کد خبر : 86931 تاریخ : ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۷ دي - 11:17
صدرنشيني با داوري پرحرف و حديث

آرمان- تیم ملی کشورمان در سومین دیدار خود در جام ملتهای اسیا به مصاف عراق رفت و مقابل این تیم و در جدالی پربرخورد به تساوی بدون گل رسید تا با عنوان تیم اول راهی مرحله بعدی رقابت ها شود.

‌گزارش بازی

دقیقه ۲ ضربه روی پای سامان قدوس پس روی پرتاب اوت بازیکنان ایران با اختلاف زیادی بیرون رفت. دقیقه ۱۰ خطای روزبه چشمی روی بازیکن عراق منجر به تدکر جدی داور به او شد. دقیقه ۱۱ پس از اعلام خطای احمد ابراهیم‌روی سامان قدوس کاتانچ با عصبانیت خاصی به داور چهارم اعتراض کرد.در این لحظه علیرضا جهانبخش هم به دلیل خون آلود شدن پیراهنش پس از مداوای پزشکان پیراهن خود را تعویض کرده و به بازی برگشت.دقیقه ۱۲ ضربه سر چکشی سردار آزمون روی سانتر زیبای وحید امیری از بالای دروازه جلال حسن راهی اوت شد. دقیقه ۱۴ پس از انکه سانتر وحید امیری در اختیار جلال حسن قرار گرفت کارلوس کی روش سمت سرگئی گریشچنکو داور چهارم قزاقستانی بازی رفت و تقلید حرکت دروازه بان عراق را انجام داد. دقیقه ۱۷ ضربه سر کنعانی زادگان با پرتاب اوت امیری در اختیار دروازه بان عراق قرار گرفت. دقیقه ۱۸ ارسال بازیکن عراق با ضربه سر مهند علی از کنار دروازه بیرانوند بیرون رفت. دقیقه ۲۱ پس از خطای طارق همام روی امید ابراهیمی نیمکت نشین های عراق از روی نیمکت بلند شده و به تصمیم ایرماتوف اعتراض کردند. کارلوس کی روش هم که اعتقاد داشت داور باید به بازیکن عراق کارت زرد بدهد وارد غائله شد و به داور چهارم اعتراض کرد. در این لحظه یکی از دستیاران سرمربی عراق که پشت نیمکت این تیم نشسته بود به کی روش فحاشی کرد که سرمربی تیم ایران و همچنین مهدی خراطی که از روی سکوها بازی را دنبال می کرد از ناظران ورزشگاه درخواست کردند با این مربی عراقی برخورد کند. جدال های کی روش و کاتانچ در کنار خط در دقیقه ۲۷ بار دیگر تکرار شد. دقیقه ۲۸ علی عدنان درون محوطه جریمه عراق با حرکتی مشکوک منجر به سرنگونی امید ابراهیمی(کاپیتان ایران) شد اما درحالیکه تمام نیمکت نشین های تیم ایران و بازیکنانی چون سردار آزمون اعتقاد به پنالتی داشتند ایرماتوف چنین تصمیمی نگرفت. دقیقه ۴۲ پس از برخورد ضربه سردار آزمون به مدافع عراق علیرضا جهانبخش در ریباند قدر فرصت را ندانست و با ضربه ای محکم توپ را به بالای دروازه فرستاد. دقیقه ۴۵ برخورد ضربه سردار آزمون به صفا هادی شائبه هند و پنالتی را برای کی روش و بازیکنان ایران ایجاد کرد و به تبعیت از آنها هواداران هم به ایرماتوف ازبکستانی اعتراض کردند. نیمه اول با تساوی بدون گل به پایان رسید. دقیقه ۴۸ بار دیگر صحنه مشکوکی در محوطه جریمه عراق اتفاق افتاد اما باز هم ایرماتوف اعتقادی به اعلام پنالتی برای ایران نداشت. دقیقه ۹۰ کارلوس کی روش که اعتقاد داشت مدافع عراق پیراهن مهدی طارمی را گرفته است با فریاد کشیدن سر داور چهارم و گرفتن کت خود به اعلام نشدت این خطا اعتراض کرد. این دیدار در نهایت برنده ای نداشت و با تساوی بدون گل به پایان رسید.

‌کی روش چه گفت؟

کارلوس کی‌روش بعد از تساوی بدون گل ایران و عراق در جام ملت‌های آسیا گفت: خود من بعد از این بازی خسته هستم و این نشان دهنده این است که بازی سختی را پشت سر گذاشتیم. هواداران تیم ملی ایران و عراق از این بازی قطعا لذت برده‌اند. سرمربی تیم ملی ایران افزود: ما حاکم میدان بودیم و دو موقعیت داشتیم که از هیچ‌کدام استفاده نکردیم. در نیمه دوم استراتژی ایران تغییر کرد و تلاش کردیم روی ضد حمله‌ها به گل برسیم و به عراق اجازه دهیم که کارش را انجام دهد. به این ترتیب بازی بین ما و عراق تقسیم شد و هر تیم یک موقعیت داشتند. بازی امروز از نظر روحیه و تعهد بازی خوبی بود. او اضافه کرد: تیم ما به استراحت نیاز دارد و از نظر روحی باید خودمان را برای بازی‌های بعدی آماده کنیم. جام ملت‌ها از این‌جا به بعد شروع خواهد شد چرا که از این پس، همه چیز برای برنده و هیچ‌چیز برای بازنده خواهد بود. بنابراین باید با نگاهی دقیق و تمرکز بالا بازی‌ها را پشت سر بگذاریم. کی‌روش در ادامه با تقدیر از تیم داوری خاطرنشان کرد: امروز شاهد حضور سه تیم خوب در زمین بودیم. ایران، عراق و تیم فوق‌العاده داوری. داور بازی، باتجربه بود و تصمیم‌های خوبی در بازی گرفت. ما سه هدف داشتیم. هدف نخست، صعود و هدف دوم، صدرنشینی بود. در هدف سوم هم به دنبال استفاده از تمام بازیکنانی بودیم که آمادگی بازی را دارند، بودیم. ما امروز پنج تغییر نسبت به بازی‌های گذشته داشتیم. بازیکنان نیز ثابت کردند که آماده حضور در زمین هستند. او در پاسخ به این پرسش که آیا سورپرایز جدیدی در ترکیب تیمش در ادامه تورنمنت رخ می‌دهد یا نه، توضیح داد: ما بیست و سه بازیکن داریم که همه آن‌ها آماده حضور در زمین هستند. ما نیز بازی به بازی با توجه به استراتژی و تاکتیک مورد نیاز، تغییرات لازم را انجام می‌دهیم.

‌نظر کارشناس داوری

حیدر سلیمانی کارشناس داوری درباره قضاوت روشن ایرماتوف در دیدار ایران و عراق اظهار کرد: سامان قدوس به دلیل خطای بی‌احتیاطی باید اخراج می‌شد که داور ملاحظه کرد و به او کارت زرد نشان داد. دو صحنه مشکوک در محوطه جریمه عراق یعنی برخورد ابراهیمی و مدافع عراق و همچنین اصابت توپ به دست صفا هادی پنالتی نبودند و داور به درستی ادامه بازی اعلام کرد. در دقیقه ۴۹ شوت روزبه چشمی را مدافع عراق با دست کنترل کرد که به نظر من پنالتی بود و داور ازبکستانی به اشتباه از این صحنه عبور کرد. در سایر صحنه‌های نیمه دوم حضور به موقعی داشت و کارت‌های درستی داد اما به دلیل دو اشتباه تاثیرگذار ایرماتوف، عملکرد داوری او منفی قلمداد می‌شود و قضاوت داور در نتیجه بازی تاثیرگذار بود.

‌دیگر دیدارها

روز گذشته تیم‌های ملی فوتبال ویتنام و یمن به مصاف هم رفتند که ویتنام در این بازی موفق شد با نتیجه 2 بر صفر حریف خود را شکست دهد. در ادامه این رقابت‌ها، تیم ملی فوتبال کره‌جنوبی موفق شد چین را شکست دهد تا با ۹ امتیاز در صدر جدول این گروه قرار گیرد. در دیگر بازی این گروه قرقیزستان موفق شد با هتریک ویتالیج لوکس، سه بر یک فیلیپین را شکست دهد.