انتخاب تاریخ:   /  /   
کانال تلگرام اینستاگرام آرمان ملی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 آرمان ملی شماره 61 آرمان ملی شماره 60 برلیان نت
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بودجه ۹۷؛ دخل و خرج نامتوازن
نکاتی درباره اعطای بخشی از یارانه‌ها به زلزله‌زدگان
تاملی بر سفر دو روزه جانسون به تهران
انسجام درونی دولت و وعده‌های روحانی
ضرورت توسعه روابط ایران و انگلستان
بیمه‌ملی جایگزین یارانه پردرآمدها / ریشه مسکن مهر غلط بود
مقايسه مجلس دهم با ششم براي تخريب است
بازداشت ۴۲ متهم در ۲پرونده بزرگ قضائی
مناظره‌اي براي بازخواني حوادث٧٨ و ٨٨
مراقب باشیم احمدی‌نژاد دیگری در راه است
روزنامه کیهان نباید با مغالطه موجب فریب خوانندگانش شود
اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی سرآغاز یک انتفاضه بزرگ است
شورای عالی سیاست‌گذاری حمایت مردم را فدای افراد بی‌تعهد نکند/ اصولگرایان ناچار هستند میدان را برای مشارکت جناح‌های دیگر بازتر کنند
حمایت از رئیس‌جمهور به معنای نادیده گرفتن مطالبات نیست/ جریان احمدی‌نژاد متوهم است/ برخی می‌خواستند آن هشت سال کذایی در کشور تکرار شود
اروپا برای کمک به عدم تکرار تاریخ تلاش کند / تعهد ما به دفاع مشروع تنها یک شعار نیست
نوبخت: در بودجه 97 به جای متمرکز عمل کردن تمرکززدایی کردیم
رفتن همان و برنگشتن همان!
لزوم همکاری دیپلماتیک ایران و انگلستان
از مبارزه با فساد تا همزیستی با آن
شفافیت، رمز مبارزه با فساد
سفر جانسون و روابط انگلیس و ایران
انگلیس تابع سیاست‌های آمریکاست
بی‌توجهی به محیط‌زیست تهران
آرمانخواهی دانشجویی
تصميم ترامپ؛ فرصتي كه نبايد بسوزد
جامعه ما امیرکبیرکُش شده است
کنایه یاسر هاشمی به علی‌اکبر ولایتی
جانسون؛ تعهد اجراي كامل برجام
هر روز از پشت تریبون صداوسیما به یکدیگر فحش می‌دهیم/ مرکز پژوهش‌های مجلس وضعیت وحدت در کشور را بررسی کند
روحانی لایحه بودجه ۹۷ را تقدیم مجلس کرد
روحانی: ریشه مسکن مهر غلط بود/بودجه امسال تبلور وعده‌های انتخاباتی است
حماس و فتح یکپارچه عمل خواهند کرد/ مقاومت مسلحانه تنها راه مقابله با تل‌آویو/ موضع منطقی، قطع روابط با اسرائیل است
حمایت اصلاح‌طلبان از دولت، نافی پیگیری وعده‌های روحانی نیست/ در دولت خاتمی هم سکوت جایز نبود
اقدام آمریکا در انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی از پیش شکست خورده است
اقدامات اخیر ترامپ به ضرر حیات رژیم صهیونیستی خواهد بود
لاریجانی: طرح حمایت از آسیب‌دیدگان زلزله با اولویت رسیدگی می‌شود
سیاست‌های تنش‌آمیز ترامپ در خاورمیانه
اقدام ترامپ تبلیغی است نه عملی
مُسلِم از شمشیر خود بِسمِل فتاد!
اهداف سفر وزیر خارجه انگلیس به ‌ایران
سایه مرگ‌‌‌ بر سر احزاب سیاسی فعال
پوپولیسم؛ از ابزار انحطاط تا اهرم اصلاح
جزئیات جدید از عاملیت احمدی‌نژاد در اتفاقات ۸۸
دنیا از آرمان فلسطین عقب نشینی نمی‌کند
نتانياهو: تو تاريخ‌ساز شدي!
«جانسون» در تهران با يك بسته پيشنهادي
شایعه قتل محمود خاوری
دفاع «رئيسي» از نپرداختن ماليات آستان‌قدس
اعتراض ملي نمازگزاران به تصميم ترامپ
روحانی از نقد استقبال می‌کند/ احمدی‌نژاد در حال زمینه‌سازی برای انتخابات ۱۴۰۰ است
بیشتر
کد خبر: 65890 | تاریخ : ۱۳۹۶/۹/۷ - 15:52
بهزاد نبوی بازنشسته شد؟!

