کد خبر : 87190 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۶ بهمن - 12:30
حذف شگفتی‌آور کره جنوبی و استرالیا

آرمان-تیم‌ملی فوتبال کشورمان در مرحله یک چهارم جام‌ملت‌های آسیا به مصاف چین رفت و با برتری سه بر صفر مقابل این تیم بعد از 15 سال به نیمه نهایی این رقابت‌ها رسید و حریف تیم ژاپن شد.

‌‌‌‌گزارش بازی

تیم‌ملی ایران در حالی به مصاف چین می‌رفت که با توجه به عملکرد خوب در ۴ بازی گذشته انتظار می‌رفت کار چندان سختی برابر شاگردان لیپی نداشته باشد. ایران که می‌دانست چین در نیمه نخست بازی‌های قبلش ضعیف ظاهر شده بود و به نوعی در ۴۵ دقیقه نخست آسیب‌پذیرتر بوده است در نیمه نخست با فشار و پرس بالا در همه نقاط زمین بازی را آغاز کرد و همین پرس‌ها در یک سوم دفاعی حریف هم در نهایت موجب دو گل ایران در نیمه نخست شد که تا حدود زیادی پیروزی را در این بازی تضمین کرده باشد. دقیقه ۱۸دفع احسان حاج‌صفی از یک سوم دفاعی ایران در زمین حریف در تصاحب مدافع چین بود که پرس سردار آزمون و توپ دزدی او باعث ایجاد موقعیت عالی برای ایران شد که در نهایت پاس در عرض آزمون به طارمی رسید و او از چند قدمی دروازه کار سختی برای بازکردن دروازه خالی نداشت. همچنین دقیقه ۳۱دفع پورعلی گنجی از یک سوم دفاعی ایران، در میانه زمین با ضربه سر نصف و نیمه جهانبخش همراه شد تا در ادامه سردار آزمون با توپ ربایی از مدافع چین با دروازه چین تک به تک شود و این بار خودش دروازه چین را باز کند. ایران که مانند بازی قبل در نیمه نخست به برتری دو گله رسیده بود با استراتژی مشابه بازی قبل در نیمه دوم با بازی دفاعی‌تر و کم ریسک‌تر کنترل بازی و دفاع از برتری خودش بود. شاگردان کی‌روش در نیمه دوم با ارائه بازی بسته کمتر به بازیکنان چین فضا دادند و حتی‌ روی ضد حملات خطراتی روی دروازه چین ایجاد کردند که یکی از آنها در دقیقه ۹۱ توسط کریم انصاری‌فرد تبدیل به گل شد. دقیقه 1+90 توپ در میانه میدان با پاس در عمق طارمی همراه شد تا کریم انصاری‌فرد با دروازه‌بان تک به تک شود و گل سوم را در آخرین دقایق بازی به ثمر برساند. بدین ترتیب ایران با پیروزی ۳ بر صفر در این بازی برای اولین بار پس از جام‌ملت‌های ۲۰۰۴ راهی مرحله نیمه نهایی این رقابت‌ها شد و حریف ژاپن در این مرحله شد

‌‌‌‌کی‌روش چه گفت؟

کارلوس کی‌روش بعد از پیروزی ۳ بر صفر مقابل چین و صعود به نیمه‌نهایی جام‌ملت‌های آسیا در نشست خبری گفت: در درجه اول این بازی خوب را به هر دو تیم تبریک می‌گویم. بازی سختی را پشت‌سرگذاشتیم. چین سازماندهی و آمادگی خوبی داشت و بعد از چند سال توانستم بازی را کنار لیپی برگزار کنیم. لیپی بازیکنان خوبی ساخته است. بازیکنانم تلاش زیادی کردند تا بازی را در دست بگیرند و مستحق این برد بودیم و ۴ روز دیگر باید با ژاپن بازی کنیم. وی در مورد اینکه برنامه‌هایش برای مرحله بعدی و اینکه تیم‌ملی رویایی‌تر و فراتر از قاره آسیاست، گفت: بازی به هیچ عنوان ساده و سهل نبود و هر لحظه‌ای که کوچکترین اشتباهی‌ می‌کردیم بازیکنان چین به ما فشار می‌‌آوردند و به ما نزدیک می‌شدند. کی‌روش افزود: بازیکنان نشان دادند از نظر تمرکز و انگیزه بسیار خوب هستند و چین بازیکنان خوبی دارد. یکی از بهترین مربیان تاریخ فوتبال در چین بود پس هوشیارانه و با تمرکز بالا بازی کردیم.یک بازی دیگر داریم که از نظر انگیزه‌ها و مسائل تبدیل به بازی بزرگتر می‌شود ولی وقتی داور سوت بازی را به صدا در می‌آورد یک بازی دیگر می‌شود. سرمربی تیم‌ملی عنوان کرد: بازیکنانم باید تلاش کنند تا پیروز میدان شوند به‌خصوص الان که تیم‌های بزرگ به اصطلاح خودشان به سمت‌مان می‌آیند. مدعیان فوتبال آسیا به سمت‌مان می‌آیند، ژاپن و کره‌جنوبی.نتیجه اینکه کره‌جنوبی و ژاپن مدعی فوتبال آسیا هستند و به بازیکنانم گفتند که بازی باید عالی نشان بدهند.بازی‌ای که امشب نشان دادیم کافی نیست. باید از اشتباهات‌مان درس بگیریم تا بهتر شویم. وی در مورد اینکه مهدی طارمی را خیلی ساده از دست دادیم و خطایی بی‌مورد انجام شد و بدون او چه خواهد کرد،گفت: هنوز فیلم بازی را ندیدم، اما احساس می‌کنم طارمی لیز خورد، ولی من در جایگاهی نیستم که بخواهم قضاوت کنم. هیچ‌وقت خوب نیست که بازیکنی را از دست می‌دهید. فرقی نمی‌کند اسم بازیکن چه باشد. بازی قبل، امیری را از دست دادیم و این بازی هم طارمی را. کی‌روش ادامه داد: فقط می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم به‌صورت خاضعانه حرفم را به گوش ‌ای‌اف‌سی برسانم که دو کارت زرد مانع از این نمی‌شود که بازیکنان وارد رختکن نشوند؛ درست است بازیکن محروم است و نمی‌تواند وارد زمین شود؛ این منطقی است، اما اگر بازیکن نتواند به رختکن برود و در شادی تیمش و یارانش باشد منصفانه نیست.

‌‌‌‌گزارش مارکا

نشریه مارکا درباره صعود تیم‌ملی ایران به نیمه نهایی جام‌ملت‌های آسیا با پیروزی 3 بر صفر مقابل چین نوشته است: جام‌ملت‌های آسیا به نیمه راه و مرحله یک چهارم نهایی‌اش رسیده است و هنوز هیچ تیمی نتوانسته است ایران را به زانو درآورد.«پارس‌ها» تا به امروز بهترین تیم تورنمنت بوده‌اند و به آسانی تمام رقبای خود را شکست داده‌اند و در تمام تورنمنت حتی یک گل هم نخورده‌اند. تیم کی‌روش همچنان به پیش می‌تازد.

‌‌‌‌گزارش آس

سایت نشریه اسپانیایی «آس» که دیدار تیم‌ملی فوتبال کشورمان مقابل چین در مرحله یک‌چهارم نهایی جام‌ملت‌های آسیا 2019 را پوشش زنده می‌داد، در بخشی از گزارش خود نوشت: ایران به‌لطف‌ گلزنی مهدی طارمی، سردار آزمون و گل دقایق پایانی انصاری‌فرد برای اولین بار از سال 2004 به مرحله نیمه‌نهایی مسابقات جام‌ملت‌های آسیا راه پیدا کرد. چین هم به‌لطف سه اشتباه دفاعی‌اش مقابل ایران پرانرژی و سازمان‌یافته از گردنه این رقابت‌ها حذف شد.

‌‌‌‌خداحافظی لیپی از چین

مارچلو لیپی بعد از شکست مقابل ایران گفت: من می‌دانم ایران تیمی قوی‌تر از ماست این را کتمان نمی‌کنم. آنها بازیکنان خوب و باهوشی دارند ولی این‌طور باختن خوب نیست. از همه تشکر می‌کنم. این آخرین بازی من به‌عنوان سرمربی چین بر مبنای قراردادی بود که با این فدراسیون داشتم. سرمربی تیم‌ملی چین پس از شکست این تیم مقابل ایران و حذف از مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا از این تیم جدا شد و به دوره سه ساله حضور خود در این تیم خاتمه داد. لیپی که در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۶ هدایت چین را عهده‌دار شد، طی سه سال در ۳۰ مسابقه هدایت چین را عهده‌دار بود و آمار ۱۰ برد، ۹ تساوی و ۱۱ شکست را در این تیم برجای نهاد.

‌‌‌‌گزارش سایت AFC

سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در پی برتری تیم‌ملی فوتبال کشورمان مقابل چین در مرحله یک‌چهارم نهایی هفدهمین دوره مسابقات جام ملت‌های آسیا نوشت: یک عملکرد کامل از جانب سردار آزمون پایه‌گذار پیروزی 3 بر صفر تیم‌ملی فوتبال ایران مقابل چین شد تا این تیم به‌آسانی به مرحله نیمه‌نهایی جام‌ملت‌های آسیا صعود کند. آزمون 24ساله در فرمی ایده‌آل بود و زمینه‌ساز گل اول تیم‌ملی توسط مهدی طارمی بود و در ادامه خودش گل دوم تیم‌ملی را به‌ثمر رساند تا بر شهرت خود بیفزاید.

‌‌‌‌واکنش ژاپنی‌ها

سایت ساکرکینگ ژاپن نوشت: حریف تیم‌ملی فوتبال ژاپن در نیمه‌نهایی جام‌ملت‌های آسیا قدرتمندترین تیم این قاره یعنی ایران است. ژاپن با کسب پیروزی خفیف یک بر صفر برابر ویتنام راهی مرحله نیمه‌نهایی شد و ایران نیز با نتیجه 3 بر صفر از سد چین گذشت. سردار آزمون در این بازی نمایش موفقیت‌آمیزی داشت و ضمن زدن یک گل یک پاس گل نیز داد. در ادامه این مطلب رسانه ژاپنی آمده است: ایران هم‌اکنون رتبه 29 رنکینگ فیفا را در اختیار دارد و تیم نخست قاره آسیا است. ما مفتخر هستیم که تاکنون 5 پیروزی متوالی در جام ملت‌های آسیا برای رسیدن به مرحله نیمه‌نهایی کسب کردیم. همچنین SPORTMANIA1 در پاسخ به این پرسش که چرا ایران این‌قدر قدرتمند است نوشت: ویژگی تیم‌ملی فوتبال ایران تاکتیک‌پذیری منعطف و سازماندهی در بازی است. به‌ویژه تاکتیک دفاعی این تیم پیچیده است. بازیکنان ایران می‌توانند از بازی تحت‌فشار اندک و ایجاد بلوک امن استفاده کنند. تاکتیک خود را نیز بر اساس بازی حریف انتخاب می‌کنند. گفته می‌شود که تیم‌ملی فوتبال ایران در مقایسه با کشورهای اروپایی دارای قدرت متوسطی است. این دلایل نشان می‌دهد که چرا ایران این‌قدر قدرتمند است.

تازه های امروز