انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نگاه نو، نسل مديران جوان مي‌خواهد
اصلاح‌طلبان جبران مافات کنند
حرکات معنادار در قم و ریشه‌های آن
رئیس جمهور پشت پرده‌ها را بیان کند
توضیح محورهای طرح استیضاح وزیر کشور
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل: تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا نامشروع است
ما ملت مسالمت هستیم/ قدرت نظامی به معنای جنگ‌طلبی نیست/ اگر به دنبال تجاوز بودیم، فرصت‌های زیادی وجود داشت
فساد در بازار ارز‌و‌سکه ازدولت احمدی‌نژاد شروع‌شد
امروز کسی از تهدید نظامی علیه ایران صحبت نمی‌کند/ آمریکا را بی‌اعتبار کرده‌ایم
بیش از ۱۰۰ انبار در تهران مورد بازرسی قرار گرفته‌ است/تشریح نحوه عرضه کالاهای احتکارشده به مصرف‌کنندگان
خواست آمریکا،کشتارمسلمانان به‌دست‌یکدیگر است
تایید بدهی ۵۵ هزار میلیاردی شهرداری تهران
استيضاح رحماني فضلي قطعي شد
تولید نخستین هواپیمای جنگنده ایرانی/ «کوثر» به پرواز درآمد
وزارت اقتصاد تنها مامور تامین درآمدهای دولت است
مذاکره با محبت و عطوفت سازگاری ندارد
پوست‌اندازی نیاز جریان اصلاح‎طلبی
افشاي پشت پرده كودتاي ارزي
اصلاح طلبان انسجام و برنامه‌ريزي مي‌خواهند
تهديد علني رئيس جمهور باوركردني نيست
چرا رياست فرهاد رهبرشيرين نبود؟
سیاست آمریکا جنگ‌افروزی و کشتار مسلمانان به‌دست یکدیگر است
زمان حضور روحانی درمجلس اعلام شد/جزئیات جلسه غیر علنی با وزیردفاع
نیازمند وحدت در میان کارگزاران نظام هستیم/ رئیس‌جمهور با اقتدار در مجلس حاضر می‌شود
رفع محدودیت رئیس دولت اصلاحات به نتیجه رسیده است/ روحانی هم می‌توانست در گفت‌وگوی تلویزیونی از مردم عذرخواهی کند
سال 98 به لیستی شبیه سال 94 رای نمی‌دهیم
گروه اقدام ایران چه می‌کند؟
سوال از رئیس‌جمهور بایدها و نبایدها
پیوند مسائل سیاسی روز با صدر اسلام؟
کودتای ۲۸ مرداد، حمله به استقلال ایران
دلواپسان مراقب جو مجلس باشند!
رسالت سران قوا
نیاز امروز اقتصاد ایران
تنزل شأن دولت-ملت
اصلاح‌طلبان از دولت جدا نمي شوند؛ منتقد مي مانند
این آخرین فرصت برای آگاه کردن مردم است
پاسخگو نبودن اعتراض‌ها را افزايش مي‌دهد
مبارزه با فساد در قالب تسویه حساب‌های شخصی صورت نگیرد
قصد رئیس‌‌جمهور شدن ندارم/از جایگاه جهانگیری در دولت کاسته نشده است/نباید از هزینه دادن برای مردم ترسید/اثرگذاری‌ اصلاح‌طلبان به اندازه پیروزی‌هایشان نبود
اطمینان خاطر نهاوندیان در مورد کنترل نوسانات ارزی
توضیحات معاون پارلمانی رییس جمهوری درباره نحوه پاسخ‌گویی روحانی به مجلس
مردی از جنس مردم
آزادی آزادگان و واقعیت‌های ناگفته آن
راهکار سیاسی مبارزه با فساد اقتصادی
تخریب‌ها، مانع حضور افراد صلاحیت‌دار
اصلاح‌طلبان در۲ انتخابات‌آینده تغییر تاکتیک می‌دهند
استانداران دخالت نمايندگان را افشا كنند
احمدي‌نژاد پايه‌گذار بي‌اخلاقي در سياست /بی‌اخلاقی‌های سیاسی روایت می‌کند
کدخدامنشی دیگر جواب نمی‌دهد
جمع‌بندی جلسات موسوی‌لاری و خاتمی/ آغاز فعالیت شورای عالی سیاستگذاری پیش از زمستان ۹۷ / اصلاح‌طلبان درمورد محوریت خاتمی اختلاف‌نظری ندارند
بیشتر
کد خبر: 80827 | تاریخ : ۱۳۹۷/۳/۲۲ - 13:28
تقویت «یوان» در بازارهای بین المللی
در گفت‌و‌گو با «آرمان» تشریح کرد

تقویت «یوان» در بازارهای بین المللی

مجیدرضا حریری

آرمان- فریبا نهاوندی: شروع همکاری ایران با سازمان همکاری شانگهای در هجدهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای آغاز شده است و طی این جلسات مذاکراتی درباره مسائلی چون مقابله با تروریسم، مواد مخدر و مهار چالش‌های امنیتی صورت گرفته که در نشست سازمان همکاری شانگهای رهبران و سران هشت کشور عضو و چهار کشور ناظر و همچنین مسئولان سازمان‌های بین‌المللی حضور داشته‌اند و همزمان با این سفر چهار تفاهمنامه مشترک بین ایران و چین به امضا رسیده است. مجیدرضا حریری، نایب‌رئیس اتاق مشترک ایران و چین در گفت‌و‌گو با «آرمان» به ارزیابی این موضوع پرداخته و می‌گوید: «چهار تفاهمنامه در این اجلاس امضا شده، قطعا هر نوع تفاهمنامه‌ای با کشورهای مختلف نکته مثبتی در آینده کشور است، اما تا زمانی که تبدیل به قرارداد اجرا نشود نمی‌تواند در کوتاه‌مدت تاثیرگذار باشد. ما در اوایل دولت سازندگی با رقمی بین یک تا دو‌میلیارد دلار با کشور چین مبادلات داشتیم و چین جزو اولین شرکای تجاری کشور ایران نیز نبود، اما پس از سه دهه در حال حاضر حدود ۲۵‌درصد از مبادلات صادرات غیرنفتی کشور و ۲۵‌درصد از نفت خود را با کشور چین مبادله می‌کنیم و شریک اول تجاری کشورمان چین است.»

همان‌طور که اطلاع دارید حسن روحانی به دعوت شی جین‌پینگ رئیس‌جمهوری خلق چین در هجدهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای حضور پیدا کرده و بر سر مسائلی چون مقابله با تروریسم، مواد مخدر و مهار چالش‌های امنیتی مذاکره شده است، شما این اتفاق را چگونه ارزیابی می‌کند؟

تفاهمنامه با قراردادهای اجرایی متفاوت است، یعنی طرفین قرارداد در اصول کلی قبول می‌کنند که این موضوع مبادله ارزی با پول‌های ملی را به‌عنوان یکی از موضوعاتی که در آینده باید روی آن مذاکره کنند و به نتیجه نهایی برسند در دستور کار قرار دهند. و تا زمانی که اجرا نشود و به نتیجه نهایی نرسیده باشد نمی‌توان اثر آن در اقتصاد را به‌خوبی فهمید. به هر حال چین در تلاش است که یوان همان واحد پولی چین که به‌عنوان ارز جهان‌نما و پول قابل مبادله در جهان شناخته شده است را در دنیا عرضه کند و یکی از اهداف چین در این تفاهمنامه ورود ارز این کشور به مبادلات بین‌المللی است‌. اینکه رابطه این کشور با کشور ایران چه می‌شود و چه تاثیری بر مبادلات ایران خواهد داشت قاعدتا در جزئیات مذاکرات نهایی مشخص می‌شود. اجرای این تفاهمنامه و تاثیر آن چیزی نیست که در چند ماه آینده بتوان در کشور احساس کرد، چراکه مذاکرات پولی و مالی بسیار تخصصی، فنی و پیچیده‌ است و قطعا این مذاکرات برای تاثیرگذاری به زمان نیاز دارند. در نتیجه تا زمانی که این تفاهمنامه به شکل قرارداد رسمی بین دو کشور به نتیجه نرسیده باشد، نمی‌توان راجع به آینده و تاثیر سریع این تفاهمنامه‌ها امیدوار بود.

