انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
به میز مذاکره‌ای که خودتان برهم زدید، بازگردید
ترامپ در مجمع عمومی: بهترین عملکرد را داشته‌ام/ به ایران اجازه گسترش "ناامنی" نمی‌دهیم
عراقچی: نشست ایران و۱+۴ انزوای آمریکا را به روشنی به تصویر کشید
جزئیات موافقت رئیس دولت اصلاحات با تشکیل پارلمان / آغاز به کار پارلمان اصلاحات تا دو هفته آینده / 600 نفر از 30 حزب اعضای پارلمان را تشکیل می دهند/ چه افراد و جریان های در پارلمان اصلاحات سهم دارند؟
عقب‌نشینی ترامپ در پوشش یک توئیت محبت‌آمیز؛ برنامه‌ای برای دیدار با روحانی ندارم
ولایتی: با بازگشت تحریم‌های آمریکا از پا نمی‌افتیم/ با وجود ترامپ نباید به هیچ کس اطمینان کنیم
تریبون شورای امنیت؛ فرصت طلایی برای ایران
توپ در میدان آمریکاست
مذاکره برای مذاکره نتیجه‌اش «صفر» است
روحاني با «شاخه زيتون» آمريكا را منفعل كند
مطمئنا گوشمالی سختی به عوامل تروریست خواهیم داد
مردم«اصلاح» مي خواهند؛ نه تغییر حکومت
قلب ایران در اهواز تپید
مسئولان منافع شخصی خود را در مورد پیوستن به FATF کنار بگذارند/ حضور نماینده ایران در نشست شورای امنیت ضروری است
روحانی با غیبت در جلسه شورای امنیت به ترامپ پاس گل می‌دهد/ رئیس‌جمهور در سازمان ملل برای مصرف داخلی سخن نگوید
ایجاد «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران
رایزنی روحانی و اردوغان درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی
برنامه‌ای برای دیدار با ترامپ ندارم/برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا مدل‌هایی وجود دارد
شورای امنیت سازمان ملل: هرگونه عمل تروریستی مجرمانه و غیرقابل توجیه است
با وجود استقلال فدراسیون‌ها از دولت، حامی ورزش و ورزشکاران کشورمان هستیم
رهبر انقلاب: مطمئناً گوشمالی سختی به عوامل تروریست خواهیم داد
نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۴ بامداد سه‌شنبه برگزار می‌شود
لزوم توانمندی در افشای سیاست دوگانه آمریکا
دوگانگی دیدگاه و تصمیمات در دولت
عبور از پیچ اقتصادی با همراهی مردم
مدال‌آوران کشورمان دربازی‌های آسیایی با رهبر انقلاب دیدار کردند
پوپوليسم؛ سبب تضعيف پارلمان
احمدی‌نژاد خودش بگوید پول‌ها کجاست / از محاكمه تتلو تا ممنوع الخروجي سيف
احترام و تحمل به يكديگر را آموزش دهيم
سردار سلامی: از حرکت چهار پشه در بیشه شیران نگران نیستیم
تعزیرات حتی در روزهای تعطیل هم به پرونده‌ها رسیدگی می‌کند/انتقادهای وارد به سازمان تعزیرات را شخصا پیگیری می‌کنم
فرمول حضور امسال روحانی در سازمان ملل با سال‌های گذشته متفاوت باشد/ نباید از باز کردن باب مذاکره ترسی به خودمان راه دهیم
روحانی در نیویورک: تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد
تنها راه احیای قدرت خرید مردم حذف بازار ثانویه است
تعدادی از عوامل حادثه تروریستی اهواز دستگیر شده‌اند/ سکوت نخواهیم کرد
رضایی: جدایی خوزستان از ایران رویایی تحقق نیافتنی است
تشییع شهدای حادثه تروریستی اهواز با حضور نمایندگان رهبری
متهم "سکه ثامن" در دسترس نیست/ سیف ممنوع‌الخروج است/ احمدی‌نژاد خودش بگوید پول‌ها کجاست
مشت آهنین نیروهای امنیتی به تروریست‌ها
بدعهدی‌های دشمن علت اصلی مشکلات کشور
مسئولان دنباله جنایتکاران را تعقیب و به پنجه قضائی بسپارند
راهكار به دولت بدهيم؛ تشر نزنيم
جانم فداي ايران
نقوی‌حسینی: دولت ترامپ از طرح موضوع ایران در شورای امنیت عقب‌نشینی کرده است
حرف‌های زیادی برای گفتن در مجمع عمومی سازمان ملل داریم/ پاسخ جانیان حادثه اهواز را می‌دهیم/ آمریکایی‌ها می‌خواهند در ایران آشوب درست کنند
لاریجانی: نیروهای امنیتی با جدیت حادثه اهواز را پیگیری و ریشه تبهکاران را بخشکانند
مسئولان بقایای گروهک تروریستی الحواز را به مردم و دستگاه قضایی معرفی کنند
استیضاح‌ها تبدیل به ابزاری برای امتیازگیری از وزرا شده/شورای عالی از منتخبان دوره گذشته حساب‌کشی کند
حمایت مالی و تسلیحاتی رژیم سعودی از گروه تروریستی الاحواز/ تلاش عربستان برای گسترش فضای رعب در میان مردم
دبیرکل سازمان ملل حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد
بیشتر
کد خبر: 81481 | تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۱۴ - 19:41
احتمال تبادل پیام بین تهران و واشنگتن در سفر روحانی به سوئیس/ نباید انتظار معجزه داشته باشیم/ آمریکا بدنبال ایجاد شکاف در اتحادیه اروپاست
تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی :

احتمال تبادل پیام بین تهران و واشنگتن در سفر روحانی به سوئیس/ نباید انتظار معجزه داشته باشیم/ آمریکا بدنبال ایجاد شکاف در اتحادیه اروپاست

تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: سوئیس هم حافظ منافع جمهوری اسلامی و هم حافظ منافع ایالات متحده است و در این چارچوب ممکن است بحث‌هایی میان طرفین صورت گرفته باشد که آن بحث‌ها بعدا انتقال داده شوند. به عبارت دیگر، آمریکایی‌ها قبلا می‌دانستند که آقای روحانی در این تاریخ به سوئیس می‌رود و به همین خاطر ممکن است پیام‌هایی را به مسئولان سیاسی داده باشند تا آنها به مسئولان ایرانی انتقال دهند یا آنکه خود این موضوع را به آمریکایی‌ها پیشنهاد داده باشند که در این صورت مسئولان ایرانی به آن پیام‌ها حتما جواب خواهند داد.

آرمان- به گزارش آرمان به نقل از ایلنا، عبدالرضا فرجی‌راد با اشاره به سفر رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه به سوئیس و اتریش گفت: سفر آقای روحانی به سوئیس و اتریش دومین سفر اروپایی ایشان محسوب می‌شود که قرار بود قبلا انجام شود اما انجام آن با تاخیر صورت گرفت.

وی ادامه داد: دومین سفر رئیس‌جمهور به اروپا همزمان با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و مذاکرات برجامی ایران و اتحادیه اروپا برای تداوم اجرای برجام و ارائه بسته اقتصادی از سوی ایران انجام شد. پس طبیعی است که برجام و همکاری‌های سیاسی و اقتصادی میان ایران و اتحادیه اروپا محور اصلی مذاکرات باشد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با اشاره به حضور هیئت اقتصادی از بخش خصوصی با رئیس‌جمهور اظهار داشت: سوئیس و اتریش همکاری‌های اقتصادی را با ایران دارند که در این سفر در خصوص تداوم همکاری‌ها رایزنی‌هایی صورت گرفته اما مهمتر از بعد اقتصادی سفر آقای روحانی به سوئیس و اتریش، بعد سیاسی است.

فرجی‌راد افزود: در واقع همکاری‌های آتی اقتصادی میان ایران با سوئیس و اتریش در قالب بزرگتری صورت می‌گیرد و آن همکاری‌های میان ایران و اتحادیه اروپا است که در قالب بسته پیشنهادی اقتصادی اتحادیه اروپا به ایران خواهد بود.

