انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
اخلاق
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
عصبانیت را شكست دهیم
توانایی کنار آمدن با مشکلات
راه‌هایی برای غلبه بر شکست
توانایی کنار آمدن با مشکلات
چگونه به اهداف خود برسیم
مسئولیت‌هایی بر دوش کودکان
با افراد عصبانی چگونه رفتار کنیم
چطور به همه کارهایمان برسیم؟
این کارها را کنار بگذارید
چطور در خودمان اعتماد به نفس ایجاد کنیم؟
چطور کارهای همزمان‌ را مدیریت کنیم؟
بهبود کیفیت در زندگی
روش‌های موثر برای کنترل عصبانیت
چچرا در برنامه‌ریزی‌ها شكست می‌خوریم؟
رابطه اعتماد به نفس و موفقیت
موانع رسیدن به موفقیت
نکاتی درباه تردید در تصمیم گیری
نکاتی برای زندگی بهتر
نگاه مثبت داشته باشید
چگونه شادتر باشیم
چرا باید خودتان را تشویق نمایید؟
پیگیری و پیشبرد اهداف
پیشرفت و رسیدن به هدف
کودکی شاد تربیت کنیم
مشکلی به نام کمبود وقت
مفهوم شادی در زندگی
چه چیزی‌هایی مانع موفقیت‌مان می‌شوند؟
نکاتی که خوشبختی را از بین می‌برد
از زمان، بهتراستفاده کنیم
چگونه به هدفمان برسیم
انسان‌های شاد چه خصوصیاتی دارند؟
نگرش و طرز فکرمان را بهتر کنیم
خوشبختی چگونه به دست می آید؟
راه‌های رسیدن به موفقیت
چگونه استرس را مدیریت کنیم؟
چگونه یک زندگی آرام داشته باشیم
طرز فکرمان را بهتر کنیم
مساله کمبود اعتماد به نفس
فراموش کردن رویداد‌های ناگوار
تاثیر شگرف مثبت اندیشی در موفقیت
تشویق فرزندان به تصمیم‌گیری
چرا به هدف‌های خود نمی‌رسیم؟
اهمیت صداقت در زندگی
تفکر منطقی و مثبت اندیشی
شاد بودن در روزهای سخت
زمزمه‌های منفی را متوقف کنید
خونسردی افراد موفق در شرایط سخت
اشتباه خود را بپذیرید
انسان‌های شاد چه خصوصیاتی دارند
بیشتر
کد خبر: 88795 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱/۲۱ - 14:22
اهمیت صداقت در زندگی

اهمیت صداقت در زندگی

آرمان- با نگاهی سطحی به آن، مفهوم صداقت بسیار ساده به نظر می‌آید. تمام آنچه باید انجام دهیم گفتن حقیقت در هر موقعیتی است، اینطور نیست؟ پس چرا افراد صادق نیز در برخی مواقع واقعیت را به شکل دیگری نشان می‌دهند؟ اگر صادق بودن زندگی را ساده‌تر می‌کند، پس چرا کسی باید بخواهد که زندگی‌اش را حتی با اندکی بی‌صداقتی پیچیده‌تر و بغرنج‌تر کند؟موقعیت‌های بسیاری وجود دارند که به سرعت عزم و اراده ما را برای صادق بودن می‌آزمایند. تمایل به بی‌صداقتی گویا از دوران کودکی ما آغاز می‌شود، هنگامی که دوست نداریم تنبیه شویم. ترس بر ما غلبه می‌کند و ما در تلاش برای اجتناب از پیامدهای آنچه انجام داده‌ایم، چیزی می‌گوییم که حقیقت ندارد. اگر این رویه جواب داد، آنگاه به این نتیجه می‌رسیم که دروغ گفتن نسبت به صداقت، ناراحتی کم‌تری دارد و شجاعت کم‌تری هم می‌خواهد. صادق بودن نیازمند شجاعت است، زیرا ما را آسیب‌پذیر و مسئولیت‌پذیر می‌کند. اما برای اینکه با صادق بودن‌مان، از جریحه‌دار کردن احساسات دیگران اجتناب کنیم، نیازمند درایت هستیم. واضح است که واقعا صادق بودن، چیزی بیش از گفتن حقیقت در هر موقعیتی است، اما در موردافراد روراست، تنها گزینه قابل قبول است.هنگامی که پای صادق بودن در همه زمینه‌ها به میان می‌آید، احتمالا هیچ کس نیست که بگوید نیازی به بهتر شدن در این زمینه ندارد. در ادامه چند استراتژی برای کمک به بهبود تلاش‌های‌تان برای تقویت شجاعت به منظور صادق و بادرایت بودن بیان می‌کنیم.

چرا صداقت مهم است؟

صداقت باعث می‌شود هرگز از برملا شدن راز یا دروغی آزرده نشویم.تقریبا همه ما دست کم یک بار در زندگی‌مان به خاطر یک راز، یک حقیقت خدشه‌دار شده، یک دروغ و یا کشف چیزی که باید آشکارا درباره‌اش صحبت می‌شده، آزرده شده‌ایم. بی‌صداقتی آزاردهنده است زیرا رابطه‌ را تحلیل می‌برد، اعتماد را از بین می‌برد و درست در جهت عکس صمیمیت است. این یعنی به جای احساس امنیت کردن در رابطه، به این دلیل که طرف مقابل را می‌شناسید و او هم شما را می‌شناسد، حالا به او شک می‌کنید و دیگر در رابطه‌تان عمیقا احساس امنیت نمی‌کنید.صادق بودن همیشه آسان نیست، وگرنه همه ما همیشه و در همه حال صادق می‌بودیم. اما ۵ دلیل مهم وجود دارند که چرا صداقت مهم است: دیگران نمی‌توانند فکر شما را بخوانند. صادق بودن تنها به معنای گفتن حقیقت درباره اطلاعات واقعی نیست، بلکه به احساسات‌تان نیز مربوط است. اگر به خاطر حرفی که کسی به شما زده است، ناراحت و آزرده شده‌اید، آن فرد ممکن است حتی متوجه ناراحتی شما نشود، مگر اینکه شما صادقانه درباره تاثیر حرفش بر خودتان و احساس‌تان صحبت کنید. اگر به جای حرف زدن، احساس‌تان را پنهان کنید، آنگاه قدرت طرف مقابل‌تان را برای اینکه بتواند کاری در مورد این مساله انجام بدهد، سلب کرده‌اید و فرصت رشد را از او گرفته‌اید. همچنین ممکن است طرف مقابل‌تان پس از اینکه متوجه شود که شما ناراحت بوده‌اید و آن را بیان نکرده‌اید یا اینکه درباره احساس‌تان با او صادق نبوده‌اید، آزرده شود. در حالی که از سوی دیگر صادق بودن درباره احساسات‌تان می‌تواند التیام‌بخش باشد و مسائل را حل کند. هنگامی که کسی دروغ می‌گوید، دیگران سعی می‌کنند حقیقت را حدس بزنند. یعنی صادق نبودن درباره چیزی باعث می‌شود که دیگران سعی کنند آنچه را طرف نگفته است یا آنچه را واقعا حقیقت است، کشف کنند. این کار باعث ایجاد شایعات می‌شود و می‌تواند در ادامه منجر به دروغ‌ها و فریب‌کاری‌های بیشتر می‌شود که ممکن است دیگران با حقیقت اشتباه بگیرند. در نهایت، هنگامی که حقیقت آشکار شود، باعث می‌شود افراد بیشتری ناراحت و آزرده شوند. در حالی که اگر از همان ابتدا موضوع مورد نظر با صداقت بیان می‌شد، همه این مسائل قابل اجتناب بودند. پنهان کردن حقیقت معمولا بیشتر از خود حقیقت افراد را آزار می‌دهد. بعضی از افراد دروغ می‌گویند زیرا از این می‌ترسند که گفتن حقیقت آنها را به دردسر بیندازد یا ناراحتی بیشتری ایجاد کند. اما اغلب با اینکه حقیقت ممکن است دردناک باشد، معمولا هنگامی که صادقانه بیان می‌شود، کمتر از زمانی که با فریب‌کاری پوشانده می‌شود، دردناک و آزاردهنده است. پنهان کردن حقیقت یا دروغ گفتن تنها باعث می‌شود که افراد احساس کنند فریب خورده‌اند، همچنین ناراحت و آزرده شوند و سپس از شما بپرسند چرا از ابتدا صادق نبوده‌اید. دروغ‌ها به ندرت تنها می‌مانند، معمولا یکی پس از دیگری می‌آیند تا دروغ قبلی را بپوشانند و در نهایت از کنترل خارج می‌شوند. در نهایت این چرخه برای کسی که دروغ می‌گوید، پیچیده‌تر می‌شود و برای طرف مقابل گیج‌کننده‌تر. به علاوه، با دروغ زندگی کردن کار بسیار دشواری است. به این معنا که مجبورید خودتان نباشید و این برای هیچ کس ساده نیست. از سوی دیگر، صادق بودن در موقعیت‌های دشوار ممکن است در ابتدا ناراحت‌کننده باشد، اما اگر روی آن کار شود، روابط را محکم‌تر می‌کند و اعتماد ایجاد می‌کند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.