انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رهبر انقلاب: مطمئناً گوشمالی سختی به عوامل تروریست خواهیم داد
نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۴ بامداد سه‌شنبه برگزار می‌شود
لزوم توانمندی در افشای سیاست دوگانه آمریکا
دوگانگی دیدگاه و تصمیمات در دولت
عبور از پیچ اقتصادی با همراهی مردم
مدال‌آوران کشورمان دربازی‌های آسیایی با رهبر انقلاب دیدار کردند
پوپوليسم؛ سبب تضعيف پارلمان
احمدی‌نژاد خودش بگوید پول‌ها کجاست / از محاكمه تتلو تا ممنوع الخروجي سيف
احترام و تحمل به يكديگر را آموزش دهيم
سردار سلامی: از حرکت چهار پشه در بیشه شیران نگران نیستیم
تعزیرات حتی در روزهای تعطیل هم به پرونده‌ها رسیدگی می‌کند/انتقادهای وارد به سازمان تعزیرات را شخصا پیگیری می‌کنم
فرمول حضور امسال روحانی در سازمان ملل با سال‌های گذشته متفاوت باشد/ نباید از باز کردن باب مذاکره ترسی به خودمان راه دهیم
روحانی در نیویورک: تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد
تنها راه احیای قدرت خرید مردم حذف بازار ثانویه است
تعدادی از عوامل حادثه تروریستی اهواز دستگیر شده‌اند/ سکوت نخواهیم کرد
رضایی: جدایی خوزستان از ایران رویایی تحقق نیافتنی است
تشییع شهدای حادثه تروریستی اهواز با حضور نمایندگان رهبری
متهم "سکه ثامن" در دسترس نیست/ سیف ممنوع‌الخروج است/ احمدی‌نژاد خودش بگوید پول‌ها کجاست
مشت آهنین نیروهای امنیتی به تروریست‌ها
بدعهدی‌های دشمن علت اصلی مشکلات کشور
مسئولان دنباله جنایتکاران را تعقیب و به پنجه قضائی بسپارند
راهكار به دولت بدهيم؛ تشر نزنيم
جانم فداي ايران
نقوی‌حسینی: دولت ترامپ از طرح موضوع ایران در شورای امنیت عقب‌نشینی کرده است
حرف‌های زیادی برای گفتن در مجمع عمومی سازمان ملل داریم/ پاسخ جانیان حادثه اهواز را می‌دهیم/ آمریکایی‌ها می‌خواهند در ایران آشوب درست کنند
لاریجانی: نیروهای امنیتی با جدیت حادثه اهواز را پیگیری و ریشه تبهکاران را بخشکانند
مسئولان بقایای گروهک تروریستی الحواز را به مردم و دستگاه قضایی معرفی کنند
استیضاح‌ها تبدیل به ابزاری برای امتیازگیری از وزرا شده/شورای عالی از منتخبان دوره گذشته حساب‌کشی کند
حمایت مالی و تسلیحاتی رژیم سعودی از گروه تروریستی الاحواز/ تلاش عربستان برای گسترش فضای رعب در میان مردم
دبیرکل سازمان ملل حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد
دستگاههای مسئول دنباله جنایتکاران را تعقیب وبه پنجه قضایی بسپارند
مصاحبه با سخنگوی یک گروه تروریستی شرم‌آور بود/ موضوع را از طریق نهاد نظارتی در انگلیس پیگیری می‌کنیم
کشف انبار نگهداری حدود ۱۰۰ تن مواد پتروشیمی در شورآباد
پاپی زاده: عربستان و آمریکا حامیان حادثه تروریستی اهواز هستند
ظریف: به سرعت و قاطعانه پاسخ خواهیم داد
دستور رییس‌جمهور به دستگاه‌های امنیتی برای پی‌گیری حادثه تروریستی اهواز
عهدنامه تحمیلی آمریکا
اقتصاد ایران نیازمند تعامل با جهان
آیا نوبت تفریط است؟
مجلس با «استانداران ضعيف» برخورد نكرد
منافع ما به خطر بیفتد وتو می‌کنیم
تدبير ،«كنار كشيدن دولتي»هاست
گزارشی از جزئیات تازه‌ حادثه تروریستی امروز در اهواز
برخی با وجود روشن شدن تکلیف‌شان هنوز به میز و صندلی خود چسبیده‌اند
قدر موشک‌های خود را بیش از گذشته می‌دانیم/ آمریکا را هم مانند صدامیان مایوس خواهیم کرد/ جنگ به ما آموخت باید روی پای خود بایستیم
برگزاری مراسم رژه اهواز بر عهده ارتش بود/ رد خبر شهادت محافظ فرمانده سپاه اهواز/ رد پای عربستان در حادثه تروریستی امروز
جزئیات حمله تروریستی به رژه نیرو‌های مسلح در اهواز/ تروریست‌ها، رژه را به رگبار بستند
لاریجانی: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دهان آمریکا را در منطقه خرد می‌کند
بخشی از رفتارهای غیرعادی و بی‌ثبات کننده آمریکا از نگاه ظریف
منطق عملی عاشورا در منطق دفاع مقدس تکرار شد/ ترامپ خاورمیانه اکنون هم از کف شما رفته است
بیشتر
کد خبر: 83426 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۲۲ - 11:44
مديران خسته را حذف كنيد
پروانه مافی در گفت‌وگو با «آرمان»:

