انتخاب تاریخ:   /  /   
ارسال سوژه کانال تلگرام اینستاگرام سالنامه آرمان منتشر شد نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرمان ملی شماره 63 آرمان ملی شماره 62 برلیان نت
کد خبر: ۲۲۲۰۱۱ | تاریخ : ۱۳۹۷/۳/۲ - شماره: 3611

سبك درست فرزندپروري

والدين مهم‌ترين افراد زندگي فرزندان هستند. هر چند به مرور زمان، فرزندان به دوران نوجواني نزديك‌تر مي‌شوند از والدين فاصله گرفته و نقش و تاثير همسالان جدي‌تر و پررنگ‌تر مي‌شود اما به هر حال اتخاذ سبك درست فرزندپروري تاثيرات عميق و اعجاب‌انگيز خود را به همراه دارد. براي نمونه نوجوانان در زندگي شان با توجه به اينكه تحت تاثير همسالان هستند اما به بزرگسالان بسيار توجه دارند. آنها دنبال اين هستند كه براي پاسخ سوالاتشان، يافتن راه زندگي شان و روش‌هاي محافظت و مراقبت از خود، از والدين الگو‌برداري ‌كنند. در اينجا، اينكه چطور بهترين مدل و الگوي مثبت براي نوجوان تان باشيد را بازگو مي‌كنيم:

منفي باف نباشيد

به سلامت جسم و روح خود توجه خاص داشته باشيد. نوجوان شما بايد ملاحظه كند كه شما به سلامت جسم و روح خود اهميت ويژه مي‌دهيد. سعي كنيد الگوي خوبي براي انتخاب غذاي خوب و سالم باشيد و به وضعيت ظاهري خود توجه داشته باشيد. هرگز نسبت به خود منفي باف نباشيد.

بگوييد، من مي‌توانم

مثبت انديشي را در وجودتان تقويت كنيد. منفي بافي و منفي گرايي مسري و واگيردار است. با حفظ نگرش «من مي‌توانم» حتي در مواجهه با شرايط سخت و دشوار، مي‌توانيد قدرت و توانايي تفكر مثبت را به او ببخشيد.

سرزنش ممنوع

انتقاد و سرزنش را در زندگي شخصي تان خط بزنيد. هرگز اطرافيان و ديگران را به خاطر مشكلاتتان سرزنش نكنيد. وقتي يك كار اشتباه از شما سر مي‌زند، آن را بپذيريد و سعي در جبران آن داشته باشيد. به اين ترتيب مسئوليت‌پذيري در برابر مشكلات و چالش‌ها را به فرزندتان آموخته‌ايد.

مهربان باشيد

هميشه الگوي رفتار توام با مهرباني و احترام براي نوجوانتان باشيد. فرزند شما نحوه رفتار شما با ساير افراد را مي‌بيند. لذا هميشه الگوي يك رفتار مهربانانه و ياري‌گر باشيد به ويژه درباره سالخوردگان، ناتوانان و ساير افرادي كه نيازمند حمايت و كمك سايرين هستند.

مودب باشيد

مودب بودن همچنان پرطرفدار است. همه دوست داريم ديگران با خودمان مودبانه رفتار كنند. بنابراين خودتان رفتارهايي را سرمشق بدهيد كه مي‌خواهيد فرزندتان داشته باشد: به موقع به فرزندتان بگوييد «متشكرم»، «خواهش مي‌كنم». از فرزندتان انتظار رفتار مودبانه داشته باشيد و بخواهيد با مردم هم مودبانه رفتار كنند. بهتر است به آنها بگوييد چه انتظاري از آنها داريد. اگر فراموش كردند به آنها خرده نگيريد، اما به آرامي يادآوري كنيد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد