انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
خبرهای این صفحه پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: ۲۱۳۰۱۱ | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ - شماره: 3538

از خودمان شروع كنيم تا مردم باوركنند

آیت‌ا... سیدحسن خمینی در مراسم تجدید پیمان وزیر ارشاد، معاونان و جمعی از اهالی فرهنگ، هنر‌ورسانه با آرمان‌های امام خمینی با تأکید بر اینکه با رفتارتان آموزش دهید و حرف بزنید، تصریح کرد: باید مردم را به سمت خوب شدن ببریم؛ نه اینکه برای آنها تعریف‌هایی از خوب بودن داشته باشیم. راهش این است که این فضا را از خودمان شروع کنیم تا کلاممان تاثیری در روح و جان افراد داشته باشد. آیت‌ا... سید حسن خمینی گفت: امروز چنان‌که مرسوم است به نوعی همه از وضعیت فرهنگی جامعه گلایه داریم. طبیعی هم هست؛ انسان همواره نباید به وضع موجود خودش راضی باشد. ولی بعضی وقت‌ها این نارضایتی پررنگ‌تر و بعضی وقت‌ها کمرنگ‌تر است. یادگار امام تاکید کرد: البته به این معنا نیست که کارهای فرهنگی کم انجام داده‌ایم؛ یا اگر می‌گوییم در بخش‌هایی نارضایتی داریم به این معنا نیست که نارضایتی در همه حوزه‌ها وجود دارد. باید اذعان کرد که در بسیاری حوزه‌ها پیشرفت‌های بسیار بالایی صورت گرفته است.

کمرنگ شدن اخلاق در هنر

وی با بیان اینکه سینمای ما قابل مقایسه با گذشته نیست، افزود: امروز ما دارای یک سینمای دارای سبک و اندیشه و مطرح در همه عرصه‌ها هستیم. در صنایع و جهات دیگر مثل تئاتر و موسیقی، تحجرستیزی انقلاب پیوندی بین متدینین و ابعاد مختلفی از حوزه فرهنگ ایجاد کرد و در حقیقت بخش عظیمی از جامعه را با این حوزه آشتی داد که به تعالی این هنرها انجامید. سیدحسن خمینی با اشاره به پیشرفت‌های حوزه هنرهای تجسمی و حوزه نشر کتاب، گفت: معمولا وقتی می‌گوییم از فضای فرهنگی ناراضی هستیم منظور ما توجه به بعد اخلاقی است. یعنی شاید بعد اخلاق در هنرهای ما کمرنگ شده یا در زندگی فردی و جمعی ما اخلاق آنگونه که توقع داریم وجود ندارد. وی ادامه داد: باز هم ممکن است کسی بگوید در قیاس با کشورها، ملت‌ها و یا زمان‌هایی وضع ما یکسان نیست و در بعضی مواقع بدتر هستیم و در بعضی آیتم‌ها برتری و پیشرفت داریم. اما در مجموع می‌توانیم بگوییم چیزی که یک مسلمان ایرانی از جامعه خودش انتظار دارد را در حوزه اخلاق نمی‌بینیم. یادگار امام افزود: این امر به رابطه حکومت و فرد خلاصه نمی‌شود و رابطه فرد با فرد هم هست. البته خوب داریم و بد هم داریم و همیشه این خوبی و بدی وجود دارد؛ مهم جمع جبری همه اینهاست که در کنار هم چه مجموعه‌ای را به ما معرفی می‌کند. البته همه امکانات و اختیارات با وزارت ارشاد نیست اما بخش بزرگی از فرهنگ کشور در این مجموعه شکل می‌گیرد یا سیاستگذاری می‌شود. وی یادآور شد: این گرفتاری بزرگ ما است که بیش از اینکه تلاش کنیم خودمان مسلمان باشیم، همه بحث ما این است که مسلمانی چیز خوبی است.