بهزاد نبوی بازنشسته شد؟!

آرمان- مطهره شفیعی: این روزها فضای سیاسی کشور از آرامش نسبی برخوردار است و مانند گذشته نیست که اتهام زنی‌های رنگارنگ به رقیب تنها راه رسیدن به قدرت باشد. اکنون هم هر دو گروه اصلاح‌طلب و اصولگرا خواهان حضور در پست‌های مدیریتی هستند که البته امری طبیعی است و نمی‌توان خرده‌ای بر آن گرفت اما در کنار این آرامش سیاسی برخی موضوعات به مثابه علامت سوالی بزرگ در اذهان بدون پاسخ مانده است و آن هم سکوت مردان خاک خورده سیاست است، همان‌هایی که در برهه‌های تاریخی و سرنوشت ساز کشور نقش برجسته‌ای داشتند و تصور می‌شد در روزهای آرامش بار دیگر در عرصه حضور خواهند داشت تا با تدابیر خود در جهت تقویت این فضا بکوشند، مردانی مانند آیت‌ا... موسوی خوئینی‌ها یا بهزاد نبوی که نام هر دو در تاریخ سیاسی ایران ثبت شده است. بهزاد نبوی به «چریک پیر» معروف شده است؛ صفتی که خودش چندان پذیرای آن نیست. عمادالدین باقی چندی پیش در یادداشتی آورده بود: «مهندس بهزاد نبوی هیچ‌وقت چریک نبوده و خودش هم چند بار این لقب را تکذیب کرده است. او یک سیاستمدار حرفه‌ای و مدیر است و شاید لقب سیاستمدار پیر یا مدیر، تناسب بیشتری با کارنامه‌اش داشته باشد اما سال‌هاست همه طوطی‌وار این عنوان چریک پیر را تکرار کرده و یک سیاستمدار و مدیر را بدون هیچ دلیل موجهی معادل چگوارا معرفی می‌کنند. گویی این لقب برای او برچسبی شده است و لحظه‌ای در درستی یا نادرستی انتساب آن درنگ نکرده و تکرارش می‌کنند.» اما هر چه باشد او دیگر میلی برای حضور در سیاست علنی ندارد و به نوعی خود را بازنشسته کرده است، چرا که سکوت او معنایی جز بازنشستگی ندارد و شوخی است اگر اصرار شود که او در پشت پرده به نقش‌آفرینی خواهد پرداخت که اگر چنین بود تا به امروز واکنشی به موضوعات سیاسی نشان می‌داد.

چرا بازنشسته؟

شاید برخی دلیل بازنشستگی او را آسوده خاطر بودنش از آرام بودن فضای سیاسی ذکر کنند که ادعای نادرستی است، زیرا خاک خورده‌های سیاست به‌خوبی واقف هستند که صحنه سیاست ثبات ندارد و به‌راحتی قابل تغییر است، به‌ویژه در ایران که ‌این تغییر در زمان کوتاهی صورت می‌گیرد به نحوی که بارها تجربه شده قدرت در بازه زمانی کوتاهی از اختیار یک جریان خارج و به رقیب سپرده شده است. سیاستمداران تا آخرین روزهای حیات خود نقش آفرین هستند، مانند آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی که نقشش نه تنها هیچ‌گاه کمرنگ نشد بلکه هر روز پررنگ‌تر هم می‌شد. نبوی به‌ایسنا گفته بود که «بیشتر وقتش را برای رسیدگی به فضای سبزی که در بالکن منزلش دارد می‌گذراند و به زندگی شخصی و خانوادگی خود مشغول است». البته در کنار آن تاکید هم می‌کند که دولت مشورتی از او نخواسته است، هر چند به‌خوبی واقف است، حامیان دولت و دلسوزان نباید منتظر درخواست کمک یا مشورت باشند، بلکه باید مانند آیت‌ا... هاشمی حتی هجمه‌ها را تحمل کنند اما آنچه را که تصور می‌کنند به نفع دولت و کشور است بیان کنند. اگر چه در سال 92 به روحانی نامه نوشت و تاکید کرد که « دولت باید تمام وقت خود را برای سیاست خارجی و اقتصاد بگذارد» اما شاید نوع واکنش رئیس جمهور در مواجهه با توضیح نبوی سبب شد تا او احساس مسئولیتی برای تداوم ارسال نامه‌های مشورتی به دولت نداشته باشد. به هر حال بهزاد نبوی سیاستمدار قهار دهه‌های گذشته اکنون ترجیح می‌دهد نقشی در تحولات سیاسی نداشته باشد اما هر چه او اصرار کند که به پرورش گل اهتمام می‌ورزد نمی‌توان منکر تدابیری برای سیاست شد که در ذهنش شکل می‌گیرد.

