انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
گزارش اجتماعی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نشسته بر ساحل بی‌حاصلی
فارغ‌‌التحصیلان بیکار، خانه‌نشین شده‌اند
جان آدم‌ها خریدنی نیست
افزايش افسردگي افسارگسيخته
شهر ري در انتظار فاجعه / تا مديريت شهري و شهرداري شهر ري از تهران جدانشود؛ اين بحران حل نخواهد شد
«اميد» با علاقه به «بهبوداوضاع» خلق مي‌شود
منع دوچرخه‌سواري بانوان؛ چالش تازه
هزينه براي «منابع انساني كارآمد» جلوي «مهاجرت» را مي گيرد
چرخ دکه‌داران نمی‌چرخد
عصر جدید کودک‌آزاری‌ها با «مدلینگ کودکان»!
صحنه‌ای شگفت‌انگیز از نمایشگاه کتاب تهران
قدمی برای حل یک مشکل نودساله
حمايت هاي روانی ـ اجتماعی را فانتزي ندانيم
خطر بحران‌های روحی در مناطق سیل‌‎زده
شفافيت شعار نيست / سفر به ۳ قاره جهان / اسپانیا، لهستان و سوئیس در صدر
کاهش اختیارات شورا‌ و دولتی‌شدن شهرداری‌ها؟!
فضای مجازی خطرناک‌تر است یا فیلتر؟
جبران خسارت؛ هزار برابر حق بیمه
روان‌پریشی‌ها را جدی بگیرید
سفره‌هاي زيرزميني دوره ‌احمدي‌نژاد خالي شد
دور باطل انحصار و ابتذال در نشر کتاب
هشدار! انتقال خشونت از فضای مجازی به متن جامعه
دغدغه معلمان را کم کنیم
آسیب‌های اجتماعی در ایران؛ مرحله هشدار یا خطر؟
سیلی سیل بر دستان خالی زنان
سکون در این آشفته‌بازار
«بحران تنهايي» در زندگي‌هاي جمعي
نقش سدها درمدیریت‌خشکسالی و سیلاب
چرا شهرهای ایران در مقابل بحران سیل آسیب پذیرند ؟
دختران امروز، نگران فردایشان هستند
سالانه ۳۰هزارمیلیارد تومان هزینه درمان بیماری‌های سیگار
صدای چاپخانه‌ها درنمی‌آید
اجاره روزانه خانه؛ عاملی برای رواج فساد
چرا حشدالشعبی به خوزستان آمد؟
جوان‌گرایی‌ امری‌لازم‌ برای‌ دولت‌ها
بازنشسته‌ها به جوان‌ها ميدان بدهند
هويت جامعه ايراني بازنگري مي‌خواهد
همچنان دیوار «اشتغال» برای زنان بلند است
پاساژگردي محلی برای ديده‌شدن
پاساژگردی؛ تفریحی زیرزمینی و بدون هزینه
افزايش زندگي مجردي؛ آسيب خاموش
بيكاري مهاجرت را تشديد مي‌كند
«ناامیدی» جوانان را تهدید می‌کند
مردم سیل‌زده نیازمند حمایت‌های اجتماعی
گسیختن در زمان وصل
«ازدواج»، نسخه درمان بیماران روانی نیست
بازار فالگیران همچنان سکه است
هدف از آموختن، زیستن است
صدای پای گذشته
بیشتر
کد خبر: 99596 | تاریخ : ۱۳۹۸/۲/۲۱ - 13:41
شفافيت شعار نيست /  سفر به ۳ قاره جهان /  اسپانیا، لهستان و سوئیس در صدر
«آرمان» از سفرهاي خارجي اعضاي شوراي شهر گزارش مي‌دهد

شفافيت شعار نيست / سفر به ۳ قاره جهان / اسپانیا، لهستان و سوئیس در صدر

آرمان- شفافیت یا مخفی‌کاری؟ مسأله شورای شهر تهران، سردادن شعار شفافیت از یک‌سو و از سوی دیگر، در عمل، مخفی‌نگهداشتن برخی از اطلاعات مربوط به این نهاد در بین انبوهی از اطلاعات ناهمجنس است. از جمله اطلاعاتی که اخیرا در بین انبوهی از اطلاعات نه چندان مرتبط دیگر از چشم مردم مخفی شده، اطلاعات مربوط به سفرهای اعضای شورای شهر تهران است که در بخشی از سامانه شفافیت، منتشر شده است. خبر آنلاین نوشت: در سایتی که شورای شهر تهران، لینک آن را در سامانه رسمی خود قرار داده و نام «سامانه شفافیت شهرداری تهران» را بر پیشانی دارد، اطلاعات مربوط به سفرهای خارجی اعضای شورای شهر تهران در بین انبوهی از اطلاعات نامتجانس مربوط به سفرهای خارجی کارکنان شهرداری تهران موجود است. به نظر می‌رسد پوشیده‌نمایی اطلاعات مربوط به سفرهای اعضای شورای شهر به آن دلیل صورت گرفت که اعضای شورای شهر تصور می‌کنند انتشار اطلاعات و گزارش مختص به سفرهای خارجی اعضای شورای شهر تهران با بازخوردهای منفی از سوی مردم مواجه شود. مخفی‌سازی اطلاعات مربوط به سفر اعضای شورای شهر تهران از آن رو دارای اهمیت است که همین ماه، روز ۹ اردیبهشت -روز ملی شوراهای شهر و روستا- را در تقویم داشتیم و طبیعی است برای سنجش معیاری برای عملکرد شورای شهر تهران، یکی از شاخص‌ها، میزان وفاداری عملی آنها به شعارها و وعده‌های انتخاباتی است، وعده‌ها و شعارهایی مانند شفافیت که به نظر می‌رسد در عرصه عمل، نمی‌توان پایبندی کاملی به آن را مشاهده کرد.
 سفر اعضای شورای شهر به  سه قاره جهان
بررسی اطلاعاتی که به‌صورت انبوه و مستتر در میان سایر اطلاعات سفرهای خارجی کارکنان شهرداری منتشر شده است نشان می‌دهد اعضای شورای شهر تهران به کشورهای مختلفی در سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا سفر کرده‌اند که در این میان، کشورهای اروپایی اسپانیا، لهستان و سوئیس بیشترین پذیرایی را از اعضای شورای شهر در میان مقاصد گردشگری آنها داشته‌اند. اولین سفر خارجی اعضای شورای شهر به کشور ترکیه بوده است. آن‌طور که اطلاعات سامانه یاد شده نشان می‌دهد، این سفر به‌مدت ۴روز از ۲۵مهرماه ۹۶ تا ۲۸مهرماه آن سال به مقصد استانبول اتفاق افتاده است. شرکت در نشست مشترک UCLG-MEWA و حضور در نشست کمیته اجرایی و شورای اداری سازمان یاد شده علت سفر رسمی یک عضو شورای شهر بوده است. سایت سازمان یادشده می‌گوید این سازمان یکی از ۹ بخش سازمان جهانی UCLG است که کلانشهرها و دولت‌های محلی منطقه خاورمیانه و غرب آسیا (UCLG-MEWA) را در زمینه ایجاد ساختارهای حاکمیت قوی محلی متحد می‌کند. سایت این سازمان نوشته است قصد دارد مسائل اساسی را در زمینه توسعه مانند نظم جهانی عادلانه، برابری دسترسی به فرصت‌ها و حفاظت از محیط زیست، از طریق محلی‌سازی اهداف توسعه پایدار در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه فراهم کند. فعالیت‌های این سازمان نشان می‌دهد نوعا برداشت‌های سیاسی و حقوق بشری در این سازمان دچار اولویت است. این سازمان در سال گذشته نشستی به‌عنوان «مهاجرت، پناهندگان و بشریت» نیز برگزار کرده که نشان می‌دهد فعالیت‌های سیاسی و حقوق بشری این نهاد چقدر در زمینه شهری اثربخش است. سفر خارجی دیگری که توسط اعضای شورای شهر صورت گرفته، حضور در کشور آفریقای جنوبی و شهر ژوهانسبورگ، به‌مدت ۵روز از ۴شهریور ۹۷ تا ۸شهریور پارسال بوده است. علت حضور عضوی از شورای شهر در این سفر، حضور در اجلاس متروپلیس عنوان شده است. این‌طور بیان شده که شورای شهر تهران تلاش می‌کند در مقابل تحریم عضویت شهرداری تهران در اجلاس جهانی متروپلیس، مذاکراتی را انجام دهد. سئوال اینجاست که در شرایط پیچیده امروز و در حوزه دیپلماتیک رفع تحریم‌ها که دیپلمات‌های کارکشته‌ای مانند ظریف تلاش می‌کنند، چگونه اعضای شورای شهر با تحصیلات و تجربیات غیرمرتبط درباره رفع تحریم و عضویت تهران در اجلاس متروپلیس، می‌توانند رایزنی کنند؟
 سفر جالب اعضای شورای شهر به
کشورهای اروپایی
از جمله سفرهای خارجی جالب اعضای شورای شهر تهران، سفر عضو دیگری از این نهاد برای شرکت در گردهمایی جهانی سرمایه‌گذاری در کشور سوئیس از ۲۷مهر ۹۷ به‌مدت ۶روز تا 4آبان پارسال است. اینکه شورای شهر تهران در اجلاس غول‌های سرمایه‌گذاری دنیا به‌دنبال چه چیزی می‌گردد، سئوالی است که تاکنون کسی حاضر به پاسخ به آن نشده است، چون مشابه این سفر خارجی که با عنوان «جذب سرمایه‌گذاری» توسط عضو دیگر شورای شهر در ۲۵مهر ۹۶ به‌مدت ۶روز به شهر سئول، مرکز کره‌جنوبی انجام شد، تاکنون هیچ دستاوردی به لحاظ مالی و جذب سرمایه‌ای برای مدیریت شهری تهران نداشته است. این‌طور به نظر می‌رسد سفر ماموریتی عضو شورای شهر تهران به شیک‌ترین مقصد گردشگری جهان یعنی سوئیس به‌همراه یکی از کارکنان سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران تاکنون دستاورد مشخصی در پی نداشته است و البته ناظران قانونی سفرهای خارجی اعضای شورای شهر هم خیلی دوست ندارند درباره سفر عضو شورای شهر به سوئیس، به خبرنگاران جواب و به مردم، حساب پس بدهند. سفر خارجی جالب دیگری که عضو دیگری از شورای شهر تهران به فراسوی مرزها داشته، در مدت ۶روز به سرزمین کاتولونیا (اسپانیا) رقم خورد. دلیلی که در سامانه شفافیت شورای شهر تهران برای این سفر عنوان شده بود «شرکت در مراسم رونمایی از مجسمه بوعلی سینا» بود. این سفر رویایی هم در بهترین فصل گردشگری سال یعنی مهرماه انجام گرفت. در این سفر، فرزین ضرغامی، رئیس سازمان زیباسازی تهران از مدیران نزدیک و همشهری محمدعلی افشانی، شهردار بازنشسته تهران، عضو مسافر شورای شهر را همراهی می‌کرد. سفر خارجی عضو دیگر شورای شهر نیز در واپسین روزهای سال ۹۶ رقم خورد. درباره دستاورد سفر مزبور که با عنوان «توسعه مناسبات و امضای تفاهمنامه و همکاری دوجانبه با شهرداری ورشو» به مدت ۴روز از ۷اسفندماه ۹۶ تا روز دوازدهم آن ماه به طول انجامید، تاکنون توضیحی از سوی شورای شهر عنوان نشده و همچنین درباره توسعه مناسبات تهران و ورشو هم از سوی شورای شهر تهران اطلاعی منتشر نشده است. این‌طور که مشخص است اعضای شورای شهر تهران علاقه زیادی به سفرهای خارجی به مقاصد گردشگری خوش‌آب‌وهوا به‌عنوان ماموریت دارند، ولی تمایل چندانی برای ارائه گزارش دستاورد سفرهای خود نشان نمی‌دهند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.