یک انقلاب حرکتی لازم داریم

سیدحسن خمینی با تاکید بر اینکه یک انقلاب حرکتی لازم داریم، تصریح کرد: در اینکه مسلمانی چیز خوبی است شک نداریم و همه قبول داریم؛ بیایید مسلمان باشیم. آنقدر کتاب ننویسیم که مسلمانی چیز خوبی است. وجهه حرکت‌مان را برای خوب شدن قرار دهیم؛ نه برای اینکه ثابت کنیم خوبی خوب است. وی افزود: یکی از بزرگترین متکلمان مسیحی به نام توماس آکوئیناس در کلیسایی که درس می‌داد، یکی از شاگردانش گفت الاغی دارد در حیاط پرواز می‌کند. آکوئیناس به حیاط رفت و دید الاغ پرواز نمی‌کند و برگشت. بقیه شاگردان گفتند شما نمی‌دانستید که الاغ پرواز نمی‌کند؟ گفت من عاقلانه‌ترین کار ممکن را کردم؛ انسان عاقل بین عجیب و عجیب‌تر، عجیب را انتخاب می‌کند. نظر من بر این بود که یک کشیش دروغ بگوید عجیب‌تر از پرواز الاغ است. یادگار امام تاکید کرد: وقتی می‌گوییم کار فرهنگی کنیم، به دنبال این نباشیم که مسائل مسلم را مبرهن کنیم. به جای اینکه بگوییم خوبی چیست و کتاب بنویسیم که اثبات کنیم فلان برهان درست است، گام برداریم که حرکت کنیم و از اثبات خوبی به ثبوت خوبی برویم و دنبال خوب بودن باشیم. وی ادامه داد: بعضا ما گرفتار سؤالاتی هستیم که سائلی ندارد. یعنی بحث پیرامون اینکه چیزهایی را جواب دهیم که برای کسی سؤال نیست و اصلا درد جامعه نیست. همه توفیق امام این است که درد جامعه خودش را شناخت و روی این درد دست گذاشت. ما در جامعه روحانی، مرجع و سیاستمدار داشته‌ایم؛ دلیل اینکه امام مورد استقبال قرار می‌گیرد این است که درد جامعه را می‌شناسد و تلاش می‌کند درد روزگار خودش را بردارد. سیدحسن خمینی تأکید کرد: مشکلات فرهنگی عمدتا به معنای مشکل اخلاقی است که ریشه‌ها و عللی مثل فقر و بیکاری دارد. باید مردم را به سمت خوب شدن ببریم؛ نه اینکه برای آنها تعریف‌هایی از خوب بودن داشته باشیم. راهش این است که این فضا را از خودمان شروع کنیم تا کلاممان تأثیری در روح و جان افراد داشته باشد. با رفتارتان آموزش دهید و حرف بزنید. وی در پایان گفت: جهت مجموعه تولیدات فرهنگی به سمت خوب‌تر کردن جامعه باشد؛ نه در راستای اثبات اینکه خوبی چیست؟ واقعیت این است که هیچ زبانی برای این کار گویا‌تر از هنر نیست.

حقیقت ایثارگری

یادگار امام خمینی در مراسم شب خاطره «مبشّر صبح» که در حسینیه جماران برگزار شد؛ گفت: بازگشت دین به عرصه حیات اجتماعی انسان‌ها از واقعیات ناشی از انقلاب اسلامی است. آیت‌ا... سید حسن خمینی اظهار کرد: شکل‌گیری الهیات رهایی بخش و تبدیل جریانات ناسیونالیستی به جریانات اسلامی در فلسطین، افغانستان و... از جمله این موارد است. وی افزود: البته انحرافاتی چون داعش هم از این مسیر پدیدآمده است. یادگار امام خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی ایران دارای حجمی فراتر از نگاه ابتدایی ماست. ایثار یکی از علل شکل‌گیری این حجم عظیم است؛ حقیقت ایثارگری عبارت از ندیدن خود است. وی گفت: ندیدن خود، روح انقلاب است. اگر این روحیه تضعیف شد، بقیه کارها بزک و آرایش است و بنیان امور را باید بر این روحیه استوار کنیم. وی تاکید کرد: از خودمان شروع کنیم، داستان ما این است که اول می‌خواهیم دیگران را به سوی خوبی ببریم، در حالی که اول خودمان باید به این سمت حرکت کنیم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد