انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 رونمایی از کتاب برلیان نت
کد خبر: ۱۹۴۰۵۸ | تاریخ : ۱۳۹۶/۵/۱۹ - شماره: 3389

انگیزه دادن به دیگران با روش‌های ساده

آیا تابه‌حال کسی شما را به یک زندگی سالم‌تر، شادتر و کامل‌تر ترغیب کرده است؟ اگر جواب شما مثبت است، پس اهمیت انگیزه در زندگی افراد را درک می‌کنید. انگیزه‌بخش بودن یک خصیصه‌ی تاثیرگذار و قدرتمند است. برای اینکه بتوانید به دیگران انگیزه بدهید، باید از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشید. آیا دوست دارید برای جبران انگیزه مثبتی که از فردی دریافت کرده‌اید، خودتان نیز به بهتر شدن اطرافیا‌ن‌تان کمک کنید و به آنها انگیزه بدهید؟ در این مقاله با روشهای ساده برای انگیزه دادن به دیگران آشنا می‌شوید.

به دیگران اهمیت بدهید

اگر نتوانید محبت و توجه‌تان را صادقانه به کسی نشان بدهید، نمی‌توانید به او انگیزه بدهید. سعی کنید با رفتار و گفتار خود، به اطرافیان‌تان اهمیت بدهید. همین که حال‌شان را بپرسید و محبت‌های کوچک خودتان را از آنها دریغ نکنید، ثابت می‌کنید که برای شما اهمیت دارند.

اعتماد دیگران را جلب کنید

اگر فردی رازی را به شما بگوید، این راز باید بین شما باقی بماند. اعتماد به‌سختی به‌دست می‌آید و به‌آسانی از دست می‌رود، پس درگیر خبرچینی در محیط کار یا حاشیه‌های غیرضروری در شبکه‌‌های اجتماعی نشوید تا بتوانید فرد مؤثر و مثبتی باشید که دیگران ترسی از صحبت کردن با او ندارند.

اگر حرفتان مثبت نیست، آن را نگویید

انتقاد کردن کار راحتی است، ولی آیا تا‌به‌حال به درست بودن این کار فکر کرده‌اید؟ به انتقادی که در سر دارید و می‌خواهید به زبان بیاورید فکر کنید. اگر کسی به هوش و شعور شما توهین کند، طرز لباس پوشیدن شما را مسخره کند یا بیهوده از عملکرد شما انتقاد کند، چه واکنشی نشان خواهید داد؟ بی‌شک، شنیدن انتقاد خوشایند نیست (به‌استثنای انتقادهای سازنده). هیچ‌کس دوست ندارد سوژه‌ انتقاد باشد، پس اگر انتقاد شما مثبت و سازنده نیست، قید گفتنش را بزنید.

به دیگران روحیه بدهید

با تعریف کردن از جزئیاتِ کوچکِ رفتاری یا عملکردی افراد، به آنها روحیه بدهید .

تسلیم نشوید

تسلیم شدن در برابر استرس‌های زندگی و درنتیجه سست شدن مقاومت درونی آسان است، اما اگر می‌خواهید به اطرافیان‌تان انگیزه بدهید، باید یاد بگیرید در برابر سختی‌های زندگی ایستادگی کنید. اگر می‌خواهید به دیگران نشان بدهید که با مثبت‌اندیشی، تلاش مستمر و تسلیم نشدن، می‌توانند بر سخت‌ترین شرایط غلبه کنند.

ضعف‌های خود را بپذیرید

تسلیم نشدن در برابر سختی‌های زندگی مهم است، اما باید این حقیقت را بپذیریم که همه ما انسانیم و ضعف‌های غیرقابل‌انکاری داریم.

فعالانه گوش بدهید

همه ما توانایی شنیدن حرف‌های دیگران را داریم، اما عده‌ کمی از ما می‌توانیم فعالانه گوش بدهیم و حرف‌های دیگران و معانی ضمنی آنها را کاملا درک کنیم. اگر فردی درباره‌ مشکلاتش با شما صحبت می‌کند، از او سؤال بپرسید تا نشان بدهید به حرف‌هایش اهمیت می‌دهید و می‌خواهید مشکلات او را درک کنید.

با اعتماد‌به‌نفس گام بردارید

سرتان را بالا بگیرید و نگاه‌تان را از دیگران ندزدید تا بتوانید با دوستان و آشنایانی که می‌بینید، سلام و احوال‌پرسی کنید. طوری راه بروید و رفتار کنید که و اعتمادبه‌نفس را به دیگران القا کنید.

آرام و خونسرد باشید

نحوه‌ واکنش افراد به توهین‌ها یا انتقادها، نشان‌دهنده‌ میزان توانایی‌ آنها برای انگیزه دادن به دیگران است. اگر جواب نفرت فردی را با نفرت بدهید، چه فرقی با او دارید؟ مهم نیست توهین یا انتقادی که شنیده‌اید چقدر زننده یا غیرمنصفانه است، سعی کنید آرامش و خونسردی‌تان را حفظ کنید، زیرا ناراحت شدن یا واکنش نشان دادن، حال شما را بهتر نخواهد کرد و اگر هدف‌تان انگیزه دادن به دیگران باشد، به هدف خود نمی‌رسید. طوری به توهین‌ها و انتقاد‌ها واکنش نشان بدهید که انگار هیچ‌یک را نشنیده‌اید تا کسانی که شاهد آرامش و خونسردی شما هستند، از رفتارتان الهام بگیرند.

به قول‌هایتان عمل کنید

اگر برای انجام کاری قول داده‌اید، اما هم‌‌زمان به سینما یا دعوت می‌شوید، باید به قول خود عمل کنید، هرچند سینما گزینه‌ بهتری باشد. وقتی سروکله فرصت‌های بهتر پیدا می‌شود، قسر دررفتن از زیر قول‌هایی که داده‌ایم آسان است، اما این بدقولی‌ها اعتمادی را که برای به‌دست آوردنش سخت تلاش کرده‌اید از بین می‌برند. پس عاقلانه فکر کنید و به وعده‌هایتان عمل کنید.

با خودتان صادق باشید

بسیاری از ما بسته به موقعیت‌های اجتماعی مختلف، برای خانواده، همکاران و دوستان‌، شخصیت متفاوتی را بروز می‌دهیم. اما نشان دادن شخصیت‌های متفاوت از خودتان در هریک از این موقعیت‌ها، کار طاقت‌فرسایی است و روش خوبی برای انگیزه دادن به دیگران نیست. آیا شما می‌توانید به کسی که با شخصیت واقعی خودش راحت نیست و در هر جمعی نقاب متفاوتی به چهره‌اش می‌زند، اعتماد کنید؟ خود واقعی‌تان را بپذیرید و سعی نکنید آن را از دیگران پنهان کنید.

مغرور نشوید

اگر در بحث و گفت‌وگویی پیروز شده‌اید، نیازی نیست به خودتان ببالید. با گفتن جملاتی نظیر «بهت که گفتم!» خودتان را سرکش و مغرور نشان می‌دهید و کاری می‌کنید که دیگران هرگز درباره‌ مسائل مهم با شما وارد بحث نشوند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد