انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
سیاسی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نخستین ضربه‌ جهانی واجا به شبکه‌ جاسوسی آمریکا/ارائه جزئیات جدیدترین ضربه در آینده‌ای نزدیک
سناریوی دیگری از سفر شینزو آبه
صدای ایران هم باید به جهان برسد
با هیچ ملتی نمی‌جنگیم/ باید طوری به عالم متصل شویم که پیوند ما جداناپذیر باشد
کشور به خاطر فشارهای آمریکا در شرایط خاصی است
حادثه دریای عمان سناریوی از پیش طراحی شده آمریکا و اسرائیل است/ حذف ایران از صحنه تحولات جهانی عملی نیست/ مواضع تهران در راستای دفاع از منافع منطقه و اسلام است
دستور قاضي القضات
شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است
افتتاح «ترمینال سلام» فرودگاه امام (ره) با حضور رئیس جمهوری
امضای بیش از دو هزار پرونده توسط رئیس قوه قضائیه برای اعاده دادرسی
تصويب نشدنFATF به اينستكس لطمه مي زند/ اگر تنش‌ها با ديپلماسي كاهش نيابد، واشنگتن پلنB را اجرا مي‌كند
سخنگوی سازمان ملل: دبیرکل از تمام اعضای برجام می‌خواهد به تعهدات‌شان پایبند باشند
آمریکا مدرک معتبری برای متهم کردن ایران ندارد
ایران آماده توسعه روابط خود با چین در همه حوزه ها است
نيش‌هاي امروز و معماي ورود نجفي به شهرداري
هیچ مذاکره و کوتاه آمدنی در برابر آمریکا را شاهد نخواهیم بود
فرصت اروپا برای جبران بسیار کوتاه است
انتظارمردم رصد قضایی فضای مجازی و برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی است
به زودی کل تولید آب سنگین را در کشور مصرف خواهیم کرد/ برای ورود به گام دوم منتظر تصمیم مقام‌ها هستیم/ تا ١٠ روز آینده از سقف تولید ٣٠٠ کیلو اورانیوم عبور می‌کنیم
مشکل اصلی فرزندآوری در ینگه دنیا!
منافع ملی و امنیت سفارتخانه‌ها
ترامپ مذاكره را هم تجارت مي داند
هشدار! جراحي اقتصادي براي كاهش فاصله طبقاتي
معروفیت شبکه «سه» به شبکه «فروغی و دوستان»!
قالیباف ۹۸؛ بازیگری که می‌خواهد بازیگردان شود؟
نقوی‌حسینی: اقدامات آمریکا در برابر ایران نوعی یاغی‌گری است
فراخوان عمومی برای اصلاح و تکمیل روندهای دستگاه قضا مناسب نیست/ اگر افراد فرهیخته نظر دهند، زحمتش کمتر و نتیجه‌اش بیشتر است
وحدت‌شکنی به‌اسم نواصولگرایی
توضیحات پورمختار درباره آئین‌نامه «از کجا آورده‌ای»/ قوه قضائیه نام مسئولان متخلف را اعلام کند
جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات
واکنش عضو شورا به احتمال دریافت رشوه در کمیته‌های نما/امکان فساد و رانت در هر سازمانی که اعمال سلیقه می‌کند، وجود دارد
کارت زرد مجلس به «آذری جهرمی»
دعوت قالیباف از جوانان برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس
آخرین اقدامات سازمان انرژی اتمی برای اجرای "کاهش تعهدات هسته‌ای"
لوایح چهارگانه و استفاده دشمن از لجبازی مسئولان
دام عسل یا پرستو و رومئو؟
كميته حقيقت‌ياب حوادث مشكوك خليج فارس را بررسي كند
بي‌اعتنايي مجمع به FATF
پاسخگویی مجازی رئیسی به مخاطبان
لاریجانی: حمله مشکوک به نفتکش‌ها مکمل تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران است
رهاسازی پروژه مسکن مهر استخوان لای زخم است/ منابع بانک مسکن فعلا توان فروش اقتصادی را ندارد
یک قدم تا ابلاغ قرارداد موقت تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا
دولت باید مطالبات پنهانی را علنی کند/ کار معاونان پارلمانی برخی وزرا چرب کردن سیبیل تعدادی از نمایندگان شده است/ استعفاها یک روش اعتراضی است
عربستان حق تعیین شرط برای نحوه انجام پروازهای حج را دارد/ مذاکره به نتیجه نرسد؛ شروط سعودی‌ها را دور می‌زنیم
رهبر انقلاب پاسخ روشنی به «آبه» دادند/ در انتخابات میان دوره‌ای خبرگان مبنای ما توافق برای ارائه لیست واحد است
پشت پرده حادثه 2نفتکش ژاپنی
تندروهای کاخ سفید اطلاعات اشتباه به ترامپ می‌دهند/ امیدواریم با تغییر رییس‌جمهور آمریکا، برجام احیا شود/ فقط کشورهای عربی اقدامات ترامپ را تایید می‌کنند
پذیرش یک ننگ به‌خاطر جذابیت سفر اروپایی!
اختیارات و راهبرد انتخاباتی
بیشتر
کد خبر: 83426 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۲۲ - 11:44
مديران خسته را حذف كنيد
پروانه مافی در گفت‌وگو با «آرمان»:

