کد خبر : 32272 تاریخ : ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۷ تير - 12:59
کودک‌آزاری از آتنا تا کیمیا

آرمان- آرزو ضیایی: روز گذشته دو خبر شوکه‌کننده از آزار و اذیت کودکان منتشر شد. تجاوز ناپدری به دختر هفت‌ساله و آزار و اذیت جنسی یک کودک خردسال توسط پدربزرگ در دروازه غار، مواردی بودند که تلخی حادثه شوکه‌کننده پارس‌آباد را دوچندان کردند. آزار و اذیت کودکان در همه‌جای جهان وجود دارد، اما در کشور‌های مختلف تلاش می‌شود کودکان با آموزش، شیوه مناسب مواجهه با کودک‌آزاری را یاد بگیرند. این آموزش‌ها در ایران آن‌طور که باید و شاید ارائه نمی‌شود. در روز‌های اخیر که ماجرایی هولناک در پارس‌آباد اتفاق افتاده، افکار عمومی حساسیت بیشتری نسبت به کودک‌آزاری پیدا کرده و بحث لزوم ارائه آموزش‌های مناسب بار دیگر مطرح شده است. روز گذشته در حالی‌که انتشار خبر دو تجاوز تلخ به کودکان افکار عمومی را جریحه‌دار کرد، اظهارات پیرامون حادثه قتل آتنا اصلانی هم ادامه یافت.

مدیرکل بهزیستی استان تهران در نشست خبری دیروز خود به مناسبت هفته بهزیستی از ۲۴۶۷مورد کودک‌آزاری در استان تهران طی یک سال گذشته خبر داد. همچنین قائم‌مقام وزیر بهداشت در نشست خبری وزارت بهداشت درباره لزوم آموزش‌های‌ جنسی گفت: «ماجرای آتنا زنگ خطری را به صدا درآورد و نشان داد که باید آموزش‌های مختلفی را در سطح خانواده‌ها ارائه دهیم.» قصه‌های پرغصه دختران مورد تجاوز قرار گرفته حکایت از وجود آتناهای بی‌شمار در این کشور دارد. دختربچه‌های پاک و معصومی که هنوز دلبسته عروسک‌بازی هستند، اما در تلخی ناتمام این زندگی، قربانی هوا و هوس مردانی می‌شوند که... هنوز داغ آتنای پارس‌آبادی سرد نشده، خبر از آزار و اذیت ‌جنسی دختری هفت‌ساله در استان البرز سرزبان‌ها افتاده است. دختری به نام کیمیا که 70بار از سوی ناپدری مورد تجاوز قرار گرفته و این‌روزها روی تخت بیمارستان روزگار می‌گذراند. همزمان خبرها حاکی از تجاوز به یک دختر خردسال در محله دروازه غار است.

دختربچه‌ای که قربانی هوس‌بازی ناپدری شد!

به گفته مددکار موسسه خیریه مهرآفرین، کیمیا هفت‌ساله به همراه مادر و مادربزرگش در کرج زندگی می‌کرده است، پس از سلب حضانت او از پدر واقعی به دلیل اعتیاد شدید حضانت کودک به مادرش داده شده و پدر و مادر از هم جدا شده‌اند. رقیه موسوی می‌افزاید: پس از گذشت حدود یک سال، مادر کیمیا، برای تامین مخارج و دیگر حمایت‌ها با مردی ازدواج کرده که پنج سال از او کوچک‌تر بوده است. او می‌گوید: طبق بررسی‌های صورت‌گرفته مشخص شد ناپدری کیمیا (بابک) علاوه بر مصرف شیشه، دچار افکار و توهمات خاص است. مادر کیمیا زمانی متوجه این رفتارها می‌شود که با بابک ازدواج کرده بود. موسوی در این مورد توضیح می‌دهد: پس از اینکه مادر کیمیا با همسرش صیغه می‌کند، متوجه رفتارهای عجیبی از سوی بابک می‌شود. یکی از این رفتارهای عجیب قرص‌ خوابی است که هر شب به مادر کیمیا می‌داد؛ به این بهانه که خوابی آرام‌تر داشته باشد. او می‌افزاید: طبق گفته کیمیا، پدر ناتنی او 70بار به کیمیا تجاوز کرده است. مادر از این تجاوزها بی‌اطلاع بوده و درخواست دارد به قاضی بگوییم او بی‌گناه است. موسوی می‌گوید: از آنجا که خواب مادر کیمیا سنگین بوده و قرص خواب هم می‌خورده، بابک از این خواب سنگین و مداوم سوء‌استفاده می‌کرده و به آزار دختر هفت‌ساله می‌پرداخته است. طبق گفته مددکار کیمیا، مادر کیمیا که دچار مشکل عصبی شدیدی شده تحت درمان قرار گرفته و کیمیا به بهزیستی سپرده می‌شود. موسوی می‌افزاید: بی‌اطلاعی و نداشتن آگاهی از سوی مادر برای مراقبت از کودک و ندادن آموزش به کودک در مواقع آزار جنسی، از علل بروز این اتفاق ناگوار است.

تجاوز به یک دختر خردسال در دروازه غار

رئیس اورژانس اجتماعی کشور از تجاوز به یک دختر خردسال در دروازه‌ غار خبر داد و گفت: طبق گزارشات ارائه‌شده به اورژانس اجتماعی، این کودک توسط پدربزرگ خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. حسین اسدبیگی می‌افزاید: کودک‌آزاری ازجمله فوریت‌های اجتماعی است که آمار ۲۶هزار و ۵۰۰مورد را در سال ۹۵ به نام خود ثبت کرده است.

اعلام 2467 مورد «کودک‌آزاری» در سال 95

مدیرکل بهزیستی استان تهران، در نشست خبری دیروز خود به مناسبت هفته ‌بهزیستی در محل بهزیستی استان تهران ‌در مورد بیشترین مشکلات گزارش‌شده در اورژانس ‌اجتماعی طی یک سال اخیر، به‌ویژه در سال 95 گفت: براساس تماس‌های اورژانس اجتماعی 2467گزارش کودک‌آزاری طی یک ‌سال اخیر در تهران ثبت شده است. اصغر باقری افزود: کمترین علت تماس مربوط به اختلالات هویت جنسی بوده که 9نفر در این خصوص با اورژانس اجتماعی تماس برقرار کرده‌اند. به گفته او، متقاضیان طلاق، خودکشی و سالمندآزاری نیز از دیگر موارد تماس با اورژانس اجتماعی بوده‌ است.

حادثه «آتنا» زنگ خطری برای ارائه آموزش‌ به خانواده‌ها

قائم‌مقام وزیر بهداشت، در نشست خبری وزارت با بیان اینکه مهارت‌هایی مانند «نه» گفتن یا ارتباط با دیگران باید در بسته‌های درست طراحی و مطالعه شده و سپس آنها را آموزش دهند، گفت: ما نمی‌توانیم صورت‌مساله برخی مسائل را پاک کنیم. باید توجه کرد که در کشورها