردن اهدافتان، آنها را جدي‌تر گرفته و براي نيل به آنها مصمم بوده و بيشتر تلاش خواهيد كرد.
 ثابت قدم باشيد
در پذيرش مسئوليتي كه برعهده گرفته‌ايد، ثبات قدم داشته باشيد. بسيار تلاش كنيد مسئوليت‌تان را حتي اگر خيلي كوچك است، به‌طور دقيق و به خوبی انجام دهيد. برای مثال، اگر مسئوليت بردن بچه‌ها به كلاس‌هاي ورزشي به شما محول شده است، سعي كنيد هميشه خودتان اين كار را انجام دهيد و از بهانه‌گيري‌هاي مختلف براي عدم انجام اين كار پرهيز كنيد؛ چرا كه انجام دادن گاه‌به‌گاه يك عمل باعث ايجاد حس رخوت، خستگي و بي‌حوصلگي می‌شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.