انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
یک برنامه ریزی خوب
چند نکته درباره افکار منفی
به خودتان وابسته باشید نه دیگران
کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید
کارهایتان را اولویت‌بندی کنید
بهترین انتقام، موفقیت است‎
لطفا بهتر نگران باشید
تقویت اعتماد به نفس درزندگی
چگونه بدون اضطراب صحبت کنیم
خوشبختی، نداشتن مشکل نیست
هدر دادن اوقات فراغت
اهمیت انگیزه در زندگی افراد
اهمیت قدرت اراده در زندگی
مشکلات را چگونه حل کنیم
مردم ما علاقه زیادی به کار فاخر دارند
مقابله با خود ویرانگری
چطور در خودمان اعتماد به نفس ایجاد کنیم؟
چگونه گذشته را فراموش کنیم؟
چطور به خودمان انگیزه بدهیم؟
رسیدن به موفقیت چگونه به دست می‌آید
اشتباهات رایج در هدف گذاری
بایدها و نبایدهای گذشت کردن
مثبت اندیش‌ها چگونه رفتار می‌کنند؟
شاد بودن را تمرین کنیم
احساس‌های ناخوشایند و ناراحت‌کننده
چطور در کمترین زمان بیشترین کار را انجام بدهیم؟
شجاعت و جسارت در زندگی
راهکارهایی برای رضایت از زندگی
چطور می‌توان اعتماد به نفس داشت؟
امید را در زندگی زنده نگه دارید
چگونه هدفمند زندگی کنیم؟
مهارت‌های مقابله با استرس
چالش هایی برای مدیریت زمان
چرا «غُر» می‌زنیم؟
افزایش مثبت اندیشی و بردباری
تفاوت انگیزه درونی و بیرونی
ایجاد رویکرد مثبت در زندگی
خودباوری و نگرش ذهنی مثبت
دلایل بی انگیزگی و راهکارهای مقابله با آنها
بخشيدن و گذشت در زندگی
قدر لحظه های زندگی تان را بدانید
با فرزندان خود چگونه رفتار کنیم؟
۱۰ اشتباه رایج در مدیریت زمان
متداول‌ترین عوامل ایجاد استرس
نظم؛ گمشده آشنا
علل مهم غمگينی
موفقیت با تقویت اعتماد به نفس
چگونه افکار منفی را از بین ببریم ؟
علائم کمبود اعتماد به نفس
تصمیم گیری گام اول موفقیت
بیشتر
کد خبر: 82630 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۲۵ - 11:16
مبارزه با احساسات منفي و نا اميدي

مبارزه با احساسات منفي و نا اميدي

آرمان- زماني كه احساسات منفي و نااميدي در زندگي ما ايجاد مي‌شوند مي‌توانيم با آن مبارزه كنيم تا در زندگي ما را با مشكلات بعدي روبه‌رو نسازد. در صورتي كه گاهي به نااميدي رسيديد، خواندن اين مقاله براي شما بسيار مفيد خواهد بود.

نكته مهم

به ياد داشته باشيد كه هرگز ناكامي‌هاي خود را در قالب عجز و ناتواني يا خشم به نزديكان خود نشان ندهيد. اخبار نا‌اميدكننده و اتفاقات بدي كه مي‌افتد تمام ذهن شما را درگير مي‌كند و اين جاست كه اين اتفاقات بد از شما مطالبه مي‌كند و شما بايد مقرري‌اش را بپردازيد. بنابراين، زمان‌هايي وجود دارد كه شما به واسطه خبرهاي بدي كه ناگهان به شما مي‌رسد احساس نااميدي مي‌كنيد و تا حدودي اين خبرها به شما القا شده است كه باعث شده كه شما به اين نااميدي برسيد، احساسي كه منجر به نااميدي مي‌شود و احساس بدي كه به شما دست مي‌دهد و اين حقيقت است. اما واقعيت اين است كه ذهن انسان‌ها كاملا به اين مسائل واكنش نشان مي‌دهد. بنابراين در شرايط دشوار و سختي كه يك فرد در آن قرار مي‌گيرد تاحدودي مي‌تواند مسير غلبه بر آن را پيدا كند و بدرخشد. درحقيقت شيوه‌‌اي كه مغز ما طراحي شده است امكان ندارد كه اين غم و اندوه طولاني مدت ادامه يابد. بعضي زمان‌ها ما نياز به تلنگر داريم. يك يادآوري ملايم كه به ما كمك مي‌كند كه با نااميدي كنار بياييم.

مقابله با نااميدي

مقابله با هر نااميدي تا حدودي از يك روش خاصي تبعيت مي‌كند البته گام‌هايي كه براي مقابله برداشته مي‌شود بر اساس شرايطي كه فرد در آن قرار گرفته است نااميدي را تغيير خواهد داد اما اين موضوع به‌شدت به شرايط بستگي دارد و گرنه نحوه برخورد يكي است. مراحلي كه در زير مي‌آيد نحوه غلبه بر نااميدي را نشان مي‌دهد.

گريه كنيد

گريه كردن به اشتباه علامت ضعف گفته شده است به‌ويژه مردان بيشتر نگران اين مساله هستند. گريه كردن مكانيزمي است كه همه هيجان هاي دروني را تخليه مي‌كند، همچنين تمام استرس‌ها و تنش‌ها را از شما دور مي‌كند و احساس راحتي و سبكي مي‌كنيد. بنابراين اگر اشكتان مي‌خواهد سرازير شود جلو آن را نگيريد و بگذاريد سرازير شود. تنها زماني كه شما به ذهنتان اجازه خلاصي از سموم را مي‌دهيد قادر خواهيد بود كه گام‌هاي مورد نياز براي خوب شدن و التيام را برداريد.

اتفاقات را بپذيريد

هر چيزي كه برايتان اتفاق مي‌افتد را بپذيريد، ‌بسياري از افراد مي‌خواهند از زير بار احساسات غم‌انگيز شانه خالي كنند چرا كه براي آنها دردناك است اما تنها پذيرفتن واقعيت است كه آنها را آرام خواهد كرد. اتفاق نااميدكننده‌اي كه در زندگي‌تان روي مي‌دهد را بپذيريد. اما چرا پذيرفتن اتفاقات زندگي براي مقابله با احساسات ناخوشايند ضروري است؟زيرا در غير اين صورت افكارتان آرام نخواهد شد و شما با افكارتان كنار نخواهيد آمد. افكار منفي و نااميد‌كننده در آينده با كمترين تحريكي اوج گرفته و حتي بيشتر از آن چه كه شرايط ايجاب مي‌كند، منجر به آزار فرد مي‌شود.

خودتان را متحول كنيد

برخي از افراد وجود دارند كه به‌شدت به عمق فاجعه مي‌روند و آن قدر در غم خود فرو مي‌روند كه حاضر نيستند از آن شرايط بيرون بيايند. انسان‌ها در دلسوزي به خويشتن مستعد هستند. اما اگر اجازه داده شود كه احساسات بد در زندگي روزمره شما مداخله كند، در نتيجه بر بهره‌وري و آرامش ذهن شما تاثير خود را مي‌گذارد. اين لحظه زماني است كه بايد با خودتان بگوييد كه «ديگر بس است» و بايد سعي كنيد خودتان را تغيير دهيد و به زندگي ادامه دهيد.

خانه را به محل شادي تبديل كنيد

بدون شك، احساس نااميدي از شكست‌هاي مكرر و شادي‌هاي اندكي كه مردم به دنبالشان هستند به وجود مي‌آيند. بسياري از چيزهايي كه افراد بايد واقعا انجام دهند اين است: فيلم‌هاي خنده‌دار تماشا كنيد كه خنده شما را تضمين كند. زمانتان را با افرادي كه شما را خوشحال مي‌كنند، بگذرانيد. چاي بنوشيد. كتاب بخوانید. كشف كنيد كه چه چيزي در زندگي شما را به پيش مي‌برد و... اگر هيچ كدام از اينها به شما كمك نكرد، خودتان را مجبور كنيد كه بخنديد. اين خنده اجباري علائمي را به مغزتان مي‌فرستد و شما را خوشحال مي‌كند و احساس شما به آهستگي اما مطمئنا بهتر مي‌شود و چيزهاي ديگري كه در اين زمينه موثر است. فهرستي از چيزهايي كه شما را شاد مي‌كند را در نظر بگيريد كه كمك مي‌كند تا بدانيد كه چگونه به آرامش برسيد.

با احساسات منفي مقابله كنيد

درباره رويداد غم‌انگيزي كه رخ داده است بينديشيد و آن را با آن چه كه اتفاق افتاده است، در چشم‌انداز زندگي خود قرار دهيد. آيا اين مساله‌اي كه براي شما به وجود آمده اثر ماندگار و طولاني مدتي در زندگي شما خواهد داشت؟ آن چه اكنون اتفاق افتاده آيا در سال‌هاي آينده براي شما مهم خواهد بود؟اگر پاسخ‌ها به يك«نه» می‌رسد پس شما مي‌دانيد كه همه اين چيزها به شكل جزر و مدي است كه مي‌گذرد.

برنامه‌ريزي كنيد

آن چه كه به شما كمك مي‌كند تا به نااميدي كه شما را در درجات مختلف تحت تاثير قرار مي‌دهيد دور باشيد، كشيدن يك نقشه است. ليستي از همه‌چيزهايي كه از اتفاقات و رويدادها ياد گرفته‌ايد، بنويسيد. درس‌هايي كه يادگرفته‌ايد و مواردي كه تجربه كرده‌ايد و چيزهايي كه به شما كمك كرد تا بيابيد كه كجا هستيد و چرا اين چيزها ضروري است. زيرا كه آن كمك مي‌كند كه بدانيد كه چيزهاي بيشتري درباره مردم و خودتان بدانيد و اينكه چگونه شما بايد يا نبايد اگر اتفاقات مشابهي در آينده اتفاق افتاد واكنش دهيد يا ندهيد. اين همان چيزي است كه ما هميشه به دنبالش هستيم. درس‌هايي كه ما ياد گرفتيم و چيزهايي كه مي‌توانيم از يك اتفاق نتيجه‌گيري كنيم. بعد از اين شما يك طرح و نقشه داريد و تشخيص مي‌دهيد كه با انجام آن احساس راحتي كنيد و آن كمك مي‌كند كه شما آن را به راحتي يك مكالمه ساده با دوستان انجام دهيد. بعد از آن شما احساس راحتي بيشتري مي‌كنيد و اين نااميدي‌هايي كه همواره شما را تهديد مي‌كرد و احساس كاستي مي‌كرديد برطرف مي‌شود و با اين طرحي كه شما براي مقابله با نااميدي انتخاب كرديد اكنون ايده‌اي داريد كه نشان مي‌دهد چه چيزي نياز است انجام شود. بنابراين بعدا شما درباره بسياري از چيزها كوتاه مي‌آييد. اما به خاطر بسپاريد كه همواره چيزهايي وجود دارند كه باعث نااميدي مي‌شود اما آن چه كه ما درباره آن بايد بدانيم اين است كه چه چيزي مهم است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.