انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
عراقچی: نشست ایران و۱+۴ انزوای آمریکا را به روشنی به تصویر کشید
جزئیات موافقت رئیس دولت اصلاحات با تشکیل پارلمان / آغاز به کار پارلمان اصلاحات تا دو هفته آینده / 600 نفر از 30 حزب اعضای پارلمان را تشکیل می دهند/ چه افراد و جریان های در پارلمان اصلاحات سهم دارند؟
عقب‌نشینی ترامپ در پوشش یک توئیت محبت‌آمیز؛ برنامه‌ای برای دیدار با روحانی ندارم
ولایتی: با بازگشت تحریم‌های آمریکا از پا نمی‌افتیم/ با وجود ترامپ نباید به هیچ کس اطمینان کنیم
تریبون شورای امنیت؛ فرصت طلایی برای ایران
توپ در میدان آمریکاست
مذاکره برای مذاکره نتیجه‌اش «صفر» است
روحاني با «شاخه زيتون» آمريكا را منفعل كند
مطمئنا گوشمالی سختی به عوامل تروریست خواهیم داد
مردم«اصلاح» مي خواهند؛ نه تغییر حکومت
قلب ایران در اهواز تپید
مسئولان منافع شخصی خود را در مورد پیوستن به FATF کنار بگذارند/ حضور نماینده ایران در نشست شورای امنیت ضروری است
روحانی با غیبت در جلسه شورای امنیت به ترامپ پاس گل می‌دهد/ رئیس‌جمهور در سازمان ملل برای مصرف داخلی سخن نگوید
ایجاد «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران
رایزنی روحانی و اردوغان درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی
برنامه‌ای برای دیدار با ترامپ ندارم/برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا مدل‌هایی وجود دارد
شورای امنیت سازمان ملل: هرگونه عمل تروریستی مجرمانه و غیرقابل توجیه است
با وجود استقلال فدراسیون‌ها از دولت، حامی ورزش و ورزشکاران کشورمان هستیم
رهبر انقلاب: مطمئناً گوشمالی سختی به عوامل تروریست خواهیم داد
نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۴ بامداد سه‌شنبه برگزار می‌شود
لزوم توانمندی در افشای سیاست دوگانه آمریکا
دوگانگی دیدگاه و تصمیمات در دولت
عبور از پیچ اقتصادی با همراهی مردم
مدال‌آوران کشورمان دربازی‌های آسیایی با رهبر انقلاب دیدار کردند
پوپوليسم؛ سبب تضعيف پارلمان
احمدی‌نژاد خودش بگوید پول‌ها کجاست / از محاكمه تتلو تا ممنوع الخروجي سيف
احترام و تحمل به يكديگر را آموزش دهيم
سردار سلامی: از حرکت چهار پشه در بیشه شیران نگران نیستیم
تعزیرات حتی در روزهای تعطیل هم به پرونده‌ها رسیدگی می‌کند/انتقادهای وارد به سازمان تعزیرات را شخصا پیگیری می‌کنم
فرمول حضور امسال روحانی در سازمان ملل با سال‌های گذشته متفاوت باشد/ نباید از باز کردن باب مذاکره ترسی به خودمان راه دهیم
روحانی در نیویورک: تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد
تنها راه احیای قدرت خرید مردم حذف بازار ثانویه است
تعدادی از عوامل حادثه تروریستی اهواز دستگیر شده‌اند/ سکوت نخواهیم کرد
رضایی: جدایی خوزستان از ایران رویایی تحقق نیافتنی است
تشییع شهدای حادثه تروریستی اهواز با حضور نمایندگان رهبری
متهم "سکه ثامن" در دسترس نیست/ سیف ممنوع‌الخروج است/ احمدی‌نژاد خودش بگوید پول‌ها کجاست
مشت آهنین نیروهای امنیتی به تروریست‌ها
بدعهدی‌های دشمن علت اصلی مشکلات کشور
مسئولان دنباله جنایتکاران را تعقیب و به پنجه قضائی بسپارند
راهكار به دولت بدهيم؛ تشر نزنيم
جانم فداي ايران
نقوی‌حسینی: دولت ترامپ از طرح موضوع ایران در شورای امنیت عقب‌نشینی کرده است
حرف‌های زیادی برای گفتن در مجمع عمومی سازمان ملل داریم/ پاسخ جانیان حادثه اهواز را می‌دهیم/ آمریکایی‌ها می‌خواهند در ایران آشوب درست کنند
لاریجانی: نیروهای امنیتی با جدیت حادثه اهواز را پیگیری و ریشه تبهکاران را بخشکانند
مسئولان بقایای گروهک تروریستی الحواز را به مردم و دستگاه قضایی معرفی کنند
استیضاح‌ها تبدیل به ابزاری برای امتیازگیری از وزرا شده/شورای عالی از منتخبان دوره گذشته حساب‌کشی کند
حمایت مالی و تسلیحاتی رژیم سعودی از گروه تروریستی الاحواز/ تلاش عربستان برای گسترش فضای رعب در میان مردم
دبیرکل سازمان ملل حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد
دستگاههای مسئول دنباله جنایتکاران را تعقیب وبه پنجه قضایی بسپارند
مصاحبه با سخنگوی یک گروه تروریستی شرم‌آور بود/ موضوع را از طریق نهاد نظارتی در انگلیس پیگیری می‌کنیم
بیشتر
کد خبر: 65297 | تاریخ : ۱۳۹۶/۸/۱۴ - 12:24
نارضایتی اجتماعی زیادی در کشور هست

نارضایتی اجتماعی زیادی در کشور هست

آرمان- مطهره شفیعی: «چرخش روحانی؛ واقعیت یا توهم؟» این سوال چندی است که در میان سیاستمداران مطرح می‌شود و از زمانی جدی‌تر شده که خبر رسید رئیس‌جمهور 2 بار و در فاصله کوتاهی با اعضای جامعه روحانیت دیدار کرده است. هر چند روحانی عضوی از جامعه روحانیت است، اما طی سال‌های گذشته خبری از این دیدارها نبود و همین موضوع سبب حساسیت‌هایی شد. سیاستمدارانی که اعتدال آنها بر هیجانشان غلبه داشت، متوجه بودند که ریشه روحانی از ابتدا نسبتی با اصلاح‌طلبی نداشته و هیچ‌گاه هم تمایلی برای انتساب به ‌این جریان سیاسی از خود نشان نداده است. بنابراین نباید از او طلبکار بود که چرا در راستای تحقق اهداف سیاسی جریان اصلاح‌طلب گام برنداشته است. محمدرضا عارف اصلاح‌طلب هم که در سال 92 از کاندیداتوری به‌نفع روحانی اصولگرا کنار رفت، ادعای آن را ندارد که روحانی باید خواسته‌های اصلاح‌طلبان را محقق کند، چنان که چندی قبل به خبرآنلاین گفت: «دولت، دولت اصلاح​طلبان نیست که توقع داشته باشیم رفتار، منش، کردار و عملش در چارچوب اصلاح​طلبان باشد. اصلاح‌طلبان هم مرامنامه و مانیفست مدون و مصوبی ندارند. جبهه‌هایی که در کشور ما وجود دارند، بیشتر قراردادی است. مرامنامه اصولگرایان چیست؟ مرامنامه اصلاح​طلبان چیست؟ تلقی من از اصلاح‌طلبی تفکری است که انقلاب اسلامی با آن تفکر به پیروزی رسید؛ یعنی پایبندی به همه ارزش​ها و اصول انقلاب و پایبندی به همه دستاوردهای انقلابی، بنابر​این نمی​شود به دولت خرده گرفت که شما از تفکر اصلاح​طلبی فاصله گرفته‌​اید. تفکر اصلاح​طلبی چیست؟» با این حال، عصر ایران نوشت: «روحانی قبل از اینکه وارد انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 شود، راه خود را از اصولگرایان جدا کرد. او که از اعضای برجسته جامعه روحانیت به‌عنوان یکی از نهادهای شناخته‌شده محافظه‌کاران بود، در دولت اصلاحات دبیری شورای عالی امنیت ملی را بر عهده گرفت. رئیس‌جمهور کنونی ایران که سابقه حضور در مجلس را در کارنامه خود دارد، در مجلس راستگرای چهارم و پنجم نایب‌رئیس مجلس بود. اما حضور او در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و نزدیکی وی به هاشمی باعث شد تا روحانی از جریان اصولگرایی فاصله بگیرد و به اصلاح‌طلبان نزدیک شود. هجمه تندروها به مدیریت وی در پرونده هسته‌ای و تغییر رفتار او باعث شد او کم‌کم به‌عنوان یک چهره نزدیک اصلاحات شناخته شود تا یک اصولگرا. با بررسی رویکرد جریان اصولگرایی در انتخابات ریاست‌جمهوری می‌توان به ‌این نکته پی برد که روحانی جزو هیچ‌کدام از گروه‌ها و دسته‌های اصولگرایی در انتخابات ریاست‌جمهوری نبوده است، همان‌طور که در روزهای ابتدایی انتخابات نامزد مورد نظر اصلاح‌طلبان نیز نبوده است.» با درنظر داشتن این تحلیل باید چنین نتیجه گرفت که روحانی تا زمان حضور در پاستور چهره‌ای میانه‌رو که گردشی به چپ و راست ندارد، از خود به نمایش می‌گذارد و پس از آن است که مشی خود را نمایان می‌کند. اکثریت بر این باور هستند روحانی گام در مسیر آیت‌ا... هاشمی خواهد گذاشت. در راستای عملکرد رئیس‌جمهور و ادعای چرخش او به اصولگرایان، سیدمحمد غرضی، فعال سیاسی و وزیر دولت آیت‌ا... هاشمی، با «آرمان» گفت‌وگو کرده که در ادامه می‌خوانید.

سال 96 به آقای روحانی رأی دادید؟

رأی دادم.

به آقای روحانی؟

رأی دادم.

تا چه ‌اندازه از عملکرد آقای روحانی در دولت راضی هستید؟

از مشروطه تاکنون90 دولت در ایران تغییر کرده است؛ یعنی 90 نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور آمده و رفته‌اند. در میان این 90 دولت هیچ‌دولتی به ‌اندازه دولت آقای روحانی ارتقا پیدا نکرده است. همه از این دولت حمایت می‌کنند؛ یعنی دولت ایشان مشکلات دولت‌های قبلی را ندارد. در عرصه بین‌المللی هم جریان ترامپ به‌نفع آقای روحانی تمام شد و اروپایی‌ها هم از آقای روحانی حمایت می‌کنند. از سوی دیگر جریان‌های داخلی و خارجی هم با دولت آقای روحانی معارضه نمی‌کنند. بنابراین امیدوارم این اقتدار که البته خیلی ماندگار نیست، چرا که فرصت‌ها می‌آیند و می‌روند، به حل برخی از مشکلات کشور منجر و رضایت مردم حاصل شود.

برخی معتقدند آقای روحانی رأی خود را از جریان اصلاح‌طلب دریافت کرد و به پاستور رفت، اما اکنون به سمت اصولگرایان چرخش کرده و ظاهرا توجهی به اصلاح‌طلبان ندارد.

معمولا چرخش‌ها بنا به مصالح اشخاص یا مصالح کشور است. شما می‌توانید تفسیر کنید که چرخش آقای روحانی مصلحت شخصی است یا مصلحت کشوری. اگر مصلحت کشوری باشد، رضایتی حاصل خواهد شد، اما اگر مصلحت شخصی باشد، نارضایتی پدید می‌آید.

به‌هرحال اکنون این نارضایتی درمیان بخش‌هایی از اصلاح‌طلبان پدید آمده است، چراکه معتقدند روحانی با رأی این جریان پیروز شده و اکنون توجه بیشتر خود را معطوف به اصولگرایان کرده است.

نارضایتی سیاسی سرجای خودش است، اما نارضایتی اجتماعی بدتر است. آنچه کشور را از منافعش دور می‌کند، نارضایتی اجتماعی است. اکنون نارضایتی اجتماعی زیادی در کشور وجود دارد و نارضایتی سیاسی کمتر است. به‌عنوان نمونه طیف‌های چپ و راست و تندروها و... در کشور با هم اختلاف دارند، اما آنچه 5 تا 6‌میلیون فارغ‌التحصیل را درکشور تهدید می‌کند، بسیار بیشتر از آن است که طیف چپ را تهدید می‌کند. بنابراین اگر این چرخش به سمت حل مساله کشور برود، خوب است، اما اگر به سمت حل مساله سیاسی برود، فایده ندارد.

برخی با نگاه بدبینانه معتقدند روحانی تنها نیازمند رأی اصلاح‌طلبان بود و در برنامه‌های خود به‌ویژه دولت دومش توجهی به آنها نشان نمی‌دهد. پاسخی به آنها دارید؟

سیاستمداران گرفتار مسائل پیش‌بینی‌نشده هستند. اینکه گفته شود روحانی اصلاح‌طلبان را فریب داده است، یک تهمت است که من حاضر نیستم این تهمت را به روحانی و هیچ‌شخص دیگری بزنم. شخصی کاری می‌کند که اگر نتیجه آن مثبت باشد، مردم می‌پسندند. اگر بحث تهمت هم نباشد، اما نتیجه کارهایش منفی باشد، طبیعی است که رویکرد بدی است.

تصور نمی‌کنید برخی مدیریت‌ها در کشور قدیمی شده و اجازه ورود مدیران جوان را نمی‌دهند؟ چه توصیه‌ای در راستای میدان دادن به مدیران جوان دارید؟

ان‌شاءا... نسل جوان کشور را از ما بهتر اداره می‌کند، چرا که انرژی ما در خیابان‌ها هدر می‌رفت، اما انرژی نسل جوان در تلگرام هدر می‌رود که ارزان‌تر و بهتر است. دعوای خیابانی ندارید و دعوای فکر دارید. ان‌شاءا... فضای حضور نسل جوان در عرصه‌های مدیریتی فراهم شود تا کشور را بهتر از ما اداره کنند.

چرخش؟

اما ابراهیم اصغرزاده معتقد است روحانی چرخش داشته است و دلایل این چرخش را معرفی ‌وزرا، چینش‌کابینه، مساله‌ای که نسبت به اقلیت‌های مذهبی پیش آمد، استفاده‌نکردن از اهل سنت، بی‌توجهی به اقوام و حقوق شهروندی برشمرد و گفت: هر چند عمدی‌بودن این چرخش ناگهانی را مبهم می‌دانم، اما بی‌تردید موارد مطرح‌شده، همه به‌عنوان نگاه منفی به عملکرد آقای روحانی محسوب می‌شود. وی تاکید کرد: اینکه روحانی بگوید من میانه‌رو هستم و مساله را به‌تدریج حل می‌کنم، باید بداند که جامعه ما خاطره خوشی از میانه‌روها، تکنوکرات‌ها و بوروکرات‌ها که مشکلشان را حل کنند، ندارد. البته از تندروی هم خاطره خوشی ندارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.