انتخاب تاریخ:   /  /   
کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
اخلاق
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نکاتی در مورد فوت‌وفن‌های تصمیم گیری
وقتی زندگی خوب پیش نمی رود
رفتارهای احترام آمیز
واقع بین باشید
مهارت‌های زندگی
برنامه ریزی درزندگی
درس گرفتن از اشتباه گذشته
چگونه شخصیت مثبتی داشته باشیم
خانواده، مهم‌ترین نهاد جامعه
پرحرفی  نکنید
احساسات منفی چه تاثیری روی ما دارند؟
درك رويداد‌هاي زندگی
دوری از استرس با تغییر سبک زندگی
خشم خود را مدیریت کنید
تغییر رفتارهای زشت فرزندان
چطور فرزندتان را خوشبین بار بیاورید؟
آیا مثبت اندیشی تغییر ایجاد می کند ؟
مدیریت زمان برای والدین پرمشغله
تقویت اراده در زندگی
خصوصیات رفتاری افراد شاد
سیره عملی و شیوه رفتاری ام ابیها
بهبود سبک زندگی
غلبه بر عادت به تعويق انداختن كارها
شادی وشاد زیستن
دستيابي به موفقيت
شتاب زدگي در رفتار و گفتار
چگونه فردی قابل اطمینان باشیم
افکار منفی را کنار بگذارید
قناعت،گنجی که تمامی ندارد
فواید تفکرمثبت در زندگی
فکری برا ی بهتر شدن کنیم
جلوگیری از اتلاف وقت
بخشيدن و گذشت در زندگی
چگونه یک زندگی موفق داشته باشیم
سنگ صبور بودن در زندگی
فراموش کردن کینه‌ها و کدورت‌ها
درمان خلق و خوی افسرده
تقویت رفتارهای خوب در کودک
انگیزه دادن به دیگران
روش های تمرین فروتنی در زندگی
قوانینی برای رسیدن به موفقیت
آرامش و رضایت با اعتماد به نفس بالا
چطور با انگیزه بمانیم؟
چند راهکار ساده برای شاد بودن
مثبت اندیشی در محیط کار
راهکارهای کاربردی کنترل استرس
احترام در محیط کار
منسوبین به امام ریالی دریافت نمی‌کنند
ویژگی‌های پدر و مادرهای موفق
وقتی زندگی خوب پیش نمی رود
بیشتر
کد خبر: 17 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱/۲۷ - 15:57
مسئوليت‌پذيري، یک ويژگي مهم شخصيتي

مسئوليت‌پذيري، یک ويژگي مهم شخصيتي

آرمان- مسئوليت‌پذيري يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي شخصيتي هر فردي است كه در موفقيت او نيز نقش بسزايي دارد. مسئوليت‌پذيري يك الزام و تعهد دروني براي انجام مطلوب همه فعاليت‌هايي است كه فرد آنها را بر عهده مي‌گيرد. متاسفانه كم نديده و نشنيده‌ايم از افرادی كه مسئوليت‌گريزند و با توسل به هزاران ترفند متفاوت تلاش مي‌كنند از پذيرش تعهد فرار كنند. بي‌ترديد مسئوليت‌پذيري عامل مهمی در تسريع روند پيشرفت‌هاي فردي، خانوادگي، اجتماعي و روابط بين فردي است؛ چرا كه بر اعتبار اجتماعي شخص، ميزان علاقه و اعتماد ديگران به او مي‌افزايد و باعث ايجاد احساس ارزشمندي و عزت نفس بسيار مي‌شود. مسئوليت‌پذيري معنا و مفهوم قراردادي، اخلاقي و تربيتي دارد كه هر زماني نيز قابل آموزش و فراگرفتن است؛ اگر چه ممكن است شما به خاطر از دست دادن زمان مفيد يادگيري اين ويژگي در دوران كودكي و نوجواني، هم‌اكنون نيازمند زمان بيشتري براي تمرين و آموختن باشيد اما مهم اين است كه اگر بخواهيد مي‌توانيد مسئوليت‌پذيري را ياد بگيريد. فقط بايد بخواهيد!به همين منظور، راهكارهايي جهت پرورش اين ويژگي مهم ارائه مي‌شود:
 تعريف  مشخصي داشته باشيد
مسئوليت‌پذيري چيزي نيست جز توانايي پذيرش، پاسخگويي و به عهده گرفتن فعاليتي كه از كسي درخواست مي‌شود و آن شخص حق دارد انجام آن كار محول شده را بپذيرد يا رد كند. زماني كه فردي قصد دارد مسئوليتي را بپذيرد، بايد كاملا براي خود مشخص كند كه موضوع درخواست چيست و در برابر پذیرش آن چه چيزي به دست مي‌آورد يا در صورت نپذیرفتن آن چه چيزي را از دست خواهد داد. در واقع مسئوليت‌پذيري يك انتخاب كاملا آگاهانه است.
 از اشتباه كردن نهراسيد
مسئوليت‌پذيري و احساس مسئوليت زماني به وجود مي‌آيد كه فرد مسئوليتی را که به وی محول شده، بر عهده بگيرد. به خاطر داشته باشيد تا نخواهيد و تلاش نكنيد هرگز نمي‌توانيد فرد مسئوليت‌پذيري شويد. با امروز و فردا كردن راه به جايي نخواهيد برد، بي‌هيچ واهمه‌اي و با اعتماد به خود و اتكا به توانايي‌هايتان براي تجربه پيشامدهاي جديد در زندگي‌تان و پرورش بعد جديدي از وجودتان گام ‌برداريد. ظرفيت شخصيت شما چيزي بيش از آن است كه مي‌بينيد. يادتان باشد هرگز از اشتباه كردن نهراسيد، شما همچون ديگران ممكن‌الخطا و در مسير جديدتان نيازمند تجربه هستيد و چه بسا تا زماني كه نابلد راه هستيد اشتباه كردن شما حتمي است! به‌جاي مايوس شدن به خودتان قول دهيد از اين پس، از منظری ديگر به اشتباهتان بنگرید، اگر ديدگاه‌تان را تغییر دهید، عملكردتان نيز متفاوت خواهد بود. به‌جاي سرزنش خود يا احساس نااميدي سعي كنيد از اشتباهات خود درس بگيريد، نقايص و ضعف‌هاي خود را بشناسيد و براي ترميم آنها كاري كنيد. بي‌ترديد به اين طريق مي‌توانيد عملكرد بهتري از آنچه كه انجام مي‌دهيد به دست آوريد.
 تقويت مهارت تصميم‌گيري
مسئوليت‌پذيري نيازمند مولفه مهمي به نام تصميم‌گيري است. ترديد و دودلي، مردد بودن، بلاتكليفي و بي‌تصميم بودن راهي براي بي‌مسئوليت بودن است. توانايي اخذ تصميم درست و مهارت حل مساله، براي تكامل حس قدرت و كنترل کردن شرايط زندگي لازم و ضروري است و بر حسب شرايط زماني و مكاني هر شخصي به گونه‌اي كاملا منحصر به فرد تعيين مي‌شود. براي مسئوليت‌پذيري و مسئول بودن بايد تصميم‌گيرنده خوبي باشيد. با خود روراست باشيد و عميقا تامل كنيد كه در اتخاذ چه تصميماتي دچار شك و ترديد مي‌شويد. بي‌شك پس از شناخت و پي بردن به اين موضوع، مي‌توانيد از مهارت حل مساله نيز بهره ببريد.
 برنامه‌ريزي داشته باشيد
بعد از تصميم‌گيري، برنامه‌ريزي عامل مهم ديگري براي مسئوليت‌پذيري است. با برنامه‌ريزي و تهيه فهرستي از كارها، اهداف و وظايفتان نه تنها به اندازه توان و استعدادتان تلاش مي‌كنيد بلكه مي‌توانيد انتظارات و توقعات واقع‌بينانه‌اي از خودتان داشته باشيد و بيش از حد خود را نيازاريد. توصيه مي‌كنيم وظايفتان را يادداشت كنيد؛ چه بسا با مكتوب كردن اهدافتان، آنها را جدي‌تر گرفته و براي نيل به آنها مصمم بوده و بيشتر تلاش خواهيد كرد.
 ثابت قدم باشيد
در پذيرش مسئوليتي كه برعهده گرفته‌ايد، ثبات قدم داشته باشيد. بسيار تلاش كنيد مسئوليت‌تان را حتي اگر خيلي كوچك است، به‌طور دقيق و به خوبی انجام دهيد. برای مثال، اگر مسئوليت بردن بچه‌ها به كلاس‌هاي ورزشي به شما محول شده است، سعي كنيد هميشه خودتان اين كار را انجام دهيد و از بهانه‌گيري‌هاي مختلف براي عدم انجام اين كار پرهيز كنيد؛ چرا كه انجام دادن گاه‌به‌گاه يك عمل باعث ايجاد حس رخوت، خستگي و بي‌حوصلگي می‌شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.