انتخاب تاریخ:   /  /   
کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
برای رسیدن به موفقیت چه کنیم؟
نکاتی در مورد فوت‌وفن‌های تصمیم گیری
وقتی زندگی خوب پیش نمی رود
رفتارهای احترام آمیز
واقع بین باشید
مهارت‌های زندگی
برنامه ریزی درزندگی
درس گرفتن از اشتباه گذشته
چگونه شخصیت مثبتی داشته باشیم
خانواده، مهم‌ترین نهاد جامعه
پرحرفی  نکنید
احساسات منفی چه تاثیری روی ما دارند؟
درك رويداد‌هاي زندگی
دوری از استرس با تغییر سبک زندگی
خشم خود را مدیریت کنید
تغییر رفتارهای زشت فرزندان
چطور فرزندتان را خوشبین بار بیاورید؟
آیا مثبت اندیشی تغییر ایجاد می کند ؟
مدیریت زمان برای والدین پرمشغله
تقویت اراده در زندگی
خصوصیات رفتاری افراد شاد
سیره عملی و شیوه رفتاری ام ابیها
بهبود سبک زندگی
غلبه بر عادت به تعويق انداختن كارها
شادی وشاد زیستن
دستيابي به موفقيت
شتاب زدگي در رفتار و گفتار
چگونه فردی قابل اطمینان باشیم
افکار منفی را کنار بگذارید
قناعت،گنجی که تمامی ندارد
فواید تفکرمثبت در زندگی
فکری برا ی بهتر شدن کنیم
جلوگیری از اتلاف وقت
بخشيدن و گذشت در زندگی
چگونه یک زندگی موفق داشته باشیم
سنگ صبور بودن در زندگی
فراموش کردن کینه‌ها و کدورت‌ها
درمان خلق و خوی افسرده
تقویت رفتارهای خوب در کودک
انگیزه دادن به دیگران
روش های تمرین فروتنی در زندگی
قوانینی برای رسیدن به موفقیت
آرامش و رضایت با اعتماد به نفس بالا
چطور با انگیزه بمانیم؟
چند راهکار ساده برای شاد بودن
مثبت اندیشی در محیط کار
راهکارهای کاربردی کنترل استرس
احترام در محیط کار
منسوبین به امام ریالی دریافت نمی‌کنند
ویژگی‌های پدر و مادرهای موفق
بیشتر
کد خبر: 9 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱/۲۶ - 10:14
اثرات منفی مقایسه

اثرات منفی مقایسه

زهرا خسروجردی

آرمان-انسان‌ها از روش‌های مختلفی یاد می‌گیرند یکی از روش‌های یادگیری، یادگیری مشاهده ای است یعنی از طریق مشاهده یکدیگر رفتارها و تفکرات متفاوتی را یاد می‌گیرند، متاسفانه مشاهده صرف و به‌کار نبردن تفکر و قرار ندادن مرز مشخص می‌تواند صدماتی در پی داشته باشد. به‌عنوان مثال انواع مقایسه‌ها، که در ابعاد مختلف فردی و اجتماعی، رفتاری، عاطفی و هیجانی اتفاق می‌افتد مشکلات متعددی برای فرد به‌وجود می‌آورد. بنابراین نه تنها لازم است درباره مشاهدات فکر کنید، بلکه ضروری است مرزی برای خود داشته باشید. مرزها در شکل‌های مختلفی معنا پیدا می‌کند. مرز داشتن و تفکر کردن به شما کمک می‌کند تا تعادل و اعتدال را در رفتار خود حفظ کنید و از مشکلات متعدد آن در امان باشید.

گرداب مقایسه

مقایسه کردن مشکلات متعددی برای فرد دارد، زیرا افراد معمولا بدترین چیزهای خود را با بهترین چیزهای دیگران مقایسه می‌کنند در نتیجه حس حقارت و ناتوانی نسبت به دیگران در فرد ایجاد می‌شود، از سوی دیگر مقایسه خود با دیگران پایان و مرزی ندارد به‌دلیل اینکه امکانات، توانایی‌ها و شایستگی‌های افراد بسیار متنوع و گسترده است. بنابراین رضایت از زندگی را از بین می‌برد در حالی که زندگی جاده زیبایی است که افراد با تلاش و تفکر مناسب با نگرش و باورهای سالم می‌توانند زندگی خود را رقم زنند.

انواع مقایسه کردن

مقایسه در ابزار و وسایل: برخی افراد در خرید وسایل و داشتن آن مداوم در حال مقایسه کردن خود با دیگران هستند و صدمات اقتصادی و فشار مضاعف بر خانواده وارد می‌کنند و روحیه خود را شکننده‌تر می‌سازند.

مقایسه ظاهر

مثل فلانی لباس بپوش یا برو از فلانی یاد بگیر چنین مقایسه‌های بدون توجه به احساسات و عواطف همسر باعث آزردگی، لجاجت، سوءظن و تحقیر طرف مقابل خواهد شد.

می‌خواهم خودم باشم

یاد گرفتن از دیگران محاسن بسیار زیادی دارد از جمله اینکه زمان زیادی را صرف برخی یادگیری‌های تکراری نمی‌کنید و از این طریق آموزش‌های مناسبی می‌بینید و در معرض ایده‌ها و پیشرفت‌های بیشتری قرار می‌گیرید. اما جنبه‌های منفی آن زمانی است که به مقایسه کردن ناسودمند گرفتار می‌شوید در حالی که توجه به توانایی‌ها و قابلیت‌ها در جهت توانمندتر شدن و برطرف کردن نکات ضعف می‌تواند شما در بهره گیری از آموخته‌های درست یاری رساند.

هدف در زندگی

هدف مسیر زندگی را روشن می‌کند تا از پیشرفت‌های خود خشنود باشید و رضایت خاطر شما بدست آید و می‌دانید از دیگران چه چیزهای بیاموزید تا کمک کننده باشد نه صدمه زننده.

برنامه‌ریزی

داشتن برنامه منظم برای رسیدن به هدف فرد را امیدوارتر می‌کند و او را از مقایسه‌های نادرست دور می‌کند. در یادگیری‌ها ضروری است تفکر کردن را سرلوحه خود قرار دهید تا از مشکلات و مصیبت‌های آن دور بمانید و همیشه به این مساله توجه داشته باشید انسان موجودی منحصر به فردی است. مقایسه توانایی و شایستگی خود با گذشته خود و توجه به پیشرفت و موفقیت تدریجی کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بالاتری برخوردار شوید. قدردان و سپاسگزار داشته‌های خود باشید تا رضایت خاطر و آرامش بیشتری به‌دست آورید و به نقاط ضعف خود نیز توجه کنید تا برای بهتر شدن آنها تلاش کنید و در عین حال بدانید هیچ کسی بی عیب و نقض نیست.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.