کد خبر : 87321 تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۰ بهمن - 12:42
واکنش به خداحافظی کی‌روش

آرمان-بعد از شکست تیم‌ملی مقابل ژاپن، کی‌روش  در مورد خداحافظی‌اش از تیم‌ملی صحبت کرد. وی، فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان در این خصوص اظهار نظر کردند.

 ‌کی‌روش  چه گفت؟
کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی پیامی را منتشر کرد که متن آن به شرح زیر است: دوستان عزیز، در درجه اول می‌خواهم از رئیس پیشین فدراسیون فوتبال، آقای علی کفاشیان تشکر کنم به‌خاطر فرصتی که به من داد تا در تیم‌ملی جمهوری اسلامی ایران مربیگری و مدیریت کنم. همان‌طور مراتب تقدیر خود را از ریاست فدراسیون فوتبال آقای مهدی تاج بابت اعتمادی که داشتند و بنده را در تیم‌ملی نگه داشتند، اعلام می‌دارم. این یک سفر بود که من با تمامی قوا تلاش کردم در خدمت منافع تیم‌ملی ایران باشم و مسیر خودم را بروم که البته همیشه با تعهد حرفه‌ای کامل و وفاداری بی‌چون و چرا به اهداف تیم‌ملی توأم بوده است و هر آنچه را در تجارب و دانش خود داشته‌ام، ارائه کرده‌ام. اکنون که پایان اینجاست، عمیق‌ترین کلمات خود را تقدیم به بازیکنان همیشه بی‌نظیر ایرانی می‌کنم، بابت سخاوتمندی‌شان، کاراکترشان، پاییندی حرفه‌ای و یک اشتیاق بسیار منحصربه‌فرد برای پیشرفت و خدمت به تیم‌ملی. از شما بابت فداکاری‌ها و وفاداری‌تان ممنونم. بابت دوستی که با شما دارم از شما تشکر می‌کنم و همان‌طور هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنم که شما تبدیل به یکی از بهترین خانواده‌های فوتبالی در دوران زندگی من شده‌اید. خاطرات این سالیان بی‌شک تا آخر عمر در ذهن ما خواهد ماند. همان‌طور می‌خواهم این کلمات خود را به کادر خود تقدیم کنم، این سفر هشت ساله بدون تلاش و حمایت‌های شما ممکن نبود. از شما بابت وفاداری و زحمات‌تان ممنونم. همچنین مراتب تشکر و قدردانی خود را به تمام مربیان بازیکنان ایرانی‌ام تقدیم می‌کنم، افرادی که در باشگاه‌ها این ورزشکاران را آماده حضور در تیم‌ملی می‌کنند، شما هم جزئی از موفقیت و دستاوردهای تیم‌ملی هستید. در پایان، فراتر از همه چیز، اینکه ما همیشه به خاطر شما بازی کردیم، می‌خواهم مراتب تقدیر خود را تقدیم به تمام هواداران ایرانی کنم. من همیشه تلاش کرده‌ام تا با کمال فروتنی و احترام در خدمت مردم ایران باشم و بتوانم باعث خوشحالی و افتخار کشور شوم. متواضعانه مقابل تمام مردم ایران به‌خاطر حمایت‌شان سر تعظیم فرود می‌آورم. همیشه تلاش کرده‌ام بهترین را انجام دهم تا بتوانم از این کشور بزرگ دفاع کنم تا با کمال افتخار از طریق فوتبال به جهانیان آن احترام و تقدیری را که مردم ایران در طول هزاران سال در تاریخ داشته‌اند، نشان دهم.
 ‌پیام فدراسیون
روابط عمومی فدراسیون فوتبال در پیامی برای کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی، آرزوی موفقیت کرد. متن این پیام به‌شرح زیر است: سال 97 را بدون‌شک برای فوتبال کشور باید سال غیرتمندی و تلاش همه‌جانبه بازیکنان شایسته‌ای ناامید که به‌عنوان فرزندان ایران اسلامی از گوشه گوشه جهان و همچنین کشورمان در زیر پرچم پرافتخار این میهن و تحت نام تیم‌ملی در آوردگاه جام‌جهانی 2018 روسیه و نمایش دلپذیر در این رویداد بزرگ جهانی و جام‌ملت‌های امارات 2019 حضور یافتند و در جام‌ملت‌ها نیز پس از 14 سال در جمع چهار تیم برتر از جمع 24 تیم منتخب آسیا قرار گرفتند و از هیچ کوشش و تلاش صادقانه‌ای فروگذار نکردند. با پایان این مسابقات برای تیم‌ملی ما که جبر اقتضائات فوتبال آن را رقم زد، صمیمانه از کادر فنی و تک‌تک بازیکنان و دست‌اندرکاران و تمامی مبادی مختلفی که در این مسیر همراهی صمیمانه داشتند از جمله ملت شریف و قهرمان و خونگرم ایران، دولت محترم جمهوری اسلامی ایران، وزارت ورزش و جوانان، وزارت امور خارجه، باشگاه‌ها، هیات فوتبال استان‌ها، خبرنگاران، رسانه‌ها و نهادهای انتظامی و امنیتی و فرهنگی کشور سپاسگزاری می‌کند و فرصت را مغتنم شمرده از زحمات 8ساله کارلوس کی‌روش در فوتبال کشور تقدیر و تشکر کرده و برای ایشان آرزوی موفقیت می‌کنیم.
 ‌نظر دادکان
محمد دادکان درباره برخی از انتقادات غیرمنصفانه‌ای که از کی‌روش شده، اظهار کرد: ما در این بازی‌ها باختیم ولی نباید همه تقصیرها را گردن کی‌روش بیندازیم. دلم می‌خواهد آقای تاج در این موقعیت تصمیمی درست بگیرد. در شرایط کنونی تصمیم درست این است که همه تقصیرها را گردن کی‌روش نیندازیم. باید بپذیریم که در این شکست همه مقصر بودند. او افزود: مشخص بود که صداوسیما و وزارت ورزش، چه برنده و چه بازنده، به‌دنبال حذف کی‌روش از فوتبال ایران بودند. از آقای تاج تقاضا می‌کنم که تصمیم درستی بگیرد. فوتبال ما با رفتن کی‌روش بدتر می‌شود. یکسری از آدم‌هایی که الان ظاهر شدند و دم از مدیریت و مربیگری می‌زنند، افرادی هستند که به‌دنبال جایگاه برای خودشان هستند و به فکر خدمت به فوتبال ایران نیستند. رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با اشاره به فشارهایی که پیش از جام‌جهانی ۲۰۰۶ به او اعمال شد تا برانکو را از سرمربی‌گری تیم‌ملی برکنار کند، تصریح کرد: آقای تاج! قبل از جام‌جهانی ۲۰۰۶ به من هم فشار آوردند که برانکو را برکنار کنم ولی من این کار را نکردم و پشت سرمربی تیم‌ملی کشورمان ایستادم. امروز هم، درخواست من از شما این است که در این قضیه با تعمق بیشتری تصمیم‌گیری کنید و کی‌روش را مقصر اصلی ندانید. حذف کی‌روش به نفع فوتبال ما نیست.
  ‌هنوز تصمیمی گرفته نشده!
علی کفاشیان، نایب‌رئیس اول فدراسیون فوتبال اعلام کرد، هنوز در مورد ادامه حضور کارلوس کی‌روش در تیم‌ملی تصمیم‌گیری نشده است. علی کفاشیان ضمن بیان این مطلب اظهارکرد: ایران همه تلاش خود را کرد و به‌نظرم با اشتباهی که کردیم نتوانستیم نتیجه لازم را کسب کنیم. ژاپن هم بهترین فرم خود در این بازی‌ها را داشت. نایب‌رئیس اول فدراسیون فوتبال در مورد اینکه آیا قانع‌کننده است چون ژاپن در فرم خوبی بوده است باید ایران را شکست می‌داد،‌ گفت: خیر، قانع‌کننده نیست، اما این‌طور شد دیگر! وی در مورد اینکه انتظار شکست مقابل ژاپن را داشته است،‌ گفت: خیر، اصلا، اما با توجه به اینکه ژاپن در بهترین فرم خودش قرار داشت، این نتیجه رقم خورد. همان‌طور که گفتم بازیکنان ابتدا یک اشتباه کردند و به سمت داور رفتند،‌ حریف هم از این اشتباه استفاده کرد و گل اول را به ما زد. کفاشیان در مورد اینکه مردم انتظار داشتند ایران قهرمان شود، اما این اتفاق نیفتاد و با توجه به این اتفاقات آیا ممکن است کی‌روش در سمت خود ابقا شود،‌ گفت: من نمی‌دانم چرا ایران قهرمان نشد. هنوز هم در مورد کی‌روش تصمیم‌گیری نشده است. باید در فدراسیون تشکیل جلسه دهیم و بعد تصمیم بگیریم. من ایران نیستم، اما کی‌روش روز گذشته خداحافظی کرده است. البته همراه تیم به ایران بازگشته است، اما اینکه بماند یا نه باید تصمیم‌گیری شود.