انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
سیاسی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
موازنه ظریف منافع ملی
نوربخش؛ سلیم النفس، پرکار و مسئولیت‌پذیر
سفرجاودانه «نوربخش» و «تاج الدين»
پاك كردن صورت مساله خطاست
برخي نمي‌خواهند زنان متوجه حقوق شان شوند
وعده رئیس‌جمهور عراق برای پیگیری موضوع ریزگردها/ توافق ایجاد منطقه آزاد تجاری میان تهران و بغداد/ رایزنی درباره اتصال راه‌آهن شلمچه به بصره
راهکار حل مشکلات امروز تشکیل کمیته و ستاد نیست/ زندگی مردم دیگر سادگی زمان جنگ را ندارد
دور زدن تحریم‌ها مرد روزهای سخت می‌خواهد/ برخی از کسانیکه برای کشور ارزآوری کردند، امروز خانه‌نشین شده‌اند
بازار ارز تمام اخبار منفی را پیش‌خور کرده است/ تحقق وعده‌های اروپا نرخ دلار را کاهش می‌دهد
آخرین اخبار از مرزبانان گروگان گرفته شده در میرجاوه
افزایش اعتماد آژانس به ایران به خاطر همکاری "فعالانه" و "به موقع"
بدون امنیت هیچ فعالیتی به نتیجه دلخواه خود نخواهد رسید
شفافیت، مجلس را پویا نگه می‌دارد/ تحقیق و تفحص‌ها در کشور به نتیجه نمی‌رسد/ ریل حرکت مجلس در حوزه هزینه‌‌‌‌ها را به راحتی نمی‌‌‌‌‌توان برگرداند
نیازها در شرایط تحریم به دانشگاه‌ها اعلام شود/صنایع تعطیل و نیمه‌تعطیل را می‌توانیم احیا کنیم
قاسمی: قطعنامه وضعیت حقوق بشر ایران با اهداف سیاسی تصویب شده و مردود است
سودجویی نباید در کشوری مثل جمهوری اسلامی شود/ مسئولان در مسائل اقتصادی ریزبین باشند/ هیچ رئیس‌جمهوری در امریکا کریه‌تر از ترامپ نبوده است
برخی با جناحی کردن مسائل تخصصی راه ترامپ را برای رسیدن به آرزوهایش هموار می‌کنند/ سخنان ظریف خودزنی نیست
استقبال از پیکر مدیرعامل تامین اجتماعی و معاون پارلمانی او+عکس و فیلم
می‌توانیم برای آزادی مرزبانان تیم مستشاری اعزام کنیم/ دشمن را بیش از این پر رو نکنیم
گروه‌های ثروتمندِ وابسته به قدرت، افکار عمومی در ایران را می‌سازند/ پول باید به فوریت به خانوارهای فقیر برسد/ محتکران به سختی مجازات شوند
برخی مسئولان مثل آدامس به صندلی خود چسبیده‌اند/ در صورت عدم تصویب FATF انتقالات مالی باید در چمدان انجام می‌شد/ ماشین‌سازی تبریز باید به مردم واگذار شود
سرلشگر صفوی: استعفای لیبرمن نشانه پیروزی مقاومت فلسطین است
سردار حاجی‌زاده: قدرت ایران را از زبان ترامپ بشنوید
وزیر مهاجرت اسرائیل نیز استعفا کرد
بی‌رحمی در برابر دلسوزی
شایسته ‌سالاری به گفتار نیست
رئیس‌جمهور به مطالبات زنان توجه کند
محسن هاشمي مركز ثقل انسجام شوراست
چیزی هم برای مصوبات مجلس باقی بگذارید! / چالش‌های دو نماینده بر سر یک مصوبه / ‌مصباحی مقدم: کمیسیون نظارت قانونی است
مشکلات اقتصادی حل خواهد شد
رحمانی فضلی با همسو نيست /وزیرکشور به سبد رأی روحانی توجه ندارد /مجلس پیگر حضور جوانان در مدیریت استان‌هاست
استاندار بايد دونده باشد
مسأله جنسیت نباید مانع شایسته‌سالاری شود/ آنقدر راه برای فروش نفت داریم که تحریم آمریکا بی‌اثر است
دوئل‌های ماکرون و ترامپ
صلاحیت‌شناسی یاران امام ممنوع
اعتراض ایران به IMO احقاق حق قانونی
محمد هاشمی: زاکانی صلاحیت تبیین مکتب امام را ندارد
ماجراي پيامك‌هاي تهديدآميز به اعضاي شورا
استانداران همسو نباشند دولت لطمه مي‌خورد
کلید بهشت به «حناچی» سپرده شد
مشکلات اقتصادی حل خواهد شد
سلطان سکه و همدستش اعدام شدند
می‌خواهند دولت و وزارت خارجه را فلج کنند/ ظریف باید محاکمه شود یا کسانی که موجب پیدا شدن موسسات مالی غیر قانونی شدند؟
دستاوردهای نظامی را به ابزاری برای تامین منافع ملی تبدیل کنیم/ ایجاد «مرکز عالی هماهنگ‌کننده نحوه مقابله با تحریم‌ها» ضروری است
دانشجو باید در فضای امن و به دور از نگرانی تحصیل کند/ برنامه مشخصی برای دگرگونی فضای کنونی دانشگاه‌ها نداریم/رفع چالش‌های حقوقی دانشجویان در دستور کار دولت
مجازات یا فرهنگسازی؟
دولت از نیروهای اصلاح‌طلب برای استانداری استفاده کند
توجه به «امید و اعتماد» مردم در تعیین استانداران
هردو طيف اصولگرا و اصلاح‌طلب ناراضي از رحماني فضلي
رئيس جمهور براي تغيير رويكرد خود توجيهي ندارد
بیشتر
کد خبر: 83426 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۲۲ - 11:44
مديران خسته را حذف كنيد
پروانه مافی در گفت‌وگو با «آرمان»:

