انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
آخرین خبر:
سیاسی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
مردی از جنس مردم
آزادی آزادگان و واقعیت‌های ناگفته آن
راهکار سیاسی مبارزه با فساد اقتصادی
تخریب‌ها، مانع حضور افراد صلاحیت‌دار
اصلاح‌طلبان در۲ انتخابات‌آینده تغییر تاکتیک می‌دهند
استانداران دخالت نمايندگان را افشا كنند
احمدي‌نژاد پايه‌گذار بي‌اخلاقي در سياست /بی‌اخلاقی‌های سیاسی روایت می‌کند
کدخدامنشی دیگر جواب نمی‌دهد
جمع‌بندی جلسات موسوی‌لاری و خاتمی/ آغاز فعالیت شورای عالی سیاستگذاری پیش از زمستان ۹۷ / اصلاح‌طلبان درمورد محوریت خاتمی اختلاف‌نظری ندارند
توهم اختلاف دیدگاه دولت با رهبری، اشتباه است/ بیانات اخیر رهبر انقلاب پاسخ کوبنده‌ای به اظهارات احمدی‌نژاد بود
50 روز از مهلت سه‌ماهه FATF گذشت/نهادهای تصمیم‌گیر تا یک‌ماه آینده اعلام‌نظر می‌کنند
فرمانده هوانیروز ارتش: در قطعه سازی به درجات بالایی رسیده‌ایم
هزینه ایستادگی و مقاومت به مراتب از هزینه تسلیم کمتر است/ جمهوری اسلامی کمترین بدهی خارجی را دارد/ کشور دیگر ظرفیت تکانه‌های ارزی را ندارد
تهدید کاخ سفید به تحریم‌های بیشتر علیه آنکارا/ ترامپ: ترکیه را خفه خواهیم کرد
فرضیه‌ها درباه کاندیداتوری لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ غلط است/ مدعی‌العموم به ادعاهای روز استیضاح ورود کند
سوال از وزیران ارشاد و نفت در دستور کار مجلس
بداخلاقی‌ها از زمان احمدی‌نژاد شدت پیدا کرد/ رفع حصر موجب حفظ انسجام می‌شود
تحقیق و تفحص از صنعت خودرو را ادامه می‌دهیم
باید پروژه‌های سودده جلوی پای مردم بگذاریم
حمله به دولت؛ رمز اتحاد افراطیون و کاسبان تحریم
یک بام و دو هوای عدم به‌کارگیری بازنشستگان
بحران نظارت بر بازار
دولت «از آن عده» بگويد
یک سال زندان برای کرباسچی !
ناظران بافساد، «سياسي» برخورد نكنند
آمریکا پل‌های خراب‌شده را درست کند
تایید کلیات طرح «اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان»
آمریکا خودش شرایط مذاکره را از بین برد/قیمت ارز حتماً پایین‌تر خواهد آمد
سود و زیان امضای کنوانسیون دریای مازندران
برخورد قاطعانه با ریشه فساد
نباید از سوال ترسید!
دیپلماسی شهری، راهبردی درشرایط تحریم
چند نکته درباره بحث استیضاح وزیر کشور
صدای پایش می‌آید
چرا آمریکا وارد جنگ با ایران نمی‌شود؟
استیضاح ربیعی از پشت پرده هدایت می‌شد
كشور وزير مقتدرندارد
ياركشي‌هاي غير‌دموكراتيك
انحصارطلبي شايسته اصلاح طلبي نيست
بهمن آسيب‌هاي اجتماعي در راه است
سخنان رهبری درمورد مذاکره با آمریکا مبتنی بر تحلیل‌های دقیق و واقعی بود/ دشمنان بر توانایی نظامی ایران واقف هستند
مشکل فساد فقط با قانونگذاری حل نمی‌شود/عده‌ای کالا احتکار می‌کنند
در پرونده های اقتصادی لازم باشد از وزیر هم تحقیق می کنیم/ بانک مرکزی لیست ناقص داد
تلگرام و اینستاگرام از نظر اخلاقی و امنیتی برایمان بلا ایجاد کرده است/ زیر بار درخواست وزرا برای رفع‌فیلتر برخی شبکه‌ها نمی‌روم
ایران در بازار جهانی نفت چگونه باید رفتار کند؟
سیاستهای کلان اطلاع رسانی برای مبارزه با جنگ روانی و مسائل اقتصادی تصویب شد
اقتصاد دولتی نفت‎پایه، فسادآفرین است
شأن خانه ملت حفظ شود
ضرورت توجه به تیرگی‌های آینده
به احمدی‌نژاد آلرژی نداشته باشیم
بیشتر
کد خبر: 82404 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۱۸ - 08:03
در کشور شوی شفافیت راه انداخته‌ایم!
محمد دامادی در گفت‌وگو با «آرمان»:

در کشور شوی شفافیت راه انداخته‌ایم!