ترجیح به ماندن در گذشته

آیت‌ا... سیدمحمد موسوی خوئینی‌ها هم فعال سیاسی خاک خورده دیگری است که مانند بهزاد نبوی ترجیح می‌دهد نقشی در سیاست علنی نداشته باشد. او چندی پیش سعی کرد در کانال تلگرامی خودش به اعلام مواضع بپردازد اما آنچه او منتشر کرد آن‌چنان که انتظار می‌رفت مورد توجه واقع نشد، چرا که بیش از همه به بازخوانی تاریخ به‌ویژه تسخیر سفارت آمریکا که با نام او عجین شده است، پرداخت. پس از درگذشت آیت‌ا...هاشمی برخی سعی کردند تا با طرح نام موسوی خوئینی‌ها به عنوان شخصیتی که می‌تواند نقش آیت‌ا...هاشمی را ایفا کند او را ترغیب به حضور در صحنه علنی سیاست کنند که تصوری اشتباه بود. صادق زیباکلام در این مورد می‌گوید: «آیت‌ا... موسوی خوئینی‌ها به همراه جحت‌الاسلام محتشمی‌پور از جمله افراد چپی بودند که از روحانیت مبارز خارج شدند و روحانیون مبارز را تاسیس کردند اما من فکر می‌کنم که آقای موسوی خوئینی‌ها هیچ وقت نمی‌تواند جایگاه آقای هاشمی رفسنجانی به‌دست آورد. اقبالی که از آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در دوران اصلاحات شکل گرفت، نسبت به آقای موسوی خوئینی‌ها وجود ندارد.» او تاکید کرد: «بنده در چند سال اخیر ندیده‌ام که آقای موسوی خوئینی‌ها از دموکراسی، آزادی مطبوعات، انتخابات آزاد و همچنین دیگر مسائل با اهمیت و مورد دغدغه سخن بگوید، من چنین موضع‌گیری‌هایی از ایشان ندیده‌ام.» موسوی خوئینی‌ها از سوی مخالفان به مرد خاکستری معروف شده است اما مواضع او چنان نبوده که بتوان تناقض آشکاری در اظهارات و عملکرد او در طی سال‌ها فعالتیش یافت. بنابراین این لقب تنها به دلیل تدابیر موسوی خوئینی در عرصه سیاست‌ورزی‌اش است که به‌طور طبیعی سبب ناکامی رقیب می‌شد؛ همان سیاست‌ورزی‌هایی که مدت‌هاست خبری از آن نیست و موسوی خوئینی‌ها ترجیح می‌دهد از گذشته عبور نکند و در آن باقی بماند چنان که زیباکلام هم به‌این ویژگی او چنین اشاره کرده است: «آیت‌ا... موسوی خوئینی‌ها هنوز درگیر گذشته است و از سوی دیگر باید نسبت به خواسته‌ها و مطالبات جدید جامعه که آن را دموکراسی‌خواهی می‌نامم، موضع‌گیری کند.» البته بهزاد نبوی هم در مرور گذشته با موسوی خوئینی‌ها شباهت‌هایی دارد و نمی‌توان این خصلت را به یکی از این دو شخصیت بدون بررسی وضعیت دیگری نسبت داد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.