مديران خسته را حذف كنيد

موازی کاری‌ها باعث بی‌اعتمادی می‌شود / عدم انسجام داخلی، از تحرکات دشمنان خطرناک‌تر است

آرمان-  فرهاد فدایی: برخی از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی از دولت پنهان و یا دولت موازی سخن می‌گویند و از موازی‌کاری‌ها در بخش‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و غیره به عنوان یک آسیب نام می‌برند که روند خدمت رسانی پیشبرد اهداف و برنامه‌های دولت را کند و گاه منحرف می‌کند. طی چند روز گذشته محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و محمدرضا باهنر سیاستمدار اصولگرا، از موازی‌کاری‌ها با دستگاه‌های اجرایی انتقاد کرده و لزوم وحدت رویه و انسجام را مورد تاکید قرار داده‌اند. در این راستا «آرمان» با پروانه مافی نماینده تهران و عضو حزب کارگزاران به گفت‌وگو پرداخته که می‌خوانید.

برخی شخصیت‌ها از جمله آقای محسن هاشمی درباره دولت موازی مطالبی را مطرح کردند، تا چه حد از وجود این موازی‌کاری‌ها اطلاع دارید؟

واقعیت این است که همه کارها در یک مرکز فرماندهی واحدی متمرکز باشد کارها سرانجام خوبی خواهند داشت. رهبر انقلاب هم بارها به پشتیبانی از دولت و همراهی و وحدت رویه در کارها تاکید داشته‌اند. همکاری و هماهنگی با دولت موجب خواهد شد مشکلات حل شود. متاسفانه درحال حاضر این همراهی و هماهنگی وجود ندارد. درست است که دشمنان خارجی و امثال ترامپ نقش پررنگی در گرفتاری‌ها و مشکلات کشور دارند و خیر ما را نمی‌خواهند، اما به نظرم نقش عدم تمرکز و عدم انسجام مدیریتی و مسائل داخلی، بسیار پرخسارت‌تر از دشمنی عوامل خارجی است. در سخنان اخیر رهبر انقلاب، ایشان به خوبی اشاره داشتند که کارهای موازی با دولت انجام نگیرد و باید تلاش شود وحدت فرماندهی به‌خصوص در حوزه اقتصادی رعایت شود که در این میان دولت محور اصلی است و باید پاسخگو باشد، این فرماندهی باید حفظ و تقویت شود.

اما نهادهای موازی همچنان فعالیت دارند.

بله این امر قابل تایید است. این نهادهای موازی انگیزه‌های متفاوتی هم نسبت به تصمیمات و سیاست‌های دولت دارند. علاوه بر اینکه این دخالت‌ها گاهی به حل مسائل و مشکلات کمکی نمی‌کند، بلکه مسیر کمک و برطرف کردن مشکلات و مسائل مردم و جامعه را تخریب و یا کند می‌کند که این امر خود باعث وارد آمدن خسارت می‌شود. لذا همچنانی که رهبر معظم انقلاب تاکید زیادی بر هماهنگی کارها با دولت داشته‌اند، باید به جایگاه دولت توجه شود و همچنین با توجه به نقش اساسی و مهمی هم که اعضای دولت در پاسخگویی به مردم دارند، دولت پاسخگوی مطالبات مردم بوده و رسانه‌ها هم نقش کمک کننده و یاری دهنده به برنامه‌های دولت دارند که این موارد باید در یک راستا انجام گیرد. اما مساله‌ای هم که باید بدان توجه شود این است که کلیت دولت، مدیران و دستگاه‌ها خود را مبرا از نظرات و پیشنهادات علمی و تخصصی افراد خارج از دولت بدانند. باید با سعه صدر با این نظرات برخورد شود. دولت باید از متخصصان حوزه‌های مختلف دعوت کند تا پیشنهادها و راهکار‌های خود را در جهت رفع معضلات پیچیده کنونی ارائه دهند و با روی گشاده از آنها استقبال کنند. مهم این است که مشکلات کشور حل شوند؛ مهم نیست چه شخصی یا گروهی این کار را انجام دهند.

یعنی دولت نظر دیگران را هم بشنود.

بله قطعا؛ باید از نظرات سایر افراد و گروه‌ها استفاده کرد. در این صورت است که هم می‌توان به انسجام و وحدت مورد نظر مقامات عالی نظام دست یافت و هم بر مشکلات و گرفتاری‌های موجود و پیش روی کشور فائق آمد.

با توجه به سخن آقای باهنر درباره موازی‌کاری نکردن؛ نظر شما درباره همگرایی با دولت چیست؟

در اردوگاه‌های مختلف سیاسی، چه مخالفان و منتقدان دولت و چه حامیان دولت، دلسوزان کشور و نظام و مردم به هماهنگی، همگرایی و عدم موازی‌کاری با دولت تاکید دارند و به آن توجه می‌کنند. همه دلسوزان نظرشان بر این است که بخش‌ها و نهادهایی که با دولت موازی‌کاری انجام می‌دهند، در رفتار و عملکردشان تجدید نظر کنند. در نتیجه این اظهارات افراد و جریانات مختلف سیاسی باید شکل مشورتی و حمایتی به خود بگیرد. به نظر بنده این همدلی‌ها جای شکر دارد. اینکه افرادی را در هر اردوگاه و جریان سیاسی داریم که دلسوز کشور هستند بسیار امیدوارانه است. بنابراین باید این صداها و نظرات شنیده شود. رفتار و عملکردها باید به‌نفع مردم و کشور باشد که اگر این رفتارها خیر و نیک باشد مورد نظر و دعای مردم خواهد بود و اگر غیر این باشد و رفتار ما برای مردم مشکل آفرین باشد، لعن و نفرین دنیوی و اخروی را به همراه خواهد داشت.

این کارهای موازی آیا در درون دولت هم انجام می‌گیرد؟ شما در این باره اطلاعاتی دارید؟

در درون دولت هم عملکردهای سلیقه‌ای را شاهد هستیم. این سلیقه‌ای عمل کردن‌ها قطعا موازی‌کاری ایجاد می‌کند که به نتیجه‌ای خوب برای مردم و رفع مشکلات جامعه منجر نخواهد شد.

آیا مجلس برای جلوگیری از این موازی‌کاری اقدامی انجام داد؟

ما در مجلس تلاش می‌کنیم که ابتدا فضای خود مجلس را به یک وحدت رویه در پیشبرد مسائل و طرح‌ها برسانیم. تا اندازه‌ای در این راه توفیق داشته‌ایم. سعی ما بر این است که هم‌نظری و هماهنگی برای حل مشکلات در مجلس بیشتر و بیشتر شود تا پیشنهادها و طرح‌هایی که به نفع مردم و کشور است به سرانجامی نیک برسند.

شاهدیم که اعتماد عمومی به مسئولان، دولت، مجلس و... کاهش یافته و از طرفی شاخص امید در جامعه‌ها هم وضعیت چندان مناسبی ندارد. برای اعتمادسازی و امیدآفرینی چه باید کرد؟

همین موازی‌کاری‌ها، در جهت عکس‌هم عمل کردن‌ها، حرکت‌ها و برنامه‌هایی که موجب تاخیر در امور عادی و روزمره مردم می‌شود، نابسامانی، ناکارآمدی‌ها و معطل ماندن کارها در حوزه اقتصادی و معیشتی مردم، اینها مواردی است که بی‌اعتمادی را افزایش داده و مسئولان را ناکارآمد جلوه می‌دهد. باید عزم جزمی در تمام مسئولان و قوا باشد تا با همکاری و هماهنگی، مشکلات مردم را رفع کنیم. تا زمانی که این انسجام و وحدت روی ندهد، هیچ اتفاق جدی‌ای انجام نخواهد پذیرفت و برعکس هر چند وحدت و انسجام داخلی باشد، دشمن هر اندازه که ما را در تنگنا قرار دهد قطعا موفق نخواهد شد.

معاون اول رئیس‌جمهوری از مدیران بی‌انگیزه و به گفته ایشان نق زن یاد کردند که در این شرایط به کار مدیریت و مسئولیت نمی‌آیند. در این باره چه نظری دارید و آیا دولت خودش برای انگیزه بخشی و نشاط آفرینی در مدیریت اقدامی کرده است؟

اولا خوشحالیم که از آقای جهانگیری این موضع را می‌شنویم. ما که همواره مشتاق بوده‌ایم که مدیران خسته و بی‌انگیزه از دولت خارج شوند. در واقع یکی از درخواست‌های اساسی مجلس از دولت همین است که مدیران بی‌انگیزه را کنار بگذارد. امیدواریم که پس از این موضع‌گیری معاون اول رئیس‌جمهوری، تغییراتی را در بدنه دولت شاهد باشیم و افراد جوان‌تر، با نشاط‌تر، با انگیزه و خوشفکر و با برنامه و خلاق‌تر دولت به‌کار گرفته شوند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.