انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
سیاسی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خطر اشتباه محاسباتی در جنگ روانی!
عدم امکان اجماع ضدایرانی با وجود برجام
راهکارهای احیای سرمایه اجتماعی
هنرمندان با ابزار هنر سرمایه اجتماعی را تقویت کنند
مجلس گره افزايش اختيارات رئيس‌جمهور را بگشايد
با ناظم‌های چوب بدست نمی‌توان انتظار شادی در مدارس داشت/ انتقاد از تار کردن شیشه‌ کلاس‌های دخترانه/ صداوسیما ذهن‌ بچه‌ها را به سمت ناامیدی سوق داده‌ است
نارضایتی مردم در شرایط فعلی خطرناک‌تر از تهدیدهای خارجی است
قانونی نداریم که دوچرخه‌سواری خانم‌ها را ممنوع کرده باشد/ نگرانم که محدودیت‌هایی بدون چارچوب قانونی، اعمال شود
حساسیت‌هایی در سطح بالای نظام درباره مطالبات تامین اجتماعی ایجاد شده است/ منتظریم مجمع تشخیص، ایده‌های رهبری را به سیاست‌های کلی تبدیل کند
مذاکره با ترامپ نتیجه‌ای ندارد/ ایران باید یک بلوک اقتصادی با کشورهای منطقه و جهان تشکیل دهد/ چین و روسیه مستشارانی را به همراه موشک‌های زمین به هوا به ایران اعزام کنند
نمی‌توان گروهی را به اجبار متولی وحدت اصولگرایان کرد/ عملکرد دولت باعث شده یادها به سمت احمدی‌نژاد برود/ مردم با نگاه کردن به جیب‌شان قضاوت می‌کنند
طرح «تسهیل و رفع موانع تولید» در جهت رونق تولید و توانمندسازی بنگاهها به تصویب رسید
نبرد اطلاعاتی بین ایران و آمریکا یک واقعیت جدی است
ظریف: کمیسیون مشترک برجام به تعهداتش عمل کند/ اسرائیل و حکام مرتجع در حال سیطره بر آمریکا هستند
حل مشکلات مردم؛ متضمن احیای سرمایه اجتماعی
سیاست حضور زنان و نظام پارلمانی در ایران
تهديد «جنگ» براي رسيدن به «مذاكره» است
بستن تنگه هرمز - ورود به جنگ؛ هر دو تئوري اسرائيلي
موانع حضور زنان تصميم‌گير را برطرف كنيم
ضرورت آمادگی همه‌جانبه
جنگ اقتصادی در حال از دست دادن کارکرد خود است
موسوی: آمریکا مردم ونزوئلا را تحت مجازات دسته‌جمعی قرار داده است
کاخ سفید استراتژی مشخصی در قبال ایران ندارد/ ترامپ مانند کودکی است که اگر از او تعریف کنید، هر کاری برایتان انجام می‌دهد/ از تاثیر سیاست‌های آمریکا بر زندگی مردم ایران متاسفم
تهاتر نفت با کالا یا ارز تفاوتی ندارد/ مسیرهای‌ جدیدی برای تسویه حساب ارزی پیدا می‌کنیم
تیم «ب» یک حرف می‌زند و ترامپ حرف دیگر
فرجی‌راد: اینستکس باید سیستم بانکی جدیدی را فعال کند
نجات برجام وظیفه جامعه بین‌المللی است
تفویض اختیار به معنای عدم نظارت نیست/ دشمن عنوان می‌کند ایران یک استثناء است/فرهنگ تولید ما باید دانش‌بنیان باشد/ اگر ارتباط بودجه و نفت کاهش پیدا کرد آن را افزایش ندهیم
عربده‌های امروز رییس‌جمهور آمریکا را ۴۰ سال تجریه کرده‌ایم/ مردم در مقاوم‌سازی مردم مکلف هستند
واردات خودروهای دست دوم، دردی از بی‌خودرویی اقشار کم‌درآمد دوا نمی‌کند
ظریفیان: در اظهارنظرها خیلی مراقب باشیم
مطامع شخصی باعث اختلاف در جبهه اصلاحات شد/ دود بی‌تجربگی اعضای شورا به چشم مردم می‌رود
مجموع خسارات سیل در استان گلستان ۵ هزار میلیارد تومان است/ مسئولان جهت جلوگیری از بروز بیماری‌ها، در مناطق سیل‌زده حضور داشته باشند
رئیس‌جمهور از تمام اختیاراتش استفاده کند
باید حرف دانشجویان شنیده شود
تصویب کنگره آمریکا تضمینی برای حفظ برجام نبود
احتمال اخراج بولتون
تكرار تخريب‌ها عليه وزير جوان
ديپلماسي آمريكا تا اين حد بي‌ادبانه نبود / استراتژی واشنگتن نسبت به تهران ثابت است / واشنگتن چه نیازی دارد برای رساندن پیام به تهران به عراق و یا عمان پیام دهد؟
راه گذر از گردنه ترامپ
اختیارات رئیس‌جمهور و نوع ساختار کشور
برگ سیاه دیگر آمریکا؛ ما ایستاده‌ایم
ترامپ دنبال مذاكره مستقيم با ايران است
مذاکره سم است جنگ هم نمی‌شود
کارت زرد به وزیرآموزش‌و‌پرورش
برخي با انجام هر خلافي در مصونيت هستند
سكوت معنادار اروپا، چين و روسيه
آغاز توقف برخی تعهدات برجامی بر اساس دستور شورای عالی امنیت ملی
وحید شقاقی: در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی با یک جعبه سیاه مواجه هستیم/ سوری: حذف نرخ ارز ترجیحی بار تورمی ندارد
بیشتر
کد خبر: 88309 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ - 10:45
بی‌حجابان الزاما بی‌دین و لامذهب نیستند/ صراحت قانونی درباره جرم بودن کم‌حجابی و بدحجابی نداریم/ برخورد با بدحجابی وظیفه نیروی انتظامی نیست
معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی:

بی‌حجابان الزاما بی‌دین و لامذهب نیستند/ صراحت قانونی درباره جرم بودن کم‌حجابی و بدحجابی نداریم/ برخورد با بدحجابی وظیفه نیروی انتظامی نیست

معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی گفت: در حقیقت بدحجابی پدیده‌ای مرکب است که بخشی از آن به دلیل بی‌مبالاتی به دستورات دینی است و بخشی به دلیل وادادگی در مقابل فرهنگ غرب و فرهنگ مهاجم است و بخشی نیز از مسائل اقتصادی جامعه نشات می‌گیرد.

آرمان- به گزارش آرمان به نقل از ایلنا، روح‌الله حریزاوی (معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی)  در پاسخ به این سوال که عملکرد ۲۶ دستگاه کشور در زمینه حجاب را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ گفت: حجاب پدیده‌ای فرهنگی است؛ یعنی علاوه بر عنصر مذهب عناصر دیگری نیز بر میزان حجاب تاثیرگذار هستند، مانند عناصر اقتصادی که یک جنبه فرهنگی دارد به این معنا که مادامی که زنان که بی‌حجاب بودن را نشانه تمدن، ثروتمندی و رفاه بدانند و به دنبال این سبک از زندگی باشند، فعالیت‌های دستگاه‌های فرهنگی یا مذهبی نمی‌تواند، تاثیر زیادی در این نوع فرهنگ ایجاد کنند.

وی ادامه داد: چنین فرهنگی باید به صورت بنیادین اصلاح شود و مردم بی‌حجابی را نشانه پیشرفت و با حجابی را نشانه عقب‌ماندگی ندانند. این پدیده یک عنصر فرهنگی است که زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد.

بخشی از بدحجابی  از مسائل اقتصادی جامعه نشات می‌گیرد که در چنین صورتی مسئله در دو شکل مطرح می‌شود؛ یا اعتراض به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور و یا ابراز تمایل به سبک زندگی اشرافی و مدرن.

"سیاست" و "اقتصاد" از عوامل موثر بر حجاب هستند

معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی تاکید کرد: در حقیقت بدحجابی یک پدیده مرکب است که بخشی از آن به دلیل بی‌مبالاتی به دستورات دینی است و بخشی به دلیل وادادگی در مقابل فرهنگ غرب و فرهنگ مهاجم است و بخشی نیز از مسائل اقتصادی جامعه نشات می‌گیرد که در چنین صورتی مسئله در دو شکل مطرح می‌شود؛ یا اعتراض به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور و یا ابراز تمایل به سبک زندگی اشرافی و مدرن؛ بطوریکه ممکن است، افراد بی‌حجابی را نشانه تمدن، پیشرفت و آزادی بدانند.

الزاما نمی‌توانیم بی‌حجابی را ناشی از بی‌دینی و لامذهبی بگذاریم و در واقع این نوع رفتار یک رفتار سیاسی و اقتصادی است و به نوعی رفتار اعتراضی محسوب می‌شود.

حریزاوی با بیان اینکه سیاست و اقتصاد را از عوامل موثر بر حجاب دانست و گفت: این دو جزئی از مولفه‌های تاثیرگذار بر حجاب هستند. اگر برخی افراد با کاستن از اهمیت حجاب و با آرایش بخواهند رفتار اعتراض گونه‌ای نسبت به سیاست‌های اقتصادی و مسائل حاکمیتی ابراز کنند، ما الزاما نمی‌توانیم این را ناشی از بی‌دینی و لامذهبی آنها بگذاریم و در واقع این نوع رفتار یک رفتار سیاسی اقتصادی است و به نوعی رفتار اعتراضی محسوب می‌شود.

بی‌حجابی را نباید الزاما به معنای بی‌دینی و لامذهبی بدانیم

وی با بیان اینکه الزاما نباید بی‌حجابی را به معنای بی‌دینی و لامذهبی بدانیم، تصریح کرد: حجاب همانطور که گفتم پدیده‌ای مرکب است و چند عامل در حجاب، کم‌حجابی و بی‌حجابی تاثیر دارد. بنابراین می‌توانیم نتیجه بگیریم که فعالیت‌های دستگاه‌های فرهنگی چون بی‌تاثیر از شرایط عمومی اقتصادی و فرهنگ عمومی به همان معنایی که بیان شد، نیست، بنابراین نمی‌توان بی‌حجابی را بطور کامل به عنوان عدم توفیق دستگاه‌های فرهنگی ذکر کرد.

معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی تاکید کرد: با توجه به آنچه که در خصوص عدم رعایت حجاب بیان کردم، نمی‌توان قضاوت دقیقی در خصوص میزان توفیق یا عدم توفیق دستگاه‌های فرهنگی در حوزه حجاب داشت.

آسیب‌های بی‌حجابی از نظر اجتماعی بسیار بیشتر از این است که عده‌ای از رفتار یک پلیس یا گشتی ناراحت شوند، چرا که تاثیرات منفی بی‌حجابی برای جامعه در درازمدت بسیار بیشتر است.

کم‌حجابی و بدحجابی جرم نیست

وی درباره برخورد پلیس با بدحجابی تصریح کرد: دستگاه انتظامی و امنیتی کشور مجری قانون یک کشور است. در این کشور قانونی تصویب شده است که معنی آن لزوم داشتن حجاب است؛ در این قانون حجاب حداکثری که چادر است، مورد توصیه جدی قرار گرفته و بی‌حجابی کامل نفی جدی شده و کم‌حجابی یا آنچه که بدحجابی نیز گفته می‌شود، مورد نکوهش قرار گرفته است، اما به عنوان جرم توسط دستگاه‌های انتظامی و امنیتی قلمداد نمی‌شود.

معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: اینکه جامعه ما از یکسری پدیده‌های فرهنگی یا اقتصادی احساس ناراحتی دارد و تحت‌تاثیر برخی مسائل قرار گرفته است، لزوما باعث نمی‌شود که ما به دستگاه نیروی انتظامی که مجری قانون در کف جامعه است، بگوییم فعلا قانون را اجرا نکند، چرا که آسیب‌های بی‌حجابی از نظر اجتماعی بسیار بیشتر از این است که عده‌ای از رفتار یک پلیس یا گشتی ناراحت شوند، چرا که تاثیرات منفی بی‌حجابی برای جامعه در درازمدت بسیار بیشتر است.

  ما مجبوریم از نیروی انتظامی تقاضا کنیم، علیرغم مخالفت‌ها و القائات با بی‌حجابی مطلق برخورد کند، البته طبیعی است که این برخورد باید محترمانه، دلسوزانه و قانونی باشد که قطعا همینطور است.

صراحت قانونی درباره برخورد با کم‌حجابی و بدحجابی وجود ندارد

وی خاطرنشان کرد: بنابراین ما مجبوریم از نیروی انتظامی تقاضا کنیم، علیرغم مخالفت‌ها و القائات با بی‌حجابی مطلق برخورد کند، البته طبیعی است که این برخورد باید محترمانه، دلسوزانه و قانونی باشد که قطعا همینطور است و ما مواردی را سراغ نداریم که به صورت بسیار گسترده برخورد نامناسبی صورت گرفته باشد و اگر در جایی ماموری اشتباه کرده، این به معنای آن نیست که کل دستگاه بد برخورد می‌کند و حقیقت آن است که دستگاه انتظامی بسیار مودبانه، با متانت و صلابت به کار خود ادامه می‌دهد.

آنچه که الان دستگاه انتظامی موظف است پیگیری کند، برخورد با بی‌حجابی مطلق است و چون صراحت قانونی درباره برخورد با کم‌حجابی و بدحجابی وجود ندارد، بنابراین مورد برخورد قانونی برادران ما در دستگاه نیروی انتظامی قرار نمی‌گیرد و این دستگاه موظف نیست که با بدحجابی برخورد کند، بلکه باید باید با بی‌حجابی برخورد کند.

معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی تاکید کرد: آنچه که الان دستگاه انتظامی موظف است پیگیری کند، برخورد با بی‌حجابی مطلق است و چون صراحت قانونی درباره برخورد با کم‌حجابی و بدحجابی وجود ندارد، بنابراین مورد برخورد قانونی برادران ما در دستگاه نیروی انتظامی قرار نمی‌گیرد و این دستگاه موظف نیست که با بدحجابی برخورد کند، بلکه باید باید با بی‌حجابی برخورد کند.

در حال حاضر با مسئله تجاهر به بی‌حجابی مواجه هستیم

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش بیان اینکه در حال حاضر با مسئله تجاهر به بی‌حجابی مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: برخی افراد در خصوص حجاب رفتارهای متجاهرانه از خود نشان می‌دهند، به طور مثال رفتارهایی که بین یک زن و مرد مناسب منزل است، در خیابان ابراز می‌شود، یا افرادی که سیگار به دست خنده‌ها و قهقه‌های بلند در خیابان دارند، البته در برخی مناطق شهرهای بزرگ این اتفاقات به طور خاص مشاهده می‌شوند و اینها موارد خاصی است که مورد توجه و برخورد برادران نیروی انتظامی قرار می‌گیرد.

برخی افراد در خصوص حجاب رفتارهای متجاهرانه از خود نشان می‌دهند، به طور مثال رفتارهایی که بین یک زن و مرد مناسب منزل است، در خیابان ابراز می‌شود، یا افرادی که سیگار به دست خنده‌ها و قهقه‌های بلند در خیابان دارند.

آمار بی‌حجابی آن طور که تصور می‌شود، نیست

معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی تاکید کرد: آماری که در خصوص حجاب در سازمان تبلیغات اسلامی وجود دارد، نشان دهنده این است که وضعیت عمومی بی‌حجابی بین زنان ایران آنچنان نیست که تصور می‌شود، چرا که ترکیب زنان یک شهر را فقط زنانی که در ساعاتی خاص از روز در نقاط خاصی از شهر مانند بازار، پارک یا مترو حضور دارند، تشکیل نمی‌دهد، بلکه وقتی آمار گرفته می‌شود، بر اساس کل زنانی است که در یک شهر زندگی می‌کنند و در حقیقت این آمار براساس کل زنانی است که در منزل، مدرسه، اداره و مترو حضور دارند. بر اساس این آمار بی‌حجابی آن طور که تصور می‌شود، نیست.

