انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
کد خبر: ۱۸۴۹۷۷ | تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۱۸ - شماره: 3313

روش‌های تمرین فروتنی

با اینکه اغلب‌مان می‌دانیم که بی‌نقص و کامل نیستیم، اما باز هم گاهی اوقات، مخصوصا در جامعه ‌امروزی که بیشتر از هر چیزی به رقابت اهمیت می‌دهد، فروتنی برایمان دشوار است. بیایید این نوشته را بخوانیم تا با روش‌های تمرین فروتنی بیشتر آشنا شویم.

قسمت اول: پذیرفتن محدودیت‌ها

قبول کنید که بی‌نقص نیستید

هر چه قدر هم که با استعداد باشید، بالاخره کسی پیدا می‌شود که کاری را بهتر از شما انجام بدهد. به آدم‌های بهتر از خودتان بنگرید تا بتوانید زمینه‌های پیشرفت را شناسایی کنید. حتی اگر در انجام یک کار متخصص هستید باز هم کارهای دیگری وجود دارند که قادر به انجام آنها نیستید و شاید هم هیچ وقت یاد نگیرید. وقتی می‌گوییم محدودیت‌های‌تان را بشناسید منظورمان این نیست که مهارت جدیدی یاد نگیرید یا توانایی‌های فعلی خود را بهبود ندهید، بلکه خیلی ساده، فقط محدودیت‌هایتان را بشناسید! به عنوان یک انسان هیچ کدام از ما کامل نیستیم و نمی‌توانیم یک‌تنه از پس همه ‌کارها بربیاییم.

اشتباه‌هایتان را بشناسید

بسیاری از افراد، راحت به خودشان اجازه می‌دهند که دیگران را قضاوت کنند، چون این کار از شناخت خودشان خیلی ساده‌تر است. متاسفانه قضاوت دیگران نه تنها فایده‌ای ندارد، بلکه در بسیاری از موارد، کاملا مخرب و مضر است. این عمل باعث تیره و تار شدن روابطمان می‌شود و دیگر کسی مایل نیست با ما رابطه ‌جدیدی برقرار کند. حتی شاید موجب جلوگیری از پیشرفت خودمان نیز شود. باید قبول کنیم که همه ممکن است اشتباه کنند. اغلب اوقات بدون اینکه واقعیت زندگی دیگران را بدانیم در مورد آنها قضاوت می‌کنیم. به عنوان یک تمرین، از امروز تلاش کنیم در مورد زندگی دیگران نظر ندهیم و در عوض به زندگی خودمان فکر کنیم. مثلا به جای فکر کردن به طرز رفتار و برخورد دیگران، به فکر پیدا کردن راه‌های پیشرفت خودمان باشیم. از آن مهم‌تر، شما نمی‌توانید تصمیم‌ها و رفتار دیگران را کنترل کنید، اما در مورد خودتان فقط برخورداری از اراده کافیست. سعی کنید کاستی‌هایتان را بشناسید. به یاد داشته باشید که رشد و پیشرفت در تمام طول زندگی ادامه دارد و هیچ‌وقت متوقف نمی‌شود، حتی اگر در یک زمینه مهارت داشته باشید.

اشتباه‌هایتان را بپذیرید

با اینکه ممکن است دیگران از اشتباهتان عصبانی شوند یا اینکه عواقب ناگواری برای‌تان داشته باشد، اما پذیرفتن حقیقت همیشه بهتر از کتمان کردن آن است. اگر در جایگاه رئیس، پدر، مادر و یا یک دوست اشتباه کرده‌اید، قطعا دیگران شما را به خاطر پذیرش اشتباهتان تحسین می‌کنند و برای اینکه در حال تلاش جهت بهبود وضعیت هستید قدردانتان خواهند بود. بپذیرید که کامل نیستید و می‌خواهید جایگاه و شخصیت‌تان را تقویت کنید. پذیرفتن اشتباهتان نشان می‌دهد که شما لجوج و خودخواه نیستید و کاستی‌هایتان را می‌پذیرید. پذیرفتن اشتباهتان باعث می‌شود مردم بیشتر به شما احترام بگذارند.

مغرور نباشید

اعتمادبه‌نفس سالم هیچ اشکالی ندارد و می‌توانید به دستاوردهایتان ببالید، اما اگر دائما تلاش کنید توجهات را به سمت خودتان و دستاوردهایتان جلب کنید، مردم از شما بدشان خواهد آمد. اگر واقعا کار بزرگی انجام داده باشید، مردم خود به خود به آن توجه می‌کنند و به خاطر فروتنی به شما احترام خواهند گذاشت.البته نباید در مورد موفقیت‌هایتان دروغ بگویید، مثلا اگر کسی از شما پرسید: «آیا در مسابقات دوی کشوری شرکت کرده‌اید؟» فقط بگویید بله. اصلا لازم نیست دائما در مورد اینکه چقدر خوب بوده‌اید صحبت کنید.

در مکالمه‌هایتان ملاحظه‌کار باشید

فروتنی به معنای برخورداری از صبر بی‌نهایت نیست. فروتنی به معنای نداشتن اعتمادبه‌نفس نیست. اما یک فرد فروتن باید همیشه ملاحظه‌کار و آگاه به شرایط باشد و بی‌جهت حرف کسی را قطع نکند. به عنوان یک فرد فروتن باید بدانید که هر کسی، حتی خود شما، اهداف خودش را دارد و شاید او هم بخواهد در مورد اهداف و دستاوردهایش صحبت شود و نظراتش را بیان کند.

همه‌ موفقیتتان را به خودتان نسبت ندهید

آدم‌های زیادی به ما کمک و از ما حمایت کرده‌اند تا به فردی که الان هستیم تبدیل شویم و به آرزوهایمان برسیم. خیلی خوب است که به دستاوردهایتان افتخار کنید، اما فراموش نکنید که هیچ‌کس همه ‌کارها را نمی‌تواند خودش به تنهایی انجام بدهد و باید به همدیگر کمک کنیم.قدردان باشیم. همه‌ کسانی که در راه موفقیت به شما کمک کرده‌اند را به یاد داشته باشید.

بخش دوم: تحسین کردن دیگران

توانایی‌های دیگران را تحسین کنید

به شخصیت‌شان احترام بگذارید. یادتان باشد، آدم‌ها با هم فرق دارند، به دیگران احترام بگذارید و تحسینشان کنید تا حس فروتنی در شما تقویت شود. تحسین استعدادهای دیگران می‌تواند به شما کمک کند تا توانایی‌های مورد علاقه و رو به رشدتان را بهتر بشناسید.

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

رقابت می‌تواند سالم باشد و به شما انگیزه بدهد، اما اگر بخواهید همیشه بهترین باشید و عملکرد بهتری نسبت به دیگران داشته باشید، باید فروتنی را فراموش کنید. به جای این کار، به خودتان نگاه کنید. یادتان باشد، مهم بهترین بودن نیست، بلکه باید تلاش کنید تا از گذشته‌ خودتان بهتر شوید. اگر به جای مقایسه‌ خودتان با دیگران، انرژی‌تان را روی تقویت خودتان متمرکز کنید، پیشرفت‌تان ساده‌تر می‌شود چون لازم نیست نگران بهتر بودن نسبت به همه ‌آدم‌ها باشید. هر کسی منحصربه‌فرد است و باید او را نه به دلیل توانایی‌ها و ظاهرش، بلکه به خاطر شخصیت و انسانیتش تحسین کنید.

به نظرات دیگران احترام بگذارید

با اینکه خودتان باید تصمیم بگیرید که حق با شما بوده یا خیر، اما حتما باید بدانید که همه ‌تصمیم‌هایتان درست نیستند و ممکن است گاهی اشتباه کنید. گاهی اوقات سخت است که قبول کنیم شاید افرادی که نظرشان با ما مخالف است هم درست می‌گویند. به جای اصرار بر فروتن بودن خودتان و به عنوان کسی که ممکن است گاهی اوقات اشتباه کند، به یاد داشته باشید که فروتنی یک شیوه ‌زندگی است و نه یک عمل یک‌باره.

به نصیحت‌های دیگران گوش کنید

هیچ کس کامل و بی‌نقص نیست. همیشه کسانی وجود دارند که در برخی موارد بهتر از شما هستند، به همین خاطر همیشه فرصت دارید که از آنها یاد بگیرید. افرادی را پیدا کنید که دوست دارید در زمینه‌های مشخصی شبیهشان باشید و از آنها بخواهید تا شما را راهنمایی کنند. علاوه بر داشتن یک راهنمای خوب، شرایط مناسب، درک و اعتمادبه‌نفس هم لازم دارید. اگر می‌خواهید فروتن باشید باید از دیگران درس بگیرید. این یعنی شما پذیرفته‌اید که چیزهای زیادی هستند که باید در زندگی یاد بگیرید.می‌توانید برای تقویت حس فروتنی، در کلاس‌هایی شرکت کنید که هیچ چیز در موردشان نمی‌دانید؛ مثلا کلاس شعر یا نمایشنامه‌نویسی، و همیشه یادتان باشد که دیگران باید راه‌ها را به شما نشان بدهند. این واقعیت به شما کمک می‌کند که بیاموزید هر کس در زمینه‌ای مهارت دارد و باید برای بهتر شدن به هم کمک کنیم.

به دیگران کمک کنید

بخش بزرگی از فروتنی احترام به دیگران است و یکی از راه‌های احترام، کمک به آنهاست. با همه به مساوات رفتار کنید و به آنها کمک کنید، زیرا این عمل شما، بهترین کار ممکن خواهد بود. اگر بتوانید به کسانی کمک کنید که نمی‌توانند برایتان جبران کنند، آن وقت فروتنی را یاد گرفته‌اید. وقتی به دیگران کمک می‌کنید قدر داشته‌های‌تان را هم بیشتر می‌دانید. اگر کار خیر و مثبتی انجام داده‌اید حتی‌الامکان در مورد آن صحبت نکنید. وقتی زیادی در مورد کار خیر‌خواهانه‌ای که انجام داده‌اید حرف بزنید و به خودتان افتخار کنید، ارزش کارتان پایین می‌آید.

از دیگران تعریف کنید

از دوستانتان یا کسانی که خیلی خوب می‌شناسید تعریف کنید. روزانه حداقل از یک نفر تعریف کنید و ببینید که چطور زندگی‌شان بهتر می‌شود و پیشرفت می‌کنند. به جای اینکه همیشه به دنبال خطاهای‌ افراد بگردید، روی ویژگی‌های مثبتشان تمرکز کنید.

عذرخواهی کنید

اگر اشتباهی مرتکب شده‌اید، آن را بپذیرید. با اینکه ممکن است عذرخواهی خیلی آسان نباشد، اما باید غرورتان را کنار بگذارید و از آن فرد به خاطر آسیبی که به او رسانده‌اید، معذرت‌خواهی کنید. در پایان احساس رنج تمام می‌شود و احساس باور جایگزین آن خواهد شد، چون می‌دانید که خودتان را اصلاح کرده‌اید. این کار به طرف مقابلتان نشان می‌دهد که برای او ارزش قائل هستید و اشتباهتان را پذیرفته‌اید. وقتی از کسی معذرت‌خواهی می‌کنید، به صورتش نگاه کنید تا مطمئن شود که برایتان اهمیت دارد. اشتباهتان را تکرار نکنید. فکر نکنید چون عذرخواهی کرده‌اید می‌توانید آن اشتباه را دوباره تکرار کنید.

شنونده‌ خوبی باشید

این کار هم یک راه دیگر برای تحسین دیگران و تمرین فروتنی است. دفعه ‌بعد که مشغول صحبت با کسی هستید اجازه بدهید او هم نظراتش را بگوید و وسط حرفش نپرید. می‌توانید از او سوال بپرسید تا او را درگیر مکالمه کنید. با اینکه باید در مکالمات شرکت کنید، اما اگر بگذارید دیگران بیشتر از شما حرف بزنند، با این کار آنها هیچ وقت فکر نمی‌کنند که شما فقط به مسائل زندگی خودتان توجه می‌کنید. از فرد مقابلتان سوال بپرسید تا متوجه شود که به حرف‌های او گوش می‌دهید. نباید بلافاصله بعد از اینکه او صحبتش را قطع کرد، شما شروع کنید. به یاد داشته باشید، اگر همیشه به حرف‌های خودتان فکر کنید نمی‌توانید روی گفته‌های دیگران تمرکزی داشته باشید.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد