انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
کد خبر: ۲۱۴۰۰۵ | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲ - شماره: 3547

بیشتر بد انیم

فواید شکلات

شکلات یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های جهان است. اما گاهی اوقات باید این محصول را از رژیم غذایی خود خارج کنیم و یا تنها در رویدادها و موارد ویژه آن را مصرف کنیم. با این وجود، اکنون کارشناسان بر این باورند که خوردن منظم و به اندازه شکلات می‌تواند به باهوش‌تر شدن انسان منجر شود.بنابر نتایج یک مطالعه روانشناسی چهل‌ساله که تامین مالی آن توسط موسسه ملی سلامت آمریکا صورت گرفته است، افرادی که به‌طور منظم شکلات می‌خورند نسبت به افرادی که در رژیم غذایی خود چندان از شکلات استفاده نمی‌کردند، در آزمون‌های هوش عملکرد بهتری داشته‌اند.پژوهشگران دریافتند که مواد تشکیل‌دهنده مشخص در شکلات به تقویت عملکرد مغز و حافظه کمک می‌کنند.

سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها

آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که به بدن انسان در مبارزه با بیماری و عفونت کمک می‌کنند و در حفظ قدرت سیستم‌ایمنی بدن نیز نقش دارند. آنتی‌اکسیدان‌ها در مواد غذایی یافت می‌شوند که البته برخی از مواد غذایی از ظرفیت بالاتری نسبت به دیگران برخوردار هستند و شکلات تلخ یکی از این منابع خوب برای آنتی‌اکسیدان‌ها محسوب می‌شود.ظرفیت آنتی‌اکسیدانی مواد غذایی با استفاده از ابزارهایی مانند ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن قابل اندازه گیری هستند. کاکائو خام فراوری نشده یکی از مواد غذایی با محتوای آنتی‌اکسیدانی بالاست و از این نظر حتی بالاتر از بلوبری و آسای قرار می‌گیرد. این به معنای آن است که شکلات تلخ که کاکائو در آن به کمترین میزان فراوری می‌شود،می‌تواند به بدن شما در مبارزه با رادیکال‌های آزاد مضر کمک کند.بنابر توصیه محققان اگر قصد ندارید شکلات را با یک رژیم غذایی سالم و متعادل جایگزین کنید،می‌توانید مصرف مقدار کمی شکلات را در رژیم غذایی خود جای دهید.نگرانی که درباره ارتباط بین مصرف شکلات و هوش وجود دارد این است که به‌طور کلی آیا افرادی باهوش باید شکلات بیشتری برای افزایش هوش مصرف کنند یا این که شکلات موجب باهوش‌تر شدن همه می‌شود. پژوهش‌های بیشتری در این زمینه باید صورت بگیرد.از این‌رو، مصرف شکلات مورد علاقه‌تان به امید افزایش هوش شاید برای شما موثر واقع نشود.محققان اشاره داشته‌اند که بررسی مصرف شکلات تلخ و شکلات‌های سبک‌تر به‌صورت جداگانه صورت نگرفته است که انجام این کار می‌تواند درباره پیوند بین مصرف شکلات و هوش انسان و اتفاقاتی که در بدن رخ می‌دهند، اطلاعات بیشتری را در اختیار ما قرار دهد.در گذشته، مطالعات بر فواید مصرف شکلات تلخ تاکید داشته و پرهیز از مصرف انواع شیری‌تر را توصیه می‌کرده‌اند. شکلات تلخ فواید کاکائو را بدون قند و چربی بالا در اختیار انسان قرار می‌دهد. در ادامه چند فایده شکلات تلخ که به‌صورت علمی ثابت شده‌اند را ارائه می‌شوند.

مبارزه با کلسترول

آزمایش‌های صورت گرفته نشان داده‌اند، مصرف شکلات تلخ کلسترول بد (LDL) خون را در مردان کاهش می‌دهد، در شرایطی که به افزایش سطوح کلسترول خوب (HDL) منتج می‌شود. افزون بر این، شکلات تلخ به کاهش مقاومت به انسولین کمک می‌کند. اگر بدن شما به انسولین مقاوم است،می‌توانید در معرض خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی قرار بگیرید.از آنجایی که شکلات تلخ می‌تواند به کاهش کلسترول بد خون کمک کند، این ماده در کاهش میزان پلاک‌های مضر که در شریان‌ها جمع می‌شوند،موثر است که خطر ابتلا به بیماری قلبی را در بلندمدت کاهش می‌دهد. توصیه می‌شود هر هفته دو بار شکلات تلخ مصرف کنید تا به‌صورت موثر از قلب خود محافظت کنید.

کمک به بهبود جریان خون

آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام فلاوونول‌ها در شکلات تلخ وجود دارند که می‌توانند به تحریک دیواره شریان‌ها کمک کنند.در نتیجه این تحریک، پوشش داخلی شریان‌ها اکسیدنیتریک تولید می‌کند که آرامش و شل شدن شریان‌ها را به‌همراه داشته و این شرایط به کاهش فشار خون و بهبود جریان خون منجر می‌شود.اگرچه پژوهش‌های بیشتری برای تایید این مساله باید صورت بگیرد اما چندین مطالعه نشان داده‌اند شکلات تلخ می‌تواند به‌صورت خفیف جریان خون را بهبود ببخشد.نتایج این مطالعه که با حضور یک‌هزار شرکت‌کننده انجام شده است، نشان می‌دهد، افرادی که حداقل هفته‌ای یک بار شکلات مصرف می‌کردند در آزمون‌های حافظه و تفکر انتزاعی نسبت به افرادی که شکلات نمی‌خوردند، از عملکرد بسیار بهتری برخوردار بودند.«جورجینا کرایتون»، پژوهشگر ارشد حاضر در این مطالعه، مصرف شکلات را تشویق می‌کند زیرا انجام وظایف روزانه مانند به‌خاطر سپردن یک شماره تلفن یا فهرست خرید، و انجام همزمان دو کار مانند صحبت کردن و یادداشت کردن در یک زمان را آسان‌تر می‌سازد.دلیل مفید‌بودن شکلات برای عملکرد مغز این است که دریافت منظم فلاوونول‌های کاکائو می‌تواند اثر سودمندی بر عملکرد شناختی داشته باشند. این فلاوونول‌ها ترکیبات آنتی‌اکسیدانی هستند که جریان خون به سمت مغز را افزایش می‌دهند که این شرایط به عملکرد هر چه کارآمدتر مغز کمک می‌کند.

مفید برای پوست

فلاوونول‌ها می‌توانند نه‌تنها از سیستم ایمنی بدن شما محافظت کنند، بلکه برای پوست نیز مفید هستند. با بهبود جریان خون، ترکیباتی که در شکلات تلخ یافت می‌شوند به تراکم و هیدراتاسیون پوست نیز کمک می‌کنند.پرتوهای فرابنفش از عوامل آسیب‌رسان به پوست و قرمزی آن محسوب می‌شوند. ترکیبات موجود در شکلات تلخ کمترین میزان پرتوهای فرابنفش که به پوست آسیب می‌زنند را افزایش می‌دهد.بنابر نتایج مطالعه انجام شده توسط دانشگاه هنر لندن، در افرادی که به‌طور مرتب و طی دو هفته شکلات تلخ مصرف کردند، حداقل میزان پروتوهای فرابنفش که موجب آسیب پوست می‌شوند، دو برابر شده بود.

 

 

 

نوشابه را با این خوراکی‌ها نخورید

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که مصرف نوشابه‌های شیرین در کنار برگر یا مرغ سوخاری واقعا می‌تواند بدن را در شرایط افزایش وزن شدیدتر قرار دهد. گزارشی از این مطالعه در «BMC Nutrition» منتشر شده است.مصرف همزمان نوشابه‌های شیرین و وعده‌های غذایی سرشار از پروتئین، یکی از عادت‌های غذایی رایج در میان بسیاری از مردم جهان است.با این‌حال، محققان در این مطالعه متوجه شده‌اند که چنین ترکیبی، ذخیره‌سازی چربی‌های استفاده نشده را افزایش می‌دهد.در واقع، بدن افرادی که از این ترکیب غذایی استفاده می‌کنند، حدود یک‌سوم از کالری‌های اضافی را نمی‌سوزاند.در ضمن، چربی دریافت‌شده از غذا نیز در بدن این افراد کمتر سوزانده می‌شود و انرژی کمتری هم به هضم غذا اختصاص داده می‌شود.یافته‌های محققان حاکی از آن هستند که مصرف نوشابه‌های شیرین و گازدار، اکسیداسیون چربی را ۸ درصد ضعیف‌تر می‌کند.در همین فرآیند است که تجزیه مولکول‌های چربی آغاز می‌شود.بنابراین، ضعیف‌شدن فرآیند اکسیداسیون چربی، ذخیره‌سازی چربی‌ها را افزایش می‌دهد.محققان فکر می‌کنند با توجه به اینکه چربی‌ها سخت‌تر از قند‌ها می‌سوزند، در نتیجه کربوهیدرات اضافی نوشابه می‌تواند نیاز بدن به پردازش چربی غذایی برای تولید انرژی را ضعیف کند. در واقع، بدن در این حالت ترجیح می‌دهد که از کربوهیدرات‌ها به‌عنوان منبع انرژی استفاده کند.فاصله گرفتن مردم از این ترکیب غذایی (بخصوص افرادی که باید وزن خودشان را مدیریت کنند)، می‌تواند راهکار مناسبی برای کنترل وزن باشد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد