انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 رونمایی از کتاب برلیان نت
گزارش اجتماعی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تهدید جنگل‌ها با قاچاق سبز
مقابله با سوداگران بازار مسكن
سايه ترديد بر سر سايت‌هاي همسريابي
رنج «فقدان شادي»پايان مي پذيرد؟
اوقات فراغت؛ سرمایه‌ای که هدر می‌رود
متاسفيم؛ طلاق ركورد شكست
چرایی افزایش خشم در جامعه
وزارت گردشگری؛ تحولی نوین در ساختار اقتصادی
افزايش نزاع هاي خياباني؛زنگ خطر
الزامات قانونگذاری قاعده‌مند
فقدان برنامه‌ریزی برای عبور از بحران سالمندی
عکس کودکان در آلبوم‌های مجازی و عواقب آن
دلیل ازدواج دختران جوان با مردان مسن
ریزش متقاضیان اخذ وام ازدواج
دامنه بحران بيكاري گسترده‌تر شد
اینجا هنوز زیر آب است
تبليغات‌محيطي از‌نگاه مثبت تا‌آثار منفي رواني
مرزبان فرهنگ کیست؟
بی‌دود یا بی‌خدمات؟
چگونه ميلياردها تومان«دود» مي‌شود؟
صحنه ‌ بی‌نظیر حضورزنان در ارومیه
همسرکشی و خلأ‌های قانونی
جولانگاه دور دوربازان در پایتخت
دلایل خودکشی‌های دو دهه اخیر
شبكه‌هاي اجتماعي نارضايتي را تشديد مي كنند
حلقه مفقوده گروه‌های آموزشی
مصوبه مجلس بساط اسیدپاشی راجمع نمی‌کند!
کاسبان سفره کارگران
همه واکنش‌ها به ماجرای سد لفور
چند نکته درباره همسرکشی در ايران
شادي در محاصره خشونت
هدف گذاری برای مدارس منهای خشونت
پیامدها و آسیب‌های شکاف نسلی
شكاف بين نسلي در نقطه بحران
جای خالی شادی و نشاط در برنامه‌های ماه رمضان
هزینه‌هایی که جبهه فقر بر گردن کشور می‌اندازد
جان آدم‌ها خریدنی نیست
نشسته بر ساحل بی‌حاصلی
فارغ‌‌التحصیلان بیکار، خانه‌نشین شده‌اند
افزايش افسردگي افسارگسيخته
شهر ري در انتظار فاجعه / تا مديريت شهري و شهرداري شهر ري از تهران جدانشود؛ اين بحران حل نخواهد شد
«اميد» با علاقه به «بهبوداوضاع» خلق مي‌شود
چرخ دکه‌داران نمی‌چرخد
منع دوچرخه‌سواري بانوان؛ چالش تازه
قدمی برای حل یک مشکل نودساله
هزينه براي «منابع انساني كارآمد» جلوي «مهاجرت» را مي گيرد
عصر جدید کودک‌آزاری‌ها با «مدلینگ کودکان»!
هشدار! استرس جامعه را متلاشي نكند
صحنه‌ای شگفت‌انگیز از نمایشگاه کتاب تهران
بیشتر
کد خبر: 89287 | تاریخ : ۱۳۹۸/۲/۹ - 14:06
«بحران تنهايي» در زندگي‌هاي جمعي

«بحران تنهايي» در زندگي‌هاي جمعي

آرمان- معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: خانواده‌ها نمی‌توانند به‌خوبی با هم ارتباط برقرار کنند؛ کیفیت ارتباطات به‌شدت مختل‌شده، سوءتفاهم بالا و قدرت شنیداری و درک پایین است که این موارد مناسبات اجتماعی را دچار مشکل می‌کند. معصومه ابتکار در جلسه شورای اداری استان که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: باتوجه به شرایط سخت اقتصادی سال ۹۸ به‌دلیل تحریم‌های آمریکا که تلاش دارند مردم ما را از پا دربیاورند، باید بیش از گذشته با جدیت، کارایی، توان، امید و توکل برنامه‌ها را پیش ببریم. وی با بیان اینکه چهلمین سال انقلاب را پشت سرگذاشتیم و گزارشی از تحولات جامعه زنان تهیه کردیم، عنوان کرد: این گزارش روند ۴۰ساله تحولات در آموزش، بهداشت، ورزش، امور اجتماعی، اشتغال و بسیاری شاخص‌ها را مشخص می‌کند. تحولات چشمگیری به یمن اهداف و آرمان‌های انقلاب و تلاش زنان داشتیم که مایه افتخار است اما کافی نیست.

عدالت جنسیتی

ابتکار بیان کرد: یکی از اهداف انقلاب ما بحث عدالت بود. عدالت تفاسیر و تعابیر مختلفی دارد. عدالت در بُعد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مفهوم بسیط، کلیدی و محوری است، نمی‌توان بحث عدالت را فراموش کرد و نادیده گرفت. یکی از جنبه‌های مهم عدالت، عدالت جنسیتی یعنی دسترسی برابر زنان و مردان در تمام خدمات توسعه‌ای دولت است، برای مثال در بحث آموزش براساس قانون اساسی و نگرش‌های دینی و انقلابی باید دسترسی به آموزش برای دختران و پسران امکان‌پذیر و رایگان باشد. به گزارش ایسنا؛ معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده افزود: این سیاست ما بوده که قطعا در بخش‌های مختلف برای آن تلاش کردیم اما در نقاط مرزی کشور که فرهنگ‌ها و قومیت‌ها نقش داشتند، دختران و پسران بازمانده از تحصیل داریم که تعداد دختران بیشتر بوده و ممکن است به‌دلیل بحث شناسنامه باشد. در سیستان و بلوچستان و نقاط مرزی استان خراسان این وضعیت دیده می‌شود.وی با اشاره به اینکه «کشف‌رود» بحث مهمی است که این رودخانه ارزشمند و زیست‌بوم مهم مشهد بوده که باید احیا شود، تصریح کرد: متاسفانه سکونت‌گاه‌های غیررسمی اطراف مشهد آسیب‌های زیادی دارد و آسیب‌پذیری زیادی نیز در حوادث سیل داشته که با مدیریت خوب توانستند آن را مهار کنند اما آسیب‌های اجتماعی آن بسیار زیاد است. یکی از مباحث، اتباع بوده که با مشکلاتی چون بی‌شناسنامه‌بودن و ازدواج زنان ایرانی با اتباع مواجه و یکی از تبعات آن بازماندگی از تحصیل است. ابتکار ادامه داد: با رویکرد مقام معظم رهبری و دستور ایشان اکثرا این فرصت برای بچه‌ها ایجادشده مگر به‌دلیل سن زیاد آنها که باز هم با همکاری آموزش و پرورش و سازمان‎های مردم‌نهاد اقداماتی را انجام دادیم. ما در ایرانشهر مشاهده کردیم به‌دلیل مسائلی که مطرح کردم، مدرسه نرفتند و نتوانستیم عدالت آموزشی را محقق کنیم. معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: در بخش ورزش نیز جامعه‌ای هستیم که اعتقادات روشن و قوی در ارتباط با مناسبات اجتماعی و موارد حرام داریم. حجاب بحث مهمی است که اگر در سیاست‎ها به‌گونه‎ای عمل نکنیم که دختران امکان استفاده از امکانات ورزشی داشته باشند، با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد. در دوره‌ای در مقطع ابتدایی غفلتی در آموزش رخ داد و دانش‌آموزان ابتدایی آموزش تربیت‌بدنی ندیدند، در نتیجه با مشکلات حاد حرکتی، اسکلتی و روحی روانی روبه‌رو شدند.