مديران خسته را حذف كنيد

موازی کاری‌ها باعث بی‌اعتمادی می‌شود / عدم انسجام داخلی، از تحرکات دشمنان خطرناک‌تر است

آرمان-  فرهاد فدایی: برخی از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی از دولت پنهان و یا دولت موازی سخن می‌گویند و از موازی‌کاری‌ها در بخش‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و غیره به عنوان یک آسیب نام می‌برند که روند خدمت رسانی پیشبرد اهداف و برنامه‌های دولت را کند و گاه منحرف می‌کند. طی چند روز گذشته محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و محمدرضا باهنر سیاستمدار اصولگرا، از موازی‌کاری‌ها با دستگاه‌های اجرایی انتقاد کرده و لزوم وحدت رویه و انسجام را مورد تاکید قرار داده‌اند. در این راستا «آرمان» با پروانه مافی نماینده تهران و عضو حزب کارگزاران به گفت‌وگو پرداخته که می‌خوانید.

برخی شخصیت‌ها از جمله آقای محسن هاشمی درباره دولت موازی مطالبی را مطرح کردند، تا چه حد از وجود این موازی‌کاری‌ها اطلاع دارید؟

واقعیت این است که همه کارها در یک مرکز فرماندهی واحدی متمرکز باشد کارها سرانجام خوبی خواهند داشت. رهبر انقلاب هم بارها به پشتیبانی از دولت و همراهی و وحدت رویه در کارها تاکید داشته‌اند. همکاری و هماهنگی با دولت موجب خواهد شد مشکلات حل شود. متاسفانه درحال حاضر این همراهی و هماهنگی وجود ندارد. درست است که دشمنان خارجی و امثال ترامپ نقش پررنگی در گرفتاری‌ها و مشکلات کشور دارند و خیر ما را نمی‌خواهند، اما به نظرم نقش عدم تمرکز و عدم انسجام مدیریتی و مسائل داخلی، بسیار پرخسارت‌تر از دشمنی عوامل خارجی است. در سخنان اخیر رهبر انقلاب، ایشان به خوبی اشاره داشتند که کارهای موازی با دولت انجام نگیرد و باید تلاش شود وحدت فرماندهی به‌خصوص در حوزه اقتصادی رعایت شود که در این میان دولت محور اصلی است و باید پاسخگو باشد، این فرماندهی باید حفظ و تقویت شود.

اما نهادهای موازی همچنان فعالیت دارند.

بله این امر قابل تایید است. این نهادهای موازی انگیزه‌های متفاوتی هم نسبت به تصمیمات و سیاست‌های دولت دارند. علاوه بر اینکه این دخالت‌ها گاهی به حل مسائل و مشکلات کمکی نمی‌کند، بلکه مسیر کمک و برطرف کردن مشکلات و مسائل مردم و جامعه را تخریب و یا کند می‌کند که این امر خود باعث وارد آمدن خسارت می‌شود. لذا همچنانی که رهبر معظم انقلاب تاکید زیادی بر هماهنگی کارها با دولت داشته‌اند، باید به جایگاه دولت توجه شود و همچنین با توجه به نقش اساسی و مهمی هم که اعضای دولت در پاسخگویی به مردم دارند، دولت پاسخگوی مطالبات مردم بوده و رسانه‌ها هم نقش کمک کننده و یاری دهنده به برنامه‌های دولت دارند که این موارد باید در یک راستا انجام گیرد. اما مساله‌ای هم که باید بدان توجه شود این است که کلیت دولت، مدیران و دستگاه‌ها خود را مبرا از نظرات و پیشنهادات علمی و تخصصی افراد خارج از دولت بدانند. باید با سعه صدر با این نظرات برخورد شود. دولت باید از متخصصان حوزه‌های مختلف دعوت کند تا پیشنهادها و راهکار‌های خود را در جهت رفع معضلات پیچیده کنونی ارائه دهند و با روی گشاده از آنها استقبال کنند. مهم این است که مشکلات کشور حل شوند؛ مهم نیست چه شخصی یا گروهی این کار را انجام دهند.

یعنی دولت نظر دیگران را هم بشنود.

