انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
کد خبر: ۱۹۰۵۲۶ | تاریخ : ۱۳۹۶/۴/۱۵ - شماره: 3360

نـگـره

واکنش وزارت خارجه به مصادره اموال ایران در کانادا

احکام غیابی مغایر‌ رویه بین‌المللی است

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اقدام دادگاه کانادا در به رسمیت شناختن احکام غیابى دادگاه‌هاى آمریکا را مغایر‌ رویه جارى بین‌المللى اعلام کرده و آن را مردود دانست. یک دادگاه استیناف در کانادا با صدور حکمی مصادره اموال ایران به نفع عده‌ای از شهروندان آمریکایی قربانی تروریسم را مورد تایید قرار داد. پایگاه خبری نشنال‌پست، دادگاه تجدید نظریه اونتاریو در کانادا، احکام صادر شده در دادگاه آمریکایی را مبنی بر مصادره 7/1‌میلیارد دلار از دارایی‌های ایران به نفع تعدادی از شهروندان آمریکایی که خود را قربانی تروریسم می‌دانند، مورد تایید قرار داد. مخالفت این دادگاه با درخواست تجدید نظر ایران پیروزی دیگری برای قربانیان تروریسم محسوب می‌شود که مدعی‌اند ایران به دلیل حمایت از حماس و حزب‌ا... در حوادث تروریستی در سال‌های 1980 تا 2002 باید مسئول دانسته شود. ویلیام هوریگان قاضی این دادگاه به نیابت از یک هیات قضائی اظهار داشت این حقیقت که یک دولت خارجی در حمایت از چنین اقدامات بی‌رحمانه‌ای (فعالیت‌های تروریستی) مداخله دارد، مایوس‌کننده است و استفاده از ابزارهای مشروع صلح‌آمیز برای مقابله با تروریسم کاملا قابل قبول است. وی مدعی شد که پاسخ مناسب به دولت حامی تروریسم کاملا برابر با موازین اخلاقی قانون کانادا است. بر اساس این گزارش برخی شهروندان آمریکایی قربانی تروریسم پیش از این با طرح شکایت در دادگاه‌های این کشور خواستار دریافت غرامت از ایران به ادعای حمایت تهران از اقدامات تروریستی شده بودند. دادگاه‌های آمریکا با مصادره 7/1‌میلیارد دلار از اموال ایران به دلیل این ادعاها موافقت کرده بودند اما به دلیل اموال بسیار کم باقی‌مانده از دولت ایران در آمریکا این قربانیان برای دستیابی به اهداف خود به کانادا مراجعه کردند، چراکه ایران در این کشور صاحب اموال و حساب‌های بانکی است. قانون حمایت از قربانیان تروریسم کانادا که در سال 2012 به تصویب رسید به قربانیان تروریسم اجازه می‌دهد تا علیه تروریست‌ها و دولت‌های خارجی برای دریافت غرامت شکایت کنند. از این رو شاکیان آمریکایی این پرونده توانسته‌اند با استناد به این قانون خواهان مصادره اموال ایران در کانادا شوند. این ادعاها در حالی علیه کشورمان مطرح شده است که مقامات ایران همواره هرگونه اتهام مبنی بر دست داشتن در اقدامات تروریستی در هر نقطه‌ای از دنیا را رد و تاکید می‌کنند که ایران تنها کشوری است که به معنای واقعی با تروریسم مقابله می‌کند. دیروز هم سخنگوی وزارت خارجه اقدام دادگاه کانادا در به رسمیت شناختن احکام غیابى دادگاه‌هاى آمریکا را مغایر‌ رویه جارى بین‌المللى در این‌گونه دعاوى دانسته و آن را مردود اعلام کرد. بهرام قاسمی همچنین اظهار داشت: اصولا صدور حکم علیه یک دولت خارجى مغایر اصل برابری دولت‌ها و ناقض مصونیت آنها در حقوق بین‌الملل است. سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تصریح کرد:‌ جمهوری اسلامی ایران حق اعتراض و پیگیری این حکم را برای خود محفوظ می‌داند. بدیهی است که فارغ از تقسیم‌بندی‌های داخلی قوا در کانادا، دولت این کشور مستقیما مسئول هرگونه خسارت مادی و معنوی احتمالی در اثر این قبیل اقدامات خلاف حقوق بین‌الملل توسط بخش‌های مختلف حاکمیت کانادا خواهد بود.سفیر سابق ایران در قطر:

 امیر قطر مدعی است که اجدادش شیعه بودند

عبدا... سهرابی، سفیر سابق کشورمان در قطر به بررسی ریشه‌های کینه‌ورزی سعودی‌ها با‌جمهوری اسلامی ایران پرداخت و دلیل این کینه‌ورزی را در واقع به شکلی همان دلیل خصومت امروز عربستان با قطر توصیف کرد. وی در گفت‌وگویی با «مشرق» گفت: عربستان به اعتبار وجود حرمین شریفین و برخورداری از ثروت عظیم نفتی به دنبال برتری جستن بر منطقه است، اما‌ جمهوری اسلامی ایران را در این مسیر مانع خود می‌داند و قطر نیز امروز نشان داده حاضر به پذیرفتن تداوم برتری عربستان نیست و این نقطه عطف روند فروپاشی شورای همکاری خلیج‌فارس است.

نگاه امرای قطر نسبت به رهبری ایران چگونه بوده و هست؟

امیر سابق قطر خیلی به مقام معظم رهبری علاقه داشت. امیر جدید البته تا حالا با مقام معظم رهبری ملاقات نداشته است. زمانی که او ولیعهد بود دعوتش کردیم و به ایران آمد. با رئیس‌جمهور و معاون اول، وزرای خارجه و دفاع دیدار داشت و خیلی دوست داشت و تلاش کرد و سه بار هم به من گفت که دوست دارد با مقام معظم رهبری هم دیدار کند. به‌رغم اینکه دفتر مقام معظم رهبری هماهنگ کرده بود، یک اختلاف‌سلیقه‌ای در وزارت خارجه ما متاسفانه مانع از این دیدار شد که به نظرم خوب نبود.

چه کسی مسئول این مانع‌تراشی بود؟

یکی از مسئولان ارشد وزارت امور خارجه. به‌رغم اینکه من هماهنگی کرده بودم و دفتر آقا موافقت کرده بودند.

این مسئول بعدا جزو اعضای حلقه انحرافی شد؟

انحراف نه، ولی جزو مغضوبین در دولت قبل شد.

استدلالش برای مخالفت چه بود؟

نمی‌دانم؛ دیگر فرصت نشد که بعدا من او را ببینم و بگویم بابا! این برای ما یک فرصت بود و چرا مخالفت کردی. امیر فعلی که آن زمان ولیعهد بود، در دیدارش با وزیر دفاع قبلی ما حرف‌های خیلی عجیبی زده بود. گفته بود که ما این چند نفری که الان اینجا هستیم نصفمان از قبیله بنی‌تمیم هستیم که اینها شیعه عراقی بوده‌اند و وقتی اجداد ما رفته‌اند به نجد عربستان، وهابی برگشته‌اند. این عین کلامی است که امیر فعلی قطر آن موقع که ولیعهد بود، گفته بود. شاید یکی از چیزهایی که بالاخره بعضی مواقع باعث می‌شود قطری‌ها، یک مردانگی، ایستادگی، یا تقابلی با جریان مخالف رابطه با ‌جمهوری اسلامی مطرح ‌کنند، از همین ته مانده خون شیعه در رگشان باشد. البته امیر قطر هم یک‌بار به من گفت که ۱۶ پشت ما برمی‌گردد به همین بندر چارک جنوب ایران. بخش اعظم اینها ایرانی‌الاصل هستند. این سازوکار می‌خواهد که‌جمهوری اسلامی اینها را شناسایی کند، مطالعه کند و سوابق اینها را استخراج کند و به نظرم نوع نگاه ما باید تغییر کند در مواجهه با این کشورها و امرایشان.

دفتر آقا به این مسئولی که مانع‌تراشی کرد تذکری نداد که چرا این کار را کرد؟

نه دیگر فرصت نشد این کار پیگیری شود. ولی ولیعهد آن زمان خیلی مکدر شد. او به شدت علاقه داشت به ایران و امیر سابق او را به‌عنوان رابط کار اقتصادی با ایران به من معرفی کرد. روابط بسیار بسیار خوبی هم داشتیم.


میرزایی نکو خبر داد

یکشنبه؛ نهایی شدن انتخابات

شوراهای سراسر کشور ‏

عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها با اشاره به تایید انتخابات شوراهای شهر و روستا در برخی دیگر از ‏حوزه‌های انتخابیه اعلام کرد: با توجه به مسائلی که در مورد حوزه انتخابیه ساری وجود داشت طرفین موافق و مخالف ابطال ‏انتخابات دعوت شدند و در رابطه با این مساله صحبت شد و در نهایت انتخابات در ساری به تایید رسید. قاسم میرزایی نکو ‏گفت: همچنین روال مشابه در مورد تایید انتخابات شوراهای شهر و روستا در حوزه چهاردانگه نیز طی شد که براساس ‏بررسی‌های انجام شده انتخابات در این حوزه هم به تایید رسید. عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها خاطرنشان ‏کرد: بحث‌هایی نیز درباره بخش‌هایی از حوزه‌های نیلودشت و قزوین وجود دارد که همچنان در حال بررسی است. در مورد ‏دو روستای محمد آباد و سیدآباد قزوین نیز بحث و بررسی انجام شد که در نهایت نتیجه انتخابات در محمدآباد تایید شد و درباره ‏انتخابات در سیدآباد قزوین نیز تصمیم گرفتیم که مجددا بازرس اعزام کنیم. میرزایی نیکو در پایان با بیان اینکه تقریبا تمامی ‏روند بررسی و تایید انتخابات در سراسر کشور به اتمام رسیده خاطرنشان کرد: احتمالا تا روز یکشنبه آینده تمامی موارد، ‏مورد بررسی قرار خواهد گرفت و تایید انتخابات شورای شهر و روستا در سراسر کشور نهایی خواهد شد.‏

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد