کد خبر : 87145 تاریخ : ۱۳۹۷ پنج شنبه ۴ بهمن - 11:42
شطرنج کی‌روش و لیپی

آرمان- تیم‌ملی فوتبال کشورمان در مرحله یک چهارم نهایی جام‌ملت‌های آسیا به مصاف چین می‌رود. امروز کی‌روش و لیپی که سابقه هدایت تیم‌های بزرگ باشگاهی جهان را دارند در امارات مقابل هم قرار می‌گیرند.

‌ ‌صحبت‌های کی‌روش

کارلوس کی‌روش در نشست خبری پیش از دیدار با چین اظهار کرد: یک روز کاری دیگر را در پیش داریم و خوشحالم برای این بازی آماده می‌شویم. وی ادامه داد: این بازی برای ما مهم‌ترین بازی است، چون دلیل ساده‌ای دارد. بازی‌های بعد همیشه برای ما مهم است. چین بازیکنان و مربی خوبی دارد و آماده است ولی ما هم هیجان لازم را داریم و می‌خواهیم آرزوهایمان را برآورده کنیم. وی در پاسخ به این سوال که 4 سال پیش تیم ایران در مرحله یک چهارم حذف شد و تفاوت تیم آن زمان با تیم امروز چیست، گفت: (می‌خندد) مرسی که این موضوع را یادآوری کردید! با کمکی که شما کردید ما امروز هوشیار‌تر هستیم.فکر نمی‌کنم بد باشد بعضی مواقع به مسائل با لبخند نگاه کنیم. هیچ بازی شبیه هم نیست و بازی روز پنجشنبه یک بازی و داستان متفاوت است. ما آماده ماجراجویی هستیم.درس‌هایی که در سال‌های گذشته گرفته و نگرفته‌ایم را می‌خواهیم در بازی روز پنجشنبه به کار بگیریم. کی‌روش در خصوص اینکه لیپی از ایران تعریف کرده و مدعی شده این تیم بهترین تیم آسیا است و به‌نظرش تیم‌ملی ما چقدر می‌تواند از این قدرت در بازی روز پنجشنبه استفاده کند، گفت: مطمئنا شنیدن این حرف‌ها از مربی بزرگی مثل لیپی باعث افتخار است. من افتخار دارم شاگرد لیپی بوده‌ام. تمام بازی‌ها برای ما حکم فینال دارد و گذشته و رنکینگ و آمار و اعداد به کمک ما نمی‌آید. اینکه بازیکنان چقدر احساسات را کنترل کنند مهم است. همین امروز هم به بازیکنانم گفتم فوتبال بازی ساده‌ای است که آنها باید تلاش کنند گل بزنند و از دروازه خود دفاع کنند تا به موفقیت برسند. کی‌روش در خصوص اینکه با توجه به گل‌هایی که تیم‌ملی چین به ثمر رسانده و آیا تیم‌ملی از بعد دفاعی روی این مساله تمرکز کرده یا خیر گفت: وظیفه من است که همه چیز را آنالیز کنم. برای من بهترین بازیکن چین همبستگی تیمی آنها است. فلسفه تیمی من احترام به رقبا است. بعضی مواقع تیم خودم آنقدر برایم مهم است که توجهی به تیم‌های دیگر ندارم. وقتی افتخار دارم که دوشادوش بازیکنی مثل شجاعی باشم که 3 جام‌جهانی را تجربه کرده، باید قدردان زحمات آنها باشم. من تیم خوبی دارم که روحیه بازگشت دارد و من افتخار می‌کنم که در کنار چنین بازیکنانی حضور دارم. سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران در خصوص اینکه معمولا در بازی‌ها تفکر این تیم عدم دریافت گل از حریفان است و آیا روز پنجشنبه هم با این تفکر تیمش را به زمین می‌فرستد یا بازی هجومی شاهد خواهیم بود گفت: امیدوارم روز پنجشنبه هم گل نخوریم. البته متوجه رابطه گل‌نخوردن با فوتبال هجومی را متوجه نمی‌شوم البته شاید من فقط این موضوع را متوجه نمی‌شوم! 37 سال تجربه فوتبال دارم و به بازیکنانم گفته‌ام هر زمان توپ داریم باید گل بزنیم و هر وقت نداریم باید بجنگیم که توپ را پس بگیریم. کی‌روش در خصوص اینکه شما بر خلاف جام‌جهانی در اینجا یک مدعی برای قهرمانی هستید، گفت: به هیچ عنوان علاقه نداریم کت یک تیم مدعی را بر تن کنیم. بر عکس می‌خواهیم لباس تیمی را بر تن کنیم که به رقبا احترام بگذاریم. من فقط تلاش می‌کنم هنر بردن را به بازیکنانم منتقل کنم. روی تجربه بازیکنانم حساب کرده‌ام و بهتر است آنها با آزادی عمل بازی کنند. این بازی هیچ‌وقت تکرار نمی‌شود و به بازیکنانم گفتم که از این بازی لذت ببرند.

‌ ‌کاپیتان مسعود

مسعود شجاعی در نشست خبری پیش از دیدار تیمش مقابل چین گفت: در چهار بازی گذشته ما موقعیت‌های صد درصد گل داشتیم و تیمی که دفاعی بازی می‌کند، نمی‌تواند به این اندازه موقعیت‌گل داشته باشد. ما خوب حمله می‌کنیم و به‌خاطر همین گل نمی‌خوریم. او ادامه داد: تیم چین با سرمایه‌گذاری‌ای که انجام داده، در فوتبال چیزی فراتر از استاندارد جهانی کار کرده است. این نشان می‌دهد آنها به‌دنبال این هستند تا سطح فوتبالشان را ارتقا دهند. این مساله را می‌توانید از قراداد بستن با مربیان و بازیکنان تراز اول فوتبال دنیا بفهمید و البته اینکه آنها یک لیگ قوی ساخته‌اند تا تیم‌ملی خود را تقویت کنند. هافبک تیم‌ملی فوتبال ایران افزود: از بازی آخری که دو سال پیش با چین در ایران انجام دادیم، حریف‌مان خیلی پیشرفت کرده است. تیم چینی که من دیدم و آن را آنالیز کردیم، تیم به نسبت بهتری شده‌ است. همانطور که کی‌روش گفت، آنها تیم یکدست‌تری شده‌اند و مطمئنا بازی سختی خواهیم داشت.

‌ ‌نظر لیپی

مارچلو لیپی سرمربی تیم‌ملی فوتبال چین در نشست خبری پیش از دیدار تیمش مقابل تیم‌ملی فوتبال ایران گفت: بعد از بازی برابر تایلند توانستیم ریکاوری خوبی داشته باشیم و برای مسابقه آماده شدیم. او افزود: همه ما برای بازی روز پنجشنبه برابر ایران آماده هستیم. البته یک جلسه تمرینی امروز داریم و بعد از آن به سراغ بازی با ایران خواهیم رفت. بعد از این تمرین خواهد بود که آخرین تصمیمات را درباره ترکیب تیم و برنامه‌هایی که قرار است برابر ایران اجرایی کنیم خواهم گرفت. خبرنگاری از لیپی درباره تیم‌ملی ایران پرسید که تاکنون در ۴ بازی گلی دریافت نکرده است و اینکه او چه برنامه‌ای برای باز کردن دروازه ایران دارد که لیپی پاسخ داد: ایران تیم بسیار خوب و منظمی است که ساختار و سازماندهی حساب شده‌ای دارد. آنها همین تابستان در جام‌جهانی بازی کردند. از نظر فیزیکی ایران تیم بسیار قدرتمند و با سازماندهی خوب است. می‌دانیم که بازی دشواری برابر این تیم خواهیم داشت. با این حال در فوتبال شما چیزی را از پیش نمی‌دانید. ما هم توانمندی خودمان را داریم و برای کسب نتیجه و خلق چیزی مهم برای چین تمام تلاش‌مان را خوهیم کرد. وی ادامه داد: ما برابر ایران باید تلاش کنیم که اشتباهی نداشته باشیم. اشتباه برابر ایران به منزله جریمه‌ای سنگین خواهد بود. من در تمرینات اخیر تیمم تاکید زیادی روی کارهای دفاعی داشتم. بعضی وقت‌ها اشتباهات دفاعی داشتیم. نباید اجازه دهیم چنین اشتباهاتی برابر ایران تکرار شود. ایران بازیکنان خوب و فرصت طلبی دارد و باید کاملا مراقب آنها باشیم. سرمربی چین در پاسخ به این پرسش که از دو سال قبل که برابر ایران بازی کردید تا امروز چقدر پیشرفت کرده‌اید، بیان کرد: از نظر من هم چین و هم ایران نسبت به آن بازی و آن زمان پیشرفت‌هایی داشته‌اند. ما خودمان از جنبه‌های مختلف نسبت به قبل پیشرفت کرده‌ایم و این را در همین مسابقات نشان داده‌ایم. ایران هم نسبت به آن زمان پیشرفت کرده است و در جام‌جهانی عملکرد خوبی داشت. هر دو تیم پیشرفت خیلی خوبی داشته‌اند. البته که توانایی‌های ایران بیشتر از ما است. او درباره تقابلش با کارلوس کی‌روش هم گفت: ما همه می‌دانیم که ایران تیم خیلی خوبی در آسیا است و اگر رنکینگ فیفا را ملاک قرار دهید، گفته من را تایید می‌کنید. ایران در بین تیم‌های آسیایی در صدر رنکینگ است و چین در رده ششم. برای اینکه با چنین تیمی مقابله کنیم باید از نظر تاکتیکی در سطح بالایی باشیم و بازی بدون اشتباهی داشته باشیم و کاملا تمرکزمان معطوف به بازی باشد. همانطور که گفتم در فوتبال هر چیزی امکان‌‌پذیر است. اگر شما بازی کره‌جنوبی و بحرین را دیده باشید، می‌بینید که در فوتبال هر اتفاقی می‌تواند رخ بدهد. بحرین از کره عقب افتاده بود ولی به بازی برگشت. به همین خاطر برای ما هم در بازی برابر ایران هرچیزی امکان‌پذیر است.

‌ آمار جالب

به مناسبت رویارویی ایران و چین در مرحله یک چهارم نهایی جام‌ملت‌های آسیا، یک روزنامه چینی به‌نام کیالونگ، این دو تیم را از نظر ارزش بازیکنانش مقایسه کرده است.این نشریه نوشت: تیم ایران، بسیار گران‌‌تر از تیم چین است. کیالونگ افزود: ارزش بازیکنان تیم ایران، بالغ بر 58.15 میلیون یورو است.ضمن اینکه گران‌ترین بازیکن تیم کشورمان، علیرضا جهانبخش، بازیکن عضو تیم برایتون با 18 میلیون یورو است.به همین دلیل این بازیکن تکنیکی هم اکنون در جمع بزرگان فوتبال قاره است. این نشریه ادامه داد تیم کشورمان 12 بازیکن دیگر دیگر دارد که هریک چند میلیون یورو ارزش دارند.کیالونگ در ادامه نوشت:‌کل ارزش تیم چین بالغ بر 15.85 میلیون یورو است. در این حال گران‌ترین بازیکن تیم چین وو لی 3.5 میلیون یورو می‌ارزد.همچنین یان یون‌لینگ، دروازه‌بان تیم چین نیز 800 هزار یورو ارزش دارد. همچنین به‌ گزارش تیتان اسپورت، فنگ ژیائوتینگ، مدافع ۳۳ ساله تیم‌‌‌ملی فوتبال چین در بازی‌های اخیر تیمش با مسکن، خودش را به شرایط این تیم رساند تا برای این تیم به میدان برود.مصدومیت این بازیکن در تمرینات تشدید شده و خیلی بعید است که بتواند خودش را به بازی حساس با ایران برساند.