انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 رونمایی از کتاب برلیان نت
گزارش اجتماعی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تهدید جنگل‌ها با قاچاق سبز
رنج «فقدان شادي»پايان مي پذيرد؟
دلیل ازدواج دختران جوان با مردان مسن
مقابله با سوداگران بازار مسكن
متاسفيم؛ طلاق ركورد شكست
چرایی افزایش خشم در جامعه
افزايش نزاع هاي خياباني؛زنگ خطر
اینجا هنوز زیر آب است
تبليغات‌محيطي از‌نگاه مثبت تا‌آثار منفي رواني
ریزش متقاضیان اخذ وام ازدواج
سايه ترديد بر سر سايت‌هاي همسريابي
عکس کودکان در آلبوم‌های مجازی و عواقب آن
وزارت گردشگری؛ تحولی نوین در ساختار اقتصادی
دامنه بحران بيكاري گسترده‌تر شد
الزامات قانونگذاری قاعده‌مند
بی‌دود یا بی‌خدمات؟
فقدان برنامه‌ریزی برای عبور از بحران سالمندی
مرزبان فرهنگ کیست؟
دلایل خودکشی‌های دو دهه اخیر
جولانگاه دور دوربازان در پایتخت
صحنه ‌ بی‌نظیر حضورزنان در ارومیه
اوقات فراغت؛ سرمایه‌ای که هدر می‌رود
همسرکشی و خلأ‌های قانونی
شبكه‌هاي اجتماعي نارضايتي را تشديد مي كنند
حلقه مفقوده گروه‌های آموزشی
کاسبان سفره کارگران
هدف گذاری برای مدارس منهای خشونت
چگونه ميلياردها تومان«دود» مي‌شود؟
شادي در محاصره خشونت
هشدار! استرس جامعه را متلاشي نكند
چند نکته درباره همسرکشی در ايران
همه واکنش‌ها به ماجرای سد لفور
پیامدها و آسیب‌های شکاف نسلی
شكاف بين نسلي در نقطه بحران
نشسته بر ساحل بی‌حاصلی
جان آدم‌ها خریدنی نیست
هزينه براي «منابع انساني كارآمد» جلوي «مهاجرت» را مي گيرد
جای خالی شادی و نشاط در برنامه‌های ماه رمضان
چرخ دکه‌داران نمی‌چرخد
صحنه‌ای شگفت‌انگیز از نمایشگاه کتاب تهران
هزینه‌هایی که جبهه فقر بر گردن کشور می‌اندازد
قدمی برای حل یک مشکل نودساله
افزايش افسردگي افسارگسيخته
فارغ‌‌التحصیلان بیکار، خانه‌نشین شده‌اند
مصوبه مجلس بساط اسیدپاشی راجمع نمی‌کند!
«اميد» با علاقه به «بهبوداوضاع» خلق مي‌شود
شهر ري در انتظار فاجعه / تا مديريت شهري و شهرداري شهر ري از تهران جدانشود؛ اين بحران حل نخواهد شد
عصر جدید کودک‌آزاری‌ها با «مدلینگ کودکان»!
منع دوچرخه‌سواري بانوان؛ چالش تازه
بیشتر
کد خبر: 89506 | تاریخ : ۱۳۹۸/۲/۱۷ - 14:19
روان‌پریشی‌ها را جدی بگیرید

روان‌پریشی‌ها را جدی بگیرید

آرمان- وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه مردمان افسرده نیازمند فضای شاد هستند و طرح این سوال که چرا روان‌پریشی‌ها را جدی نمی‌گیریم و برنامه‌ها را شاد نمی‌کنیم، گفت: بارها از دوستانم در سازمان صداوسیما خواهش کرده‌ام که تولیدات خود را با پیام‌های شادمان‌کننده به جامعه عرضه کنند. دکتر سعید نمکی در مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره بین‌المللی عکس سلامت در زنجان اظهار داشت: تعاریف زیادی از هنر وجود دارد، برخی معتقدند که هنر، زبان زیبای گفتمان احساس است، اما من همیشه اعتقاد دارم که هنر، زبان زیبای گفتمان عشق و عاشقی است و عشق زبان بین‌المللی است و هنر حد و مرز و جغرافیایی نمی‌شناسد. وی گفت: در بین همه هنرها در کنار شعر و شاعری و موسیقی، به عکاسی علاقه وافری دارم و معتقدم که عکاسی، هنر جاودانه و مانا کردن لحظات میرا و گذرا است که می‌توان این لحظات را در قابی برای همیشه نگه داشت. وی تصریح کرد: هنر همواره آرام‌کننده روان یک جامعه نیست، بلکه بیانگر درون پریشان یا آرام یک جامعه است و عده‌ای می‌پرسند که چرا موسیقی ایران این‌قدر گوشه‌های غم‌انگیز دارد. به‌عنوان نمونه، آواز دشتی غم‌انگیز است چون این سرزمین همواره مورد هجوم، پر از غم و اندوه و هجمه و گاهی اوقات شادی و نشاط بوده است و اینکه فکر کنیم هنر که آیینه تمام‌نمای احساسات یک جامعه و روح لطیف هنرمندان یک کشور است و همواره بخواهد شادی را منتقل کند، اندیشه عبثی است. وزیر بهداشت با بیان اینکه هنرمند آیینه تمام‌نمای زمان خودش است، افزود: هنرمند می‌تواند پژواک درون آرام یا ناآرام خود را با ابزار هنر به نسل‌های آینده منتقل کند.

