انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
آخرین خبر:
سیاسی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
مردی از جنس مردم
آزادی آزادگان و واقعیت‌های ناگفته آن
راهکار سیاسی مبارزه با فساد اقتصادی
تخریب‌ها، مانع حضور افراد صلاحیت‌دار
اصلاح‌طلبان در۲ انتخابات‌آینده تغییر تاکتیک می‌دهند
استانداران دخالت نمايندگان را افشا كنند
احمدي‌نژاد پايه‌گذار بي‌اخلاقي در سياست /بی‌اخلاقی‌های سیاسی روایت می‌کند
کدخدامنشی دیگر جواب نمی‌دهد
جمع‌بندی جلسات موسوی‌لاری و خاتمی/ آغاز فعالیت شورای عالی سیاستگذاری پیش از زمستان ۹۷ / اصلاح‌طلبان درمورد محوریت خاتمی اختلاف‌نظری ندارند
توهم اختلاف دیدگاه دولت با رهبری، اشتباه است/ بیانات اخیر رهبر انقلاب پاسخ کوبنده‌ای به اظهارات احمدی‌نژاد بود
50 روز از مهلت سه‌ماهه FATF گذشت/نهادهای تصمیم‌گیر تا یک‌ماه آینده اعلام‌نظر می‌کنند
فرمانده هوانیروز ارتش: در قطعه سازی به درجات بالایی رسیده‌ایم
هزینه ایستادگی و مقاومت به مراتب از هزینه تسلیم کمتر است/ جمهوری اسلامی کمترین بدهی خارجی را دارد/ کشور دیگر ظرفیت تکانه‌های ارزی را ندارد
تهدید کاخ سفید به تحریم‌های بیشتر علیه آنکارا/ ترامپ: ترکیه را خفه خواهیم کرد
فرضیه‌ها درباه کاندیداتوری لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ غلط است/ مدعی‌العموم به ادعاهای روز استیضاح ورود کند
سوال از وزیران ارشاد و نفت در دستور کار مجلس
بداخلاقی‌ها از زمان احمدی‌نژاد شدت پیدا کرد/ رفع حصر موجب حفظ انسجام می‌شود
تحقیق و تفحص از صنعت خودرو را ادامه می‌دهیم
باید پروژه‌های سودده جلوی پای مردم بگذاریم
حمله به دولت؛ رمز اتحاد افراطیون و کاسبان تحریم
یک بام و دو هوای عدم به‌کارگیری بازنشستگان
بحران نظارت بر بازار
دولت «از آن عده» بگويد
یک سال زندان برای کرباسچی !
ناظران بافساد، «سياسي» برخورد نكنند
آمریکا پل‌های خراب‌شده را درست کند
تایید کلیات طرح «اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان»
آمریکا خودش شرایط مذاکره را از بین برد/قیمت ارز حتماً پایین‌تر خواهد آمد
سود و زیان امضای کنوانسیون دریای مازندران
برخورد قاطعانه با ریشه فساد
نباید از سوال ترسید!
دیپلماسی شهری، راهبردی درشرایط تحریم
چند نکته درباره بحث استیضاح وزیر کشور
صدای پایش می‌آید
چرا آمریکا وارد جنگ با ایران نمی‌شود؟
استیضاح ربیعی از پشت پرده هدایت می‌شد
كشور وزير مقتدرندارد
ياركشي‌هاي غير‌دموكراتيك
انحصارطلبي شايسته اصلاح طلبي نيست
بهمن آسيب‌هاي اجتماعي در راه است
سخنان رهبری درمورد مذاکره با آمریکا مبتنی بر تحلیل‌های دقیق و واقعی بود/ دشمنان بر توانایی نظامی ایران واقف هستند
مشکل فساد فقط با قانونگذاری حل نمی‌شود/عده‌ای کالا احتکار می‌کنند
در پرونده های اقتصادی لازم باشد از وزیر هم تحقیق می کنیم/ بانک مرکزی لیست ناقص داد
تلگرام و اینستاگرام از نظر اخلاقی و امنیتی برایمان بلا ایجاد کرده است/ زیر بار درخواست وزرا برای رفع‌فیلتر برخی شبکه‌ها نمی‌روم
ایران در بازار جهانی نفت چگونه باید رفتار کند؟
سیاستهای کلان اطلاع رسانی برای مبارزه با جنگ روانی و مسائل اقتصادی تصویب شد
اقتصاد دولتی نفت‎پایه، فسادآفرین است
شأن خانه ملت حفظ شود
ضرورت توجه به تیرگی‌های آینده
به احمدی‌نژاد آلرژی نداشته باشیم
بیشتر
کد خبر: 82383 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۱۷ - 15:21
ژن‌هاي خوب و تحميلي شستا را افشا كنيد /وزیر کار باید پاسخگوی شائبه‌ها باشد / برخی نماینده‌ها برای خود و اطرافیانشان کار می‌کنند
حميده زرآبادي خطاب به ربيعي درگفت‌وگو با «آرمان»:

ژن‌هاي خوب و تحميلي شستا را افشا كنيد /وزیر کار باید پاسخگوی شائبه‌ها باشد / برخی نماینده‌ها برای خود و اطرافیانشان کار می‌کنند

آرمان- فرهاد فدایی: امروز چهارشنبه 17 مرداد، علی ربیعی برای دومین بار طی پنج ماه گذشته استیضاح می‌شود. هفته پایانی اسفند ماه گذشته، ربیعی تنها با یک رأی اختلاف از استیضاح عبور کرد، اما طی پنج ماه گذشته انتقادها از عملکرد مجموعه تحت امر او همچنان ادامه داشته است. طی هفته‌های اخیر در فضای مجازی هم مطالبی ‌تحت ‌عنوان «ژن‌های خوب شستا» بازخوردهای متفاوتی داشته است که نشان‌دهنده برخی انتصاب‌های نامتعارف در شرکت‌های زیر مجموعه هلدینگ بزرگ سازمان تامین اجتماعی است که تاکنون به این شائبه‌ها پاسخ داده نشده است. برای بررسی همین موضوع «آرمان» با حمیده‌زرآبادی، نماینده قزوین گفت‌وگو کرده که می‌خوانید.

روند استیضاح ربیعی به کجا رسید؟

استیضاح ایشان اعلام وصول شده و قرار است امروز در صحن علنی مجلس مطرح شود. ولی به نظر کمیسیون اجتماعی مجلس نامه‌ای به هیات رئیسه فرستاده است مبنی بر اینکه طرح استیضاح وزیر کار ابتدا باید در کمیسیون اجتماعی مطرح می‌شده و سپس اعلام وصول می‌شد. من اطلاعی از پاسخ و نظر هیات رئیسه در این باره ندارم.

در خبرها آمده که قرار است برخی تشکل‌های کارگری در روز استیضاح ربیعی، در مقابل مجلس به نفع ربیعی تجمع کنند. آیا این امر می‌تواند از سوی وزارتخانه و یا وزیر مربوطه هدایت شده باشد و صرفا یک اعتراض صنفی تلقی شود؟

جامعه کارگری بیشتر به فکر منافع خود است و برای به دست آوردن این منافع تلاش می‌کند. تشکل‌های کارگری مخالف استیضاح آقای ربیعی هستند. در استیضاح قبلی(اواخر اسفند 96) هم اعلام مخالفت کردند، اما اینکه این تجمع و با اعتراضات از سوی وزارت کار هدایت می‌شود یا خیر را بنده اطلاعی ندارم.

نحوه عملکرد ربیعی را در وزارت کار چطور ارزیابی می‌کنید و آیا شائبه بده بستان در مجلس مبنی بر استیضاح یا عدم استیضاح ایشان وجود دارد؟

عملکرد ایشان در وزارت کار دچار نقص‌هایی بوده و با توجه به حجم کار و گستردگی حوزه فعالیت وزارت کار و تعاون و رفاه، انتقادهایی هم وجود دارد که این انتقادها درست هستند، اما زمان استیضاح را مناسب نمی‌دانم. اگر قرار بود ایشان استیضاح شوند، در اسفند 96 این کار باید می‌شد، زیرا نمایندگانی که اکنون پشت استیضاح ربیعی هستند، خیلی با دور قبل استیضاح او فرقی ندارند

شما این استیضاح را سیاسی می‌دانید یا ناشی از عملکرد مدیریتی پر انتقاد؟

به هر حال در تمام وجوه نظارتی مجلس، سوال، استیضاح، طرح و... یک بخشی از آن مربوط به جهت‌گیری‌های سیاسی نمایندگان است یا حداقل در زمان‌های طرح موضوعات، به دلایل مختلف بحث سیاسی می‌شود. این بخش را نمی‌توان منکر بود، اما همه جوانب این استیضاح را نمی‌توان ناشی از سیاسی‌کاری دانست و زمان آن را مناسب نمی‌دانم.

در فضای مجازی مطالبی و پوستر‌هایی پخش شده است که از «ژن‌های خوب شستا» و کسانی که مرتبط با برخی مقامات افراد سیاسی هستند، در هیات مدیره شرکت‌های هلدینگ شستا عضو بوده و به نوعی می‌توان گفت شایسته‌سالاری در این امر به چشم نمی‌خورد. شما این موارد را چقدر در طرح استیضاح ربیعی وزیر کار موثر می‌دانید؟

بنده هم این پوسترها و اسامی منتشر شده را دیده‌ام، اما بهترین کسی که می‌تواند این موضوعات را شفاف‌سازی کند که اتفاقا مطالبه جامعه هم همین است، خود وزیر کار است. ربیعی باید این موضوعات را شفاف کند که آیا استخدام این افراد در شستا، بر اساس باج‌خواهی بوده یا او باج داده است و اکنون در زمان استیضاح همچنین مواردی از او خواسته شده است یا نه؟ باید در این زمینه شفاف‌سازی شود. اگر در هلدینگ شستا و شرکت‌های زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی، استخدام‌ها یا انتصابات یک روال نادرستی را طی کرده است باید اعلام کند. آقای ربیعی شفاف سازی کند که آیا این اطلاعات و اخبار انتصاب‌شوندگان در شستا حقایق دارد یا خیر؟ یا بر اساس چه سازوکاری این کار انجام شده است.

یکی از سایت‌ها هم سندی منتشر کرد که نماینده‌ای برای رأی دادن به ربیعی، درخواست استخدام همسرش در تامین اجتماعی را مطرح کرده بود! آیا در روند استیضاح‌ها چنین مسائلی وجود دارد؟

چون خودم از این کارها و لابی‌ها نداشته‌ام، درباره سایر نمایندگان هم چنین پیش فرضی دارم که آنها هم چنین نمی‌کنند، اما باز هم می‌گویم که خود آقای ربیعی است که می‌تواند به این شائبه‌ها برای افکار عمومی پاسخی قانع‌کننده بدهد. او می‌تواند با مستندات خود این مسائل را شفاف بازگو کند. نماینده‌ها نباید برای بهره‌برداری‌های شخصی خود از ابزارهای نظارتی استفاده کنند. همه می‌خواهند اطرافیان‌شان، دوستان و آشنایان‌شان در یک موقعیت شغلی خوبی قرار بگیرند، پست بگیرند و مزایای مالی و شغلی خوبی را برای آنها دست و پا کنند، اما مردم به نمایندگان رأی نداده‌اند که در مجلس برای خود و اطرافیان خود کارکنند. با توجه به سوگندی که یاد کرده‌ام، تاکنون از این رابطه و ابزار برای خود و اطرافیانم استفاده نکرده‌ام.

جو مجلس را برای استیضاح وزیر کار چگونه ارزیابی می‌کنید آیا به قول معروف ربیعی این بار خواهد افتاد؟

به طور کلی فضای استیضاح‌ها را به شکلی می‌بینم که باید دو فراکسیون اصلی مجلس پشت این امر قرار داشته باشند و موافق استیضاح باشند. اگر هم‌عقیده بودند که استیضاح به سرانجام خواهد رسید وگرنه چنین نخواهد شد. اگر فراکسیون‌ها نباشند یعنی تعدادی از نمایندگان خواهان استیضاح هستند نه فراکسیون‌ها و در این صورت احتمال به حداکثر رسیدن آرا کم خواهد بود. در تمام استیضاح‌ها اینگونه است که اگر فردی باشد، استیضاح وزیر انجام نمی‌شود ولی اگر دو فراکسیون با هم متحد باشند و خواهان استیضاح، آن وقت نتیجه تغییر خواهد کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.