انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 رونمایی از کتاب برلیان نت
اخلاق
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
فرصت‌ها را دریابید
آرامش درون شماست
این رفتارها را هرگز انجام ندهید
کودکی با تجربه تربیت کنید
لحظه‌های موفق در تربیت فرزند
مهارت‌هایی برای استفاده بهتر از زمان
چرا کودکان اعتمادبه‌نفس ندارند؟
چند پیشنهاد ساده برای اوقات فراغت فرزندان
با افراد عصبانی چگونه رفتار کنیم
توانایی کنار آمدن با مشکلات
روش‌های مدیریت بین کار و زندگی
مسئولیت‌هایی بر دوش کودکان
رفتارهایی که اعتماد‌به‌نفس کودک را خدشه‌دار می‌کند
بهبود کیفیت در زندگی
راه‌هایی برای غلبه بر شکست
موانع رسیدن به موفقیت
مقابله با حسادت به موفقیت‌ دیگران
عصبانیت را شكست دهیم
چطور به همه کارهایمان برسیم؟
چگونه به اهداف خود برسیم
پیشرفت و رسیدن به هدف
توانایی کنار آمدن با مشکلات
چچرا در برنامه‌ریزی‌ها شكست می‌خوریم؟
چطور کارهای همزمان‌ را مدیریت کنیم؟
نکاتی برای زندگی بهتر
چه چیزی‌هایی مانع موفقیت‌مان می‌شوند؟
اهمیت برنامه‌ریزی در زندگی
این کارها را کنار بگذارید
چطور در خودمان اعتماد به نفس ایجاد کنیم؟
طرز فکرمان را بهتر کنیم
روش‌های موثر برای کنترل عصبانیت
انسان‌های شاد چه خصوصیاتی دارند؟
نکاتی که خوشبختی را از بین می‌برد
چگونه به هدفمان برسیم
رابطه اعتماد به نفس و موفقیت
نگاه مثبت داشته باشید
کودکی شاد تربیت کنیم
خوشبختی چگونه به دست می آید؟
چگونه استرس را مدیریت کنیم؟
فراموش کردن رویداد‌های ناگوار
نکاتی درباه تردید در تصمیم گیری
مشکلی به نام کمبود وقت
پیگیری و پیشبرد اهداف
از زمان، بهتراستفاده کنیم
چرا باید خودتان را تشویق نمایید؟
مفهوم شادی در زندگی
راه‌های رسیدن به موفقیت
مساله کمبود اعتماد به نفس
چگونه شادتر باشیم
بیشتر
کد خبر: 99601 | تاریخ : ۱۳۹۸/۲/۲۱ - 14:07
روش‌های موثر برای کنترل عصبانیت

روش‌های موثر برای کنترل عصبانیت

آرمان- کنترل عصبانیت بسیار مهم است و به شما کمک می‌کند که حرفی نزنید یا کاری نکنید که بعدا باعث پشیمانی‌تان شود. در این مقاله، به روش هایی برای کنترل عصبانیت اشاره شده است که می‌توانید با استفاده از آنها عصبانیت‌تان را قبل از اینکه کاملا اوج بگیرد، کنترل کنید.
  بشمارید
تا ۱۰ بشمارید. اگر به‌شدت عصبانی هستید، شمارش را از ۱۰۰ شروع کنید. در این مدت، نرخ ضربان قلب آهسته شده و خشم‌تان به احتمال زیاد فروکش خواهد کرد.
 نفس عمیق بکشید
هنگام عصبانیت، نفس‌‌تان به شماره می‌افتد و هر چه خشم‌تان بیشتر شود، سرعت نفس کشیدن‌تان هم بیشتر می‌شود. این وضعیت را با تنفس آهسته و عمیق کنترل کنید. برای تنفس عمیق، هوا را از بینی وارد بدن کنید و از دهان بیرون بفرستید. این دم و بازدم را به‌آرامی و در مدت چند ثانیه انجام دهید.
 قدم بزنید
ورزش می‌تواند اعصاب را آرام کند و از خشم بکاهد. بنابراین هر زمان که عصبانی شدید، به پیاده روی بروید یا دوچرخه سواری کنید. این تخلیه انرژی، برای ذهن و بدن‌تان مفید است.
 حواس خود را پرت کنید
هنگام عصبانیت به‌سرعت وارد اتاقی آرام شوید، چشم‌هایتان را ببندید و خود را در محیطی خوش‌منظره و آرامش‌بخش تصور کنید. در همین حال، روی جزئیات متمرکز شوید. مثلا آبی که در این منظره روان است، چه رنگی است؟ کوه‌ها چقدر بلند هستند؟ صدای پرندگان شبیه چیست؟ این تمرین به شما کمک می‌کند که هنگام عصبانیت، خودتان را آرام کنید.