توسعه همکاری‌های فنی و علمی هر کشور از دیگر تفاهمنامه‌های امضاشده در این سفر بود که مفاد آن از جانب معاونت فنی ریاست‌جمهوری تهیه شده و با حضور روسای جمهوری هر دو کشور به امضا رسیده است. به‌نظر شما در صورت تبدیل این تفاهمنامه به قرارداد در آینده، چه تاثیری می‌تواند بر پیشرفت فناوری‌های علمی کشور داشته باشد؟

چهار تفاهمنامه در این اجلاس امضا شده که هیچ‌کدام از آنها قرارداد نیست و برای مبادلات تکنولوژی هم تفاهمنامه‌ای امضا شده است، قطعا هر نوع تفاهمنامه‌ای با کشورهای مختلف نکته مثبتی است در آینده کشور اما تا زمانی که تبدیل به قرارداد اجرایی نشود، نمی‌تواند در کوتاه‌مدت تاثیرگذار باشد. در صورت تبدیل این تفاهمنامه‌ها باید توجه داشت که کشور چین در حوزه‌های مختلف دانش روز پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته و کشور ما نیز در بخش‌های مختلف فناوری جایگاه مناسبی به دست آورده،‌ در نتیجه زمینه مناسب و بستر ویژه همکاری ثمربخش وجود دارد. در حال حاضر دفتر علمی و فناوری‌ ریاست‌جمهوری ایران در شهر سوژو چین دفتری دارد که برای شرکت‌های دانش‌بنیان ما در این دفتر بازاریابی می‌شود. نکته قابل توجهی وجود دارد که در حال حاضر کشور ایران صادرات ماشین‌آلات ساخت الیاف‌های نانو به چین را بر عهده دارد.

همچنین درخصوص افزایش حجم مبادلات بین دو کشور هم مباحثی در این سفر در زمینه افزایش حوزه‌های مختلف بانکی، نفتی، پتروشیمی و حجم تجاری صورت گرفته، به ‌نظر شما افزایش حجم مبادلات بین دو کشور چه نفتی چه بانکی، تاثیری در توسعه تجاری کشور خواهد داشت؟

در سفر اخیر در خصوص توسعه تجاری صحبتی نشده است، اما به هر حال یک روند رو به رشدی در مبادلات با چین طی سه دهه اخیر وجود داشته است. ما در اوایل دولت سازندگی با رقمی بین یک تا دو‌میلیارد دلار با کشور چین مبادلات داشتیم و چین جزو اولین شرکای تجاری کشور ایران نیز نبود اما پس از سه دهه در حال حاضر حدود ۲۵‌درصد از مبادلات صادرات غیرنفتی کشور و ۲۵‌درصد از نفت خود را با کشور چین مبادله می‌کنیم و شریک اول تجاری کشورمان چین است. البته این روابط با این سفرها و تفاهمنامه‌ها تحکیم شده و ارتباط امیدوار کننده‌ای با کشور چین در زمینه‌های مختلف اقتصادی و تجاری داشته باشیم.

چهارمین سند امضاشده را در زمینه مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده‌اند. طبق این تفاهمنامه هر دو کشور در راستای مبارزه با مواد مخدر و مفاسد سازماندهی‌شده با هم همکاری دو‌جانبه خواهند داشت. مشارکت در مبازره با تروریسم چه دستاوردی می‌تواند داشته باشد؟

از آنجایی که سازمان کنفرانس شانگهای برای مبارزه با تروریسم شکل گرفته است و هدف اولیه این سازمان در اوایل قرن بیست و یکم بر اساس مبارزه با تروریسم بوده، و بعدها همکاری‌های اقتصادی نیز در کنار این مسائل مطرح‌شده قطعا پایه سازمان کنفرانس شانگهای مبارزه با تروریسم و مسائل امنیتی است، پس مشارکت در این زمینه می‌تواند دستاوردهای مفیدی برای مبارزه با تروریسم داشته باشد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.