انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
کد خبر: ۲۰۹۰۳۷ | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ - شماره: 3507

دروغگويي

دروغگويي نوعي جبران است به ضعفي كه در درون احساس مي‌شود. كسي كه احساس مي‌كند با همان شرايطي كه دارد، ديده نمي‌شود و مورد احترام قرار نمي‌گيرد، براي خودش شأن و فضايل خيالي مي‌تراشد. بنابراين دروغگویی نوعي جبران حقارت‌ها و ناديده گرفته شدن است كه در بيشتر موارد ريشه در كودكي دارد. يك طفل اگر محبت والدين را بي‌قيد و شرط دريافت نكند يا در مدرسه احساس حقارت كند و چيزي براي افتخار كردن پيدا نكند متوسل به دروغگويي مي‌شود.

بگوييد به تو افتخار مي‌كنم

هر كودكي نياز به افتخار كردن دارد. هر كودكي نياز دارد تا به خودش، به توانايي‌هايش، به والدينش و... افتخار كند. بايد به كودكان كمك كنيم تا بتوانند دلايلي براي افتخار كردن به خودشان داشته باشند. بايد طوري با آنها رفتار كنيم كه احساس حقارت و ضعف نداشته باشند. اگر كودكي دائم از سوي والدين يا معلم تنبيه و سركوب شود اگر چه اين تنبيه فقط ملامت كردن باشد، احساس حقارت خواهد كرد و چيزي براي افتخار كردن پيدا نخواهد كرد. چنين كودكي به خيالاتش پناه مي‌برد و امتيازهاي خيالي براي خودش در نظر مي‌گيرد و تحت تاثير فشارهاي رواني آن خيالات را به زبان مي‌آورد.

وقتي جلب‌توجه لازم است

اگر در خانواده اي كودكي كمتر از خواهر يا برادرش مورد توجه والدين قرار گيرد، احتمال دروغ‌پردازي و خالي‌بندي اش بيشتر خواهد بود. چرا كه اين كودك مثل خواهر يا برادرش نمي‌تواند به خودش افتخار كند و مثل او در خودش چيزي پيدا نمي‌كند كه با آن توجه والدينش را جلب كند. چنين كودكي كم كم به دنياي ذهن و درون پناه مي‌برد و سعي مي‌كند با كمك فضايل نداشته اش جلب‌توجه كند.

ريشه خالي‌بندي كجاست؟

بنابراين اگر ريشه‌هاي دروغگويي را دنبال كنيد، آن را در حقارت‌ها، كمبود محبت‌هاي بي‌قيد و شرط و عدم تشويق خواهيد يافت. لذا اگر مي‌خواهيد با اين وضعیت رواني مبارزه كنيد، بايد فرد را بدون قيد و شرط دوست داشته باشيد. نقاط مثبتش را پيدا كنيد و مورد تحسين و تمجيد قرار دهيد. بايد به او بفهمانيد كه خودش همان‌طوري كه هست محترم و با ارزش است. به او نشان دهيد كه فردي مفيد و گرامي‌است. فرد دروغگو اگر ياد بگيرد به همان چيزهایی كه دارد افتخار كند و به خودش همان‌طوري كه هست ببالد، دست از دروغگويي برخواهد داشت. مشكل اصلي خيلي از والديني كه فرزندان دروغگو بار مي‌آورند، در نوع نگاهي است كه به مسائل پيرامون خود دارند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد