کد خبر : 89049 تاریخ : ۱۳۹۸ شنبه ۳۱ فروردين - 11:33
سيل اخير حاصل پروژه‌هاي بي كيفيت دولت قبل بود

آرمان- سارا ابراهیمی: سیل اخیر که از ابتدای سال جدید بسیاری از استان‌های کشور را به خود مشغول کرده موجب ورود نهادها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی در این مساله و نحوه عملکردهای گوناگونی شده است. یکی از نهادهایی که انتظار می‌رفت برخورد درست و کارشناسانه با بحران سیل اخیر داشته باشد مجلس بود که شاید انتظار می‌رفت در روزهای اوج سیل در اواسط تعطیلات نوروزی نیز با تشکیل جلسات فوق العاده برای این مشکل چاره اندیشی کنند، اما نمایندگان مردم در خانه ملت ترجیح دادند که تعطیلات خود را سپری کرده و پس از آن با حضور در مجلس همه فریادهای خود را نسبت به عملکردها در سیل اخیر بر سر دولت بزنند. دولتی که گرچه محوریت امور و اجراییات را بعهده دارد، اما نه تنها همه چیز ندارد بلکه دارای اختیارات محدودی است، در حالی که مردم در این شرایط انتظار دارند همه نهادها با تعامل و همت مضاعف بر مشکلات فائق آیند و درد آنها را که در میان بحران قرار دارند التیام دهند. البته برخی این رفتار مجلس را به انتخابات اسفند ماه نسبت می‌دهند که چندان نیز تحلیل دور از واقعیتی نیست چرا که بالاخره نمایندگان سال آخر کاری خود را می‌گذرانند و درصددند با برخی عملکردها بازهم مردم را به رأی به خود متمایل کنند. لذا مجلس سعی دارد در مساله نظارت‌ها بیش از گذشته خود را فعال نشان دهد. از سوی دیگر بسیاری این وضعیت را حاصل تصمیمات نادرست مجالس گذشته می‌دانند که با تحمیل طرح‌ها به دولت پروژه‌های غیر کارشناسانه را بر گردن دولت انداختند و حال خود مدعی هستند. برای بررسی نحوه عملکرد مجلس در مساله سیل و ارتباط آن با انتخابات ۹۸، «آرمان» با شهربانو امانی عضو شورای شهر تهران و فعال سیاسی اصلاح‌طلب به گفت‌وگو پرداخته است که می‌خوانید.

مجلس وزرای دولت را فراخواند تا به بررسی وضعیت سیلاب‌های اخیر بپردازد، اما به جای ارائه راه حل برای برون رفت از این وضعیت، بیشتر در مقام مدعی دولت به وزرا ظاهر شد، ‌نظر شما چیست؟

ضرورت دارد در شرایطی که سیل مصیبت‌های فراوان و خسارات مالی جبران ناپذیری را بر هموطنان عزیز تحمیل کرده است در درجه اول مسئولان به چگونگی مهار این بحران بپردازند و علاوه بر آن به التیام مشکلات اجتماعی و عاطفی که در خانواده‌ها به وجود می‌آورد توجه ویژه داشته باشند. بنابراین همه نهادها در وضعیت به وجود آمده دخیل هستند و نباید به دنبال مقصر در شرایط کنونی باشیم. لذا مشکلاتی که به مدیریت از گذشته تا به حال بر می‌گردد هرسه قوه و مسئولی به اندازه سهم خود نسبت به آن مسئولیت دارد. با توجه به تغییرات آب و هوایی و اقلیمی متنوع در کشور باید دوراندیشی‌های لازم به صورت کارشناسانه لحاظ می‌شد تا وقتی بارش‌های شدید به وقوع می‌پیوندد به بحران تبدیل نشود. براساس نظر کارشناسان امکان وقوع سیلاب‎ها هر 100 سال یک بار وجود دارد، بنابراین از محلی که سیلاب عبور کرده است تا صد سال نباید ساخت و ساز صورت گیرد، اما در این سیل اخیر مشاهده شد که ساخت و ساز در مسیر سیل فاجعه به بار آورد. حتی بسیاری از بستر رودخانه‌ها در سراسر کشور از روستاها تا شهرها جزء اولویت مدیران اجرایی و سیاست‌گذاران قرار نگرفت.

علاوه بر این از دیدگاه شما حق طبیعت و محیط زیست را نباید مانند حق شهروندی هر فرد و نهادی مورد توجه قرار داد؟

متاسفانه در بسیاری از پروژه و طرح‌های ملی و منطقه‌ای که ساخته شده است آمایش سرزمینی صورت نگرفته و همه جوانب و مطالعات فنی و عمرانی و زیست محیطی اصلا لحاظ نشده است. به گفته کارشناسان اگر بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌ها و فعالیت‌های عمرانی با امعان و اعمال نظر در ادوار مختلف و تحمیل برخی پروژه‌ها به قوه مجریه صورت نمی‌گرفت، اکنون با مشکلات کمتری روبه‌رو بودیم. بسیاری از پروژه‌هایی که به اجرا در می‌آید در ادوار گذشته و بر اساس نظری و نیاز منطقه‌ای و تشخیص نمایندگان و همچنین با فشار بر دولت تصویب شده است. یعنی پروژه‌ها در ادوار گذشته با اعمال نفوذ سیاسی در برنامه دولت قرار گرفت.

این روند در چه دوره‌هایی بیشتر رخ داده است؟

در دولت‌های گذشته نیز این پروژه‌ها وجود داشته، اما در دولت نهم و دهم پر رنگ‌تر بود. به یاد داریم که هیات دولت در استان‌ها تشکیل جلسه می‌داد و رئیس دولت اعلام می‌کرد تعداد زیادی طرح با یک صلوات به تصویب رسید. با نحوه تصویب پروژه‌ها و طرح‌ها، طبیعی است که بدون مطالعات فنی و کارشناسی و اقتصادی انجام گرفته باشد. به طور مثال صنعت فولاد صنعتی آب‌بر است و در همه جای دنیا در کنار منابع آبی ساخته می‌شود، اما شاهد هستیم در مراکز استان‌هایی احداث می‌شود که با کمبود آب مواجه هستند. البته این روند در بعد از انقلاب شروع شد، اما در دولت احمدی‌نژاد سرعت بیشتری گرفت. با توجه به شرایط داخلی و خارجی اکنون دولت تحت فشار قرار دارد. انتخابات 98 در راه است و مجلس در سال آخر خود سعی دارد که حساس‌تر برخو