بله قطعا؛ باید از نظرات سایر افراد و گروه‌ها استفاده کرد. در این صورت است که هم می‌توان به انسجام و وحدت مورد نظر مقامات عالی نظام دست یافت و هم بر مشکلات و گرفتاری‌های موجود و پیش روی کشور فائق آمد.

با توجه به سخن آقای باهنر درباره موازی‌کاری نکردن؛ نظر شما درباره همگرایی با دولت چیست؟

در اردوگاه‌های مختلف سیاسی، چه مخالفان و منتقدان دولت و چه حامیان دولت، دلسوزان کشور و نظام و مردم به هماهنگی، همگرایی و عدم موازی‌کاری با دولت تاکید دارند و به آن توجه می‌کنند. همه دلسوزان نظرشان بر این است که بخش‌ها و نهادهایی که با دولت موازی‌کاری انجام می‌دهند، در رفتار و عملکردشان تجدید نظر کنند. در نتیجه این اظهارات افراد و جریانات مختلف سیاسی باید شکل مشورتی و حمایتی به خود بگیرد. به نظر بنده این همدلی‌ها جای شکر دارد. اینکه افرادی را در هر اردوگاه و جریان سیاسی داریم که دلسوز کشور هستند بسیار امیدوارانه است. بنابراین باید این صداها و نظرات شنیده شود. رفتار و عملکردها باید به‌نفع مردم و کشور باشد که اگر این رفتارها خیر و نیک باشد مورد نظر و دعای مردم خواهد بود و اگر غیر این باشد و رفتار ما برای مردم مشکل آفرین باشد، لعن و نفرین دنیوی و اخروی را به همراه خواهد داشت.

این کارهای موازی آیا در درون دولت هم انجام می‌گیرد؟ شما در این باره اطلاعاتی دارید؟

در درون دولت هم عملکردهای سلیقه‌ای را شاهد هستیم. این سلیقه‌ای عمل کردن‌ها قطعا موازی‌کاری ایجاد می‌کند که به نتیجه‌ای خوب برای مردم و رفع مشکلات جامعه منجر نخواهد شد.

آیا مجلس برای جلوگیری از این موازی‌کاری اقدامی انجام داد؟

ما در مجلس تلاش می‌کنیم که ابتدا فضای خود مجلس را به یک وحدت رویه در پیشبرد مسائل و طرح‌ها برسانیم. تا اندازه‌ای در این راه توفیق داشته‌ایم. سعی ما بر این است که هم‌نظری و هماهنگی برای حل مشکلات در مجلس بیشتر و بیشتر شود تا پیشنهادها و طرح‌هایی که به نفع مردم و کشور است به سرانجامی نیک برسند.

شاهدیم که اعتماد عمومی به مسئولان، دولت، مجلس و... کاهش یافته و از طرفی شاخص امید در جامعه‌ها هم وضعیت چندان مناسبی ندارد. برای اعتمادسازی و امیدآفرینی چه باید کرد؟

همین موازی‌کاری‌ها، در جهت عکس‌هم عمل کردن‌ها، حرکت‌ها و برنامه‌هایی که موجب تاخیر در امور عادی و روزمره مردم می‌شود، نابسامانی، ناکارآمدی‌ها و معطل ماندن کارها در حوزه اقتصادی و معیشتی مردم، اینها مواردی است که بی‌اعتمادی را افزایش داده و مسئولان را ناکارآمد جلوه می‌دهد. باید عزم جزمی در تمام مسئولان و قوا باشد تا با همکاری و هماهنگی، مشکلات مردم را رفع کنیم. تا زمانی که این انسجام و وحدت روی ندهد، هیچ اتفاق جدی‌ای انجام نخواهد پذیرفت و برعکس هر چند وحدت و انسجام داخلی باشد، دشمن هر اندازه که ما را در تنگنا قرار دهد قطعا موفق نخواهد شد.

معاون اول رئیس‌جمهوری از مدیران بی‌انگیزه و به گفته ایشان نق زن یاد کردند که در این شرایط به کار مدیریت و مسئولیت نمی‌آیند. در این باره چه نظری دارید و آیا دولت خودش برای انگیزه بخشی و نشاط آفرینی در مدیریت اقدامی کرده است؟

اولا خوشحالیم که از آقای جهانگیری این موضع را می‌شنویم. ما که همواره مشتاق بوده‌ایم که مدیران خسته و بی‌انگیزه از دولت خارج شوند. در واقع یکی از درخواست‌های اساسی مجلس از دولت همین است که مدیران بی‌انگیزه را کنار بگذارد. امیدواریم که پس از این موضع‌گیری معاون اول رئیس‌جمهوری، تغییراتی را در بدنه دولت شاهد باشیم و افراد جوان‌تر، با نشاط‌تر، با انگیزه و خوشفکر و با برنامه و خلاق‌تر دولت به‌کار گرفته شوند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.