مديران خسته را حذف كنيد

موازی کاری‌ها باعث بی‌اعتمادی می‌شود / عدم انسجام داخلی، از تحرکات دشمنان خطرناک‌تر است

آرمان-  فرهاد فدایی: برخی از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی از دولت پنهان و یا دولت موازی سخن می‌گویند و از موازی‌کاری‌ها در بخش‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و غیره به عنوان یک آسیب نام می‌برند که روند خدمت رسانی پیشبرد اهداف و برنامه‌های دولت را کند و گاه منحرف می‌کند. طی چند روز گذشته محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و محمدرضا باهنر سیاستمدار اصولگرا، از موازی‌کاری‌ها با دستگاه‌های اجرایی انتقاد کرده و لزوم وحدت رویه و انسجام را مورد تاکید قرار داده‌اند. در این راستا «آرمان» با پروانه مافی نماینده تهران و عضو حزب کارگزاران به گفت‌وگو پرداخته که می‌خوانید.

برخی شخصیت‌ها از جمله آقای محسن هاشمی درباره دولت موازی مطالبی را مطرح کردند، تا چه حد از وجود این موازی‌کاری‌ها اطلاع دارید؟

واقعیت این است که همه کارها در یک مرکز فرماندهی واحدی متمرکز باشد کارها سرانجام خوبی خواهند داشت. رهبر انقلاب هم بارها به پشتیبانی از دولت و همراهی و وحدت رویه در کارها تاکید داشته‌اند. همکاری و هماهنگی با دولت موجب خواهد شد مشکلات حل شود. متاسفانه درحال حاضر این همراهی و هماهنگی وجود ندارد. درست است که دشمنان خارجی و امثال ترامپ نقش پررنگی در گرفتاری‌ها و مشکلات کشور دارند و خیر ما را نمی‌خواهند، اما به نظرم نقش عدم تمرکز و عدم انسجام مدیریتی و مسائل داخلی، بسیار پرخسارت‌تر از دشمنی عوامل خارجی است. در سخنان اخیر رهبر انقلاب، ایشان به خوبی اشاره داشتند که کارهای موازی با دولت انجام نگیرد و باید تلاش شود وحدت فرماندهی به‌خصوص در حوزه اقتصادی رعایت شود که در این میان دولت محور اصلی است و باید پاسخگو باشد، این فرماندهی باید حفظ و تقویت شود.

اما نهادهای موازی همچنان فعالیت دارند.

بله این امر قابل تایید است. این نهادهای موازی انگیزه‌های متفاوتی هم نسبت به تصمیمات و سیاست‌های دولت دارند. علاوه بر اینکه این دخالت‌ها گاهی به حل مسائل و مشکلات کمکی نمی‌کند، بلکه مسیر کمک و برطرف کردن مشکلات و مسائل مردم و جامعه را تخریب و یا کند می‌کند که این امر خود باعث وارد آمدن خسارت می‌شود. لذا همچنانی که رهبر معظم انقلاب تاکید زیادی بر هماهنگی کارها با دولت داشته‌اند، باید به جایگاه دولت توجه شود و همچنین با توجه به نقش اساسی و مهمی هم که اعضای دولت در پاسخگویی به مردم دارند، دولت پاسخگوی مطالبات مردم بوده و رسانه‌ها هم نقش کمک کننده و یاری دهنده به برنامه‌های دولت دارند که این موارد باید در یک راستا انجام گیرد. اما مساله‌ای هم که باید بدان توجه شود این است که کلیت دولت، مدیران و دستگاه‌ها خود را مبرا از نظرات و پیشنهادات علمی و تخصصی افراد خارج از دولت بدانند. باید با سعه صدر با این نظرات برخورد شود. دولت باید از متخصصان حوزه‌های مختلف دعوت کند تا پیشنهادها و راهکار‌های خود را در جهت رفع معضلات پیچیده کنونی ارائه دهند و با روی گشاده از آنها استقبال کنند. مهم این است که مشکلات کشور حل شوند؛ مهم نیست چه شخصی یا گروهی این کار را انجام دهند.

یعنی دولت نظر دیگران را هم بشنود.

بله قطعا؛ باید از نظرات سایر افراد و گروه‌ها استفاده کرد. در این صورت است که هم می‌توان به انسجام و وحدت مورد نظر مقامات عالی نظام دست یافت و هم بر مشکلات و گرفتاری‌های موجود و پیش روی کشور فائق آمد.

با توجه به سخن آقای باهنر درباره موازی‌کاری نکردن؛ نظر شما درباره همگرایی با دولت چیست؟

در اردوگاه‌های مختلف سیاسی، چه مخالفان و منتقدان دولت و چه حامیان دولت، دلسوزان کشور و نظام و مردم به هماهنگی، همگرایی و عدم موازی‌کاری با دولت تاکید دارند و به آن توجه می‌کنند. همه دلسوزان نظرشان بر این است که بخش‌ها و نهادهایی که با دولت موازی‌کاری انجام می‌دهند، در رفتار و عملکردشان تجدید نظر کنند. در نتیجه این اظهارات افراد و جریانات مختلف سیاسی باید شکل مشورتی و حمایتی به خود بگیرد. به نظر بنده این همدلی‌ها جای شکر دارد. اینکه افرادی را در هر اردوگاه و جریان سیاسی داریم که دلسوز کشور هستند بسیار امیدوارانه است. بنابراین باید این صداها و نظرات شنیده شود. رفتار و عملکردها باید به‌نفع مردم و کشور باشد که اگر این رفتارها خیر و نیک باشد مورد نظر و دعای مردم خواهد بود و اگر غیر این باشد و رفتار ما برای مردم مشکل آفرین باشد، لعن و نفرین دنیوی و اخروی را به همراه خواهد داشت.

این کارهای موازی آیا در درون دولت هم انجام می‌گیرد؟ شما در این باره اطلاعاتی دارید؟

در درون دولت هم عملکردهای سلیقه‌ای را شاهد هستیم. این سلیقه‌ای عمل کردن‌ها قطعا موازی‌کاری ایجاد می‌کند که به نتیجه‌ای خوب برای مردم و رفع مشکلات جامعه منجر نخواهد شد.

آیا مجلس برای جلوگیری از این موازی‌کاری اقدامی انجام داد؟

ما در مجلس تلاش می‌کنیم که ابتدا فضای خود مجلس را به یک وحدت رویه در پیشبرد مسائل و طرح‌ها برسانیم. تا اندازه‌ای در این راه توفیق داشته‌ایم. سعی ما بر این است که هم‌نظری و هماهنگی برای حل مشکلات در مجلس بیشتر و بیشتر شود تا پیشنهادها و طرح‌هایی که به نفع مردم و کشور است به سرانجامی نیک برسند.

شاهدیم که اعتماد عمومی به مسئولان، دولت، مجلس و... کاهش یافته و از طرفی شاخص امید در جامعه‌ها هم وضعیت چندان مناسبی ندارد. برای اعتمادسازی و امیدآفرینی چه باید کرد؟

همین موازی‌کاری‌ها، در جهت عکس‌هم عمل کردن‌ها، حرکت‌ها و برنامه‌هایی که موجب تاخیر در امور عادی و روزمره مردم می‌شود، نابسامانی، ناکارآمدی‌ها و معطل ماندن کارها در حوزه اقتصادی و معیشتی مردم، اینها مواردی است که بی‌اعتمادی را افزایش داده و مسئولان را ناکارآمد جلوه می‌دهد. باید عزم جزمی در تمام مسئولان و قوا باشد تا با همکاری و هماهنگی، مشکلات مردم را رفع کنیم. تا زمانی که این انسجام و وحدت روی ندهد، هیچ اتفاق جدی‌ای انجام نخواهد پذیرفت و برعکس هر چند وحدت و انسجام داخلی باشد، دشمن هر اندازه که ما را در تنگنا قرار دهد قطعا موفق نخواهد شد.

معاون اول رئیس‌جمهوری از مدیران بی‌انگیزه و به گفته ایشان نق زن یاد کردند که در این شرایط به کار مدیریت و مسئولیت نمی‌آیند. در این باره چه نظری دارید و آیا دولت خودش برای انگیزه بخشی و نشاط آفرینی در مدیریت اقدامی کرده است؟

اولا خوشحالیم که از آقای جهانگیری این موضع را می‌شنویم. ما که همواره مشتاق بوده‌ایم که مدیران خسته و بی‌انگیزه از دولت خارج شوند. در واقع یکی از درخواست‌های اساسی مجلس از دولت همین است که مدیران بی‌انگیزه را کنار بگذارد. امیدواریم که پس از این موضع‌گیری معاون اول رئیس‌جمهوری، تغییراتی را در بدنه دولت شاهد باشیم و افراد جوان‌تر، با نشاط‌تر، با انگیزه و خوشفکر و با برنامه و خلاق‌تر دولت به‌کار گرفته شوند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.