 سکوت کنید
وقتی از عصبانیت حرارت‌ بدن‌تان بالا می‌رود، ممکن است وسوسه شوید و اجازه دهید حرف‌هایی پر از خشم بزنید. این حرف‌ها معمولا بیشتر از اینکه تاثیرگذار باشند، صدمه می‌زنند. در این‌گونه مواقع مانند زمانی که کودک بودید، وانمود کنید لب‌هایتان با چسب به هم چسبیده‌اند و نمی‌توانید حرف بزنید.
به خودتان فرصت دهید
به خودتان کمی فرصت دهید. دور از دیگران بنشینید. در این لحظه که ساکت هستید، می‌توانید اتفاق‌ها را بررسی کنید و در همان حال احساسات‌تان به حالت خنثی بازگردد. حتی ممکن است این لحظات کوتاهی که دور از دیگران هستید، برایتان آن‌قدر مفید باشد که تصمیم بگیرید، هر روز چنین فرصتی برای خود فراهم کنید.
 دلیل عصبانیت‌تان را یادداشت کنید
چیزی را که نمی‌توانید بگویید، شاید بتوانید بنویسید. به‌سرعت، احساس‌تان و اینکه چگونه می‌خواهید به آن واکنش نشان دهید را یادداشت کنید. ذهن‌تان هنگام یادداشت، آن موضوع را بررسی می‌کند و موجب آرامش‌تان می‌شود. در این حالت می‌توانید موضوعی که احساسات‌تان را برانگیخته است، دوباره ارزیابی کنید.
 در دسترس‌ترین راه‌حل را انتخاب کنید
ممکن است از اینکه کودک‌تان اتاقش را نامرتب رها کرده و پیش دوستش رفته باشد، عصبانی شوید. بهترین کار فقط بستن در اتاق است. با این کار می‌توانید به‌طور موقت به خشم‌تان پایان دهید. برای هر موقعیتی، چنین راه‌حل‌های مشابه بیابید.
 پاسخ‌تان را تکرار کنید
با تکرار پاسخی که می‌خواهید در مورد موضوع ناراحت‌کننده بدهید یا نوع واکنش‌تان در برابر آن، می‌توانید عصبانیت‌تان را کنترل کنید. این تمرین ، حتی می تواند کاری کند که شما به راه‌‌حل‌های احتمالی دیگر برای کنترل عصبانیت خود دست یابید.
 با یک دوست صحبت کنید
در مورد موضوعی که عصبانی‌تان می‌کند، به‌تنهایی فکر نکنید. برای اینکه بتوانید درست فکر و اقدام کنید با دوستی مورد اعتماد و حامی صحبت کنید. او ممکن است بتواند چشم‌انداز جدیدی در مقابل شما قرار دهد.
 قدرشناسی را تمرین کنید
زمانی که همه‌چیز به‌نظر نادرست می‌آید، به خود وقت دهید و روی مواردی که درست است، متمرکز شوید. با خود بیندیشید که چه موارد خوبی در زندگی‌تان دارید و قدردان آنها باشید. این کار کمک می‌کند تا عصبانیت‌تان برطرف شود و آرامش جای خشم را بگیرد.
 کمی صبر کنید
وقتی عصبانی هستید، اولین چیزی که به ذهن‌تان می‌آید معمولا چیزی نیست که باید به زبان بیاورید. قبل از هر پاسخ و واکنشی، کمی صبر کنید. این مهلت به شما کمک می‌کند که آرام‌تر شوید و کلمات مناسبی بر زبان برانید.
 نامه بنویسید
به فردی که شما را عصبانی کرده است، نامه بنویسید یا ایمیلی آماده کنید. سپس آن را پاک کنید. بیشتر مواقع بیان احساسات‌‌تان، تمام چیزی است که می‌خواهید؛ حتی اگر آن احساسات هرگز دیده یا خوانده نشوند.
 تمرین دلسوزی کنید
سعی کنید خود را جای دیگری بگذارید و موقعیت پیش‌آمده را از نگاه آنها ببینید. وقتی بتوانید داستان را آن‌گونه که آنها دیده‌اند، تصور کنید، ممکن است به درک جدیدی از موقعیت برسید و کمتر عصبانی شوید.
 عصبانیت‌تان را بیان کنید
اگر بتوانید به روش درستی احساس‌تان را بیان کنید، خوب است که بگویید چقدر عصبانی هستید. عصبانیت‌های انفجاری هیچ‌مشکلی را حل نمی‌کنند، اما گفت‌وگوی مناسب و عاقلانه از اضطراب‌ و عصبانیت‌تان می‌کاهد. همچنین این روش ممکن است از مشکلات آینده پیشگیری کند.
 کلام آخر
عصبانیت احساسی کاملا طبیعی است که هر کس در زندگی خود هر ازگاهی آن را تجربه می‌کند. اما اگر خشم‌تان به تهاجم یا حالت‌های انفجاری تبدیل شود، باید روش‌های جدیدی برای کنترل عصبانیت‌تان پیدا کنید.اگر این راه‌حل های ارائه‌شده در این مقاله کمکی به شما نکرد، بهتر است نزد پزشک رفته و مشکل‌تان را حل کنید.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.