انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خوشبختی چگونه به دست می آید؟
پیگیری و پیشبرد اهداف
مشکلی به نام کمبود وقت
مفهوم شادی در زندگی
مساله کمبود اعتماد به نفس
از زمان، بهتراستفاده کنیم
چگونه یک زندگی آرام داشته باشیم
نگرش و طرز فکرمان را بهتر کنیم
اهمیت صداقت در زندگی
تفکر منطقی و مثبت اندیشی
زمزمه‌های منفی را متوقف کنید
شاد بودن در روزهای سخت
تشویق فرزندان به تصمیم‌گیری
تاثیر شگرف مثبت اندیشی در موفقیت
چرا به هدف‌های خود نمی‌رسیم؟
خونسردی افراد موفق در شرایط سخت
اشتباه خود را بپذیرید
انسان‌های شاد چه خصوصیاتی دارند
دلایل عدم رضایت از زندگی‌‌
بی‌صبری و کم‌حوصلگی
خصوصیات یک دوست خوب
کمال گرایی بیش از حد چیست؟
آموزش صداقت به فرزندان
کودکان چگونه مثبت اندیش می‌شوند
برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف در زندگی
علت افسردگیتان را پیدا کنید
راه‌هایی برای مقابله با فروپاشی عصبی
موانع موفقیت را رفع کنیم
باورهای منفی را از بین ببرید
کارهایتان را به تعویق نیندازید
ویژگی‌های افرادی که از نظر ذهنی قوی هستند
گوش دادن فعال نه غیر فعال
اهمیت دادن بیش ازحد به نظرات دیگران
احساس بهتر نسبت به زندگی
هدف‌گذاری در زندگی
اشتباهاتی که شما را به سوی ناخشنودی می‌‌برد
زودرنج بودن را ازخود دور کنید
افرادی با ذهنیت سرسخت
چگونه به اهدافمان برسیم؟
آیا با فرزندتان دوست هستید؟
چگونه از فرصت‌های زندگی خوب استفاده کنیم؟
زندگی کوتاه است اما زیباست
راهکارهایی برای تعادل بین کار و زندگی
تنبلی را از خود دور کنید
خودِ واقعی‌مان باشیم
هدردادن وقت را متوقف کنید
یک برنامه ریزی خوب
چند نکته درباره افکار منفی
به خودتان وابسته باشید نه دیگران
کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید
بیشتر
کد خبر: 65006 | تاریخ : ۱۳۹۶/۸/۲ - 14:10
گذشت برایتان سخت است؟

گذشت برایتان سخت است؟

ویدا فلاح - روانشناس و مدرس مهارت‌های زندگی

آرمان- گذشت کردن، کار آسانی نیست. آیا شما به خاطر اینکه تک فرزند هستید و یا چون‌که از فداکاری خوشتان نمی‌آید، گذشت برایتان سخت است؟وقتی شما به طرز اشتباهی مذاکره کنید، یک طرف رابطه احساس قربانی بودن می‌کند و طرف دیگر خشمگین و عصبی می‌شود و این رابطه دیگر زنده نخواهد ماند. همچنین بسیار مهم است که بدانید چگونه با یکدیگر مذاکره کرده تا هر دو طرف احساس راحتی کنید. زوج ها، برای موقعیت‌هایی مانند تغییر شغل، کارهای منزل و یا حتی رنگ دیوارهای اشپزخانه با هم مصالحه می‌کنند. بعضی از این گذشت‌ها و مصالحات کوچک، و برخی دیگر بزرگ و قابل توجه هستند، اما هر دوی آنها به میزان مساوی مهم هستند زیرا باید هر دو طرف حس ارزشمندی خود را حفظ نمایند.این طبیعی است که فکر کنیم همه ما از خود گذشته هستیم، اما در اصل حقیقت ندارد.گذشت کردن کار دشواری است زیرا یکی از طرفین رابطه، کاری را انجام می‌دهد که به‌ آن علاقه‌ای ندارد. به عبارت دیگر یعنی برای طرف مقابلش از خواسته‌اش می‌گذرد. این طبیعی است که فکر کنیم ما از خود گذشتگی می‌کنیم اما حقیقت این است که ما برای به دست آوردن چیزی که می‌‌خواهیم تسلیم نمی‌شویم. گاهی در بدست آوردن آنچه که می‌خواهیم اینقدر غرق می‌شویم که متوجه نمی‌شویم چگونه طرف مقابلمان را ناچار به گذشت و سازش کرده‌ایم. اینکار شریک زندگیمان را به سمت قربانی شدن می‌برد که مسائل و مشکلات ناراحت کننده را در پی دارد.بعضی اوقات گذشت، کار آسانی نیست. برای مثال زوج متاهلی را در نظر بگیرید که برای شب می‌‌خواهند برنامه‌ریزی کنند. مرد تمایل دارد در خانه بماند زیرا روز کاری خسته کننده‌ای داشته است و می‌خواهد استراحت کند. در حالی که زن تمایل دارد برای تماشای فیلم به سینما بروند. مرد در ابتدا از این پیشنهاد استقبال نمی‌کند اما در نهایت برای اینکه همسرش ناراحت نشود، تصمیم می‌گیرد پیشنهاد او را بپذیرد. این در حالی است که زن واقعا نمی‌خواهد فیلم تماشا کند، بلکه او فقط به دنبال راهی است تا زمانی را با همسر خود سپری کند. هر دوی آنها گذشت کرده‌اند اما نمی‌دانند زیرا به صدای درونشان توجه نمی‌کنند. البته ممکن است این کار مشکلاتی برای آنها ایجاد کند، اما در حقیقت هردوی آنها دچار سوء تفاهم شده‌اند. مرد از دیدن فیلم پریشان شده و به‌این فکر می‌کند که فردا در محل کار چه کارهایی دارد، و زن از اینکه همسرش به او توجه نمی‌کند، ناراحت است. شاید اگر می‌توانستند با هم صحبت کنند برایشان کافی بود زیرا می‌فهمیدند که دقیقا چه می‌خواهند.گذشت درست و به موقع، به شما و شریک زندگی‌تان کمک می‌کند تا بهترین باشید. هر دوی شما تصمیم میگیرید که ناراحتی موقتی‌تان را برطرف کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا رابطه‌تان قوی‌تر شود و هر دوی شما بهترین کار را برای یکدیگر انجام می‌دهید. این اشتباه است، اگر فکر ‌کنید فقط شما‌ هستید که گذشت می‌کنید. باید در انجام این کار علاوه بر شریک زندگیتان، خودتان و آینده‌تان را نیز در نظر بگیرید.

چگونه مصالحه و گذشت کنیم؟

گذشت کردن یعنی یکی از شما در مسیر زندگی و اهداف خود نیست، اما نباید بابت این اتفاق صدمه ببیند و عصبانی شود. قبل از اینکه تقاضای گذشت کنید یا از شریکتان بخواهید در برابر خواسته شما تسلیم شود، به‌این فکر کنید که در عوض چه پیشنهادی می‌توانید بدهید. پیشنهادتان نباید حالت رشوه داشته باشد اما در عین حال باید هر دوطرف به میزان یکسان احساس رضایت کنند.

وقتی ناراحت هستید، مذاکره نکنید

آخرین باری که دعوای بدی را با همسر و یا شریک زندگیتان داشته‌اید را به یاد دارید. آیا نکات مثبت یا سازنده‌ای از این دعوا به دست آمد؟ البته که نه. گذشت هم از این قاعده مستثنی نیست. تنها زمانی که آرام هستید و یا احساس می‌کنید ذهنی بازی دارید، گفت‌وگو کنید. شما می‌خواهید با هم مذاکره کنید نه دعوا. گذشت در حین خشم رابطه‌تان را از بین می‌برد.

درباره مسائل مهم گذشت نکنید

به یاد داشته باشید که گذشت باید برای هر دو طرف سود داشته باشد. اگر گذشت باعث شود که شما رویاها، خانواده، دوستانتان و یا شغلتان را کنار بگذارید باید به آن فکر کنید. فرض بر اینکه هیچ کدام از موارد بالا برای رابطه تان سمی نیست، بنابراین شما نباید با گذشت کردن بخشی از وجودتان را برای کمک به شریک زندگی‌تان از دست بدهید. رشد و تغییر در رابطه بسیار مهم است. ولی اینکه بخواهید به فردی قربانی، که نه دیگر رویایی می‌سازد و نه دیگر از اتفاقات خوشحال می‌شود، تبدیل شوید اصلا مناسب نیست.

عادلانه رفتار کنید

به یاد داشته باشید که گذشت کردن بدین معنی نیست که تنها یک نفر در این رابطه خود را فدا کند. به فرض مثال، شما به شهر دیگری سفر می‌کنید که در آن شادترید و آرامش بیشتری دارید، اما آیا همسرتان هم همین حس را به آن شهر دارد؟ آیا زندگی‌اش را با تصمیمات خودخواهانه خود تباه کرده‌اید؟ آیا این کار عادلانه است؟ به نظر عادلانه نیست، شما نیاز دارید تا با راهکارهایی که ارائه داده‌ایم به یک تصمیم درست برسید.

ثبات داشته باشید!

اگر شما تصمیمی گرفتید که هم خودتان و هم همسرتان با آن موافق هستید، تصمیم‌تان را عوض نکنید. یا اگر در حین صحبت افکار تازه‌ای به ذهنتان می‌رسد آن را به نحوی بیان نکنید که به نظر بیاید در رابطه‌تان سست هستید، حتی می‌توانید افکارتان به صورتی چالش برانگیزی بیان کنید تا همسرتان متوجه ثبات شخصیتی شما بشود. اگر تصمیمی را می‌گیرید به آن پایبند بمانید.

به یاد داشته باشید

به یاد داشته باشید که گذشت بخشی از عشق است. ممکن است گاهی اوقات برایتان چالش برانگیز، خسته کننده یا حتی غیر ممکن باشد اما به یاد داشته باشید که همه انسان‌ها این‌کار را انجام می‌‌دهند. اگر شما فکر می‌کنید مصالحه کردن و گذشت با شریک زندگیتان برایتان سخت است، بدان معنی نیست که باید از هم جدا شوید یا خیلی به مشاور مراجعه کنید، بلکه به‌این معنی است که بنشینید و باهم گفت‌وگو کنید تا بفهمید چه چیزی شما را به سمت خوشبختی و موفقیت می‌برد. باید همیشه احساس کنید که در این کار با طرف مقابلتان برابر هستید: هر دوی شما باید چیزهایی را از دست بدهید تا چیزهای جدیدی را دریافت کنید. هدف اصلی گذشت کردن این است که شما در طول رابطه‌تان احساس امنیت و خوشحالی کنید. اگر پس از تلاش‌های بسیار متوجه شدید که نمی‌توانید با روش درست اینکار را انجام دهید می‌توانید از یک مشاور کمک بگیرید. گذشت کردن در رابطه بسیار مهم است زیرا به شما کمک می‌کند تا رابطه‌ تان را به شیوه درست حفظ کنید.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.