اولین رکن رسیدگی به نظام سلامت

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: اولین رکن رسیدگی به نظام سلامت به‌ویژه در کشورهایی مانند ایران، رسیدگی به بهداشت روان است و اگرچه اقتصاد یک جامعه می‌تواند بر بهداشت روان تاثیر گذارد، اما همه تاثیرگذاری با شرایط اقتصادی یک کشور نیست، چون انسان‌های پولدار غمگین یا بی‌پول شاد، کم نیستند. وی افزود: برخی افراد معتقدند که اگر یک تکنولوژی جدید وارد کشور شد، می‌توانیم شاد و بانشاط باشیم، برای مثال مشاهده می‌شود که گوشی همراه و تلفن که زمانی ابزار شادمانی و گفتمان بودند، امروز به ابزار گسست جامعه ما تبدیل شده‌اند؛ به‌طوری که در میان جمع هستیم، اما حواسمان جای دیگر است و این ابزار که موجب پیوست اجتماعی بود، به ابزار گسست اجتماعی تبدیل شده است. تئوریسین‌ها در کشورهای مختلف هم، نباید دچار این تصور اشتباه شوند که اگر اتفاقی در معیشت و تسهیل در ارتباطات رخ داد، وضعیت بهداشت روان هم بهبود پیدا می‌کند.

ضرورت برگشت به شیوه‌های قدیمی زندگی

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اینکه توسعه زیرساخت‌های زندگی، در برخی موارد انسان‌ها را از همدیگر دور می‌کند، گفت: امروز با خصوصی‌سازی محیط زندگی حتی از وضعیت همسایه‌های خودمان نیز اطلاعی نداریم و برگشت به شیوه‌های قدیمی زندگی و زندگی با هم، بسیار ضروری است.

گرایش روان‌های افسرده به مواد مخدر

نمکی از افسردگی به‌عنوان یکی از عارضه‌های مهم جامعه یاد کرد و افزود: روان‌های افسرده برای انحراف، اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی، آمادگی دارند. چرا آمار مسمومیت با الکل دست‌ساز در کشور رو به افزایش است؟ چرا این واقعیت را نمی‌پذیریم که روح‌های افسرده به‌سوی مواد مخدر گرایش دارند؟ چرا روان‌پریشی‌ها را جدی نمی‌گیریم و برنامه‌ها را شاد نمی‌کنیم؟ مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند که به جامعه یاس و ناامیدی منتقل نکنید و بذر ناامیدی در دل مردم نپاشید.

درخواست چندباره از صداوسیما

وی تاکید کرد: بارها از دوستانم در سازمان صداوسیما خواهش کرده‌ام که تولیدات خود را با پیام‌های شادمان‌کننده به جامعه عرضه کنید. اینکه آخر یک سریال از سازمان پزشکی قانونی، سازمان بهشت زهرا، مبارزه با مواد مخدر و فلان بیمارستان تشکر کنیم، اشتباه است و اینکه برای مثال از اخبار جهان، فستیوال‌های شادی را که در جهان برگزار می‌شود کمتر به مردم نشان دهیم و در عوض تمام غم‌ها، غصه‌ها، انفجار و خونریزی را به ذهن خسته مردم منتقل کنیم، اشتباه است.

لزوم تقویت فضای شاد در جامعه

بنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت با اشاره به لزوم تقویت فضای شاد در جامعه، گفت: در عالم تشیع، ۱۴ تولد و ۱۳ وفات داریم؛ یعنی یک شادی اضافه برای مردم داریم، اما همه روزها را تبدیل به نوحه‌خوانی و روضه‌خوانی کردن، اشتباه است. بنده از کودکی با عشق اباعبدا... الحسین (ع) بزرگ شدم، اما می‌دانم که مردمان افسرده نیازمند فضای شادمان‌تر هستند. نمکی یادآور شد: حدود ۳۰ سال پیش، پروژه شهر سالم را نوشتیم و در قالب آن، نرده پارک‌ها را جمع کردیم که شهروندان، فضای پارک‌ها را فضای خانه خود بدانند و به روح‌نوازی رنگ در فضاهای مختلف، توجه و تمرکز کردیم و الگوی روح‌نوازی رنگ، توانست مشکلات بهداشت روان کشور را به‌طور قابل توجهی کاهش دهد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.