جلسه استیضاح ربیعی، چهارشنبه خاکستری مجلس بود / نوع ادبیات به کار رفته در جلسه استیضاح سبُک بود /استیضاح به معنای گارد گرفتن نیست / موضوع سوال از روسای جمهور یک ببر کاغذی است

آرمان-فرهاد فدایی: چهارشنبه خاکستری تعبیر محمد دامادی، نماینده ساری از جلسه استیضاح علی ربیعی است. جلسه‌ای که در آن موافقان استیضاح ربیعی حاضر نشدند صحبت کنند؛ هیچکدام! جلسه‌ای که با وقفه آغاز شد و با طرح اتهامات حیرت‌انگیز چند نماینده علیه یکدیگر ناگهان اوج گرفت و با دعوت مکرر علی لاریجانی رئیس مجلس به آرامش روبه‌رو شد. دراین باره «آرمان» با محمد دامادی نماینده اصلاح‌طلب ساری گفت‌وگو کرده که می‌خوانید.

درباره حواشی ایجاد شده در جریان استیضاح آقای ربیعی در مجلس و به‌خصوص دقایق ابتدایی جلسه که باعث غیرعلنی شدن مجلس شد و حاشیه زیادی در پی داشت؛ ماجرا چه بود؟

کمیسیون اجتماعی مجلس نظرش این بود که چون طرح استیضاح در کمیسیون مطرح نشده بود، وفق آیین‌نامه نباید هیات رئیسه آن را اعلام وصول می‌کرد. چند تن از نمایندگان تذکر دادند و آقای لاریجانی هم توضیحاتی ارائه کردند که نهایتا بین موافقان و مخالفان استیضاح تشنج ایجاد شد. بنابراین طبق آیین‌نامه رئیس جلسه اعلام تنفس کردند که تدبیر خوب و درست آقای لاریجانی در کنترل فضای مجلس بود. در جلسه غیرعلنی هم مباحثی مطرح شد و همکاران تذکراتی دادند. بحث اصلی سر پس‌گرفتن یا نگرفتن امضا کنندگان استیضاح وزیر کار بود. درباره سخن نگفتن اولیه نمایندگان هم که از همکاران سوال کردم، آنها گفتند چون تقسیم بندی کرده بودند هر کدام از موافقان وزیر در یک محور خاص سخن بگویند، این نظم به‌هم خورده بود که منجر شد موافقان پشت تریبون نروند. البته در این زمینه هیات رئیسه هم خوب عمل نکرد و یک مقداری مدیریت درستی نداشت. برخی هم می‌گفتند استیضاح‌های دیگری جلوتر از استیضاح وزیر کار داریم که رئیس مجلس این مساله را قبول نداشت. در مجموع این مباحث باعث ایجاد نوعی تشنج یا بحث در مجلس شد. البته لغت تشنج را برای این مباحث خوب نمی‌دانم. یک روال عادی بود و مسائل حادی روی نداد. اتفاقا مجلس جای بحث است و باید نمایندگان نظرات موافق و مخالف خود را بیان کنند و نهایتا تصمیم‌گیری شود. پس از تنفس هم جو آرام شد و وزیر هم با 10 دقیقه تاخیر حاضر شدند چون تصور می‌کردند استیضاح به‌هم خواهد خورد و انجام نخواهد شد. در نهایت نمایندگان مباحث خود را در جلسه علنی مطرح کردند.

راجع به مسائلی یا بعضا اتهاماتی که از سوی نمایندگان علیه یکدیگر مطرح شد و باعث شد برخی تصور نادرستی از جو نمایندگان داشته باشند چیست؟

متاسفانه نه تنها در این دوره، بلکه چند دوره است که الفاظ و کلمات به درستی از سوی طرفین مطرح نمی‌شود و شکافی بین مجلس و دولت ایجاد شده که نوع ادبیات به کار رفته شده در چنین جلساتی این شکاف را عمیق‌تر می‌کند و اصلا پدیده خوبی نیست. استیضاح یعنی توضیح خواستن است و به معنای تقابل، صف‌کشی و گارد گرفتن نسبت به هم نیست. مسائل مطرح شده در جلسه دیروز استیضاح صورت خوشی نداشت. حدودا پنج سال پیش هم یکبار گفتم که مردم تمام این رفتارها و سخنان مجلس و دولت و مسئولان را نگاه می‌کنند و همه را به حساب کلیت نظام می‌گذارند. محورهای سوال مشخص بود و باید در آن زمینه سخن گفته می‌شد. دیگر بچه فلانی کجاست و شما فلان جا چه کردید و... موضوعیتی برای طرح نداشت.

فارغ از این حواشی و جنجال‌ها و سخنان که بازتاب منفی در جامعه داشت، آیا شما قائل به وجود برخی بده‌بستان‌ها و ویژه‌خواهی‌های نمایندگان از وزیر استیضاح شونده هستید یا همه اینها حرف و اتهام است؟

نمایندگان که معصوم نیستند. شاید هم اشکالات و مسائلی هم وجود داشته باشد، اما قاعده بر این است که وقتی موضوعی از تریبون مطرح می‌شود یا سخنی راجع به کسی بیان می‌شود، مستندات و اسناد آن هم ارائه شود و اظهارات مستدل باشد. باید فایل صوتی، نامه‌ای، سندی چیزی این وسط باشد که بتوان پیگیری کرد. آقایان پزشکیان و پورابراهیمی را همه می‌شناسند که افراد متینی هستند، ولی این نوع سخنان در یک جلسه رسمی و علنی سبُک بود. به هر حال این رفتارها و سخنان در تاریخ ثبت خواهد شد و پنجاه سال دیگر هم قابل استناد و رجوع هستند. تصور می‌کنم رفتار خوبی را برای آیندگان به ارث نگذاشتیم. ما در مجلس قبلی یکشنبه سیاه داشتیم و این‌بار با نوع ادبیات و الفاظ به کار رفته در جلسه استیضاح وزیر کار، چهارشنبه خاکستری رقم خورد.

به هرحال جو ایجاد شده به نفع مجلس نبود با این حال مجلس در جهت اعاده حیثیت از خود در استیضاح‌های آینده چه راهکاری را باید در پیش بگیرد و به شکلی به قول شما چهارشنبه خاکستری دیگری تکرار نشود.

ما هم به این امر اعتراض داشتیم و خواستار هستیم. بنده شخصا می‌خواستم تذکر بدهم که اجازه داده نشد و نهایتا با فریاد اعتراض خود را مطرح کردم. گفتم که باید برای شفاف شدن این مباحث وقت تعیین شود. مثلا رئیس مجلس بگوید طرف 10 روز آینده در کمیسیون نظارت بر رفتار نمایندگان مطرح خواهد شد و با ارائه مستندات مربوطه شفاف سازی شود. چه اشکالی دارد تمام مناقصات و مزایده‌ها را روی سایت در دسترس همه بگذاریم. مردم به تبعیض‌ها و مطرح نشدن مسائل با آنها و از عدم اطلاع از موضوعاتی که پشت دیوارها مطرح می‌شود، حساس هستند.

با توجه به جو حاکم روز چهارشنبه در مجلس، شما تصور می‌کنید در روز سوال از رئیس‌جمهوری چه اتفاقی روی دهد و مسائل چگونه باید مطرح شوند تا شاهد تنش تازه بین مجلس و دولت نباشیم.

شخصا تجربه حضور در جلسه سوال از رئیس‌جمهوری را نداشته‌ام، اما بنده امضاکننده طرح سوال از احمدی‌نژاد بودم که پس از فرمایشات رهبری این کار را منتفی کردیم، اما باتوجه به وجود شکافی که بین مجلس و دولت هست که تنها نمایندگان مقصر در این امر نیستند، تصور می‌کنم یک لشکرکشی از سوی دولت اتفاق خواهد افتاد. بنده امضای سوال از رئیس‌جمهوری را پس گرفتم چون آن سوال مربوط به بهمن ماه می‌شد تا شرایط فعلی که البته ضعف هیات رئیسه بود که همان موقع اعلام وصول نشد. هیات رئیسه مجلس هر جا که دلش بخواهد مصلحت اندیشی‌هایی را انجام می‌دهد، اما بحث انصراف از انصراف و این مسائل را هم قبول ندارم. به‌هرحال ما زمانی طرح سوال از رئیس‌جمهوری را مطرح کردیم که دلار 5 هزار تومان بود نه الان. همان موقع در سخنانی عنوان کردم که اگر رئیس‌جمهوری به استقلال و تقویت بانک مرکزی و سیاست‌های آن ورود نکند، دلار 10هزار تومان خواهد شد که همین اتفاق روی داد. اگر الان هم دولت به مشکلات سریع‌تر رسیدگی نکند باز هم دچار مشکل خواهد شد. ما طرح سوال از رئیس‌جمهوری را ببر کرده‌ایم و می‌ترسیم به آن نزدیک شویم؛ این یک ببر کاغذی بیش نیست. رئیس‌جمهوری باید با مردم و نمایندگان آنها در مجلس رودررو سخن بگوید و اتفاقا یک فرصت برای ایشان است. مردم محرم مسئولان هستند و این دشمن است که نامحرم است. پس بهتر است صحبت‌ها بیان بشود و شفاف سازی انجام پذیرد. البته موقعیت و شرایط فعلی را برای طرح سوال مناسب نمی‌دانم ولی بر لزوم سوال از رئیس‌جمهوری تاکید دارم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.