انتخاب تاریخ:   /  /   
کانال تلگرام اینستاگرام ویژه آیت الله نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
روحاني مردم را روشن كند، نه سخنرانی
«نديدن زنان» ناهنجاري‌ها را افزايش داد
برای گذار از آشفتگی باید به سوی گفت‌وگو برویم/ دعوت ایران برای گفت‌وگو همچنان برجای خود است
پیشنهاد منع دریافت سود از محل سپرده‌گذاری‌ قوای سه‌گانه رای نمی‌آورد/ برخی‌ دستگاه‌ها از رهبری مجوز دارند
مسئولان برای ایجاد گفت‌وگوی ملی، مراقب ادبیات خود باشند/ رفتارهای هیجانی را با کارهای فرهنگی مدیریت کنیم
برای حل مشکلات مردم به یکدیگر نزدیک شویم/ باید اول بین مسئولان گفت‌وگو صورت بگیرد
شفاف‌سازی حساب‌های دولت
ایران، مدلی برای امنیت و آزادی
از اقتصاد چینی تا اقتصاد ایرانی
چه خوب که رفتی، آقای هاشمی!
خدمتی که ترامپ به برجام کرد!
نامه دادستان تهران به شهردار
گفت‌وگوي ملي ضد فساد در سياست
پيشرفت جوانان را در عمل بايد قبول كرد
ارائه گزارش ناآرامی‌های اخیر به رئیس‌جمهور/ پیشنهاد وزارت کشور برای جلوگیرى از وقوع حوادث مشابه
عقیم شدن ابر‌ها علمی نیست
از اطلاع‌رسانی تا سفر استانی
سیاستگذاری براساس خواست مردم
مجلس پیگیر تخلفات در شهرداری سابق
لزوم تجدید نظر در روابط دولت و ملت
دنیا یکسال پس از ترامپ
ریشه اعتراضات، شرایط اقتصادی و فساد است
همیشه در بحران زندگی می‌کنیم
برجام نبود، روزی هزارمیلیارد ضرر می‌کردیم
اصولگرايان به دنبال تطهير در ناآرامي‌ها
اعتماد با«نگفتن» ايجاد نمي‌شود
تعداد زیادی از دستگیرشدگان ناآرامی‌های اخیر در روزهای اول آزاد شدند/بسیاری از مأموران انتظامی در جریان ناآرامی‌ها مورد آسیب و تعرض قرار گرفتند
چشم‌پوشی برخی مقامات از قصور چین جای تعجب دارد/ ضرورت طرح دعوای حقوقی برای دریافت غرامت
ترامپ همانند احمدی‌نژاد خود را قهرمان آمریکایی‌های فراموش‌شده معرفی کرد/ امیدوارم سفارت آمریکا در ایران بازگشایی شود/ حتی تصور انتخاب مجدد ترامپ هم دشوار است
لاوروف: آمریکا ثابت کند ما به کره‌شمالی کمک می‌کنیم/ثبات استراتژیک با کمک روسیه و چین شدنی است
جهانگیری: با محدودیت‌های بودجه‌ای طرح‌های مهم کشور طولانی می‌شود
هزینه‌کرد ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای پروژه‌«شهر آفتاب» شبهه‌آفرین است/ جلسه کمیسیون عمران با نجفی درباره تفحص از شهرداری تهران
فضای مجازی در کشور میدان جولان شایعه‌پراکنی است/ عناصر معامله‌گر از حادثه سانچی سواستفاده سیاسی کردند/هیچ عاقلی نمی‌گوید شبکه‌های اجتماعی را باید بست
موسویان: خروج از برجام باعث افزایش بی‌اعتمادی بین‌المللی به آمریکا می‌شود
مسئولین باید آگاه به مشکلات و مسائل روز باشند/ جهان اسلام به شجاعت و انسجام احتیاج دارد
دوره «نگفتن‌ها» و «ندیدن‌ها» گذشته است/ «امید» لازمه خروج از هر بن‌بست و بحرانی است
ریشه‌ اعتراضات باید تحلیل دقیقی شود/صرف اشاره به عوامل خارجی و زمینه داخلی کفایت نمی‌کند
رحیمی: ورود مراجع نظارتی به تخلفات شهرداری تهران موجب جلب اعتماد مردم می‌شود
بودن یا نبودن رسانه‌های اجتماعی
مناطق آزاد محور توسعه
همبستگی ارگانیک نیاز جامعه
افشاگری با اقدام یا بلااقدام
تغییرات در وزارت‌ خارجه
تجلیل از علوم انسانی مستقل
کاش آن نادان بجای پرچم ایران من را ۱۰ بار آتش می‌زد
روز آغاز تجمعات در سفر سبزوار بودم/ موج اعتراض‌ها از تهران آغاز شد/ از اتهامات واهی باکی ندارم
آیت الله هاشمی رفسنجانی تحولات درونی مثبت خود را تبدیل به روابط موثر می‌کرد
اولتيماتوم ايران دفاع موشكي غيرقابل مذاكره
شهادت می‌دهم آقای هاشمی از قتل‌های زنجیره‌ای مبرا بود
فقر زلزله اصلي است
بیشتر
کد خبر: 67151 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۲۱ - 11:13
باید «مردم» را در اولویت بدانیم

باید «مردم» را در اولویت بدانیم

آرمان- مطهره شفیعی: امام خمینی همواره بر نقش مردم در تحولات تاکید فراوانی داشت و جمله معروف «میزان رأی ملت است» خود گواه این ادعاست. بنیانگذار انقلاب اسلامی بر توجه به رأی مردم و آنچه آنان می‌خواهند تاکید داشتند. چنان‌که فرمودند: «به انتخابات نظر کنید می‌فهمید که ایران پایدار خواهد ماند. ممکن است عده‏‌ای در خارج مفت بگویند ولی ملت واقعیت‌ها را می‌بیند. این مردم هستند که در صحنه‌اند و نباید کاری بشود که مردم متزلزل شوند. دنیا روی ملت‌ها حساب می‏‌کند. وقتی می‌توانند کودتا یا حمله کنند که ملت در صحنه نباشند.» دلیل تاکیدات امام خمینی بر نقش مردم هم به تلاش‌های آنان در سرنگونی رژیم طاغوت و از‌خودگذشتگی‌هایشان برای عبور کشور از بحران‌هایی بود که از سوی دشمنان برای کشور ایجاد شد و هنوز هم که 39 سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است، برنامه‌ریزی مخالفان برای تضعیف کشور ادامه دارد که باز هم بدخواهان ایران با پاسخ‌های محکم مردم شکست را پذیرا می‌شوند. امام خمینی در بهشت زهرا فرمود: «من به پشتوانه این ملت، دولت تعیین می‌کنم» یعنی بر‌اساس این مقبولیت و مشروعیت دولت تعیین می‌کنم. آیت‌ا... غرویان درباره اهمیت مردم در نگاه امام می‌گوید: «تأکید ایشان همواره بر حضور و حفظ مردم در صحنه بود و هیچ‌گاه در مقابل مردم نایستادند و موضع‌گیری‌ها و فرمایشات ایشان حالت تقابل با رأی اکثریت مردم نداشت. مصداق این توجه و اهمیت امام به مردم آن جمله معروف ایشان است که فرمودند «میزان رأی ملت است»؛ یعنی امام مصلحت ملت را همان مصلحت اکثریت مردم می‌دیدند. برمبنای همین نگاه امام خود را در کنار مردم می‌دانستند و در سخنرانی‌های مختلف از مردم به‌عنوان ولی‌نعمت یاد می‌کردند که این جنبه دیگری از اعتدال و عقلانیت در سیره عملی امام بود.»

تاکید آیت‌ا... هاشمی

همراهان امام هم دیدگاه او را درباره نقش مردم داشتند و بارها بر آن تاکید کردند. از جمله این همراهان آیت‌ا... هاشمی بود که درد جامعه و مردم را درد خود می‌دانست و با دلسوزی و تدبیر سال‌ها در راستای بهبود وضعیت زندگی مردم کوشید. او در این مسیر متحمل هزینه‌های زیادی شد اما برای نقش بستن لبخند رضایت بر لبان افراد جامعه اخم به ابرو نیاورد. او در آخرین دلنوشته خود برای مردم تصریح کرد: «مردم عزیزم! اکنون شما در جایگاه استادی نشسته‌اید و همچون خمینی کبیر که مردم را رهبر خود می‌دانست ما نیز در سال 94 در کلاس درس شما نشستیم و به قلب خود فهمیدیم گذشت شما را، از خطاهای گذشته و حمایت‌های ناصواب و به گوش خود شنیدیم و فریاد شما را در پذیرش «اعتدال» و برجام و به چشم خود دیدیم روی برگرداندن معنادارتان را از عده‌ای در انتخابات 94. پارسال برایتان نوشتم، چه من باشم یا نباشم، فردا از آن شماست!» آیت‌ا... هاشمی دو نقش برای خود در مواجهه با مردم قائل بود. نخست اینکه در مسیر سازندگی گام بردارد تا وضعیت رفاهی جامعه بهبود پیدا کند و از همان رو بود که او را سردار سازندگی نامیدند. همچنین امیدبخشی به جامعه ماموریت دیگر آیت‌ا... بود. همگان در ذهن دارند که آیت‌ا... هاشمی در برهه‌هایی که بخشی از جامعه به دلایلی به سمت ناامیدی و یأس در حرکت بود چگونه با تدبیری که داشت با آنان سخن گفت و با تزریق امید به آنها مسیرشان را به سمت پویایی و تلاش برای غلبه امید بر ناامیدی تغییر داد. تاکید آیت‌ا... هاشمی بر اهمیت نقش مردم سبب خشم گروهی می‌شد که تداوم حیات خود را در سکوت جامعه می‌دانند.

تاکید آیت‌ا... بجنوردی

یکی دیگر از همراهان امام آیت‌ا... موسوی بجنوردی است که از هر فرصتی برای یادآوری آنچه مطلوب بنیانگذار انقلاب اسلامی در اداره کشور بود دریغ نمی‌کند. او از اینکه آرمان‌های امام از سوی برخی تحریف می‌شود گلایه دارد و معتقد است امام به‌خوبی نقشه راه اداره کشور را ترسیم کرد و نقش مردم در اداره ایران اهمیت زیادی داشت که نشانه آن تعیین جمهوری اسلامی با رأی مردم بود. موسوی بجنوری می‌گوید: «حضرت امام بر این عقیده بودند که حکومت اسلامی، حکومت قانون بر مردم است. این موضع امام خمینی به این معناست که یعنی در نظام اسلامی قانون بر مردم حکومت می‌کند نه حاکم. سیره پیغمبر(ص) و حضرت علی(ع) نیز این را تصریح می‌کند. حضرت علی(ع) می‌گفتند من بینه را از شما می‌گیرم اما اساس قوانین را از خدا.» این یار و همراه امام خمینی همچنین اظهار داشت: «اگر ما می‌خواهیم حکومت اسلامی، آبروی خود را حفظ کند و مشروعیت داشته باشد، باید ملت از ما راضی باشند، مبادا کسانی پیدا شوند و دیکتاتوری بکنند، در اندیشه امام «من» یعنی شیطان، حکومت اسلامی باید بر‌اساس اراده ملت عمل کند، رضایت خدا و اراده ملت سبب دوام حکومت می‌شود و اگر یکی از اینها نباشد، حکومت مشروعیت خود را از دست خواهد داد.» آیت‌ا... موسوی بجنوردی در گفت‌وگو با «آرمان» به این موضوع پرداخت که درادامه می‌خوانید.

امام خمینی فرمودند «نهضت زنده است تا هاشمی زنده است». آیت‌ا... هاشمی هم همواره بر نقش مردم در اداره کشور تاکید داشتند اما برخی چنین موضوعی را بر نمی‌تابند. چه باید کرد؟

همین مردم بودند که انقلاب را درست کردند. همین مردم بودند که 8 سال جنگیدند تا پیروزی حاصل شد و حالا هم همین مردم هستند که نقش زیادی در تداوم انقلاب دارند. بنابراین باید اهتمام زیادی به مردم داشت چرا که آنها نقش اصلی را در اداره کشور دارند و نشان دادند که در مسیر آبادانی کشور تلاش می‌کنند.

در سالروز رحلت آیت‌ا... هاشمی هستیم که ایشان همواره از حقوق مردم دفاع و نقش آنها را یادآوری می‌کردند. پس از ایشان با چه شرایطی مواجه خواهیم شد؟

نباید نگران بود و ان‌شاءا... شرایط خوب است. «تفاءلو بالخیر تجدوه» بنابراین باید همیشه امیدوار باشیم و هیچگاه یأس به خودتان راه ندهید.

آیت‌ا... هاشمی نقش بزرگی در پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری داشتند و اکنون این پشتوانه وجود ندارد. رئیس‌جمهور در چنین شرایطی چه کاری باید انجام دهد؟

دولت باید دنبال ملت باشد. نباید فراموش شود که بهترین پشتوانه دولت، ملت است. روحانی باید در خدمت مردم باشد همان‌طور که امام فرمودند «من در خدمت مردم هستم» در این موضوع که شخصی بالاتر از امام(ره) نیست بنابراین باید بر همین اساس رفتار شود.

مردم بجنورد گلایه دارند مدت زیادی است که به این شهر سفر نکرده‌اید. دلیلش چیست؟

من به‌تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته‌ام. حالم بهتر شد به بجنورد سفر می‌کنم.

نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.