حریزاوی خاطرنشان کرد: البته این موضوع به معنای آن نیست که ما نباید اقدامات فرهنگی و وظیفه‌مان را انجام دهیم، بلکه برعکس از وظیفه ما کم نشده و ما باید وظایفمان را مانند قبل و خیلی قوی‌تر انجام دهیم. دستگاه‌های فرهنگی نیز باید کارهایشان را دقیق‌تر و جدی‌تر پیش ببرند و کارهای اثباتی و تبیینی در خصوص حجاب انجام دهند.

نباید افراد به دلیل نارضایتی و عصبانیت از مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به این شکل در جامعه ظاهر شوند.

حجاب را باید از قبل از سن بلوغ برای دختران جا انداخت

وی با بیان اینکه دستگاه‌های فرهنگی اگرچه کار خود را انجام می‌دهند، اما باید به صورت جدی‌تر به وظایف خود عمل کنند، ادامه داد: دستگاه‌های فرهنگی باید به دخترانمان که به دلایلی از حجاب فاصله گرفتند و در نظرسنجی‌ها آن دلایل را نیز اعلام کرده‌اند، توضیح دهند که حجاب انتظار خدای عالم از آنهاست و باعث معنویت و نورانیت فرد می‌شود. نباید افراد به دلیل نارضایتی و عصبانیت از مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به این شکل در جامعه ظاهر شوند.

معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: راه اساسی و بنیادین نیز همان کار فرهنگی و تربیتی است که باید از دبستان شروع شود و حجاب را باید از قبل از سن بلوغ برای یک دختربچه به عنوان یک ارزش بسیار والا جاانداخت؛ چنانچه این اتفاق بیفتد، ضریب بی‌حجابی در دوره نوجوانی و جوانی به شدت کاهش پیدا خواهد کرد، اما این موضوع به معنای این نیست که ما وظایفمان را در خصوص حفظ امنیت اجتماعی جامعه و وظیفه دستگاه انتظامی نادیده بگیریم.

در حقیقت در خصوص حجاب مربیان و معلمان دبستان باید نهضتی را آغاز کنند و مادران نیز باید مربیان را در این نهضت همراهی کنند.

راهکار ما راه‌اندازی نهضت حجاب از مهدکودک‌ و دبستان‌هاست

حریزاوی با بیان اینکه راهکار ما راه‌اندازی نهضت حجاب از مهدکودک‌ها و دبستان‌ها است، تصریح کرد: در برخی از مراکز کشور مانند استان البرز طرح خانم حجاب را داشتیم که دوستان در موسسه خیبر با حضور یک روز در هفته در مدارس با بچه‌های دبستانی در زمینه حجاب صحبت می‌کردند با حضور این افراد مشاهده شد، ضریب افزایش علاقمندی به حجاب در این مدارس ۹۵ درصد افزایش پیدا کرد. در حقیقت در خصوص حجاب  مربیان و معلمان دبستان باید نهضتی را آغاز کنند و مادران نیز باید مربیان را در این نهضت همراهی کنند.

معتقدم مطالبه حجاب را اگر خانواده‌ها و جامعه از مدارس داشته و پیگیر باشند، مسئله حل خواهد شد و خیلی نیاز به این نیست که دستگاه‌ها در این زمینه ورود کنند، از همین رو بیشتر باید خانواده‌ها و معلمان را برای این کار بسیج کرد.

وی افزود: طبیعتا آموزش و مهارت‌افزایی در این خصوص لازم است، اما آن چیزی که ما به آن نیاز داریم، خیزش، عزم و اراده جدی در این زمینه است. بسیاری از معلمان ما اهمیت حجاب را می‌دانند، اما باید عزمی در این مسئله جزم کنند. در بدنه آموزش و پژوهش خانم‌های بسیار متدین داریم، اما باید یک هماهنگی و عزم از درون اتفاق بیفتد که من معتقدم این مطالبه را اگر خانواده‌ها و جامعه از مدارس داشته و پیگیر باشند، مسئله حل خواهد شد و خیلی نیاز به این نیست که دستگاه‌ها در این زمینه ورود کنند، از همین رو بیشتر باید خانواده‌ها و معلمان را برای این کار بسیج کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.