انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
کد خبر: ۲۱۴۰۰۱ | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲ - شماره: 3547

هدف در زندگی

برخي انسان‌ها، آرزوها و رويا‌هاي خود را با هدف اشتباه مي‌گيرند و بدين علت در برخورد با مشكلات و حوادث ناگوار، معمولا روحيه خود را از دست مي‌دهند و همواره از ناراحتي‌هاي پيش آمده گلايه كرده و ناله سر مي‌دهند.

اهدفتان را در زندگي مشخص كنيد: اگر كسي هدف مشخص داشته باشد و با انگيزه روشن زندگي كند، در مقابل مشكلات و حوادث نامساعد تسليم نشده و موانع را با تلاش فراوان و صبوري و شادابي، يكي پس از ديگري از پیش پاي خود برمي‌دارد.

هدف را هميشه در ذهن مجسم كنيد: در حقيقت نخستين گام براي رسيدن به هدف توجه به هدف است. هدف هميشه بايد در ذهن مجسم باشد و جزو باورهاي در دسترس و هميشگي انسان قرار گيرد.

اهدافتان تا حد امکان روشن، مشخص و دست‌يافتني باشد: گروهي از انسان‌ها هدف يا اهدافي براي خود در نظر گرفته‌اند، اما اين اهداف آن قدر نامشخص، كلي و در هم هستند كه به راحتي نمي‌توان راه رسيدن به چنین اهدافی را یافت. اين گروه آن قدر سرگرمي، مشغوليت، گرفتاري و مشكلات براي خود درست كرده‌اند كه فرصت انديشيدن به هدف‌هاي خود را ندارند تا جايي كه گويا هدف، از ذهن و آگاهي آنان محو گرديده است. از طرف ديگر اين افراد آن قدر آرزو‌هاي دور و دراز دارند كه جز خستگي روحي و جسمي چيزي عايدشان نمي‌شود، زيرا هدف آنان كاملا مشخص نيست و با وجود كار و تلاش فراواني كه انجام مي‌دهند، نتيجه مطلوب به دست نمي‌آورند.

نسبت به خود و اهدافتان تفكر مثبت داشته باشيد: آدمي ساخته افكار خويش است، فردا همان خواهد شد كه امروز به آن مي‌انديشد. در حقيقت هر فردی نويسنده، تهيه‌كننده و سازنده افكار و تصاوير ذهني خود است و همواره بر اين اساس عمل مي‌كند.

براي دستيابي به اهدافتان تلاش و جديت زیاد داشته باشید: افراد موفق لزوما شايسته‌ترين، سالم‌ترين و باهوش‌ترين‌ها نيستند. بلكه كساني هستند كه با انگيزه عالي تلاش و جديت و با استفاده از تمامي امكانات موجود و همچنين ثبات و دوام و خستگي ناپذيري در جهت تحقق اهداف مشخص شده خود، گام بر مي‌دارند و گام به گام به هدف نزديك مي‌شوند و سرانجام زندگي علمي و عملي خود را به شاهكاري بزرگ تبديل مي‌كنند و به صورت تصاعدي بر موفقيت‌هاي آنها افزوده خواهد شد.

گام‌هاي دستيابي به موفقيت: موفقيت يك امر تصادفي نيست بلكه براي موفقيت روش‌ها و شيوه‌هاي منطقي وجود دارد. اين شيوه‌ها در دسترس همه قرار دارد به گونه‌اي كه همه مي‌توانند از نيروي شگفت انگيز درون خويش بهره برده و به انسان‌هايي موفق و برتر تبديل شوند. اين انسان‌ها به طريق زير چهار مرحله يا گام را پشت سر مي‌گذارند تا به آن چه كه مي‌خواهند، برسند. گام اول: هدف خود را مشخص كرده و مي‌دانند دنبال چه چيزي هستند و چه مي‌خواهند و نتيجه دلخواه را پيش‌بيني مي‌كنند. گام دوم: قدم‌هاي عملي بر مي‌دارند، يعني عملا مشغول به كار مي‌شوند و در راه رسيدن به هدف حركت مي‌كنند. گام سوم: مي‌دانند كه فعاليت‌هاي انجام گرفته هميشه آنها را به نتيجه مطلوب نمي‌رساند. لذا پيوسته راه‌هاي منتهي به هدف و نتايج را كنترل و بررسي كرده و آنچه كه آنها را از هدف دور مي‌سازد از سر راه بر مي‌دارند. گام چهارم: در تغيير رفتار انعطاف دارند و در مقابل شيوه‌هاي غلط مقاومتي از خود نشان نمي‌دهند. و پس از اينكه متوجه شدند فلان راه آنان را به مقصد مشخص شده نمي‌رساند، درصدد كشف راه جديد بر مي‌آيند تا در آن مسير حركت كنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد