انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
راه های مقابله با افسردگی
راز و رمز موفقیت
ترس از صحبت کردن در جمع
كاهش تنش و اضطراب با گذشت
چگونه در زندگی خوشبین باشیم?
فردی معتبر و باتجربه شویم
انسان‌های موفق چگونه زمان را مدیریت می‌کنند?
با آدم‌های منفی، چگونه رفتار کنیم؟
خودکم‌بینی را درمان کنیم
چگونه زندگی موفق داشته باشیم؟
علت بی انگیزگی من چیست؟
چرا بعضی افراد هرگز موفق نمی‌شوند؟
زندگی هدف دار
خودخواهی را درمان کنیم
فوت‌وفن‌های تصمیم گیری
طرز برخورد با کودک بد دهن
برنامه ریزی اصولی در زندگی
گام هایی برای رسیدن به شادی
روش های ساده برای افزایش قدرت تمرکز
درک رویدادهای زندگی
روش برخورد با مشکلات زندگی
چگونه با انتقاد غیرمنصفانه برخورد کنیم؟
اراده قوی برای رسیدن به موفقیت
بهبود سبک زندگی
ذهنتان را بازسازی و رشد دهید
نکاتی برای رسیدن به موفقیت
نحوه برخورد با لجبازی کودکان
روش هایی برای کاهش استرس
امام‌خمینی(ره) در پنج حوزه معرفت سیاسی
امام خمینی(ره)، سیاستمدار یا فقیه؟
ترک عادت‌های بد زندگی
از مشکلات به راحتی گذر کنید
راه های ساده شاد بودن
عزت نفس خود را بالا ببرید
نکات کلیدی در هنر عذرخواهی
برنامه ریزی و مدیریت
صله رحم، كينه‌هاي خانوادگي را از بين مي‌برد
دلایل گوشه گیری در کودکان
چطور کودکانی خوش‌بین تربیت کنیم؟
مهارت‌هایی برای زندگی
احساس رضایت و خشنودی
کنترل عصبانیت در کودکان
دلواپسان «محبوبيت» را تاب نياوردند
ترک عادت های بد در زندگی
بدهکارانی که طلبکار را کشتند
زندگی تان را تغییر دهید
اصولی برای رسیدن به موفقیت
فصاحت گفتار
موانع موفقیت
برای رسیدن به موفقیت چه کنیم؟
بیشتر
کد خبر: 43005 | تاریخ : ۱۳۹۶/۵/۲۱ - 12:07
 گذراندن روزهای خوب با خانواده

گذراندن روزهای خوب با خانواده

آرمان- «وقت نداریم... پول نداریم... ماشین نداریم... یه روز تعطیل بمونیم خونه... و در یک کلمه حال نداریم!»این‌ها بهانه‌هایی هستند که معمولا افرادی که بلد نیستند اوقات فراغت خود را خوب و خوش بگذرانند، تحویل خانواده و اطرافیانشان می‌دهند.فقط کمی خلاقیت و استفاده بهینه از امکانات لازم است تا بفهمیم این‌ها واقعا بهانه‌اند. بله، برای رفتن به سفرهای آنچنانی و هتل‌های این چنانی و تفریحات پرهزینه، امکانات و جیب خیلی از ماها جوابگو نیست، اما آیا این‌ها تنها گزینه‌ها هستند؟ نمی‌شود به گزینه های کم هزینه تر فکر کرد؟ آیا آن‌ها که وضع مالی خوبی دارند، واقعا مهارت آن را دارند تفریح خوب و سالمی داشته باشند و بهشان خوش بگذرد؟ لازم است اول تعریف درستی از تفریح داشته باشیم و بعد چند پیشنهاد ساده برای آن.

تفریح چیست؟

تفریح، اتفاقی است که از غم‌ها می‌کاهد و شادی روانی ایجاد می‌کند. در بسیاری مواقع عامل بازدارنده از انواع بیماری‌های روحی و جسمی است. آدم‌ها را امیدوارتر کرده و از افسردگی می‌رهاند.در اسلام این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، تا جایی که باعث سعادت و خوشبختی آدم‌ها می‌شود. مولا علی (ع) می‌فرمایند: «مواقع تفریح و شادمانی فرصت است، افراد عاقل فرصت‌ها را مغتنم می شمارند و از آن‌ها به نفع خوشبختی و سعادت خویش استفاده می‌کنند.» و یا در جایی دیگر که امام رضا (ع) عنوان می‌کنند اوقات روزمان را به ۴ بخش تقسیم کنیم؛ بخشی برای تامین معاش و کار، بخشی برای عبادت، بخشی برای معاشرت با برادران مورد اعتماد و کسانی که ما را به عیب‌های مان آشنا می‌کنند و بخشی هم به تفریحات. تا بتوانیم از مسرت و شادی ساعات تفریح نیرو بگیریم و از این نیرو برای انجام کارهای دیگر استفاده کنیم.

انواع تفریحات خانوادگی

تفریحات بیرون از خانه

خیلی خوب است که برنامه ریزی داشته باشیم هراز گاهی محیط تفریح مان را از این چاردیواری خانه خارج کنیم. بسته به وقتی که داریم، هزینه ای که برای این کار در نظر گرفته‌ایم و امکانات.

در این باره حتما یک بسته پیشنهادی به خانواده ارائه کنید.

نظر همه خصوصا بچه‌ها را بپرسید.

همیشه برنامه ریزی خوب است اما خودتان را محدود نکنید؛ «موافقید شام را ببریم پارک سر کوچه بخوریم؟ پشت بام چطور؟»

مسافرت همیشه گزینه خوبی است. اما اگر مرخصی نداریم و بچه‌ها درس دارند، سفرهای کوتاه یک روزه هم سفر است. همیشه که نباید صدها کیلومتر رفت تا مسافر شویم. می‌توان صبح زود راه افتاد و شب هم بازگشت. بد نیست برای این کار اطلاعاتی از روستاها، رودخانه‌ها و مناظر طبیعی اطراف شهرتان پیدا کنید. با پرس و جو از دوستان، نقشه و یا جستجو در اینترنت.

گوش به زنگ باشید سینما کی یک فیلم خانوادگی خوب می‌آورد. معمولا یک روز در هفته هم سینماها نیم‌بها هستند. رزرو کنید و اگر به وقت شام می‌خورد با یک ساندویچ سالم راهی شوید.

از فرهنگسراها، خانه های فرهنگ و مراکز فرهنگی هنری محل غافل نباشید. خصوصا که در فصل تابستان کلی برنامه فرهنگی و تفریحی دارند. حتی تور هم برگزار می‌کنند. مسابقه برای بچه‌ها و جشن و بازی و ایستگاه های آموزشی تفریحی.

جمعه صبح یک برنامه پیاده روی یا کوه پیمایی سبک ترتیب دهید به همراه خوردن صبحانه در دل طبیعت. وسایل ورزشی پارک‌ها هم خیلی خوب هستند برای استفاده. میز تنیس و فوتبال دستی هم خیلی جاها دارند فقط کافی است توپش همراهتان باشد.

هر جا می‌روید از بازی غافل نشوید. بازی‌های گروهی و فکری مثل همین اسم فامیل، فوتبال، بدمینتون، والیبال، پانتومیم و... .

به دل طبیعت که می‌روید با بچه‌ها در اکتشافاتشان همراه شوید. دیدن موجودات، گیاهان، جمع کردن انواع سنگ‌ها، آب بازی و گرفتن عکس یادگاری.

کمک به دیگران، عضو انجمن‌های خیریه شدن و وقتی را به آن‌ها اختصاص دادن، عیادت از بیماران و سالمندان و کلی کار خوب دیگر را می‌توانید در برنامه خودتان و خانواده‌تان بگنجانید. هیچ چیز به اندازه کار نیک کردن روحتان را شاد نمی‌کند.

میهمانی رفتن آن هم خانه اقوام، یکی از بهترین تفریحات است. حیاط خانه پدربزرگ یا دایی و عمو، فضای خوبی است برای گذراندن یک روز خوب دور هم.

تفریحات خانگی

خیلی وقت‌ها شرایطش نیست بیرون بروید، اما تفریح که باید بکنید؟ پس حالا که هیچ جا خانه آدم نمی‌شود، آن را لذت بخش می‌کنیم.

پختن یک غذای جدید به کمک اعضای خانواده و تزیین آن.

در خانه هم می‌توان کلی بازی هیجان انگیز کرد. نقطه بازی، منچ، بیست سؤالی، گل یا پوچ، بازی با کلمات و ...

خیلی وقت‌ها همکاری همه در درست کردن کاردستی، خواندن کتاب نوبتی، اجرای نمایش، تغییر دکوراسیون خودش کلی تفریح به دنبال دارد.

طبیعت را به خانه‌تان بیاورید. حتما قسمتی را به گل و گیاه اختصاص دهید. هیچ چیز به اندازه کاشت و به ثمر رساندن یک گیاه لذت بخش نیست. هر کس هر گیاهی دوست داشت بکارد و خودش از آن مراقبت کند. اگر باغچه دارید که چه بهتر. سبزی بکارید، گوجه و توت فرنگی.

جلسات خانوادگی و دید و بازدید اقوام را تحت هیچ شرایطی از دست ندهید. سعی کنید با مدیریت خودتان جلسات را مفید برگزار کنید، بدور از غیبت و زخم زبان و چشم و هم چشمی که در این صورت دیگر مفرح نخواهد بود. ساده برگزار کنید و همیشگی.

با دوستان خوب و اخلاقی که دارید، ارتباطاتتان را حفظ کنید. خصوصا اگر بچه هم سن و سال فرزندتان دارند.

حتی اگر می‌خواهید تلویزیون نگاه کنید، هدفمند این کار را انجام دهید. یک برنامه مناسب، اگر خانوادگی بود دور هم، بعدش هم می‌توانید همه با هم میوه بخورید و نقدش کنید.

انجام کارهای هنری، تعمیر وسایل خراب، استفاده بهینه از وسایل خانه و یا تغییر کاربری آن‌ها، کمک زیادی به خلاقیت اعضای خانواده می‌کند.

شوخی و مزاح کردن و خنده رو بودن کم خرج است و بسیار راهگشا. در اسلام هم سفارش شده به شرط آنکه به کسی توهین نشود و و مؤدبانه باشد. سعی کنید هم خودتان این‌گونه باشید و هم اعضای خانواده. این‌طوری دیگر به دنبال بهانه برای خندیدن و شاد بودن نیستید و همیشه خانواده شادی دارید.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.