ابلاغ شاخص‌های عدالت جنسیتی

وی با بیان اینکه نگاه عدالت جنسیتی تکلیفی برای همه ما است، عنوان کرد: این نگاه به تمام دستگاه‌ها بازمی‌گردد. این موضوع باید در شورای اداری در تمام استان‌ها یادآوری شود. در جلسه سال گذشته ستاد ملی زن و خانواده با رئیس‌جمهور، شاخص‌های عدالت جنسیتی ایجاد، نهایی و برای تمام دستگاه‌ها ابلاغ شد. در فاز اول شاخص‌های کلی و در مرحله بعد شاخص‌های تخصصی را ابلاغ خواهیم کرد تا اجرایی شود. ابتکار اضافه کرد: اطلس زن و خانواده را نیز در هر استان کار کردیم تا بتوانیم وضعیت زنان و خانواده را در هر استان ترسیم کنیم و شرایط و وضعیت از نظر زنان و خانواده تعریف شود. همزمان طرح ارتقای تاب‌آوری اجتماعی را نیز در استان اجرا کردیم که این طرح نقشه راه است. نقشه راه مرتبط به استان خراسان رضوی تصویب شده و این نقشه بسیار مهم است. تاب‌آوری مفهوم بسیار پیشرفته اجتماعی بوده که با مفاهیم فرهنگی و دینی همسانی دارد. این نقشه برای این امر ترسیم‌شده که به جوامع در معرض آسیب کمک کنیم تا این جوامع آسیب را بشناسند و از تمام فرصت‌های درونی و اجتماعی خود برای عبور از آن مشکل و ارائه راهکار استفاده کنند.

خانواده‌ها دچار بحران تنهایی هستند

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده بیان کرد: از سال گذشته در بحث خاص خانواده نیز با توجه به آسیب‌هایی که خانواده امروزی با آن مواجه است و در دنیا نیز با آن مواجه هستند، ورود پیدا کردیم. خانواده‌ها در دنیا بحران تنهایی دارند و دچار آسیب‌های شدیدی شده و انسجام خود را از دست داده‌اند، حفظ انسجام خانواده را در دستور کار قرار دادیم که یک مفهوم آن کاهش طلاق است. این امر در استان اجراشده و موفق هم بوده است. مشکلات خانواده ریشه در مشکلات اقتصادی هم دارد اما در کنار این موارد، اختلالی در کشور در اکثر استان‌ها و نیز در کشورهای دیگر وجود دارد و آن اختلال ارتباطی است. وی افزود: خانواده‌ها نمی‌توانند به‌خوبی ارتباط برقرار کنند؛ کیفیت ارتباطات به‌شدت مختل‌شده، سوءتفاهم بالا و قدرت شنیداری و درک پایین است، این موارد مناسبات اجتماعی را دچار مشکل می‌کند. خانواده سالم و شکوفا، خانواده‌ای است که عشق، محبت و پیوندهای قوی عاطفی و انسانی در آن برقرار شود و روح اعضای خانواده را سیراب کند، این خانواده است. اکنون ارتباط از طریق شبکه‌های اجتماعی برای خانواده‌ها راحت‌تر و ارتباطات دچار مشکل شده است. ابتکار خاطرنشان کرد: از سال گذشته گفت‌وگوی خانواده در حال اجرا بوده و در استان نیز اجرا شده است. با مشارکت و همیاری تمام دستگاه‌ها، همزمان گفت‌وگوی بین‌نسلی را با همکاری وزارت آموزش و پرورش اجرا می‌کنیم. تفاهم‌نامه‌ای را نیز با وزارت علوم امضا کردیم تا تقویت مهارت‌های ارتباطی و گفت‌وگو در دانشگاه‌ها و تشکل‌های دانشجویی اجرا شود. تنش‌ها را می‌توانیم با مفاهمه و گفت‌وگو حل‌وفصل کنیم. معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه در عدالت جنسیتی سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده تنظیم شده، تصریح کرد: این سند در استان خراسان رضوی نیز وجود دارد. سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده، برنامه عملیاتی به ما می‌دهد تا بدانیم مشکلات و کمبودها چیست، عدد شاخص‌های عدالت جنسیتی چند است و باید افزایش یابد. این برنامه تکلیف را روشن می‌کند. این سند در شورای برنامه‌ریزی تنظیم و نهایی شده و اجرایی خواهد شد تا برنامه برای حرکت به سوی بهبود وضعیت زمان و خانواده فراهم شود.

30 درصد پست‌های مدیریتی

وی ادامه داد: در جهت‌گیری‌های موضوع عدالت، تصمیم خوبی از طرف روحانی داشتیم که مورد تاکید ایشان بوده و آن حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی است. این مساله بسیار مهمی است. برای جوانان و اقلیت‌ها نیز این نظر را دارند. استفاده از جوانان دولت را به‌سمت جوانگرایی می‌برد و حضور زنان نیز مشارکت و انسجام اجتماعی را به همراه دارد. ۴۱درصد کارمندان دولت از بانوان هستند که نسبت به این تعداد ما مدیر خانم نداریم که ممکن است به دلایل مختلف نگرشی، رقابت‌ها و فرصت‌ها است. اکنون دولت شاخص ۳۰درصد تعیین و بیان‌کرده که 30درصد پست‌های مدیریتی دولت تا پایان دوره باید از بانوان شایسته و توانمند باشد. ابتکار اضافه کرد: بحث این نیست که شایستگی گرفته شود، بلکه کارایی دولت با حضور بانوان و جوانان افزایش می‌یابد و به انسجام کمک می‌کند. کارنامه سال اول دولت دوازدهم در انتخاب مدیران زن را ارائه دادیم که تقریبا رشد ۶۰درصدی در مجموعه استان‌ها در انتصابات بانوان داشتیم. در ستاد وزارتخانه‌ها نیز شاهد رشد حدود ۱۷ یا ۱۸درصدی بودیم که کافی نیست اما قابل‌توجه است. ۴۰ نفر زن معاون وزیر یا همتراز آن داریم که اتفاق خوبی است. همین روال در سطوح بعدی در سطح مدیران کل و معاونان آنها نیز ادامه دارد. این جهت‌گیری مهمی است و بسیار می‌تواند در جامعه ما امید ایجاد کند. کارنامه دوم را در هفته دولت ارائه خواهیم داد. معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: توان‌افزایی سازمان‌های مردم‌نهاد رویکرد دولت آقای روحانی بوده که در این زمینه ظرفیت‌های بسیار خوبی در استان داریم. اعتماد به بخش خصوصی و اقتصادی می‌تواند تحولات اقتصادی داشته باشد. اعتماد به سازمان‌های مردم‌نهاد و توان‎افزایی آنها بسیار موثر است. تشکل‌های قوی و تخصصی می‌تواند بازوی دولت باشد تا زمانی که دولت نمی‌تواند به نقاطی رسیدگی کند، کمک نماید. ما برای توان‌افزایی آنها برنامه جدی داریم. وی بیان کرد: در خصوص کارآفرینی و اشتغال نیز همکاری‌های خوبی را با وزارت کار برای زنان سرپرست خانوار داریم. همه در این زمینه مسئولیت دارند. زنان سرپرست خانوار، زنان خویش سرپرست و دختران جوان فارغ التحصیل هدف ما در اشتغال هستند. ما با همکاری وزارت کار این بحث را دنبال می‌کنیم. طرحی برای زنان سرپرست ایجاد خواهیم کرد و امیدواریم در استان نیز شاهد این امر باشیم. امیدواریم در این زمینه‌ها و جهت‌گیری‌هایی که اهداف متعالی کشور و مدنظر مقام معظم رهبری بوده و به‌طور خاص رئیس‌جمهور پیگیر آن هستند، شاهد تحولات و پیشرفت‎های چشمگیر در سرمایه‌های استان باشیم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.