وی با یادآوری نقش سوئیس در روابط میان ایران و آمریکا خاطرنشان کرد: سوئیس هم حافظ منافع جمهوری اسلامی و هم حافظ منافع ایالات متحده است و در این چارچوب ممکن است بحث‌هایی میان طرفین صورت گرفته باشد که آن بحث‌ها بعدا انتقال داده شوند. به عبارت دیگر، آمریکایی‌ها قبلا می‌دانستند که آقای روحانی در این تاریخ به سوئیس می‌رود و به همین خاطر ممکن است پیام‌هایی را به مسئولان سیاسی داده باشند تا آنها به مسئولان ایرانی انتقال دهند یا آنکه خود این موضوع را به آمریکایی‌ها پیشنهاد داده باشند که در این صورت مسئولان ایرانی به آن پیام‌ها حتما جواب خواهند داد.

این دیپلمات سابق با اشاره به پیشینه روابط ایران و اتریش ابراز داشت:‌ تهران و وین دارای روابط دوستانه‌ای هستند که این روابط در پنج سال گذشته توسعه یافته و طرفین علاقمند به همکاری با یکدیگر هستند البته این همکاری در قالب همکاری‌های میان ایران و اتحادیه اروپاست. اما نکته مهم این است که اتریشی‌ها طی روزهای اخیر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده گرفتند.

وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها طی هفته‌های اخیر تلاش‌های زیادی را برای ایجاد شکاف در اتحادیه اروپا در خصوص موضوع ایران انجام داده‌اند و در این چارچوب می‌بینید کشورهایی مانند لهستان و بلغارستان را همراه خود کرده‌اند. در واقع تلاش آمریکا ایجاد شکاف میان اروپایی‌ها است و تمرکز اصلی بر کشورهای کوچک و شرقی اتحادیه اروپا است و در این راستا اتریش به عنوان کشوری که در اروپای مرکزی قرار دارد می‌تواند به عنوان حلقه وصل اروپای غربی و اروپای شرقی عمل کرده و از ایجاد شکاف در میان اروپایی‌ها جلوگیری کند و این سفر می‌تواند در این راستا عمل کند.

سفیر اسبق ایران در نروژ و مجارستان با تاکید بر اینکه ما نباید از سفر آقای روحانی به سوئیس و اتریش انتظار زیاد و در حد معجزه داشته باشیم، بیان کرد: در واقع سفر آقای روحانی بیشتر از هر چیز دارای پیام سیاسی بوده و می‌تواند برای هماهنگی‌های بیشتر میان ایران و اروپا برای همکاری با یکدیگر در قالب بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا باشد.

فرجی‌راد با اشاره به رویکرد اتحادیه اروپا نسبت به توافق هسته‌ای گفت: اروپایی‌ها تاکنون در خصوص برجام در مقابل آمریکا ایستاده‌اند زیرا برجام را مهمترین دستاورد سیاست خارجی اتحادیه اروپا دانسته و از طرفی لغو این توافق بر امنیت اتحادیه اروپا اثرگذار است. اروپایی‌ها فکر می‌کنند که اگر در موضوع برجام در مقابل آمریکا کوتاه بیایند در مابقی موضوعات هم باید در برابر آمریکا عقب‌نشینی کنند اما اینکه چقدر آنها توانایی همکاری با ایران دارند این مساله وابسته به بسته پیشنهادی آنها و تمایل طرف ایرانی است که در این چارچوب لازم است سازوکاری برای اجرایی شدن آن در نظر گرفته شود.

وی در خصوص تهدید اخیر حسن روحانی در سوئیس و احتمال بسته شدن تنگه هرمز عنوان کرد: منظور آقای روحانی از اینکه گفتند اگر ایران نتواند نفت بفروشد دیگران هم نمی‌توانند این کار را بکنند بستن تنگه هرمز نیست بلکه این است که ایران گزینه‌هایی در دست دارد که می‌تواند ضمن حفظ منافع ایران به سازوکار فروش نفت توسط دیگران ضربه بزند. مثلا چندی پیش معاون اول رئیس جمهور پیشنهاد داد که نفت در بورس به فروش برسد که بر روند کار اوپک اثرگذار خواهد بود و موجب می‌شود که فروش نفت ایران قطع نشود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.